V dnes již legendárním snímku z roku 1986 natočeném podle neméně proslulého románu Umberta Eca se ocitáme na opatství benediktinů, kde došlo k záhadnému úmrtí. Píše se rok 1327 a mniši jsou přesvědčeni o tom, že se blíží apokalypsa. Opatství právě hostí koncil, který se zabývá otázkou přesvědčení františkánů, kteří tvrdí, že by se církev měla zbavit svého majetku. Jeden z účastníků koncilu, ctihodný a respektovaný františkánský mnich William of Baskerville je požádán vedením opatství o pomoc při odhalení příčiny náhlé smrti. Avšak když se vyšetřování blíží k odkrytí tajemství, které chce opatství udržet v tajnosti, dochází k dalším úmrtím. Nyní již nelze zabránit tomu, aby se do celé věci nevložila Svatá inkvizice. William a jeho mladý novic závodí s časem, aby stihli prokázat nevinu křivě obviněnných a vyhnout se hněvu inkvizitora Bernarda Gui. (oficiálny text distribútora)

PavelR

Vyšetřování za zdmi kláštera odhalí nepříjemná a hluboce skrývaná tajemství, která se nesmí dostat na světlo světa. "Naštěstí" ve středověku mohla církev úplně všechno a moc inkvizice byla neomezená. Jedna z největších hereckých příležitostí pro Seana Conneryho. ()

Endyis

Čestl jsem knihu a ta byla bezvadná. Filmová verse však měla být drsnější, propracovanjěší a adaptace lépe scénáristicky zpracovaná. Přišlo mi to zbytečně hollywoodsky učesaný. Samozřejmě jako člověk bych raději uvítal happyend, jenž nabízí film, ovšem pro přiblížení se poselství knihy, to mělo mít konec stejně syrovější... Jinak byl film ale natočený vcelku hezky. Ovšem nezaujatě bez nesmyslného porovnávaní s knihou se tento počin povedl a hodnotím jej pěknými 80% ()

Redswif

Tak byla to detektivka nebo dobrodružný či thriller? Nějak furt nevím, ale stejně to bylo dobrý. Connery to zahrál dobře a ostatní taky i ty vraždy a příbšh byl dobrej. Asi si přečtu knihu ()

GrooveJump

Tomuhle filmu jsem se celej život, kdo ví proč, vyhýbal, což byla, když nad tím tak uvažuju, asi ta nejlepší věc, kterou sem do dneška mohl udělat... Ten film ma vlastně všechno...... ()

anli

Historicky roman Umberta Eca se dockal sve filmove podoby a ujal se ji nikdo jiny,nez Jean-Jacques Annaud,ktery filmove pribehy vypravet i rezirovat umi,a to velmi.Na zacatku je nutne rict,ze je potreba se odprosti od(bezesporu vynikajici)knihy,protoze film je proste neco jineho nez kniha.Protoze proste promlouva jinym zpusobem.Navic si myslim,ze vsechny motivy a roviny knihy by se nevesly ani do desetihodinoveho filmu a po precteni jsem si rikal,ze proste tohler zfilmovat nejde.Annaud si z knihy vybral kriminalni rovinu a pevne se ji cely film drzi.Je to historicke,syrove vypraveni se spoustou postav,kde na cloveka dycha opravdovy stredovek.Sean Connery je uplne presny a skvely.Perfektne mu sekunduje mlady Christian Slater a vytvareji dokonaly par.Bezesporu jedno z nejlepsich historickych dramat na filmovem platne,kteremu davam jasnych 90%(10% jsem proste z ucty ke knize sundat musel). ()

civalII

Film mohl být o třídu výš, nebýt velmi nepovedeného výkonu F.M. Abrahama, který přehrává až hanba a člověk mu nevěří ani dobrý den. ()

YumiOkami

❝𝐇𝐨𝐰 𝐩𝐞𝐚𝐜𝐞𝐟𝐮𝐥 𝐥𝐢𝐟𝐞 𝐰𝐨𝐮𝐥𝐝 𝐛𝐞 𝐰𝐢𝐭𝐡𝐨𝐮𝐭 𝐥𝐨𝐯𝐞, 𝐀𝐝𝐬𝐨. 𝐇𝐨𝐰 𝐬𝐚𝐟𝐞. 𝐇𝐨𝐰 𝐭𝐫𝐚𝐧𝐪𝐮𝐢𝐥. 𝐀𝐧𝐝 𝐡𝐨𝐰 𝐝𝐮𝐥𝐥.❞ ()

noriaki

Můžete mít fantastickou knihu a natočit podle ní fantastický film, ale očividně se nemůžete zavděčit jejím fanouškům. Jean-Jacques Annaud si vzal z předlohy Umberta Eca jen jednu linii a vystavěl na ní předchůdce Fincherovy Se7en, zasazeného do období vrcholného středověku. Je to představa středověku která už byla v mnohém překonaná, a s historickou přesností si scénář taky hlavu nelámal, jenže je to Annaud, takže atmosféra je správně syrová a reálie vypadají opravdověji než ty opravdové. Plejáda vynikajících herců dotáhla celkový obraz k (téměř) dokonalosti. Tuhle knihovnu bych si rád prošel i přečetl. ()

Tomatáš

Oceňuji zejména fascinující vykreslení typického středověkého prostředí kláštera benediktinů...Po filmové stránce je to opravdu bezvadné..Super. ()

Master19

Jakkoliv mě obvykle tématika středověku nezasahuje, tenhle film má něco do sebe. Až na podezřele inteligentní a moderně uvažující postavu Seana Conneryho (která je ovšem naprosto nezbytná) shledávám vše velmi dobře vykreslené, autentické a dostatečně působivé - zejména hrbáč je skutečně lahůdkový. Příběh je zajímavý a v různých podobách bohužel nejspíš věčný... ()

Natabar

Přijde mi trochu chabé a příliš prvoplánovité určit divákovi kldné postavy a záporáky podle znetvořených obličejů a postav. (Vlastně skoro každá špatná postava má vizáž kreatury z amerického komiksu.) Buď Annaud tak podceňuje diváka, že by si neudělal obrázek sám, anebo je on tak špatným režisérem, který si nevěří či nedokáže jinak než takhle vykreslit charakter postavy. ()

Midori_Mike

Patřím mezi ty šťastnější, kteří nejprve četli knihu a až poté shlédli film. Musím říct, že film (jak se dalo čekat) nedosahuje ani zdaleka kvalit a záběru knihy. Ale o to mi ani nešlo... ono známé klišé, že film se nemůže rovnat knize, je mi až moc dobře známé. Od filmu jsem měl jedinné očekávání - zažít tu atmosféru ve vizualizované formě. Autoři uspokojili moje očekávání velice dobře. Se Seanem Connerym v roli Viléma to byla hračka. Ta role k němu pasuje jako k nikomu jinému. Co se týče úprav a ořezání příběhu, zásahy nebyly zrovna malé. Zvláště některé události v závěru byly oproti knize dost přikrášlené. Všechno ale bylo provedeno citlivě s ohledem na uchování oné výborně tajemné atmosféry a vyzdvižením Vilémova intelektu při vyšetřování. Nebojím se tedy s chutí dát 5* a film doporučit komukoliv :) . Ale knihu ještě víc... ta se vymyká téměř jakémukoliv zařazení. Neomezuje se jen na čistý román (jako je tomu u filmu) ()

pursulus

Že růže je růže, že je růže.¬         Středověk, jehož konce se stále nemůžeme dočkati, a tak z nouze, protože jde už o značné časové období, pojmenováváme jednotlivé úseky různými jmény, jako atomový, informační, či jiný věk, je opravdu dobou temna. Nechám čtenáře hádati proč, a přejdu rovnou ke snímku Jméno růže.¬                 Nehodlám, jako řada ostatních, pěti chválu na J. Annauda (režie), na to, jak se Sean Connery báječně chopil úlohy františkána z Baskerville, na to, jak skvěle a napínavě byla kniha (stejnojmenná předloha Umberta Eca) předvedena, jak zajímavý to byl příběh (třeba ty nohy z kádě krve!); tyto hlasy jsou pro mne čímsi jako blábolem větru sem tam vanoucího, tu zvednoucího pírko z cesty ženouc je v neznámou dál, tu rozhánějícího mlhy podzimu hrajíce věčný rejdovák s kupkami spadaných listů.¬                 Planoucí hranice a pár podobných instrumentálií vypadají na plátně možná pěkně a působivě, nikterak však nepřibližují ducha světa, o němž knižní předloha pojednává. Věru, v té knize jsou také nohy trčící z kádě krve; a podobné drobnosti, jimiž se děj dokresluje, aby bylo děno; nu, Annaude... v lásce jde vždycky o píchání, žejo.¬                 Nedostojí-li snímek předloze a tak hrubým způsobem ji zkreslí, že věci posune na místa jim nepřináležející, potom může býti jak chce líbivým pro oko a ucho, pro chuť a hmat, leč není nic než svodem ďáblovým... do současné řeči převedeno, jde o odpornou komerci, která se ničeho neštítí pro zisk, která lže, podvádí, ohlupuje, zastrašuje a slibuje. Že jste si toho nevšimli? To nevadí; středověk ještě neskončil, budete míti ještě možnost si toho všimnouti, a třeba pochopíte, že růže je růže, že je růže.¬                 Středověk je přede vším obdobím boje mezi Duchem a Hmotou, mezi Dobrem a Zlem, mezi Bohem a Ďáblem; probouzení Světla v Člověku a jeho zápasu se starým světem Tmy. Až bude u konce, přijde Nový věk. Jménem jsi poznamenaný. Že růže je růže, že je růže. ()

swe

Opravdu temný a špinavý středověk, mimořádně zábavná detektivní zápletka a super-sympatický Connery. Nebýt podivného, nepatřičného finále, jistě by se tento film vyhříval na prominentním místě mé filmové TOP10. ()

Fakipics

Mě se líbí myšlenka, že Aristotelova kniha bláznů přinutila opatského fanatika a dohnala ho k vraždám místních. Jenom proto, že by se spodina mohla vysmívat náboženství. Vždyť to je tak geniální námět. Jestli má Eco takové esa v rukávu, odložím od Bukowského nadčasový alkoholismus a něco si od něho přečtu. Film byl výborný. Nesmrtelný Sean Connery prokázal už ze začátku, kdo je vrahem svou drobnou pošetilostí, k nimž byl sveden svojí inteligentní pýchou. ()

Zemřel Sean Connery

22.09.2020

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

15.10.2008

Taky vám už Jean-Jacques Annaud chyběl? Jeho návrat k „dobrodružnému přírodopisu“ Dva bratři se sice kdovíjak nevydařil (a určitě nedosáhl kvalit legendárního Medvěda), ale stejně je škoda, že tvůrce… (viac)