V dnes již legendárním snímku z roku 1986 natočeném podle neméně proslulého románu Umberta Eca se ocitáme na opatství benediktinů, kde došlo k záhadnému úmrtí. Píše se rok 1327 a mniši jsou přesvědčeni o tom, že se blíží apokalypsa. Opatství právě hostí koncil, který se zabývá otázkou přesvědčení františkánů, kteří tvrdí, že by se církev měla zbavit svého majetku. Jeden z účastníků koncilu, ctihodný a respektovaný františkánský mnich William of Baskerville je požádán vedením opatství o pomoc při odhalení příčiny náhlé smrti. Avšak když se vyšetřování blíží k odkrytí tajemství, které chce opatství udržet v tajnosti, dochází k dalším úmrtím. Nyní již nelze zabránit tomu, aby se do celé věci nevložila Svatá inkvizice. William a jeho mladý novic závodí s časem, aby stihli prokázat nevinu křivě obviněnných a vyhnout se hněvu inkvizitora Bernarda Gui. (oficiálny text distribútora)

SOLOM.

Knihu od Eca jsem nikdy nečetl, takže nemůžu srovnávat do jaké míry jí tento film dokázal konkurovat. Každopádně se mi tento historický film o podivném opatství a inkvizici líbil. Mnozí jej označují za mysteriózní detektivku, ale já se na něj dívám stejně jako na film Kladivo na čarodějnice, tedy spíše jako na perfektně zpracované ztvárnění zvěrstva a bezpráví, které páchala v minulosti církev na bezbranných. Majetek a moc pro ní měla větší cenu než holý lidský život a proto bylo potřeba ochránit „jistá tajemství“ před normálním světem, aby si tak upevnila své postavení. Kolik lidských životů si jejich chamtivost vyžádala ani není možné vyčíslit. Ale zpátky k filmu: Annaud natočil bezesporu kvalitní film, který i přes svou délku dokázal „okouzlit“ velký počet lidí. Angažováním skotského herce Conneryho si už vlastně dopředu zaručil poloviční úspěch, protože tenhle chlapík prostě patří mezi extratřídu ve svém oboru a i zde patřil mezi tahouny celého snímku. Celkem slušně zvládnutá atmosféra a postupné poodkrývání tajemství však zdatně sekundovalo. Jen podle mě detektivní zápletka místy zbytečně ubírala na napětí, protože některé pasáže byly zbytečně natahovány. Zvolené interiéry opatství zahaleného mlžným oparem a knihovna/bludiště rovněž stojí za zvýšenou pozornost. V neposlední řadě musím pochválit i Rona Perlmana, který coby hrbáč předvedl taktéž nezapomenutelný výkon. ()

Sifaka

Je to film, který jsem viděl několikrát a rád se k němu vždy vracím. Má výbornou atmosféru opuštěného opatství kdesi v horách, kdy místo nám nemůže být sděleno, pro to co se tam dělo. Napětí ve filmu neustále graduje, režisérovi se podařilo skloubit historický a kriminální film do jednoho výborného snímku. Atmosféra s přibývajícími úmrtími je neustále hustější a hustější. Výborné výkony Conneryho a Slatera (už nikdy jsem ho neviděl tak dobře zahrát). Prostě je to kultovní film, který se neokouká, i když je znám konec vyšetřování.Jen dodávám, že knihu jsem ještě nečetl, proto nemůžu srovnat, ale jako film, je to vynikající dílo, které je u mě už 20 let na prvním místě!!! ()

Katullka

Na mé oblíbené Kladivo na čarodějnice to prostě nemá. Slovenský dabing tomu taky dodal jiný rozměr. Což je škoda pro mne jako diváka. Jinak krásný snímek o inkvizici a všeobecném jednání katolické církve, což je věc známá dlouho, ale pro další generace opravdu důležitá ji stále připomínat! ()

Genero

Annaud není padlý na hlavu, aby zfilmoval Ecovu knihu ve všech vrstvách, to je jako chtít po Moby Dickovi, aby si zaplaval v zahradním jezírku. Vypreparoval z poměrně obsáhlého díla detektivní dějovou linii a tím utnul tipec zbytečným slovním masturbacím odborníků z filmové vědy fundovaně debatujích nad pro běžného diváka skrytým teologickým a filozofickým významem patnáctihodinového eposu o rozkolu církve v důsledku její zkostnatělosti a nenažranosti. Vznikla tak vynikající středověká detektivka pro široké publikum. Sean je v roli ctihodného bratra Williama okouzlující a obdařil postavu anglickým šarmem, jemným humorem a nadáním téměř renesančním, což ostře kontrastuje s mrtvolnou šedí a zapšklostí ostatních postav. K ruce má svého Watsona, nezkušeného novice Adsa z Melku, který ještě může být zachráněn od náboženských dogmat a omezenosti. V tom mu vypomáhá i nádherná Valentina Vargas, mezi všemi těmi gotickými ksichty působící jako zjevení, která Adsovi dopřeje jeho první a pravděpodobně zároveň poslední heterosexuální styk v životě a ukáže mu, že existují i jiné druhy lásky než ta k Všemohoucímu. Děsivé kulisy středověkého kláštera připomínajícího továrnu na mletí čistých lidských duší pak už jen umocňují ponurý děj a strhující inkviziční finále. ()

ScarPoul

Knihu som nečítal a k filmu som sa dostal náhodou a bol som nadšený. Naozaj si nepamätám že by Sean Connery ukázal ako herec toľko charizmy. Ani jeho Bond ani jeho Dr. Jones nemali takú uhrančivosť ako jeho William. Annaud si údajne z diela Umberta Eca zobral len detektívnu zápletku - vo filme to vidieť. Ako keby tam bolo kopec nevypovedaného. Ako keby táto jedna línia aj keď rozohratá v celej svojej komplexnosti zostala neúplná. Ale obhliadnúc od toho funguje príbeh dokonalo. Od skvelej atmosféry temného stredoveku, od myšlienok vo filme prezentovaných, cez herecké výkony, v ktorých hlavne Connery a Perlman dominujú. Precízna réžia, skvelé masky a výborná Hornerova hudba. Meno ruže je výbornou historickou detektívkou, ktorá nenudí a ktorá okrem iného skvelo vystihuje dobu aj nedostatky kresťanského náboženstva. ()

Bowser

Pro mě jeden z nejlepších filmů, naprosto unikátní středověká detektivka. Když už jsme u slova středověk, takhle si ho přesně představuji. Pohledy na nemyté držky mnichů, na špínu a na celkové podmínky tehdejší doby přidávají do celkové atmosféry. Pokaždé se vtáhnu do děje a sleduji famózní herecké výkony ze všech stran. Jsem si jistý, že na film se ještě několikrát podívám. ()

rawen

Jo tak za atmosféru (tak špinavý středověk - no fuj, a ty ksichty!) bych musel vysolit nejméně šest hvězd - - - se vším ostatním, jak to říct - byl bych nadšený kdybych tento film viděl někdy odpoledne na ČT1 - takhle mě to tolik oslavované "JMÉNO RůŽE" trochu zklamalo - jde určitě o kvalitní záležitost, ale nic víc. budu si muset asi pujčit i Eccovu knihu, už to plánuju dlouho - ale ono je to dost těžké když je v naší knihovně furt vypůjčená... 7/10 PS: druhé shlédnutí, tentokrát v originále, naprosto mě dostalo, je to klasický masterpeace, bravo 9/10 ()

Tommassi3

"Sebevražda ?? Vy myslíte, že tohle místo opustil Bůh ??" Mohlo jít o režijní sebevraždu, to bezpochyby.. A Jméno růže vlastně platí tak trochu za poněkud ECOlogickou adaptaci bezvýhradně famózní knihy.. Odvážný Annaud jen potvrzuje, že s většinou jeho filmů může mít jeden značné problémy při zaujetí postoje, zvlášť i dík nejednoznačnosti jejich čtení.. V podstatě výtečný film, který však právě jako řádně slisovaná adaptace obstojí jen stěží.. Ovšem natočil by tuhle látku někdo lépe ?? Connery ovšem oscarový !! ()

BoPo

Voči tomuto filmu som mal predsudky. Názov, ako keby išlo o červenú knihovnu. Sean Connery ma vždy bavil skôr ako vedľajšia postava. A rok 1327 nie je zrovna extra lákavé obdobie. A išlo o zbytočné obavy. Dostal som v podstate sherlokovskú detektívku. Nie super, nie nezabudnuteľnú, ale v tom čo robí kvalitne odprezentovanú. A spomínané nelákavé obdobie tomu vlastne dodalo fajn ozvláštnenie. ()

bouncer

Knihu jsem nečetl, ale údajně je mnohem složitější než film. Také má být kvalitnější...ale to už není podstatné. Film mě nadchnul, není příliš komplikovaný, působí vyváženým dojmem a narozíl od jiných knižních adaptací předkládá jasný obraz. Annaud měl ve všem jasno a vytvořil krásné dílo. Podle mého názoru jedna z nejlepší rolí Seana Conneryho a překvapil mě svým výkonem i mladý Christian Slater. Nádherná stylizace vzhledu zkažených mnichů ze středověku...kvalitní podívaná. ()

Martinibaby

Kritické zhodnocení filmu, s jehož předlohou divák neměl tu čest, je poněkud tvrdý oříšek. Netroufám si odhadnout, jak věrně filmové zpracování odpovídá nebo neodpovídá knize, co ovšem vyzdvihnout mohu, jsou fantastické herecké výkony (nejen) ústředních postav. I přes to, že je film spleten jak ze scén dějových, tak z množství scén děj postrádajících, pouze dokreslujících dobu, v níž se příběh odehrává, díky hereckému osazenstvu bylo stále na co se dívat. Na ústřední dvojici skvěle ironického Viléma z Baskervillu a roztomile naivního Adsa z Melku lze v průběhu filmu velmi zřetelně pozorovat vývoj postav, jejich postupnou přeměnu z alegorického postavení otce a syna na rovnocennější dvojici přátel – souputníků. Také takřka není možné si nevšimnout (homo)erotického nádechu řady scén a celková souhra herců, rekvizit a hudby, dává dohromady velmi autentické vyobrazení středověkého opatství a doby střetu církve s údajným, či inkvizicí vybájeným kacířstvím. Autentičnost ale bohužel v mém případě neznamenala vtažení do děje, ani nějaké výraznější zaujetí příběhem. Kromě několika silnějších scén film plyne poněkud vláčným tempem, a když diváka po nějaké době přestane bavit přehlídka dobově věrných rekvizit a subdepresivních sychravých scenérií, zůstává obklopen změtí přinejmenším směšných účesů, postav s nezapamatovatelnými jmény a většinu času hororově kostelní hudbou. Jméno růže se pro mě takto proměnilo z velmi dobře hodnoceného ztvárnění do nebe vyzdvihované a mnohými zbožňované knihy na poněkud přeceňovaný snímek, který se mě bohužel nijak specificky nedotkl a k četbě knihy mě nenalákal. ()

Agatha

Adaptace se celkem povedla, ale musí se brát v potaz rozsah knihy a možnosti převedení jejího obsahu na plátno. I kdyby měl film 3 hodiny, bude něco chybět. Ale bezesporu největším kladem snímku je prvotřídní atmosféra, vyobrazení špinavého středověku a v neposlední řadě herecké obsazení. I když to za samotnou předlohou zůstává pozadu, pochybuju že to někdy někdo natočí lépe. Osobně dávám přednost stejnojmenné rozhlasové hře vydané roku 2006, která je rozsáhlejší, taktéž s výtečnou atmosférou a nebojím se jí označit za mistrovskou. ()

adamo_znk

Na film jsem koukal s těžkou kocovinou a všudypřítomná špína ve mě občas vzbuzovala těžké dávivé reakce. Jinak tomu ale podle mě nelze nic vytknout. ()

Terva

Tajuplný gotický thriller ze středověku odehrávající se ve 14. století v italském klášteře. Scénář : Andrew Birkin. Kamera : Tonino Delli Colli. Hudba : James Horner. Hrají : Sean Connery alias William of Baskerville a Christian Slater alias Adso of Melk. Asi nejznámější chyba ve film, je - mrknutí mrtvého mnicha v pitevně. CITÁT - Ty jsi mnich, v tom bych viděl docela problém........ ()

JohnCZ

Takhle špinavej, ponurej a depresivní středověk se ve filmu jen tak nevidí. Výborná mystery kriminálka v chladných kulisách františkánského kláštera. Sean Connery nezklame nikdy, ale mladej Christian Slater hodně překvapil. Znamenitou atmosféru trochu kazí ne zcela jasný konec. ()

m.krudenc

Ponurá detektivka ze 14.století , na kterou se vždycky znovu ráda podívám. Kniha je možná legendární, ale velmi složitá, takže mně se film líbil mnohem víc. ()

Revanx

Samozrejme, na knihu to nemá. Ale jedným dychom treba dodať, že Annaudovi sa podarilo natočiť skutočne skvelú detektívku odohrávajúcu sa za stenami kláštora. Atmosféra, ktorá z filmu sála sa dá priamo krájať a všetko to je znásobené skvelým hereckým koncertom, v ktorom hlavné husle hrajú Connery s Abrahamom. ()

liquido26

Výborný historický film se skvělou tajemnou armosférou, skvělým Conerym a skvělým příběhem, kterému k dokonalosti chybí jen větší spád a kratší délka. ()

Zemřel Sean Connery

22.09.2020

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

15.10.2008

Taky vám už Jean-Jacques Annaud chyběl? Jeho návrat k „dobrodružnému přírodopisu“ Dva bratři se sice kdovíjak nevydařil (a určitě nedosáhl kvalit legendárního Medvěda), ale stejně je škoda, že tvůrce… (viac)