Zberateľ kostí

• Česko Sběratel kostí (viac)

Policajný vyšetrovateľ Lincoln Rhyme (Denzel Washington) je už  štyri roky ochrnutý. Odvtedy, čo naňho počas vyšetrovania spadla časť betónového bloku. Môže pohybovať len ústami a jednou rukou, ktorou ovláda počítač. V čase, keď je náchylný spáchať samovraždu, obráti sa naňho detektív Paulie Sellitto (Ed O´Neill) s prosbou o pomoc mladej detektívke Amelie (Angelina Jolieová), ktorá pri vražde muža urobila fotodokumentáciu, kde zachytila niekoľko vecí, ktoré tu vrah zámerne nechal. Lincoln na naskenovaných fotografiách odhalí odkaz, ktorý má prezradiť - ak to policajti správne pochopia - kedy a kde dôjde k ďalšej vražde. Na miesto činu však polícia príde neskoro. Nájde tam ďalší odkaz – tentokrát kus hovädzej kosti, mäso z krysy a útržok papiera - ale policajti znovu prídu neskoro. Šéf preto z prípadu odvolá Ameliu aj Lincolna. Amelii sa však podarí ukradnúť dôkazy zaistené na mieste činu a Lincoln zistí, že vrah sa už predtým pokúšal s políciou komunikovať, jeho odkazy však kapitán Cheney (Michael Rooker) nedokázal dešifrovať. Medzitým vrah v prezlečení za taxikára unesie starého muža s vnučkou. Lincoln však rozlúšti odkaz a Amelia na mieste, ktoré Lincoln určil, nájde unesenú dvojicu. Nájde tam však aj ďalšie stopy a pochopí, že ďalšou obeťou sa má stať Lincoln. Ponáhľa sa do jeho bytu, ale vrah má značný náskok... (TV Markíza)

Torgal

Veľmi nezáživný film, s absolútne šialenými "logickými" dedukciami Denzela Washingtona a nepríliš prekvapujúcim koncom. 5-/10 ()

PanMaur

Jako čtenář Jeffreyho Deavera nebudu porovnávat knihu a film, pže jsou to dvě zcela rozdílné věci - papír snese vše, že ano. Nicméně právě tento film, mě kdysi přivedl ke knihám pana Deavera a dodnes si pamatuji, jak jsem si myslel, že to je jeden z nejlepších filmů vůbec. Inu, dnes je tomu již jinak, ale pod 70% ... to si myslím, že si tento film zaslouží rozhodně více - takových 75% zcela s čistým svědomím. ()

Drom

O tomhle filmu jsem měl teda lepší mínění, ale jak na to tak koukám, tak je to tak neuvěřitelná reklama na klišé, že by se z toho i zvláště nesympatický krip Denzééél (with two penises) uzdravil a vyskočil z postele. Ouchyla jeden. Stejně jsem to sledoval jenom kvůli Edovi O'Neillovi (kterej potěšil a patřil k tomu lepšímu). Naopak nevylepšila to uniformovaná Lara Croft s tradičně oteklou hubou, ač (nebo proto, že?) nevystavovala kozy. To připitomělý zpracování zabilo i tu lepší část nápadu a já se docela nudil. A to si ani nestěžuju, že to bylo celý zas tmavý a pitomý, že i kdyby bylo něco pořádně vidět, nebylo by to koukatelný. Slabé dvě hvězdičky a potřetí už to vidět raději nechci. ()

Dm1tr1j

Danzel uplne zbytočný tu, na posteli by som to zahral aj ja. Angeline sa tá poloakčná postava tiež nehodila. Plýtvanie potenciálom. ()

Kingjiri

Phillip Noyce si u mě opět potvrdil pověst obstojnýho rutinéra. Jeho snímky se vyznačujou vítězstvim formy nad obsahem, což je i případ Sběratele kostí, kterej je po technický stránce slušnou práci, ale jeho příběh je vzhledem ke svýmu námětu málo napínavej a občas nudnej. Zárečná pointa je dost chybá a uplnej závěr dost trapnej (sešlost u zaláskovanýho Lincolna s Armelii). Zklamání však trochu vynahradí herecký obsazení. Denzel Washington zahraje fakt všechno a bavil mě i jako ochrnutej vyšetřovatel, kterej moh maximálně kecat, smát se nebo potit. Angelina Jolie zase jako vždycky spolehlivě splnila úlohu (vzhledově) sympatický postavy a zaujala menší role "Al Bundy". ()

haWranka

Ještě před pár lety bych hodnotila o dva stupně výš. Jenomže pak jsem si přečetla knížku a rázem se můj oblíbenej film stal jenom absolutně nepovedenou filmovou verzí skvělý stejnojmenný knížky. Z dokonale charizmatickýho hlavního hrdiny udělali filmaři měkejše bez jakýkoliv osobnosti a z jeho kolegyně, která měla v předloze spoustu vnitříních traumat a důvodů ke svýmu jednání se vyklubala jakási protivná osůbka bez logickýho myšlení. Navíc Angelina ani Denzel se do svých rolí zoufale nehodí. Já vím, že bych asi neměla srovnávat, ale prostě nemůžu jinak. ()

The_Phate

Naprostý zklamání. Jakožto velký fanoušek Jefferyho Deavera jsem čekal bezchybnou předělávku dokonalé knížky. Místo toho jsem se dočkal paskvilu, který by možná stál za větší hodnocení, kdybych předtím nečetl předlohu. ()

waska

Hodně slušný thriller se zajímavým rozuzlením. Škoda jen, že je tam hodně hluchých míst, chtělo to více akčnosti a tempa. Do role Lincolna Rhymea mohli dosadit někoho jiného, Denzela je pro tuhle roli škoda, nepředvedl nic, protože ani nemohl. V téhle roli to Angelině moooc mooooc slušelo....A všimli jste si vytržené stránky jako prvního důkazu? 119..Ve filmu je to 9.listopadu. Ale co to otočit???..... ()

fandalehy

Pro mne nädprůměr v žánru, do poslední chvíle jsem vraha tipoval špatně. A to u mne nebývá zase tak často. Navíc scény s krysami docela zvednou kufr... ()

Henry Morgan

To bych řekl, že byla jedna z prvních lepších detektivek, kde se docela rozumně povedlo skloubit několik žánru a výsledek je detektivní thriler. Bohužel v době vzniku někdo někde udělal chybu, protože v detektivce by mělo být více vyšetřovacích detailů neboť jsem si všimnul, že k některým faktům dospěli nějak náhodou a v thrileru by mělo být podle mého více napětí i akce. Skromnou akci lze přisuzovat ochrnutí jednoho z hlavních hrdinů, nicméně napětí tam trochu eskalovat mohlo. No velkým kladem je pro mě role Angeliny, který vcelku přesvědčivě a přirozeně zahrála mírně psychicky narušenou pochůzkářku. Stoupla u mně v žebříčku minimálně o 1/10 příčky, protože jsem ji viděl konečně v roli ženy, která potřebuje s něčím dokonce pomoci, nezvládá vše sama a nevěří, že ženy se obejdou bez mužů. ()

danny_21

Průměrná adaptace knižní Deaverovi předlohy o geniálním ochtnutém detektivovi Lincu Rhyemovi. Chybí tomu víc napětí, větší nahánění, gradace na konci. Denzel toho moc nenahrál při tom válení se na kanapi, kupodivu jeden z mála snímků, kde mi Angelina nelezla krkem, takže za těch pár slušných scén dávám 60 % ()

Adiemus

Kdysi se mi tento film líbil. A ačkoliv mám i po letech v paměti výrok češtinářky: "Nedívejte se na film, když znáte knihu - a naopak", vrátila jsem se k filmu poté, co jsem přečetla knihu. Chyba. Netvrdím, že výrok mé češtinářky je nezpochybnitelný, v mnoha případech je zajímavé porovnat film a předlohu, ale v tomto případě měla stoprocentně pravdu. Příběh jakoby klouzal po povrchu, struktura byla zjednodušena, charaktery postav byly upravené (že by Amélie ke svým schopnostem přišla pouhým přečtením Lincolnových knih?) Ovšem vrcholem byla scéna s hledáním a objevením knihy, která inspirovala vraha. A jestliže Sběratel vraždil už dřív, čím se inspiroval, když v knize jsou zpodobněny jen vraždy, které vyšetřovala Amélie s Rhymeem? Neuvěřitelně odfkláknutý scénář mi nedovolí dát vyšší hodnocení. ()

Psycho.R

Tohle mohla bejt mnohem větší zábavička. Postrádalo to hlubší psychologii Washingtonovi postavy, ze které se dalo čerpat hodně dramatična. ()