V dnes již legendárním snímku z roku 1986 natočeném podle neméně proslulého románu Umberta Eca se ocitáme na opatství benediktinů, kde došlo k záhadnému úmrtí. Píše se rok 1327 a mniši jsou přesvědčeni o tom, že se blíží apokalypsa. Opatství právě hostí koncil, který se zabývá otázkou přesvědčení františkánů, kteří tvrdí, že by se církev měla zbavit svého majetku. Jeden z účastníků koncilu, ctihodný a respektovaný františkánský mnich William of Baskerville je požádán vedením opatství o pomoc při odhalení příčiny náhlé smrti. Avšak když se vyšetřování blíží k odkrytí tajemství, které chce opatství udržet v tajnosti, dochází k dalším úmrtím. Nyní již nelze zabránit tomu, aby se do celé věci nevložila Svatá inkvizice. William a jeho mladý novic závodí s časem, aby stihli prokázat nevinu křivě obviněnných a vyhnout se hněvu inkvizitora Bernarda Gui. (oficiálny text distribútora)

VanTom

Znepokojivá detektivka z temného středověku s vyhroceným svárem osvícené racionální dedukce a zaslepené, bohabojné omezenosti církevních dogmat. Úžasně hutnou atmosféru pochmurného opatství plného skrývaných tužeb a záští nezničilo ani triviální rozřešení při slabším inkvizičním finále. ()

zdenny

Taková trochu středověká detektivka, která mi dost připomínala podobný český film „Jménem krále“. Tyto filmy mám hodně rád. Navíc zde hraje vysoce charismatický Sean Connery a je zde velmi dobrá výprava. ()

lucascus

Paradoxně ač je film natočený podle předlohy světoznámého spisovatele Umberta Eca, scénář zde byl nejslabší a prakticky opakoval zažité klišé, které o mniších a vůbec vyšších představitelích církve známe. Posedlost ďáblem, inkvizice, zločiny v klášterech, mnich a jeho žák - to jsou i témata jiných filmů, zvládnutých lépe, než je tento. Film není ničím světoborný, nic dále neposouvá a neobjevuje. Stejně tak hudba je unylá a nevybičuje diváka k pečlivější sledovanosti, herectví je průměrné s menšími výkyvy na tu či druhou stranu (Sean Connery je charismatický, ale to se mu hodilo u Bonda, ne zde). Jako evropská koprodukce to možná ve své době fungovalo skvěle (už jen je s podivem zvládnutí ukočírovat anglicky, italsky, německy a francouzsky mluvící herce), dnes to ale poněkud vyčpělo. Bohužel knihu jsem nečetl a tento film mě k ní ani neponouká. Jediné plus vidím v dobře vylíčené tajemné atmosféře, plné temnoty, karikaturních mnichů, jak vystřihnutých ze středověkých spisů a kreseb. Ale to je na dobrý film opravdu málo. ()

Castrator

Nezfilmovatelná kniha, podobně jako Stopařův průvodce, proto prakticky zfilmovaná nebyla (naštěstí) a byl natočen film jen podle kostry knihy, která je shodou okolností dějem, a proto film funguje. Děj je typicky detektivní, co dělá z filmu dobrou podívanou je atmosféra a vykreslení středověku, to se povedlo. Podtrhují to solidní herecké výkony. Celkově lepší průměr. ()

Jacob23

Vyborny film s paradni atmosferou a znazornenim stredoveku a cirkevnich prostredku.Vytecni herci vsichni do puntiku,povedeny casting(mnisi vypadaji fakt zvlastne.)sileny a uplne k nepoznani Ron Perlman ()

davidek

Knížku jsem nečetl. Možná chyba, ale film mě absolutně vtáhl do středověku a zanechal prožitek na který jen tak nezapomenu. ()

mirec88

Silný film, ktorý ukáže katolícku cirkev z tej horšej (a pravdivejšej) stránky. Fantastická temná atmosféra, úžasný scenár a hlavné herecké trio vám pripraví zimomrivý zážitok, ktorý má atmosféru akú nemajú dokonca mnohé horory. Knihu mám doma, (kedysi bola zadarmo k jednému slovenskému denníku) no ešte som sa k nej nedostal, ale z filmu mám perfektné pocity. Plný počet nemôžem žiaľ dať kvôli jednej dosť silnej erotickej scéne, ktorá tam podľa mňa nemala čo robiť. ()

klima777

Na rozdíl od knižní předlohy se jedná o uzavřený systém. Jenomže svět postmoderní literatury a svět v podstatě tradičního filmu (ano, The Name of The Rose je tradiční a také velmi umírněné) jsou si na hony vzdáleny. Na druhou stranu: Filmové Jméno růže je nesmírně poctivé a vystavěné na velice pevných základech. V době 3-D pobláznění je třeba ocenit dokonalé řemeslo, zlehka políbené musou (příjemně odtažitou a chladnou). Ten film má duši a promlouvá (sice ne ke mně osobně, ale co na tom záleží?). Kvalita. Bez diskuse. ()

mcleod

Výborná (pravda docela osekaná) adaptace geniální knihy Umberta Eca mnohými považované za nezfilmovatelnou. Příběh knihy je omezen takřka pouze na detektivní příběh (který nehraje v knize až tak velkou roli), přesto nám film bohatě zprostředkovává atmosféru temného středověku, ve kterém jednu z nejtemnějších rolí hrála katolická církev. Jediné světlo do absolutní temnoty vnáší intelekt hlavní postavy františkánského mnicha Williama z Baskervillu a jeho zájem o vědění obsažené v nepřístupné klášterní knihovně. I tato malá světélka jsou ale záhy uhašena zažehnutím jiných nemetaforických ohňů. Vedle třetího Indiana Jonese zřejmě nejlepší herecký výkon Seana Conneryho, vyloženě nepříjemný mi ale připadal novic Williama v podání Christiana Slatera. Další perferkní výkony podali můj oblíbený Fahrid Murray Abraham v roli nekompromisního inkvizitora a Michael Lonsdale jako opat benediktínského kláštera. ()

šerminator

Zřejmě jsem udelal chybu, kdyz jsem si napřed nepřečetl knížku. Přestože výkony herců a kulisa filmu byly na nejvyšší úrovni, z příběhu samotného jsem vycítil, že jeho tempo nabírá až příliš velkou rychlost. V důsledku toho bylo vyšetřování Seana Conneryho zřejmě dost ořezáno a nápadně připomínalo vyšetřování jak od Jessicy Fletcherové. Zřejmě další marný pokus převést velkolepé knižní dílo do jednoho filmu... ()

corbeau

A je to tu zase... Je dovoleno převést dokonalou knihu na plátno? Nebo je třeba každý takový pokus šmahem odsoudit a napsat půlstránkový komentář, bědující nad povrchností adaptace? Já jsem se nakonec rozhodl film s fenomenální předlohou nesrovnávat a užít si aspoň tu detektivně-akční složku, na kterou se zaměřuje. A tedy si nemůžu stěžovat, atmosféra kláštera, obývaného podivínskými mnichy je patřičně hutná, herecké výkony vesměs nadprůměrné (zejména Connery tu podle mě zahrál svůj masterpiece) a děj má slušný spád, zvlášť od příjezdu Bernarda. Navíc se Annaudovi nedá upřít snaha aspoň přiblížit dějinné pozadí příběhu, jenom je škoda, že některé skutečnosti z jeho podání vyzní úplně jinak - třeba onen zásadní spor o chudobu církve zde vypadá jako že se ničemní preláti dohadují o nesmyslech, zatímco ve vesnici pod klášterem umírají lidé hlady. Ale ve výsledku hodnotím film kladně. Upřímně - vás by bavil tříhodinový snímek, z velké části sestávající z Williamových a Adsových monologů? :-) ()

mkubalikova

Kniha a film se porovnávat nedají, tak to ani dělat nebudu (a to jsem fakt velkým fanouškem Umberta Eca). Hodnotím film, který je více než zdařilou detektivkou. Connery je skvělý, středověk dostatečně špinavý a strašidelný a přímo stvořený pro tak ďábelský čin a závěr překvapí i znalce předlohy. Jeden z nejlepších detektivních filmů. 90% ()

Ev.D.

4**** za vynikající výkon Seana Conneryho. Když v knihovně máchal rukama radostí tak jsem se v něm hodně viděla :) Hrbáče kdybych potkala třeba i ve dne tak by to se mnou hrůzou seklo. ,,Zachraň knihy! První zachráním vás, pak knihy." ()

vyfuk

Nemám ani tak rád inkviziční filmy a filmy ze středověku týkající se čarodějnictví, zde to trochu vyrovnával Sean Connery jako detektvní vložka středověku. Takže příběh končí velmi dobře. Výprava do detektivek středověku jsme mohli vidět i v českém "remaku" Jménem krále, který mi možná sedl i trochu víc... ()

ghatos

Sick Boy: "Každý postavení má svůj fenomén." Renton: "Jak to?" Sick Boy: "No, víš... Pořád ho máš, pak ho ztratíš, a celý tvý postavení je nadobro v hajzlu. George Best, ten ho měl, ale - ztratil ho. Nebo David Bowie, nebo Lou Reed..." Renton: "Lou Reed? Pár jeho sól nebylo zlejch." Sick Boy: "Ne, nebyly zlý, ale taky nebyly skvělý, že ne? A někde uvnitř cejtíš, že i když to zní dobře, je to vlastně jenom... šit." Renton: "No a kdo ještě?" Sick Boy: "Charlie Nicholas, David Niven, Malcolm McLaren, Elvis Presley..." Renton: "Dobrý dobrý dobrý! A co se mi tím vlastně snažíš dokázat?" Sick Boy: "Já se snažim o jediný, Marku. Pomoct ti pochopit, že Jméno růže je pouhej záblesk v jinak nepřerušeném totálním úpadku, ano?" Renton: "A co Nedotknutelní?" Sick Boy: "Ty vůbec nepočítám." 76%. ()

Ravi

Hořící knihovna je nezapomenutelným a neopakovatelným filmovým zážitkem. Ne, že bych byl nějaký pyroman, ale zkrátka má tato scéna hodně co do sebe. A zdaleka nejen tato. Film o klášterní kultuře, který je protkaný bizarnostmi a vraždami, které spojuje jediná věc. Detektivka vsazená do doby, která neumožňovala lidem docházet spravedlnosti, nýbrž vykoupení. Františkáni jako světlo ve tmě středověku. Jméno růže je skvělou detektivkou, dramatem, hereckým koncertem, ponurou historiografií a především skvělou ukázkou filmového umění. 100% 5/5 ()

Pedross800

Jeden z těch filmů, které člověk může během let, vlastně už desetiletí sledovat zas a znova....a stále bude vtažen a uchvacován tou dech beroucí atmosférou tajemna a napětí. Možná nejdokonalejší zpracování středověku plné krve i špíny, náboženského blouznění i víry.A nad tím vším moudrost věků. A to bludiště ve věži se spoustou starodávných rukopisů? Neskutečně silné chvíle.... jako bych tam stál já sám, uchvácen vším tím tajemstvím a moudrem obklopen. Vynikající zážitek na věky věků! ()

Autogram

Film má nespochybniteľne silnú atmosféru, múry kláštora, nehostinné priestory a nebezpečné bludisko dávajú stredovekej kriminálke zaujímavý rozmer. Stále som v dvojici františkánov videl Holmesa a Watsona, jedného múdreho, druhého mladého, a ich pátranie po diabolskom dôvode umierania miestnych mníchov bolo často zdĺhavé. Aj nástup inkvizície a jej klasického očakávaného konania veľmi nevytrhol film z priemeru. –––– Tělo může být pokoušeno v souladu s přírodou, nebo proti přírodě. A tihle k tomu druhému náchylní nebyli. Jistě víte, jak to myslím. ()

Zemřel Sean Connery

22.09.2020

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

15.10.2008

Taky vám už Jean-Jacques Annaud chyběl? Jeho návrat k „dobrodružnému přírodopisu“ Dva bratři se sice kdovíjak nevydařil (a určitě nedosáhl kvalit legendárního Medvěda), ale stejně je škoda, že tvůrce… (viac)