Apatykář Melchior: Tajemství tallinského vězně

• Estónsko Apteeker Melchior (viac)

Jedná se o středověký krimi thriller. Děj se odehrává ve středověkém Tallinu. Apatykář Melchior začne vypomáhat soudci s objasněním vraždy rytíře Klingenšteina, který do Tallinu připlul na lodi. Rytíř byl zavražděn surovým způsobem – byla mu useknuta hlava, v puse měl vloženou stříbrnou minci. Melchior se pustí do vyšetřování, najde vražednou zbraň (meč). Zjistí, že rytíř před vraždou žádal o vydání tallinského vězně. Jde do vězení, kde se setká s jediným vězněm – vrahem svého otce, proslulého apatykáře, po kterém řemeslo zdědil. Od příslušníků Dominikánského řádu se dozví, že „tallinský vězeň“ je označení pro posvátnou knihu Řádu templářů, kterou celé generace hledají. Klingenštein věděl, že je kniha zazděná v tallinském klášteře a chtěl ji získat. Kromě rytíře zemřou ještě další tři lidé – dva muži jsou zabiti stejným způsobem jako rytíř, jeden muž byl shozen z balkonu. Melchior zjistí, že vrahem je muž jménem Freising, který také hledal tajemnou knihu... (TV Prima)

vinducha

V hradě a podhradí Tallinu se dějí věci. Jak píše kolega honajz , vyšetřování zločinu se ujímá bratr Cadfael , ehm tedy tady spíš Apatykář Melchior. Jako atmosféru to docela má , blbý to není , ale chybí tomu ta hlavní postava , tenhle týpek M. Metsaviir , to prostě není Derek Jacobi , aby to sám úplně v pohodě utáhnul. ()

*CARNIFEX*

Má to televízny “look” ale aj solídnu výpravu. Ja osobne som veľa neočakával, no toto je stráviteľná, Estónska, krimi jednohubka, ktorej absolvovanie nijak neurazí. Námet ako taký, dokáže udržať pozornosť, záver zas prekvapiť, čiže dobrý priemer. ()

Arsenal83

Apotiekar a stredového vraždy v Talline. Kriminálka, ktorá je svojím prostredím oživením, zároveň však obsahuje romantickú líniu. Film vyhráva v kulisách a predstavením stredovekého mesta v reálnej podobe, no detektívna línia nie je taká surová, ako by človek od stredoveku a samotného popisu filmu čakal, dokonca časom až nudí. Ako celok sa dá však hodnotiť až po dokončení trilógie, čo prebehne v rámci roka 2023, ale človek by bol vďačný, keby boli vydané rovno všetky tri časti. ()

honajz

Trochu nadhodnocuji, ale jen trochu, protože na velké triky očividně produkce neměla, ale v rámci řekněme televizního rozpočtu to je natočené skvěle, a těch pár nepovedených trikových detailů rád odpustím. Určitě bych tento film nesrovnával se Jménem růže, to je jiný level, spíše se seriálem Cadfael,. Oproti suchopárskému BBC podání však tento film oplývá i vtipem, jemným, jemňoučkým, ale o to příjemnějším, slušným scénářem, lokacemi, středověk z toho čiší a musím přiznat, že jsem se těšil na každou scénu s apatykářem a jeho novým pomocníkem. :-) ()

Morholt

Natočené je to hezky jak co do prostředí, tak co do kostýmů. Prolém jsem neměl ani s postavami a jejich představiteli. A nakonec ani ta zápletka či spíše zápletky by nebyly úplně od věci. Jenže na můj vkus toho bylo na relativně krátké stopáži strašně moc, což nutilo filmaře ke zkratkovitému jednání. A zároveň to byla, vzdor vší té přeplácanosti, očas strašná nuda. Přimhouřím oči a zaokrouhlím to na průměr, ale další díly si nechám s klidným srdcem utéct. 50% ()

Skeksis

Niekedy by trebalo zájsť do stredovekej lekárne, kde by vám dali vývar z maku a indického konope, čo je vraj dobré na všetko. Ďalšia variácia na Meno ruže, zase opletačky s knihou a skôr rozmýšľanie, kto je vrah, ako naháňanie sa za ním. Pekné zábery na krky bez hláv a hlavy bez krkov a rýpanie sa v nich špinavými stredovekými prstami. Ale mne to nestačilo. Proste stredoveká nuda! A priveľa postáv, teda aj mien, v ktorých som sa strácala, možno aj preto, lebo mi to už bolo ľahostajné. Ale ako televízny film, pri ktorom si možno aj dvakrát zdriemnete, to bolo dobré. ()

Bozvav

Historická kriminálka v televizním hávu. Nebylo to marné, jen tam nebyla jediná sympatická postava a zápletka byla trochu vachrlatá, ale vyloženě marné to nebylo. Za mne průměrná záležitost. ()

JJezek

Příjemné překvapení. Scénář zajímavý, dobře vystavěný, herecky zvládnuté, příběh historicky věrný, je zde ukázána zbožnost středověkého kláštera a lidí kolem něj, dobře funguje napětí mezi řádovou vrchností a hanzovním městem založeném na lübeckém právu. Nejvíce ale oceňuji rozsah a detail výpravy - několik zajímavých lokací, desítky postav, detaily na řadu předmětů - historicky to poměrně dost sedí, občas je tam něco z pozdějšího období, renesančního, ale to při takovém rozsahu nejde uhlídat. Především ale tvůrci nevsadili na medieval filtr, je to středověk, ne 50 odstínů blátivé hnědi. Koukal jsem na českou verzi s dabingem, překlad asi trochu hapruje - nebude asi velitel, ale spíš komtur, podobně místo reverend spíš farář nebo plebán (pokud je myšleno jako podstatné jméno ne jako oslovení duchovního - reverendus-ctihodný). ()

MeGab

Protože jsem asi jeden z mála, kdo četl estonskou předlohu, ač první dvě knihy série by měly být dostupné i v angličtině, dovolím si pár poznámek. 1/ Děj filmu je strašně uspěchaný. Fakt strašně moc. Filmu by prospěla delší stopáž nebo dvoudílné zpracování podobně, jako byly nedávno zpracovány některé příběhy o kapitánu Exnerovi. Nejvíc mě to bodlo do očí u návštěvy Melchiora v piritském klášteře, při níž převor rozmetá šachové figurky. V knize to byla velmi důležitá pasáž, zatímco ve filmu převor s Melchiorem prohodili jen pár slov. Mohlo by prospět i osekání postav a děje (a tedy i počtu mrtvol) podobně jako v rozhlasové hře Mŕtvy na Pekelnom vrchu od Juraja Červenáka. 2/ Wentzel Dorn je ve filmu podán jako komická postava, což je druhý nejvýraznější posun oproti předloze. Vzhledem k jeho nanejvýš důstojnému úřadu se to k jeho postavě ani trochu nehodí. Asi jako kdyby udělali komika ze Steina ve zmíněné rozhlasové hře… 3/ Že Keterlyn má být rodilá Estonka a nikoli přivandrovalá Němka, už nepovažuji za natolik podstatné. Ono to je nakonec ve výsledku šumafuk, protože měli-li bychom se držet historie, naprostá většina postav ve filmu by tak jako tak měla hovořit dolní němčinou, protože se to odehrává v jisté dějinné epoše ve významném hanzovním městě a nikoli na estonském venkově. ()

ostravak30

Apatykář Melchior mi trochu připomínal film Jméno růže, ačkoli slavnější dílo je pochopitelně lépe obsazený a podařilo se tam vytvořit lepší atmosféru. Tohle by se dalo v podtitulu nazvat třeba Hercule Poirot ve středověku či něco takového. Odpovídá tomu stopáž i množství mrtvol. Celý děj se přitom odehrává na jednom plácku, což ději moc nepomáhá ačkoli výprava nevypadá tak zle. Zajímavý je pak hlavně závěr, kdy je viník (ne)potrestán. Každopádně jsem žádný estonský film neviděl, takže tuhle příležitost jsem si nemohl nechat ujít. ()

jack_scott

Hezká detektivka, která ukazuje příznivější tvář přelomu čtrnáctého a patnáctého století. Herci sympatičtí, výprava fajn - jakkoliv jsem se na začátku zděsil digitální podoby řádového hradu Toompea a panoramata dobového Talinnu. Fajn, bylo to jen na chvilku, nebylo třeba plýtvat financemi na kvalitní digitální rekonstrukce reálií, tvůrcům to nijak nezazlívám. Postavy vynikající, zábavné, a ano, mému srdci zaplesala fantasticky vyobrazená i zahraná postava komtura, ale i jeho pobočníka. Chytrý, spravedlivý, rozhodný. Krása. Za to přidávám dalších 20% na krásných 95%. Ano, má recenze je neobjektivní, ale Bůh mi odpusť - tak to cítím. 95%. ()