Apatykář Melchior: Tajemství tallinského vězně

• Estónsko Apteeker Melchior (viac)

Jedná se o středověký krimi thriller. Děj se odehrává ve středověkém Tallinu. Apatykář Melchior začne vypomáhat soudci s objasněním vraždy rytíře Klingenšteina, který do Tallinu připlul na lodi. Rytíř byl zavražděn surovým způsobem – byla mu useknuta hlava, v puse měl vloženou stříbrnou minci. Melchior se pustí do vyšetřování, najde vražednou zbraň (meč). Zjistí, že rytíř před vraždou žádal o vydání tallinského vězně. Jde do vězení, kde se setká s jediným vězněm – vrahem svého otce, proslulého apatykáře, po kterém řemeslo zdědil. Od příslušníků Dominikánského řádu se dozví, že „tallinský vězeň“ je označení pro posvátnou knihu Řádu templářů, kterou celé generace hledají. Klingenštein věděl, že je kniha zazděná v tallinském klášteře a chtěl ji získat. Kromě rytíře zemřou ještě další tři lidé – dva muži jsou zabiti stejným způsobem jako rytíř, jeden muž byl shozen z balkonu. Melchior zjistí, že vrahem je muž jménem Freising, který také hledal tajemnou knihu... (TV Prima)

JJezek

Příjemné překvapení. Scénář zajímavý, dobře vystavěný, herecky zvládnuté, příběh historicky věrný, je zde ukázána zbožnost středověkého kláštera a lidí kolem něj, dobře funguje napětí mezi řádovou vrchností a hanzovním městem založeném na lübeckém právu. Nejvíce ale oceňuji rozsah a detail výpravy - několik zajímavých lokací, desítky postav, detaily na řadu předmětů - historicky to poměrně dost sedí, občas je tam něco z pozdějšího období, renesančního, ale to při takovém rozsahu nejde uhlídat. Především ale tvůrci nevsadili na medieval filtr, je to středověk, ne 50 odstínů blátivé hnědi. Koukal jsem na českou verzi s dabingem, překlad asi trochu hapruje - nebude asi velitel, ale spíš komtur, podobně místo reverend spíš farář nebo plebán (pokud je myšleno jako podstatné jméno ne jako oslovení duchovního - reverendus-ctihodný). ()

honajz

Trochu nadhodnocuji, ale jen trochu, protože na velké triky očividně produkce neměla, ale v rámci řekněme televizního rozpočtu to je natočené skvěle, a těch pár nepovedených trikových detailů rád odpustím. Určitě bych tento film nesrovnával se Jménem růže, to je jiný level, spíše se seriálem Cadfael,. Oproti suchopárskému BBC podání však tento film oplývá i vtipem, jemným, jemňoučkým, ale o to příjemnějším, slušným scénářem, lokacemi, středověk z toho čiší a musím přiznat, že jsem se těšil na každou scénu s apatykářem a jeho novým pomocníkem. :-) ()

vinducha

V hradě a podhradí Tallinu se dějí věci. Jak píše kolega honajz , vyšetřování zločinu se ujímá bratr Cadfael , ehm tedy tady spíš Apatykář Melchior. Jako atmosféru to docela má , blbý to není , ale chybí tomu ta hlavní postava , tenhle týpek M. Metsaviir , to prostě není Derek Jacobi , aby to sám úplně v pohodě utáhnul. ()

Arsenal83

Apotiekar a stredového vraždy v Talline. Kriminálka, ktorá je svojím prostredím oživením, zároveň však obsahuje romantickú líniu. Film vyhráva v kulisách a predstavením stredovekého mesta v reálnej podobe, no detektívna línia nie je taká surová, ako by človek od stredoveku a samotného popisu filmu čakal, dokonca časom až nudí. Ako celok sa dá však hodnotiť až po dokončení trilógie, čo prebehne v rámci roka 2023, ale človek by bol vďačný, keby boli vydané rovno všetky tri časti. ()

Morholt

Natočené je to hezky jak co do prostředí, tak co do kostýmů. Prolém jsem neměl ani s postavami a jejich představiteli. A nakonec ani ta zápletka či spíše zápletky by nebyly úplně od věci. Jenže na můj vkus toho bylo na relativně krátké stopáži strašně moc, což nutilo filmaře ke zkratkovitému jednání. A zároveň to byla, vzdor vší té přeplácanosti, očas strašná nuda. Přimhouřím oči a zaokrouhlím to na průměr, ale další díly si nechám s klidným srdcem utéct. 50% ()

• Film je jedným z najúspešnejších v histórii estónskej kinematografie. Je to len jedenásty estónsky film, ktorý od obnovenia nezávislosti Estónska zaznamenal viac ako 100 000 vstupov do kín (Arsenal83)
  • Film mal mať premiéru v októbri 2021, no kvôli pandémii COVID-19 bol odložený na apríl 2022. (Arsenal83)
  • Natáčalo sa v Tallinne na miestach ako Kláštor sv. Kataríny, Záhrada dánskeho kráľa, Radničné námestie. Niektoré scény sa natáčali aj na zámku Kuressaare. (Arsenal83)