Zúčtovanie

• Česko Hra o smrti (viac)

Píše se rok 1380 a Anglií zmítají mocenské boje mezi církví a světskou vrchností. Mladý kněz Niccolas de Valans je nucen uprchnout poté, co se dopustil cizoložství. Na své cestě narazí na potulnou hereckou společnost, v čele s Martinem (WILLEM DAFOE), a protože je schopný, přidá se k nim. Putují do města Daremu, kde mají hrát místnímu lennímu pánovi k narozeninám. Stržený most přes řeku je však donutí, aby prošli panstvím lorda de Guse a zastavili se u jeho hradu. Přicházejí zrovna ve chvíli, kdy je město vzrušeno vraždou malého chlapce, z níž byla obviněna hluchoněmá žena. Niccolas brzy pozná, že něco zde není v pořádku. Společně s Martinem se zapletou de temné sítě zločinu a nenávisti (oficiálny text distribútora)

Ant

Anglický středověk mě vždycky fascinoval a tohle je poutavý film o době, kdy byla Anglie trápena morem a chudobou. Výprava a hudba věrně doplňují příběh a neustálé prostřihy a úhly kamery dodávají onu potřebnou kapku nevšednosti. Willem Dafoe a hlavně Paul Bettany byli obsazeni do rolí, které jim padly přímo na tělo, a Cassel, který ačkoli se tam moc neohřaje, tak dokáže maximálně využít svého prostoru. Hodně silné 4*. ()

made1

Čas od času objeví se film, se kterým jste nějak nepočítali. Nijak nezapadá do všeho ostatního, co se na nás valí ze všech stran. Potom si dáte ty dvě hodinky stranou, mrknete na něj a ten pocit výjimečnosti ještě naroste. Musím říct, že dvojice Paul Bettany a Willem Dafoe fungovala jako nejdokonalejší hodinový strojek. Další bod pro evropský film. ()

Vercinix

Film mne ze začátku oslovil hnedle první scénou u potoka (opravdu výborná kamera, která-abych nekřivdil-se tu a tam ještě o tento snímek otře), ovšem poté již úvodní dojem nejen že nebyl překonán, ale častokrát i zbytek snímku za ním jen chabě pokulhával! Co se zde tomuto filmu rozhodně nedá upřít jsou herecké výkony tradičně výborných herců Bettanyho, Dafoea, Cassela, ale i jiných. Rovněž jistá "atmosféra" filmu není cizí. Toto také bylo v posledku to, copřevážilo pomylsné mysky vah na 4*. Ovšem pro mne (znám i mnoho filmových fandů, kterým takovéto věciá nevadí, ale nemohu si pomoci, mě prostě kazí dojem) je zde jedno velké mínus v podobě motivace. Bettanyho motivaci bych ještě dokázal pochopit (konec konců neměl moc co ztratit), ale ostatní? Co JE - přimělo k (SPOILER) k nasazení vlastního života za cizí osobu na které neměli žádný zájem? Nepřišlo mi anim, že by zde proběhl nějaký natolik závažný morální apel, že by je strhl k takto hazardnímu kousku. A chápu také to, že když je to film o hercí, tak zde asi budou chtít hrát, ale ten závěrečný výstup kdy chtěli sehrát pravdivé divadlo a strhnout tak publikum bna svou stranu? Do pěti minut by tam byly stráže a strhly by z nich tak maximálně kůži! Námětem a herci (popřípadě sporadicky zajímavou kamerou) jistě zajímavý film, ale scénář trošičku pokulhával! ()

Maq

Ach ne! Těšil jsem se na dobrý příběh ze středověku... Mám středověk moc rád a je tak málo knih a ještě méně filmů, které mu trošku rozumějí. --- Tenhle film je možno nazírat jednak jako detektivku, dále jako moralistní drama, a konečně jako obraz středověku. V prvních dvou ohledech je strašně prostinký. Což by mohlo i sedět, pokud by skutečně šlo o středověký příběh. Tenkrát cesty spravedlnosti nebyly příliš sofistikované, přinejmenším podle dnešních měřítek. Problém je v tom, že jde jen o prostoduchou projekci dnešních principů na dobu, do které nepatří. Není to středověký příběh, lidé tenkrát takto nemysleli, nemluvili a nejednali. Prostě ne. Škoda. ()

RAiken

Film, který je jedinečný ve své autentičnosti prostředí. Až se ocitnete na nádvoří jednoho anglického středověkého městečka, které stojí ve stínu ponurého kamenného hradu, vžijete se do pocitů a beznaděje tehdy žijících lidí. Spolu se skvělou výpravou v podobě nádherných dobových kostýmů vytváří depresivní atmosféru, ze které by nejeden chtěl spáchat sebevraždu, jenže to by byl zase smrtelný hřích. A pak si má člověk vybrat! Velice příjemnou vsuvkou do celkového vyznění filmu jsou veškeré jednotlivé herecké výstupy, kterými častuje herecká společnost okolní obyvatelstvo a jež mají úžasný nádech tajemna, napětí a očekávání věcí příštích. Navíc Paul Bettany doslova vyráží dech a zdatně mu sekunduje Willem Dafoe, i když bych očekával, že tomu tak bude obráceně. Snímek se také zabývá neuvěřitelným množstvím motivů, které mohou být na první pohled skryty za zajímavou zápletkou, např. vztahy světské versus církevní, tehdejší smysl pro spravedlnost a trest, problém viny, svědomí a odpuštění a další. Zkrátka film, který vás nezklame, i když středověku moc nefandíte... ()

• Psát levačkou byl ve středověku hřích. Bratr Simon Damiens se to naučil, když se na něj zrovna nikdo nedíval. (akisha)
  • Skupinka hercov sa pri táborovom ohni chce ísť na sever, ale po páde mosta sa rozhodujú, či ísť na východ, alebo západ. Ale smery svetových strán ukazujú naopak. (vander19)

Bond má prvního kandidáta na režii?

Bond má prvního kandidáta na režii?

03.05.2017

Po miliardovém Skyfallu nám bondovská série nabídla Spectre, které se dočkalo horšího přijetí a nevydělalo ani 900 milionů dolarů. Filmová logika v takových případech velí zastavit stroje a zvážit… (viac)