V dnes již legendárním snímku z roku 1986 natočeném podle neméně proslulého románu Umberta Eca se ocitáme na opatství benediktinů, kde došlo k záhadnému úmrtí. Píše se rok 1327 a mniši jsou přesvědčeni o tom, že se blíží apokalypsa. Opatství právě hostí koncil, který se zabývá otázkou přesvědčení františkánů, kteří tvrdí, že by se církev měla zbavit svého majetku. Jeden z účastníků koncilu, ctihodný a respektovaný františkánský mnich William of Baskerville je požádán vedením opatství o pomoc při odhalení příčiny náhlé smrti. Avšak když se vyšetřování blíží k odkrytí tajemství, které chce opatství udržet v tajnosti, dochází k dalším úmrtím. Nyní již nelze zabránit tomu, aby se do celé věci nevložila Svatá inkvizice. William a jeho mladý novic závodí s časem, aby stihli prokázat nevinu křivě obviněnných a vyhnout se hněvu inkvizitora Bernarda Gui. (oficiálny text distribútora)

lesumir

Takhle "Šifra mistra Aristotela" je geniální investigativní kriminálkou s vytříbenou temno - dirty - neo noirovskou atmosférou. Ale pokud po první projekci máte chuť rozbít televizi, jak vás to nudilo, tak se ani díky druhé projekci, která dopadla skvěle, přes tři hvězdičky nedostanete ()

kinej

Jméno Růže je předvším geniální kniha, jejíž převedení na plátno se po přečtení zdá nemožné. Kniha je komplexní sondou do střeodvěkého teologického, filozofického a logického myšlení. Film je ořezán jen na detektviku. Přesto se podařilo přetavit vyprázdněný scénář poměrně slušný film. I přesto, že je film velice osekán, má toho dost co sdělit. Conneryho William Baskervile je skvělý a herecky vyniká taktéž Ron Perlman. Retardované postavy jsou divácky vděčné, ale jeho Salvátor je ale úžasný. ()

LiVentura

Režisér Annaud je vyhlášený nejen ve filmovém světě, ale i v tom zvláště uměleckém pro svou barvitost až vyjímečnou výtvarnost některých děl a spolupráci při svých snímcích s umělci výtvarníky. Jméno růže je skvělý mysteriózní film točený na motivy slavné knihy ještě slavnějšího autora Umberta Eca, jedná se o světovou literární klasiku, proto dávám nejen za knihu, ale i za slušivou filmovou verzi se zajímavým obsazením rovných pět hvězd s malým plusem na konci...+ :-) ()

paascha

Můj oblíbený Sean v adaptaci mé oblíbené knihy od mého oblíbeného spisovatele, co dodat? A že to není přesně podle knihy? Zaplať pánbůh, kdo to opravdu četl, ví, že to nejde, a kdo si myslí, že ano, nečetl, či nepochopil:-) ()

Kass

Dramatický příběh, pohybující se na hranici mezi filozofickým traktátem a detektivní zápletkou, jenž se odehrává za zdmi středověkého benediktínského opatství. Film se může pochlubit skvostnou výpravou, díky níž na diváka z klášteru dýchá starosvětská, zapuchlá atmosféra. Režisér si dal také řádně záležet, aby prostředí obydlil dostatečně odpudivými, fotogenicky pokřivenými postavami, čímž se mu podařilo chytře docílit toho, že jediným záchytným světlým bodem se na nepřívětivém místě stává františkánský mnich (S.Connery) a jeho učeň, kteří jakoby přišli do opatství z lepšího (těžko uvěřitelného) světa - jinak zde nelze věřit nikomu a ničemu! Proti "Jménu růže" vlastně nemám příliš námitek - jen dobro a zlo mohlo být méně jednoznačné, a závěrečné minuty mi přišly typicky "Annaudovské" (kdo zná režisérovy filmy, ví co tím myslím). ()

Shakers

Nakoniec som sa predsa len odhodlal a stálo to za to. Nič také ako Meno ruže som nikdy nevidel, dnes jedinečný film! Annaud si skoro celý čas udržiava perfektnú temnú výpravu a atmosféru, k tomu napínavý detektívny príbeh brutálnych vrážd v kláštore mimoriadne zaujme a záver je až nečakane prefíkaný. Po tomto filme by som bol s Connerym ochotný isť aj do pekla. Bravo tlieskam! 100% - 5* ()

DJ_bart

Postmodernistická žánrová nádhera od Umberta Eca. Filmová adaptace nedosahuje komplexnosti a jedinečných mnohovrstevnatých kvalit knižní předlohy, ale i tak jde o nesporně kvalitní koktejl detektivky a historické fikce. ()

lamps

S Ecovým božským románem nelze srovnávat - pokud by se ostatně nějaký bláhový filmař rozhodl citovat přeslavnou knihu ve všech jejích dějových rovinách, od té epické objímající detektivní zápletku a vyšetřování vražd v opatství až po tu filozofickou, kdy postavy dlouze rozmlouvají o základních teologických problémech tehdejší doby, a zachovat při tom celistvou strukturu, atmosféru i výpovědní historickou hodnotu, bylo by potřeba roztáhnout celý projekt do podoby minimálně sedmidílné série, přičemž každý díl by hladce přesáhl 90 minut. Annaud si místo toho skrze špinavé, nepřívětivé a mlhou zahalené opatství vyšlapal velmi chytře vlastní cestičku, zvýraznil důležitost detektivní linie, která byla v románu jen jednou z mnoha, a šikovně zesílil význam postavy fanatického inkvizitora Bernarda Guiho, která se stává nejzápornější na scéně a představuje pro "středověkého Sherlocka" Viléma z Baskervillu hmatatelné, fyzické nebezpečí. Vyprávění je strhující a scénář v rámci vytyčeného cíle - předhodit publiku obraz typického středověkého opatství, polapit pomocí intelektu ústřední dvojice padoucha, zvýraznit úlohu lásky uprostřed náboženské fanatiky a potrestat / poukázat na zrůdnost a nelidskost tehdejších církevních tyranů - jednoznačně splňuje svůj účel, příběh si drží kompaktnost i atmosféru a je také příznivě nakloněn zastáncům knižní předlohy, jelikož ve vedlejších motivech není doslovný a spoléhá právě na obeznámenost a zasvěcenost diváka. O geniální kameře, schopné vyvolat závratě krouživými nájezdy na opatství či naopak klaustrofobické pocity pouhým plíživým pohybem uvnitř labyrintu, se netřeba bavit, stejně jako o přímo famózním hereckém obsazení, od charismatického Conneryho přes vskutku ďábelského Abrahama až po naprosto labužnickou a zábavnou kreaci namaskovaného Rona Perlmana... Knihu od Umberta Eca těžce uznávám a obdivuji, film však naprosto miluji... 100% ()

Big Bear

Na knihu to nemá, ale naštěstí ten středověk točili Francouzi a né Amíci a tak alespoň ztvárnění té doby se podařilo na jedničku. Film se však knižní předlohou inspiruje spíše volněji, ale proč ne. Herci skvěle obsazeni v čele s Connerym jako hlavním hrdinou. Chudáka Perlmana tento film katapultoval do rolí různý zrůd, mrzáků atd.. v což počítám i Hellboye. * * * * ()

JohnnyD

Od prvých minút neskutočne atmosferický film, ktorý realisticky až naturalisticky vykresľuje vtedajšie pomery v spoločnosti a cirkvi a to všetko v originálnom príbehu so skvelým hereckým obsadením. ()

hippyman

věřím, že pro znalce knihy může jít o povedenou adaptaci, ale já jsem si odnesl asi nějak míň, než bylo zřejmě účelem... ne že by to byla vina autora předlohy nebo filmu, ale prostě mě snímek docela slušně uspával, detektivní gradace mě už ve druhé polovině nechávala celkem chladným a za typicky americkej závěr bych rejžovi nafackoval. hláška o blahodárném působení teplé cibule na erekci tak dost možná zůstane za pár měsíců tím jediným, co se mi ve spojitosti se Jménem růže vybaví. no... proč to nezkusit. 60% ()

salahadin

Krásná historická fikce (co se týče postavy inkvizitora, je film úplně mimo realitu). Jméno růže je připravená porce al dente - nerozvařená, ale spíše uvnitř tužší, přesto měkká. Nejlepší možné převedení mé nejoblíbenější a jedné z nejbrilantnějších knih moderní literatury na plátno. Ecův epos lze zfilmovat jen takto (nebo ještě tak, že si před kameru sedne pět šest herců a začnou ji od začátku číst). Zpočátku jsem se trochu s negativními předsudky chystal na projekci tohoto filmu. Uklidňovala mě dvě jména - J-J Annaud a S. Connery. Annaud je Pan Režisér a Connery Herec, který svou roli zahrál precizně, věrně, je elegantní, moudrý a patřičně pyšný na svůj správný a rychlý úsudek... prostě tak, jak jsem si ho představoval při čtení knihy. Ani Slater nezklamal, všechny vedlejší role se taktéž povedly (Malachiáš, Jorge, Berengar, Salvátor...), atmosféra je dotažena do dokonalosti a výrazně k ní přispívá Hornerova hudba, jedna z jeho nejlepších nahrávek (podle mě). To, že se Annaud zaměřil na vyšetřovací část je dobře, navíc výborný scénář dostal do dialogů i mnoho poselství knihy. Jedna z nejlepších filmových adaptací a jeden z mých nejoblíbenějších filmů ever after. ()

Disk

Zastávám názor, že film, který je adaptací knihy, musí fungovat, aniž je nutně podmínkou, že filmový divák je povinen znát knihu. Není divu, že mnozí Ecovi příznivci a věrní byli nepříjemně zaskočeni, jak Jean-Jacques Annaud s jejich modlou naložil. Film je sice osekán prakticky jen na detektivní linii, ale takovým způsobem, že to lepší už být nemohlo. Středověká atmosféra je zachycena zcela mistrovsky, při sledování má divák pocit, že se vrátil o staletí nazpět. Tuto atmosféru výtečně podbarvuje minimalistická hudba Jamese Hornera (který se tehdy ještě nevykrádal), takže divák po celou dobu sledování filmu cítí zimomriavky. Výběr herců je znamenitý. Sean Connery jako Vilém z Baskervillu je naprosto famózní a mladičký Christian Slater si zde odbyl nejen svůj velký debut, ale také svou první erotickou scénu, jejíž živočišnost udivuje i dnes. Navíc zde ukázal prakticky vše, aniž by musel využít pomoci nějakého dubléra, jako se tomu děje dnes. Ovšem i další herci jsou skvělí, především F. Murray Abraham a Ron Perlman. Celkově je film mistrovská práce. Čas mu nijak neublížil. Tady je opravdu nutné oddělit film od knihy. Nejlepší filmový středověk, ve kterém zaplaťpánbu nic není čisté, ale všechno řádně špinavé.______Update po přečtení knihy, čímž se zároveň zpronevěřuji filosofii původního komentáře: Nebýt závěru, který nemá s Ecovou knihou a s historickou realitou nic společného, tak je Jméno růže absolutně perfektním filmem. Takhle jde jen o slušnou atmosférickou detektivku s dokonalou kamerou Leoneho dvorního spolupracovníka Tonina delli Colliho, kde odborného poradce dělal proslulý historik Jacques Le Goff. Mimochodem jeden z nejlepších soundtracků Jamese Hornera. ()

Aky

Sice zde mnohé z knihy chybí, ale zde mi to mimořádně nevadí, neboť vzniklo samostatné, osobité dílo naprosto špičkových kvalit. Navíc asi není vůbec možné košatost tohohle románu přenést do filmu jaksi beze zbytku a přitom zachovat koukatelnou délku. Vytrhávat jednotlivosti nemá smyl, navíc jsou tu všechny již vypsány, ovšem při každé repríze si uvědomím, že celek je prostě absolutní nádhera. ()

-OverLord-

Znovu jsem si připomněl, jak moc mám rád mysteriózní filmy. Kdo by kdy řekl, že dokáže vzniknout tak famózní detektivka, která se celá odehrává v duchovním prostředí mezi mnichy. Atmosféra by se dala krájet. Sean Connery naprosto exceluje, mladičkej Christian Slater je taky fajn a možná jedna z prvních rolí Rona Perlmana jako obludnýho podivína. Možná právě z tohohle filmu si vzali inspiraci tvůrci Purpurových řek, jelikož jsem si je tímhle filmem maličko připomněl. ()

S.Quentin QUALE

Hodnotím film jako samostatný celek, knihou jsem neposkvrněný. Líbil se mi, moc se mi líbil. Jak černoprdelnictví nesnáším, tak tahle kombinace středovědého mnišského kláštera, výkladu víry, inkvizice a napínavé detektivky mi chutnala znamenitě. Sean Connery je v roli vzpurného, přemýšlivého mnicha-detektiva-všeználka sympatický, sekunduje mu ještě velmi mladý Slater, no nejlepší roli vyžral Ron Perlman, který si střihl konkurenta Quasimoda v mnišském hábitu. Příběh je zajímavý, zvědavost budící a možná až zbytečně nevěrohodně spectator friendly zakončený, čekal jsem v závěru větší inkvizitorský peklo. I tak jde o film ve špíně středověku, kterých zase tolik k vidění není, takže za mě spokojenost. Můžu doporučit z téhle branže. "A co je tak znepokojující na smíchu?" - "Smích zabíjí strach! A beze strachu nemůže existovat víra! Beze strachu z ďábla není potřeba žádného Boha!"90% ()

misterz

Úžasná exkurzia do neskorého stredoveku a legendárny snímok so zaujímavou krimi zápletkou. Film som videl už veľa krát, ale vždy si z neho po skončení odnesiem niečo nové, myšlienkovo (hlavne čo sa týka viery) ide o naozaj hodnotné, majstrovské dielo. Ťažko opísať tú živú, takmer hmatateľnú stredovekú atmosféru, ktorá je tak silná, že pretrvá aj dlho po skončení, práve pre tento pocit mám rád historické filmy a históriu vôbec. Presne toto film ponúka. Jednoducho ide o super prevedenie super knihy do super filmu. K tomu treba ešte prirátať skvelého Conneryho s veľmi vydareným sk dabingom a máme tu jednu veľkú historickú mlsku. Škoda, že nie je viac takýchto filmových kúskov. ()

Zemřel Sean Connery

22.09.2020

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

15.10.2008

Taky vám už Jean-Jacques Annaud chyběl? Jeho návrat k „dobrodružnému přírodopisu“ Dva bratři se sice kdovíjak nevydařil (a určitě nedosáhl kvalit legendárního Medvěda), ale stejně je škoda, že tvůrce… (viac)