V dnes již legendárním snímku z roku 1986 natočeném podle neméně proslulého románu Umberta Eca se ocitáme na opatství benediktinů, kde došlo k záhadnému úmrtí. Píše se rok 1327 a mniši jsou přesvědčeni o tom, že se blíží apokalypsa. Opatství právě hostí koncil, který se zabývá otázkou přesvědčení františkánů, kteří tvrdí, že by se církev měla zbavit svého majetku. Jeden z účastníků koncilu, ctihodný a respektovaný františkánský mnich William of Baskerville je požádán vedením opatství o pomoc při odhalení příčiny náhlé smrti. Avšak když se vyšetřování blíží k odkrytí tajemství, které chce opatství udržet v tajnosti, dochází k dalším úmrtím. Nyní již nelze zabránit tomu, aby se do celé věci nevložila Svatá inkvizice. William a jeho mladý novic závodí s časem, aby stihli prokázat nevinu křivě obviněnných a vyhnout se hněvu inkvizitora Bernarda Gui. (oficiálny text distribútora)

campix

U většiny filmů dle knižní předlohy se člověk neubrání srovnání. Není tomu tak ani u filmu podle stejnojmenné knihy Jméno růže. I když je toto srovnání pro mě trošku specifické. Obvykle brblám nad nekvalitním zpracováním některé mé oblíbené knihy. Jenže Jméno růže mě opravdu tolik knižně nezaujalo, tak jsem byl zvědavý na jeho filmové zpracování a ani to mě dokonale neuspokojilo. Sice mu nemohu upřít snahu o věrné napodobení atmosféry doby středověku. Jenže dle mého názoru děj pozměnili tak, že se téměř nedá srovnávat v jistých chvílích s knihou. Některé momenty jsou tak nějak zvláštně pokřiveny a děj filmu na mě působí poněkud zmatečně. Další nemastná, neslaná adaptace. ()

pakobylka

Originální detektivní příběh z oněch drsných, nehostinných časů, kdy církev neochvějně stála nade vším a nade všemi ... jakoby její moc zastiňovala i samotné Slunce. Je neprostupný jako večerní mlha a temný jako černé myšlenky, zatvrzelý jako lidská zloba a komplikovaný jako duše hříšníka ... nicméně navzdory vší bídě pozemského života bezpodmínečný jako čistá víra, opravdový jako ryzí cit ... a nesmělý i věčný jako naděje - jako dávná, ničím nezkalená vzpomínka. Jednu z hlavních úloh v něm hraje OHEŇ ... zneužívaný i nezávislý - a nepředvídatelný ve své živelnosti ... krutý i očistný. ()

fars

Humberto Eco... to byla na me stredni povinna cetba. I kdyz jsem hodne chtel, tak jsem se ke knize nedostal a kratce pred maturou jsem shledl aspon film. Nemam tedy moznost srovnani s knihou, ale zas tak moc to nevadi - vetsinou byva knizka lepsi a srazi to hodnoceni filmu. Jinak - herecke vykony me primo nadchly, hudba taky skvela. V nekterych pasazich je to mozna slabsi, ale na tu dobu ok - 80%. ()

mortak

A cenu za zničení románové předlohy dostává J. J. Annaud. To, že Eco zvolil za podklad své monumentální stavby dětektivní zápletku, neznamená, že by byla kniha jenom "o tom". Když pominu přidaný barvotisk, který zabíjí Ecovo přesné ukotvení v historii (záchrana mladé čarodějnice, svržení inkvizitora do propasti - to bylo jako od Husitů), Annaud zničil celou rovinu s knihovnou jakožto myšlenkovým labyrintem, jenž odráží strukturu jsoucna, strukturu řádu (co na to Wittgenstein či postmodernismus?), linie náboženského sporu dostala obrysy dějepisu pro základní školy (jedni jsou dobří a druzí špatní) a Aristotelovu Poetiku stejně nikdo nezná (hlavně, že se ukáže na vraha). A to neodkazuji na základní Ekovu metaforu se zrcadly. Kdyby film nebyl podle TOHO Eka a nehrál v něm Connery, ani pes by po něm neštěkl. ()

DominikV

Skvělé herecké výkony, hutná atmosféra, mrazivá hudba a děj zaptletený jako nejsložitější pavučina. Co více si může filmový labužník přát? ()

BoXBe

Jméno růže je samozřejmě zážitek, ale přeci jen by bez Ecova románu vzniknout nemohl a příště dám přednost zase originálu. Jde o jednu z nejkrásnějších knih. ()

papaJA21

Výborný film na motivy excelentní knihy. Filmy s takovou charakteristikou by se daly spočítat na prstech jedné ruky. A to mluví samo za sebe. ()

laik_60

Videné strašne dávno, dodnes však keď sa povie Meno ruže, spomínam na temné chvíle murovaného kláštora, tajné písomnosti a príbeh mních OConneryho a jeho žiaka :). Kto nevidel, naozaj odporúčam jeden z výborných filmov stvárňujúcich Ecovu knihu a a stredovek . Pan režisér Annaud - hneď napoprvé (v mjjom prípade) nesklamal, a ako sa ukázalo ani v jeho ďalších filmoch. ()

Apophis

Brrrrr! Tak to byla síla! Jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl (A jéje, to přece nemám říkat!)!! Rozhodně bych nedoporučoval, aby se na tento film dívali lidé se slabým žaludkem nebo lidé trpící depresemi (ti první by se mohli přesvědčit o tom, co měli k snídani a ti druzí by mohli skončit ještě hůř...). Film je totiž dokonalým obrazem středověku...dokonalým = syrovým, nezidealizovaným. O tomto filmu se toho nedá moc říci, aniž byste neopakovali, co je zde již napsané nebo neprozradili půlku filmu. Děj se odehrává na klášteře a proto se dozvídáme mnoho věcí ze života mnichů - syrově, nezidealizovaně. Uvidíme tu rozpory mezi jednotlivými řády a mušce scénáristy se nevyhnula ani tíživá tématika "honů na čarodejnice"! Celkově, reálnější zobrazení středověku na plátně jsem jaktěživ neviděl. Proto bych osobně tento film doporučil jako součást výuky středověku na středních a vysokých školách, tak dokonale je tu vykreslena atmosféra. A nyní si představte, že do této atmosféry je ještě vsazen pochmurný, příběh lidského šílenství... Co dodat? Snad jen to, že k celé této atmosféře výrazným dílem přispěly i herecké výkony, film je prostě herecky dokonalý (a v čem dokonalý není?), zvláště pak Sean Connery je jednoduše nedostižný. Je jasné, že tento film nebylo jednoduché natočit. Kdyby to šlo, dal bych mu 6* ()

Flyer

Napínavá a tajemná středověká datektivka, které vévodí vynikající atmosféra a skvělé herecké výkony. Ecovu knižní předlohu jsem nečetl, ale po zhlédnutí tohoto filmu mám obrovskou chuť si ji sehnat a tento nedostatek napravit. ()

wendelin9

Záhady spojené s úmrtím mnichů v opatství Benediktů, kterým se snaží přijít na kloub Viliam z Baskervillu se svým mladým učněm Adsem z Melku, pro mě jsou možná poutavější, než spousta jiných detektivek z poslední doby. Vynikající režisér Jean Jacques Annaud, který potvrdil své kvality i v pozdějších letech například u snímků Medvěd, Sedm let v Tibetu nebo Nepřítel před branami, vytvořil na plátně velkolepou podívanou. Nejen, že se filmového zpracování knižní předlohy od Umberta Eca ujal velice schopný režisér, dokonce nemohu ani nic vytknout hereckému obsazení. Sean Connery zde rozehrává svůj velkolepý herecký koncert, a co pro mě bylo velikým překvapením, teprve sedmnáctiletý Christian Slater se rozhodně nenechává zahanbit. Výkony dalších herců nehodnotím jako o nic horší. Celý příběh, který je pouze jakýmsi ‚výcucem‘ z velice obsáhlého románu již jmenovaného autora, je stručný, přehledný, ale přesto napínavý a dobrodružný. Bohužel nemohu srovnat film s knihou, ale podle komentářů a recenzí, které jsme si po zhlédnutí přečetla, je filmové Jméno růže excelentním zpracováním slavné knihy, které jí určitě nedělá ostudu, ba naopak... Tak si to tedy ještě jednou zopakujme. Mysteriózní příběh odehrávající se ve středověku s brilantním závěrem, velice dobré výkony obsazených herců, to vše podtrženo záhadnou hudbou a velice hezké výtvarné zpracování období středověku. A voalá na světě je dech beroucí středověké krimi-drama, které byste si rozhodně neměli nechat ujít. ()

vesper001

Předloha Umberta Eca nepochybně nemá mezi historickými romány konkurenci, ale filmová adaptace má očekávání nesplnila. Snad to tak ve středověku opravdu bývalo, že řeholní komunity byly děsivým panoptikem podivínů, postižených a psychopatů, ale byla bych se spokojila s větší mírou symboliky a menším množstvím detailů. Jistě, Seanu Connerymu padne kutna jako ulitá a snímek má skvělou atmosféru – ale mě to prostě neuchvátilo a můj žaludek také ne. ()

charge

Středověkých detektivek jsem mnoho neshlédl, navíc okořeněných notnou dávkou filosofických úvah, u kterých se vnímavý divák zamyslí, doba 14. století je na filmovém pásu zachycena velmi autenticky, špína, strach, chlad klášterních komnat, oškliví lidé s nehezkými chrupy a boláky, navíc s dabingem Milana Macha dostává snímek další rozměr mysteriózna. ()

dr.fish

Vstup žebravých řádů znamenal bolestný obrod Církve, který se protáhl na několik staletí, během nichž i žebravé řády stačily zbohatnout a ztratit tím původní smysl i tvář. Kristova chudoba bylo jedno z nejožehavějších témat středověku, a toto téma nakonec přerostlo v husitství a německou reformaci. Na pozadí těchto učených disputací mezi bohatými preláty z Říma a chudými františkány prosazujícími chudobu Církve se odehrává i náš příběh. Středověká detektivka. Záhadná úmrtí mnichů v klášteře, kde probíhají rozhovory. Temná atmosféra, krysy, špína a charisma Seana Conneryho, vyjímečného učence, který staví rozum nad víru, člověka, který nepatří do doby v níž žije. Ten odkrývá pozvolna tajemství kláštera. Pěkný film. 85% ()

otík

Středověký film jak má být. Napětí, tma, všude špína, všudepřítomná církev a inkvizice, nástrahy zla, ale také bojovníci za pravdu, vzdělání a spravedlnost. Film nedosahuje kvalit románu, přesto se povedlo na plátno převést rozumným způsobem veškeré snažení o uchování jednoho velkého tajemství, i kdyby to mělo stát život mraky lidí. Nepřekonatelný Connery, mladičký Slater a všichni ti podivní mniši mají velkou jedničku. ()

Zemřel Sean Connery

22.09.2020

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

15.10.2008

Taky vám už Jean-Jacques Annaud chyběl? Jeho návrat k „dobrodružnému přírodopisu“ Dva bratři se sice kdovíjak nevydařil (a určitě nedosáhl kvalit legendárního Medvěda), ale stejně je škoda, že tvůrce… (viac)