V dnes již legendárním snímku z roku 1986 natočeném podle neméně proslulého románu Umberta Eca se ocitáme na opatství benediktinů, kde došlo k záhadnému úmrtí. Píše se rok 1327 a mniši jsou přesvědčeni o tom, že se blíží apokalypsa. Opatství právě hostí koncil, který se zabývá otázkou přesvědčení františkánů, kteří tvrdí, že by se církev měla zbavit svého majetku. Jeden z účastníků koncilu, ctihodný a respektovaný františkánský mnich William of Baskerville je požádán vedením opatství o pomoc při odhalení příčiny náhlé smrti. Avšak když se vyšetřování blíží k odkrytí tajemství, které chce opatství udržet v tajnosti, dochází k dalším úmrtím. Nyní již nelze zabránit tomu, aby se do celé věci nevložila Svatá inkvizice. William a jeho mladý novic závodí s časem, aby stihli prokázat nevinu křivě obviněnných a vyhnout se hněvu inkvizitora Bernarda Gui. (oficiálny text distribútora)

reqiuem

výborný film, ale ještě lepší kniha od Umberta Eca.. o tajemných vraždách v klášteře a ještě tajemnějších rozkolů uvnitř církve..každopádně nejdřív doporučuju knihu, protože ve filmu toho hodně z ponurý atmosféry chybí ()

salalala

Na to, jak rozsáhlá a myšlenkově a faktograficky hluboká je literární předloha, natočil Jean - Jacques Annaud brilantní film. Scenáristé z knihy vycucli to jediné, co na plátně vycucnout šlo, tj. detektivní linie. Annaud film precizně až geniálně obsadil (každý mnich je neskutečný týpek) a natočil ho skutečně tak, jako kdyby vznikl v době, o které vypráví. Chudoba, bída, hlad a špína na jedné straně versus požitkářství, úchylky, majetek a bohatství na straně druhé. Rozhodně nejrealističtěji ztvárněný středověk na plátně. Connery, Slater, Perlman a v závěru Abraham podávají brilantní výkony, které ještě dokreslují neklidnou a tajemnou atmosféru odlehlého kláštera. Jeden z mála filmů, kde nemám téměř co vytknout. Pro mě rozhodně za plný počet a 100 %. S knihou se skutečně nedá a ani nemůže rovnat, bodíky přidávám i za odvahu. ()

JohnMiller

Knihu som nečítal ale beztak si myslím že táto snímka krásne načrtla stredovek a samotnú scholastiku, život v kláštore a myslenie mníchov v nich. Sústreďoval som sa na každý detail o ktorom som vedel že by tam mal byť. Niečo o takomto živote už mám naštudované(nechcem sa tu akože chváliť) takže som nakoniec zostal milo prekvapený keď som sa predieral príbehom starého mnícha a jeho učenca (mladého Christiana Slatera) a všetko bolo spracované do najmenšieho detailu.. Od odevov po interiéry.. bolo to proste úchvatné. Éj, takú knižnicu, ako mali v tom kláštore, by som bral aj ja.. Tam museli byť úchvatné kúsky. Ešte k tomu sa tak nachádzala stratená kniha od Aristotela.... Komédia. ()

Skip

Podle mne se Ecova kniha (naprosto skvělá) nedala zfilmovat lépe. Annaud z ní vycucnul to, co diváka přitáhne a co se dá sdělit obrazy, aniž by se zapletl do složitostí, které by na plátně nefungovaly. Bude-li chtít divák víc, musí sáhnout po knize. A měl by to udělat, stojí to za to. ()

Colonist

Pozor, možné spoilery k filmu! Ecova kniha je pochopitelně o několik stupňů lepší, film je jen takovým výcucem toho nejzákladnějšího z příběhu, ale rozhodl jsem se, že teď předlohu nechám stranou a budu hodnotit jen film sám o sobě. V tom případě těch 5 hvězdiček dát můžu, i přes ten konec, který v určitých aspektech neměl s knihou nic společného (upalování, Bernardo Gui shozen ze skály, Adsonova dívka zachráněna). I když, jak jsem napsal o větu dříve, nechci film srovnávat s knihou, tenhle happyend mi tam tak jako tak neseděl. Hlavním důvodem nejvyššího hodnocení je samozřejmě Sean Connery, kterému role Viléma z Baskervillu neuvěřitelně sedla. Atmosféru temného středověku a onoho ohyzdného opatství Jean - Jacques Annaud vykreslil dokonale, to je další důvod pro 5 hvězdiček. No a Ron Perlman jako Salvatore je kapitola sama o sobě :-)) ()

Aleee89

Toto je taková detektivka ze středověku s naprosto skvělým a fešáckým Seanem Connerym. Mno, docela mi to připomíná Šifru mistra Leonarda - tím námětem a taky tím, že je to podle knižního bestselleru, který museli v té době číst všichni a film taky museli vidět všichni, jinak by prostě nebyli in. Tento film byl natočen až podle 17. scénáře, přípravy trvaly roky a rozhodně to neodflákli. Vyšla z toho zajímavá podívaná, které nemám sice co vytknout (ponurost mi nevadila), ale ani film není tak úžasný, jak říkali někteří. Zaujal mě, líbil se mi, ale musíte mít na paměti, že je to kniha v osekaném vydání. Z těch mnoha vrstev zbyla jen detektivka, ale možná to není špatně... ()

Trevor

Spracovania najlepšej knihy, ktorú som vo svojom živote doposiaľ čítal (o post jednotky sa bila najmä so Stokerovým Draculom, Rushdieho Satanskými veršami či Kingovkami To a Osvietenie) som sa vo svojom detstve bál. Teda skôr rannej dospelosti. Neskôr, som si film pozrel, prečítal knihu film pozrel opäť a už to bola iná káva. Je jasné, že rozsiahlosť myšlienok Umberta Eca v tomto filme nebolo možné obsiahnuť úplne, ale film Meno ruže možno považovať za jedno z najlepších spracovaní knižného románu vôbec. Nakoniec je dobre, že sa Umberto Eco rozhodol knihu vydať pod názvom Meno ruže a nie pod pracovným názvom Adso z Melku, pretože treba povedať, že práve názov knihy príbehu dodáva ešte lepší nádych tajomstva ukrytého v stredovekom kláštore. ()

Fanucci

Pěkně natočené ale strašně mi vadil Slater. Tu držku by mu někdo měl slepit:-) Skoro celý film má otevřenou pusu jako retard...ale jinak dobrý film (a ještě lepší kniha - tradičně:-) ()

Hamaradža

Je mi ľúto dávať priemerné hodnotenie veľkofilmu s tak famóznou výpravou, kostýmami, maskami a dobovou atmosférou, ale ten scenár je plochý až beda. Verím a dúfam, že kniha, ku ktorej som sa žiaľ ešte nedostal, je významovo na úplne inej úrovni ako táto zdĺhavá inkvizičná detektívka. 3,5* ()

dyfur

........tá atmosféra bola ozaj mrazivá,pohmúrna,výborne zobrazená, ten chlad obrazne povedané šiel z filmového plátna až medzi nás divákov....vyborne herecky.....kedysi mi ten dabing slovenský vadil Štefan Kvietik za S.C. ......ale po x-rokoch i to je pre mňa retro..... ()

kinderman

Film vysmívaný milovníky Ecovy předlohy za hollywoodské zjednodušování (a v Americe paradoxně propadnuvší pro „naprostou nesrozumitelnost“) nabízí poctivou evokaci středověkého klášterního života, klasickou detektivní zápletku a její řešení, předoscarového S.Conneryho na vrcholu tvůrčích sil i onoho ducha postmodernismu, díky němuž se román stal zásadním literárním mezníkem poslední třetiny 20.století. Když k tomu přidám obludárium skutečně neokoukaných hereckých tváří v rolích mnichů, ten jediný zapamatovatelný hudební motiv, který J.Horner zřejmě vystřihl na svém domácím syntezátoru, a Ch. Slatera (s krásnou V. Vargas) ve věku nevinnosti, je to jasně za pět-tedy hvězdiček. ()

maverick10

Autenticka a desiva atmosfera, skvely pribeh a jedinecny Sean Connery. Tak to jsou lakadla tohoto filmu, jehoz literarni predloha dosahla nemensiho uspechu jako tento film. Toho vychvalovani je tu dost, takze dal psat nebudu, jen bych to vse jen opakoval. Snad jen jedna vec. Pamatuju si na nejaky clanek, kde kritizovali, ze ve formanove Hori ma panenko jsou osklivi herci. No a tak me to jen pri tomto filmu napadlo. A podle me je to blbost, kdo to napsal. Nejsou osklivi a hezci herci. Jsou jen velci a mali herci. A popravde se mi uz ani nelibi koukat na ty hollywoodsky gumovy panaky a panenky. Tohle je original !!!! ()

berusche

Poprvé v životě uznávám bez mučení: film se mi líbil víc! Pokud totiž v knize překousnu Ecovo vyjadřování, které mi není vlastní, vyhodím si z toho ty cajdy fláternické a odprostím se od náboženského času, pak uznávám, že příběh je velice zajímavý. Jenže tohle právě předvedli ve filmu, takže já jsem byla nad míru spokojená. Eco Eco, co takhle věnovat se sémiotice, to ti jde naprosto bravurně! ()

Jigy

překvapivě výborný film. Předlohu jsem nečetl ale filmové zpracování se mi moc líbí. Temný ponurý středovék, všude špína a hnus a nad vším ční klášter v podobě nedobytné pevnosti pln tajemství, ikntryk a vražd. Tato atmosféra se drží celý film a člověk si stále uvědomuje, že by měl být rád za dobu ve které se narodil. Schrnutě: výborný scénař, skvělé herecké výkony, špinavá atmosféra......... jako by tam člověk vážně byl. ()

balba

Slavná adaptace slavného bestselleru Umberta Eca.Detektivní příběh z temného středověku.Vynikající herecký výkon S.Conneryho. ()

/Pablo

Škoda, už jen kvůli tomu krásně ztvárněnému "špinavému středověku". Tady se ukázalo, že zfilmování stejnojmenného románu Umberta Eca postavilo tvůrce před přetěžkou záležitost. Děj je příliš zhuštěn, není zde věnován dostatečný prostor řešení záhady vražd mnichů, která je ve filmu rychle prozrazena a vyřešena. Více rozvést se mohly charaktery jednotlivých hlavních knězů, teologické otázky i spor mezi papežem a císařem. To vše snímek jen naznačuje. Navíc obsazení Seana Conneryho do role Viléma z Baskervillu nebylo šťastným řešením, do role se příliš nehodí. Na druhou stranu výprava, kostýmy a masky jsou perfektní. Bez četby knižní předlohy by to bylo na 4 hvězdičky, takhle dávám lepší 3. ()

rakovnik

Vynikající atmosférický film, se skvělým Connerym. Přes svoji délku mě do sebe vtáhl, jako historická detektivka bezvadný film. Ecovu předlohu jsem nečetl, proto možná moje výborné hodnocení. ()

Hennes

Umberto Eco a knižní předloha jsou samozřejmě klasika, pro mě je ale dnes již klasikou tento film. Jedná se o vynikající ztvárnění toho co kniha měla přinést a to se málokdy povede. Atmosféra středověku je velice věrohodná a výběr herců je dalším výborným Annaudovým tahem. Pro mě skvělé. ()

Lischai

Středověk plný podivných pološílených mnichů a degenerovaných stvoření, špatně rozlišitelných jedno od druhého. Zajímavé motivy jako vznešená láska mnicha k umolousané dívce nebo čistá víra hrbáčů jsou přehlušeny klasickou detektivkou s podivnými fantaskními prvky jako knihovny-bludiště a tajné otvírací mechanismy. Connery dobrý, jinak je pro mě Jméno růže po všech stránkách průměr průměrného typu, který se mi ztrácí v mlze i během toho, co píšu tenhle komentář. ()

Zemřel Sean Connery

22.09.2020

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

15.10.2008

Taky vám už Jean-Jacques Annaud chyběl? Jeho návrat k „dobrodružnému přírodopisu“ Dva bratři se sice kdovíjak nevydařil (a určitě nedosáhl kvalit legendárního Medvěda), ale stejně je škoda, že tvůrce… (viac)