V dnes již legendárním snímku z roku 1986 natočeném podle neméně proslulého románu Umberta Eca se ocitáme na opatství benediktinů, kde došlo k záhadnému úmrtí. Píše se rok 1327 a mniši jsou přesvědčeni o tom, že se blíží apokalypsa. Opatství právě hostí koncil, který se zabývá otázkou přesvědčení františkánů, kteří tvrdí, že by se církev měla zbavit svého majetku. Jeden z účastníků koncilu, ctihodný a respektovaný františkánský mnich William of Baskerville je požádán vedením opatství o pomoc při odhalení příčiny náhlé smrti. Avšak když se vyšetřování blíží k odkrytí tajemství, které chce opatství udržet v tajnosti, dochází k dalším úmrtím. Nyní již nelze zabránit tomu, aby se do celé věci nevložila Svatá inkvizice. William a jeho mladý novic závodí s časem, aby stihli prokázat nevinu křivě obviněnných a vyhnout se hněvu inkvizitora Bernarda Gui. (oficiálny text distribútora)

Martin741

Jmeno ruze od rezisera Jean Jacque Annauda je vybornym sfilmovanim kniznej predlohy, ktoru napisal Umberto Eco. Knihu som kedysi davno cital, a musim povedat, ze je len tazko sfilmovatelna, prave pre svoju mnohovrstevnatost a filozoficku hlbku. Jmeno Ruze ma vsak vyborny scenar, ktorym je sikovna zapletka o jednom racionalne uvazujucom cloveku, ktory v temnom stredoveku bojuje s nabozenskym fanatizmom stredovekej cirkvi. Musim vysoko vyzdvihnut herecky koncert Seana Conneryho a dabelskeho inkvizitora Bernarda Gui. K tomu este krasne prostredie klastora Eberbach. Samotny zaver je nadherny koncept, kde nie je dolezite kto a preco vrazdi, ale ako dopadne samotny dabelsky Bernard Gui. Dalej proste nemam slov, treba vidiet : 100 % ()

honajz2

Po tom českém paskvilu Jménem krále jsem pojal takový názor, že natočit středověkou kriminálku je nejspíš řádná hovadina. To taky způsobilo to, proč jsem se tomuhle filmu tak dlouho vyhýbal (což byla hloupost už v základu - přece jenom, italská a francouzská kinematografie je o dost levelů výš, než česká), jenže ten čas stejně přišel a podíval jsem se na něj. A lituji toho, že jsem se na něj nepodíval dřív. Tohle totiž funguje naprosto dokonale po všech stránkách, má to dobře napsané a uvěřitelné postavy, zajímavý příběh, který se naštěstí soustředí na jedno konkrétní místo a je promyšlený tak, že plně funguje na celé ty dvě hodiny, takže jsem se tu ani nenudil. Do toho připočtěme středověkou atmosféru, která na můj vkus byla ještě poněkud mírnější, kdyby byla o něco mystičtější, tak by mě to dostalo ještě víc. Dostalo mě to ale i tak, to si nemyslete že ne. V určitých místech mi to lehce připomnělo Jámu a kyvadlo, ale tak to je jenom tím, že tam taky byla inkvizice a jáma tu je nejmíň v jedné scéně taky. Každopádně mě ten film velmi mile překvapil a fakt hodně se mi líbil. Díky za tip, tohle za to rozhodně stálo. 5* ()

Figu

Temnější film jsem poslední dobou určitě neviděl. To téma a daný prostředí té temnotě samozřejmě nahrává. Všichni okolo Conneryho působí, jak polomrtvý, ovšem to nemyslím kvalitou jejich herectví, ale jejich rolí. Kdežto Sean, tak ten jak kdyby do doby roku 1327 nepatřil. Je jinej než ostatní. Je chytrej, nebojácnej, přímočarej a hlavně zná pravdu. Jen jí dokázat. Z tohodle opatství benediktinů pořádně mrazí. Ale stojí to za to! 75% ()

vydumnica

Román Meno ruže som nielen čítala, mala som ho naštudovaný a zreferovaný na niekoľkých stranách môjho filozofovania ;) ale to bolo už dávno. Počas sledovania filmu som prekvapivo zistila, že som ho vlastne nikdy nevidela a to som si bola istá, že áno. Totižto tento film nebol vôbec totožný s tým mojim, ktorý som si vytvorila vo vlastnej fantázii len na základe knihy, ale uvedomila som si to hlavne preto, že veľa vecí z knihy vo filme nie je, veď jasné, to by musel mať o dve hodiny viac, taktiež tá "moja" knižnica vyzerala oveľa krajšie! Sean Connery je tu vynikajúci!!! Meno ruže je podľa mňa veľmi dobre sfilmované, dalo by sa o ňom fakt veľa rozpisovať. Mala som možnosť vidieť ho v kine, o to viac vynikla precízna práca s kamerou, hoci tých exteriérov by som uvítala aj viac. Len ma trochu prekvapuje, že sa tento európsky (neviem prečo som si vždy myslela, že je to americký film) snímok radí medzi BEST OF CINEMA. Už len dodám, je to ten typ filmu, pre ktorého lepšie pochopenie je potrebná znalosť predlohy. [Kino LUX, Frankenthal, Movie Classics, dabing, 18.02.2024]. 🌹🌹🌹🌹 ()

bogomira

Mě osobně je srdečně fuk, jestli tenhle film Ecovu knihu zplošťuje nebo docela przní. Nejsem na knižní databázi, ale na filmový. A jako film je to výborný. Atmosférický a zábavný, Connery je jako vždycky skvělej a casting je neuvěřitelně povedenej. Při sto prvním zhlídnutí mě ale začala trochu iritovat hudba a tak na zkoušku sundám hvězdu, než zas budu mít chuť se znova podívat jak to William of Baskerville všem nandá. ()

Petoss1

Film o dvoch mníchoch (vyšetrovateľoch), ktorí prichádzajú do tajomného opátstva vyriešiť záhadné vraždy. Je to vskutku veľmi dobrý námet a mňa zaujal od prvej minúty. Najviac ma potešili herecké výkony, kde Connery hraje svoj tradičný skvelý štandard, ale keď som videl face Rona Perlmana tak to už bolo skutočne na tyčku. Kvalitné dielo. 85% ()

Nach

Výborný historický snímek se skoro až hororovou atmosférou. Korunován výbornými hereckými výkony všech zúčastněných a áčkovou kriminální zápletkou. Když jsem se na tento historický krimi thriller připravoval, žádný extra zážitek jsem neočekával. Ovšem právě díky tomu se zrodilo obří překvapení, úžasný zážitek z dob temné minulosti Evropy. Jedná se o film, který u mě nachází své místo mezi jinými historickými kousky, které jsem ověnčil plným počtem hvězd. Pokud chcete ty ostatní znát, mrkněte do mého profilu. Co se Jména růže týče, všem milovníkům historických filmů ho vřele doporučuji. Nemůžete sáhnout v tomto případě vedle. 90% ()

Streeper

Pamatuji si, že jsem část toho filmu viděla na střední škole na českém jazyku, když nám ho pouštěla učitelka a vím, že se mi moc líbil, bylo to něco jiného než klasické americké populární filmy. A říkala jsem si, že si nejdříve přečtu knihu a pak dokoukám film. Vzhledem k tomu, že Ježíšek knihu ještě nepřinesl a filmová výzva přišla dříve, tak film padl jako první. Film je skvělý, historický, plný napětí a s nádechem detektivky. Navíc Christian Slater byl prostě fešák! ()

bourec

Tenhle film byl ve svý době celkem zjevení. Bohužel mě tahle historická krimi nikdy moc nebrala. Samozřejmě vše na vysoký úrovni, s ohledem na rok vzniku, ale proč chválit něco, co mě chvílema i nudí. 50%. ()

DruidKarel

865. hodnocený film: Čekal jsem, podle slov mojí Péti. že tenhle film bude dobrej. Ale že až tak moc dobrej? No to ani náhodou... Těžko teď nacházím v mé paměti film podobného ražení. Film, který má tak vynikající mystickou hodnotu, skvělý příběh, který je vyprávěn již zestárlým Adsou. Nádherná neznámá a skvělé herecké výkony (Connery, Slater, Perlman...). Po shlédnutí musím ostatním snad jenom doporučit a konstatovat, že pro mě tenhle film nemá jedinou chybičku. 5* je snad i málo a jenom bych poprosil ostatní uživatele o návrh na další snímky podobného ražení. 5* ()

Cheeter

Přijde mi, že když člověk studuje historii tak přečíst, nebo alespoň vidět Jméno růže, je tak trochu povinnost. Dlouho jsem to odkládal, vždycky jsem si našel něco jiného. Ale úmrtí Umberta Eca mě popostrčilo se aspoň na to podívat. Zklamaný jsem rozhodně nebyl. Nic vytknout nemohu, film byl natočen skvěle. Jen nedokážu říct, jaký je film v porovnání s knihou. Na to si asi budu muset počkat, věcí na čtení mám tolik, že ani sám nevím kolik... ()

C0r0ner

Kdo by byl řekl, že Annaud zvládne s jedním hradem a pár herci vystavět takovou atmosféru. Koukal jsem na to někdy po půlnoci, ale oči jsem měl otevřené dokořán a nedýchal jsem. Strašná škoda (proto ta hvězdička dolů) je, že řešení hádanky nakonec bylo celkem triviální, protože do té chvíle to byla opravdu neskutečná paráda. 90% ()

Dannysek4U

HOdnotit s knihou nemá cenu, ale jako samostatné dílo Annaudův snímek rozhodně obstojí na výbornou. Takovou vizi gotiky zvladne jen Evropan ()

Fallen_One

Klenot mezi historickými filmy natočený dle románu Umberta Eca. Koncert skvělých herců (Connery, Perlman a překvapivě i Slater), dechberoucí realistická a potemnělá atmosféra společně se skvělou výpravou a kostýmy jsou důvodem, proč dávám plný počet. Malé plus navíc i za skvělou Valentinu Vargas :-) ()

kusper

Knižní předlohu sice neznám, ale film mě zaujal. Standartně dobrý výkon Seano Conneryho a dobře zpracováné historické, ale i nadčasové téma. ()

sulimo

Pro toho, kdo četl knihu, je nanejvýš zřejmé, že se jedná o neuvěřitelný režisérský výkon, jelikož nadupanější knihu těžko dohledat, já sama jí četla asi dva měsíce, a to proto, že jsem ji chtěla číst pořádně. Tenlhe počin se mi zdá jako dokonalost, a to jsem při čtení hodně moc pochybovala, jestli ten film, který jsem neviděla bude vůbec za něco stát. A skutečně, stojí za mnoho, režisér totiž nebyl magor, a vybral z knihy divácky nejdocenitelnější linii, tedy tu detektivní se špetkou erotična a vynechal tu těžko pobíratelnou mega exkurzi do dějin a vůbec širokosáhlé popisování života v kláštěře atd. I tak ale zachytil středověk ve své špinavosti, dogmatičnosti, krutosti...no prostě v tom největším temnu, jaký si svobodný člověk dnešní doby umí představit. Skvělé zpracování, kterému jsem dlouho nevěřila, že bude uhrančivé jako kniha. Tohle si prostě nenechejte ujít, to je divácká povinnost. ()

pufina

To je moje srdcová záležitost, takové příběhy já prostě zbožňuju. Sean Connery byl ve své roli naprosto dokonalý.. Tu atmosféru jsem jen hltala, nemám slov, kdykoliv si ráda film zase a znovu pustím. ()

Wormboy

Meno ruze bol jednym z filmov, ktore som v mladosti hltal a preto mozno povedat, ze mal urcity vplyv na moje myslienky o cirkvi a jej posobeni v spolocnosti. Roman Umberta Eca som precital az tento rok a napriek tomu, ze mam rad knihy, mam rad priestor na vlastne myslienky, mam rad aj faktografie a mam rad aj siahodlhe rozpravy, stratil som sa v nom a docital som ho len vdaka znacnemu sebazapretiu. Po jeho precitani som sa vratil k velmi dobre znamemu filmu a mozem jednoznacne povedat, ze Annaudove rozpravanie je pre mna udernejsie, sofistikovanejsie a celkoveho pohladu lepsie, ako jeho knizna predloha. Sean Connery je vynikajuci a po dlhom case ma opat zamrzelo jeho zmiznutie zo sceny. Christian Slater v zrejme svojej najlepsej ulohe a sam Jean-Jacques Annaud na vrchole formy. Pre mna uplna klasika. 4,5/5* ()

Zemřel Sean Connery

22.09.2020

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

15.10.2008

Taky vám už Jean-Jacques Annaud chyběl? Jeho návrat k „dobrodružnému přírodopisu“ Dva bratři se sice kdovíjak nevydařil (a určitě nedosáhl kvalit legendárního Medvěda), ale stejně je škoda, že tvůrce… (viac)