V dnes již legendárním snímku z roku 1986 natočeném podle neméně proslulého románu Umberta Eca se ocitáme na opatství benediktinů, kde došlo k záhadnému úmrtí. Píše se rok 1327 a mniši jsou přesvědčeni o tom, že se blíží apokalypsa. Opatství právě hostí koncil, který se zabývá otázkou přesvědčení františkánů, kteří tvrdí, že by se církev měla zbavit svého majetku. Jeden z účastníků koncilu, ctihodný a respektovaný františkánský mnich William of Baskerville je požádán vedením opatství o pomoc při odhalení příčiny náhlé smrti. Avšak když se vyšetřování blíží k odkrytí tajemství, které chce opatství udržet v tajnosti, dochází k dalším úmrtím. Nyní již nelze zabránit tomu, aby se do celé věci nevložila Svatá inkvizice. William a jeho mladý novic závodí s časem, aby stihli prokázat nevinu křivě obviněnných a vyhnout se hněvu inkvizitora Bernarda Gui. (oficiálny text distribútora)

Vojcl

Brilantní historický krimi-thriller s vynikající ponurou atmosférou a působivými hereckými výkony všech zúčastněných (zejména Seana Conneryho, ale třeba i Rona Perlmana). Film ukazuje raný středověk takový jaký skutečně byl, a to se cení.. Knižní předlohu Umberta Eca jsem bohužel nečetl, ale ať už se odlišuje jakkoli, myslím že Annaud to zvládl opět perfektně a Jméno růže doporučuji naprosto každému... ()

erased

Dva z mých oblíbených herců, konkrétně Connery a Perlman, se sešli v jednom filmu pod taktovkou velmi zdatného režiséra v adaptaci příběhu, který nemá daleko od noirového stylu. Nechybí zde pochybný hrdina, potemnělá atmosféra, detektivní zápletka ani morální a jiné (především náboženské) spornost. Přestože to na papíře může vypadat jako dokonalá kombinace, má očekávání Jméno růže spíš zklamalo. Kromě několika sugestivních a nezapomenutelných scén mě prostě film nedokázal zaujmout dost na to, abych dokázal náležitě ocenit i jeho příběhovou část. Ačkoli jsem román Umberta Eca zatím nečetl, nemůžu se zbavit dojmu, že zfilmováním celý příběh ztrácí hodně ze své zajímavosti. ()

Macejko

Má to síce špičkovú dobovú atmosféru, surovú, drsnú a špinavú, ale... zúfalo tomu chýba akýkoľvek dramatický alebo napínavý moment, čo je u detektívky, ktorou Meno ruže v podstate je, tak trochu zásadný problém. Ani jedno z odhalení ma neprekvapilo, ani jediný moment ma nepribil do sedačky. Nejaký mimoriadnejší herecký výkon tiež chýba, čo ma sklamalo najmä u F. Murraya Abrahama. Ako exkurzia medzi prasáckych, skazených a ideologicky pomýlených mníchov to teda obstojí, ale inak... ()

Freemind

Vynikající adaptace Ecova románu s dusnou, smradlavou atmosférou temného středověku. Sean Connery si zde vystřihl jednu z nejlepších rolí své kariéry, krásně zobrazil boj střízlivého, racionálně smýšlejícího hrdiny s animální silou pověr, předsudků a hysterie. Jediným mínusem této perličky je úděsná, syntezátorová hudba a lá Maurice Jarre, poslechové trauma mi ale naštěstí vyrovnala erotická scéna v kuchyni, kterou jsem si v rané pubertě přehrával tak dlouho, až jsem strhal pásku na VHS-ce :) ()

Orlau32

Filmová detektivka ze 14.stol. podle románu Umberta Eca. Jak jej hodnotit ? Jak se může člověk vžít do děje, když v něm dominuje hvězda typu SEANA CONNORYHO a nakonec to ještě zmnohonásobí hvězda F.MURRAY ABRAHAMA ? Prostředí kláštera z 12.století jenom posílí dojem a napětí této brilantní detektivky. Výkony perfektní, děj napínavý, jenom mi v té hrůze a špíně 14.století vadila scénka sexu u mladého hocha se zavšivenou cikánkou. Jak říkám: režiséři už strkají ten sex absolutně všude, bez ohledu jestli se to hodí nebo nehodí. Ještě tomu filmu fandí ten, kdo četl román. ()

vorheese

Ani moje fantazie si při čtení knihy nedokázala vytvořit tak tíživou vizi opatství, jakou předvedl Annaud. A že je filmové zpracování pouhým výcucem předlohy??? Pcha, koho to zajímá? Jde tu o FILM, a FILM je to vynikající! ()

blackrain

Středověká detektivka z atraktivního prostředí opatství, která obsahuje drsné a naturalistické záběry, ale i filosofii a samozřejmě teologii. Klášter měl svá tajmemství, která si někteří chtěli uchovat za každou cenu. Na kloub všem tajemstvím přišel William, pokrokový františkán, moderně uvažující a pyšný na svůj logický úsudek, znalec Aristotela, který až tak nesouhlasí s autoritou církve. Velmi silný filmový zážitek. ()

ABLABLABLA

Zajímavý film, na který jsem se dívala ve společensko-vědním semináři. Zpočátku jsem se teda vážně nudila, ale jakmile už se tam začaly objevovat vraždy, sex v kuchyni, tajná knihovna, kniha s otrávenými okraji atd...už mě film začal mnohem víc bavit. Obdivuju, jak nám režisér představil středověk...vážně bych si myslela, že to bylo v té době natáčené... Film, který mi něco přinesl a ještě mi ušetřil čtení jeho knižní předlohy k maturitě. ()

kaylin

Umberto Eco napsal jistě skvělou předlohu - a já se na ni jednou určitě dostanu - ale tenhle film je také skvělý. Člověk by nevěřil, že tahle detektivka bude skutečně zábavná, napínavá, děsivá, a do toho všeho bude mít ještě trochu hlubší smysl v tom, jak se opírá do víry a do člověka samotného. Skvělé žánrové propojení, které dokonale funguje. ()

slord

Veľa som od toho filmu nečakal, ale keď zazneli tóny od Jamesa Hornera, tak ma to navnadilo. Prostredie opátstva malo dosť dobrú atmosféru, super Sean Connery v hlavnej roli a veľmi fajn detektívny charakter filmu. Za mňa spokojnosť, aj keď niečo mi tam ešte chýbalo, len neviem čo. 8/10 ()

Dr. Hawkeye

K tomuhle filmu jsem se dlouho nemohl nějak prokousat, sliboval jsem si, že si nejdříve přečtu knihu, ale nakonec jí Annaudova "adaptace" předběhla. A jak hodnotit? Jsem tak trochu na pochybách, a to zejména proto, že jsem týden před zhlédnutím filmu vyslechl rozhlasové zpracování Ivana Chrze, které je (předpokládám - ostatně má přes 6 hodin!) bližší knize a tudíž mnohem vrstevnatější. Film je oproti tomu taková "digest" verze, která je rozhodně skvělá, ale ty 4 hvězdičky jí dávám s přimhouřeným okem... ()

Maq

Ecova knižní předloha je složitě strukturovaná a nemá cenu naříkat, že do filmové podoby se z ní dostala jen malá část. To bych filmu bez potíží odpustil. Detektivní osa příběhu, ve filmu logicky v popředí, je zjednodušená víc, než bych si přál. Ale i to bych snesl. Že ve filmu zcela chybí symbolická a snová část knihy, se rozumí samo sebou. Rozuměl bych i tomu, že je zjednodušen a zatlačen do pozadí společenský a politický kontext příběhu, tedy teologická - fakticky politická - disputace a svět středověkého myšlení jako takového. --- Jenže tady se stalo něco mnohem horšího. Namísto středověku, jaký byl, nebo objektivněji, jak nám jej vylíčil Eco, scénáristé svými zásahy upravili předlohu tak, aby zapadala do obecných představ o takzvaném feudalismu, jak je známe u nás zejména od Jiráska, Nejedlého, Vávry a tandemu Marx - Engels. Filosofický duel mezi učenci Vilémem z Baskervillu a Jorgem z Burgosu je zredukován na intelektuální úroveň novinových úvodníků. Scény související s teologickou disputací vnucují závěr, že klerikové a učenci tehdejší doby byli negramotní burani. Vilémův konflikt se Svatou inkvizicí je příšerně zvulgarizován, a v příběhu je zcela překroucena úloha inkvizitora Bertranda Guie; on přece nerozpoutal proces proto, že inkvizice byla tak bigotní a krvavá, nýbrž proto, že přijel s posláním disputaci za každou cenu překazit. A konečně revoluční romantika, jíž je poznamenán zejména závěr filmu, v Ecově knize chybí, a je zcela ahistorická. To už ti vesničané rovnou mohli zpívat Internacionálu. --- Kladné body si film zaslouží za pečlivost obrazu: zvolené exteriéry, kulisy, kostýmy, světlo, to vše evokuje středověk velmi zdařile. I zde však tuším indoktrinaci: obraz „temného“ středověku s věčným nedostatkem světla, tepla, pohodlí a hygieny má podrhnout dojem, že i středověcí lidé byli jen nemyslící ubožáci v zajetí temných pověr. Přitom právě Ecova kniha se vší výmluvností dokazuje pravý opak. --- Pověry nejsou výsadou středověku. Tak například, v současné době nám tady vytrvale řádí pověra o „temném středověku“. A když už někdo svou knihou pravdu poodhalí, filmaři ji zase vrátí do vyježděných kolejí našich předsudků a klišé. Smutné. ()

topi

Knihu jsem nečetl a filmový přepis na mě působil občas zmateně s podivnými střihy. Zápletka mě taky nijak nenadchla a bez té červené knihovny bych se taky klidně obešel. Co musím vyzdvihnout, jsou pěkné masky mnichů, zejména kripl Perlman je unikátní držka. Jinak celkem zklamání a pro mě zbytečně nadhodnocený film. ()

Sigurd

Můj první kontakt s tímto filmem byl skeptický. Jak natočit film podle knižní předlohy která v podstatě ani nejde zfilmovat? Jméno růže je nádherný postmoderní román takové hloubky, že vystihnout všechny jeho roviny je nemožné. Fascinující pohled na myšlení lidí v tíživé době temného středověku, kdy se matka církev utápěla ve víru vnitřních půtek a rozporů mezi svými četnými řády, jejichž členové často končívaly na vesele plápolajících hranicích, je jedním z možných výkladů. Přesná adaptace díla: Ne. Vynikající film: Ano. Režisér Annaud natočil temně mrazivý, středověký krimi-thriller. Nejlepší věcí na filmu je rozhodně atmosféra. Tak špinavou, bezútěšnou vizi středověku člověk často nevidí. Klobouk dolů. Svůj podíl na tom má i hudba Jamese Hornera a skvělé výkony herců. Sean Connery v životní roly, naivní a svět prozkoumávající Christian Slater jako mladý mnich Adso, uhrančivý inkvizitor F. Murray Abraham, nádherně ohyzdný Ron Perlman jako Salvatore a další. Myslím si že, všechny Annaudovy filmy si udržují podobně vysokou úroveň, ale Jméno růže vybočuje. Je nejlepší. ()

Aiax

Monumentální hold jedné z nejhlubších a nejmoudřejších knih, které jsem kdy četl, a z filmového hlediska zároveň mistrovská ukázka špičkově zpracované knižní adaptce, což je velice, velice řídký jev. Námitky typu "přílišné zjednodušení, zploštění" jsou pochopitelně zcela mimo, protože film ze své podstaty nemůže nabídnout totéž co kniha (Mimochodem již dlouho tajně doufám, že to tihle lidé jednou pochopí - viz mimořádně hlasité a zcestné projevy obdobné kritky po uvedení Pána prstenů). Výzvou pro režiséra není převést předlohu na plátno slovo od slova, ale natočit FILM, se všemi jeho specifiky a zákonitostmi, tak, aby v těch několika desítkách minut věrně vystihl její NÁLADU a MYŠLENKU, což J. J: Annaud činí na absolutní jedničku. Rozumbradným kritikům bych rád připomněl, že Umberto Eco byl filmem nadšen. Kromě Vláčilovy Markéty Lazarové si nevzpomínám na tak dechberoucí a autentický obraz středověku. Jaký rozdíl oproti pitomoučkým americkým flákům typu První rytíř! Bravo, messieur Annaud. ()

reqiuem

výborný film, ale ještě lepší kniha od Umberta Eca.. o tajemných vraždách v klášteře a ještě tajemnějších rozkolů uvnitř církve..každopádně nejdřív doporučuju knihu, protože ve filmu toho hodně z ponurý atmosféry chybí ()

salalala

Na to, jak rozsáhlá a myšlenkově a faktograficky hluboká je literární předloha, natočil Jean - Jacques Annaud brilantní film. Scenáristé z knihy vycucli to jediné, co na plátně vycucnout šlo, tj. detektivní linie. Annaud film precizně až geniálně obsadil (každý mnich je neskutečný týpek) a natočil ho skutečně tak, jako kdyby vznikl v době, o které vypráví. Chudoba, bída, hlad a špína na jedné straně versus požitkářství, úchylky, majetek a bohatství na straně druhé. Rozhodně nejrealističtěji ztvárněný středověk na plátně. Connery, Slater, Perlman a v závěru Abraham podávají brilantní výkony, které ještě dokreslují neklidnou a tajemnou atmosféru odlehlého kláštera. Jeden z mála filmů, kde nemám téměř co vytknout. Pro mě rozhodně za plný počet a 100 %. S knihou se skutečně nedá a ani nemůže rovnat, bodíky přidávám i za odvahu. ()

Zemřel Sean Connery

22.09.2020

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

15.10.2008

Taky vám už Jean-Jacques Annaud chyběl? Jeho návrat k „dobrodružnému přírodopisu“ Dva bratři se sice kdovíjak nevydařil (a určitě nedosáhl kvalit legendárního Medvěda), ale stejně je škoda, že tvůrce… (viac)