Harry Potter a Kameň mudrcov

• Česko Harry Potter a Kámen mudrců (viac)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Mysteriózny
Veľká Británia / USA, 2001, 152 min (Special Edition: 159 min)

Harry Potter je sirota a žije u svojich jediných príbuzných, Dursleyovcov. Tí sa o neho starajú naozaj len z povinnosti a najradšej by boli, keby mohol ísť Harry preč. Ich želanie sa naplní, keď malý Harry dovŕši 11 rokov. To je vek, kedy sa začína povinná školská dochádzka na Rokfortskej strednej škole čarodejníckej - Harrymu začnú chodiť listy, ktoré však jeho strýko s tetou ignorujú, navštívi ho sympatický polobor Hagrid, a na jeho odporúčanie sa dostane do Rokfortu, kde spolu so svojimi dvoma novými kamarátmi Ronom Weasleym a Hermionou Grangerovou zažíva najväčšie dobrodružstvá svojho života. (TV Markíza)

sochy.zirafka

První díl patří i v knižní předloze k těm slabším. Bohužel se s tím nedá moc udělat, pouze přetrpět a posunout se dál. Přesto jsem byl celkem spokojen s hereckým obsazením. Alan Rickman je prostě třída, Maggie Smith je má oblíbenkyně, John Hurt má dokonalý hlas (ale malou roli). ()

Krysa SPK

Hodně velký průšvih a nejslabší díl celé série aneb takto to dopadá, když se kniha pouze přepíše do scénáře. Navíc Radcliffe a Ema Watson jsou asi tak dobří herci jako já zubař... Naštěstí tu jsou naopak vynikající herci v rolích dospělých postav v čele s famózním Alanem Rickmanem. ()

venalce

Vyjímečně povedená adaptace knihy. Herci, kteří odpovídají knize, stejně jako celé vyprávění, které knihu věrně převedlo do vizuální podoby. Příznivci knižní podoby si přijdou na své. Co z toho mají ostatní, to je otázka, na kterou neznám odpověď. ()

hroubek

Pamatuji si jako by to bylo před týdnem, když jsem před devíti lety seděl v kině s kámošem na první díle a sledoval jsem všechno s otevřenou pusou.Film jsem viděl dříve než jsem se pustil do knížky takže mě v mnoha ohledech neštavali některé změny na které jsem narazil při čtení.Chrisi Columbusovi se podařil husarský kousek převést na plátno jednu z nejslavnějších knížek a nenaštvat ortodoksní fanoušky.Velká práce je vidět na úvodu, který je velmi dobře udělaný a než se Harry dostane do Bradavic je vidět spousta odkazu a propracování kouzelného světa.Je k nevíře, že si ani moc nevychutnáme Bradavice v celé jejich kráse, protože na to není čas musíme prožít s našimi hrdiny první hodiny,průšvihy,konflikty a souboj s arcipadouchem.Ve filmu je tolik suprových scén jako famfrpál,noční výprava v lese,scéna se zrcadlem tak jak Harry vidí rodiče a spousta dalších.Asi dvě věci mě trochu zklamali nevyužití všech prvotřídních herců a že film působí bez skoro bez vlastního nápadu. ()

LEGACY

První díl z Harryho ságy já považuji za jeden z nejlepších a hlavně nejoblíbenějších. Moc dobře si vzpomínám, že jsem jej viděl mockrát když jsem byl malý a, že jsem se u něj hodně bál. Do teď si myslím, že sága o Harrym Potterovi má jedny z nejtemnějších a nejstrašidelnějších scének ve světě filmu. Je mi jasný, že tímto filmem to všecko začalo a já jsem moc rád, že se o začátky zasloužil skvělý Columbus, který toto zmáknul skvěle. Škoda jen, že film nevzniknul o pár let později, jelikož bych je mohl všechny stihnout v kině. Proto jsem byl v kině pouze na předposledním, škoda. Ale jinak nemám co vytknout a tato má dětská i dospělácká láska snad přetrvá.V oblíbených za celou ságu. Hodnotím 100% ()

VanTom

Příjemná rodinná pohádka, velkoryse a rozmáchle zrealizovaná (i když počítačovým efektům schází k dokonalosti opravdu hodně). Dějově ale nic moc, jde spíše o přehlídku atrakcí fantastického kouzelnického světa, které se spořádaně jedna za druhou předvádějí před udivenými hrdiny (a diváky). Žádný pořádný konflikt, záhada nebo charakterizace postav, jen pár nijakých náznaků, směšný famfrpál, černobílé rozdělení na dobré a zlé (Nebelvír x Zmijozel) a statické vysvětlující finále. Nicméně na úvod je tento dětský pohled adekvátní a v souladu s knižní předlohou, dospěje a zvážní se až v dalších dílech; takže pro teď slabší 4, protože i přes výše zmíněné nedostatky se předlouhou stopáž podařilo vyplnit zajímavě a zábavně. ()

Sany33

Príbeh Harryho Pottera má pre mňa osobité čaro. Keď som mal práve toľko rokov ako malý Harry, keď ešte nevedel že nieje žiadny mukel ale čarodejník, som od mojich rodičov dostal pod vianočný stromček VHSku s podtitulom "Kameň Mudrcov", bola to samozrejme láska na prvé zhliadnutie. S Harrym som vyrastal a on vyrastal so mnou a ani v dnešnej dobe si ho neodopriem keď ho dávajú v TV. Aby som sa ale vrátil k deju jednotky. Išlo o vtedy niečo úplne nové (teda aspoň pre mňa) zvláštne efekty boli na dosť vysokej úrovni a príbeh, keďže je inšpirovaný knižnou predlohou bol tiež chytľavý a pútavý. Prví diel spoločne s druhým je určený skôr mladším divákom ako tie ostatné ale práve v tom je čaro Harryho Pottera. Za mňa 99%. ()

pravdovravny

Neuveriteľné, neuveriteľné, Tento film aj po rokoch pôsobí tak, veľkolepo a vznešene". Samozrejme svoju rolu hrá dokonalý podklad pre scenár+ šikovnosť Colombusa. Tento film vo Vás spustí nutkanie pustiť si ďalších 7 filmov a zo zatajeným dychom čakať aké nove dobrodružstvo zažijú naši malí hrdinovia. Tak smelo Bradavic!:) ()

Master19

Před deseti lety se mi to líbilo pramálo, ale svět se mění a dneska si tento film vyžádala dcera, tak jsme se dívali spolu a líbilo se mi to o mnoho více. Do třech hvězdiček se to ale stále vejde. Každopádně teď půjdeme do knížky... ()

lykan9

Pohádkový příběh pro děti, který se dalšími pokračováními posunul až skoro k hororovým příběhům. Co se týče Kamene mudrců, tak se nejedná o špatný film. Zajímavé však je, že i když u dlouhých filmových sérií, je první film nejlepší, tak u Harryho Pottera je to naopak. Kámen mudrců řadím na úplný konec hodnocení celé série. I tak je film dobrý. ()

fabecc1222

Harry Potter je série, která mě provázela celým dětstvím, ať už ve své filmové, či knižní podobě. První díl působí hlavně ze začátku ještě velmi nevinně a dětsky, což je dáno nejen věkem hlavních postav, ale také Williamsovou hudbou. Divák se postupně seznamuje s důležitými postavami kouzelnického světa, do kterých byli obsazeni velké hvězdy Britského filmu (Rickman, Smith...) a celým jeho fungováním a principy. Vztahy mezi postavami se postupně rozvíjejí, a začínají se utvářet první náznaky možného vývoje pro další díly. ()

liuk

Prvního Harryho jsem zblafl před pár lety během dvou dní a až teď jsem se rozhodl podívat na film a o nic moc jsem za ty tři roky nepřišel snad kromě znovuvzpomenutí na děj. Zároveň jsem si ale vybavil mnohem košatější, rozvinutější a napínavější knižní vyprávění. Kdyby mi neočekáváně tornádo odneslo knihu během nějaké napínavé pasáže, tak by mi to rozhodně vadilo. Zato kdyby při koukání na film vypadl proud, nic moc by se nestalo, snímku prostě chybí napětí, stejně tak vyznívá příliš uměle, od hereckých výkonů (Radcliffe fakt nic moc) až po digitální sovy. ()

PollyJean

Režisér se rozhodl udělat z prvního dílu nenáročný film pro děti (kdo mohl tehdá tušit, kudy se bude celý příběh vyvíjet?) a ničím jiným také není. "Herecké" výkony všech tří hlavních hrdinů jsou děsivě prkenné, zkarikovanost rodinky Dursleyových zbytečně přehnaná, jediné co stojí za pozornost je Alan Rickman. ()

horacko

Prvý film z tejto dlhej série. Pokiaľ ste nečítali knihu, je dôležité si pozrieť aspoň film, aby ste sa trošku oboznámili s dejom a postavami. Pottera mám veľmi rád, je to vpodstate taká rozprávka novej generácie. Deti ho milujú, a rodičom tiež nerobí veľký problém vziať deti na Pottera do kina. A prepáčte mi, ale tentokrát sa Vám ten český dabing vôbec nevydaril. Slovenský je prekvapivo o mnoho lepší a celkovo výborný. A to platí pre všetky diely. ()

R´Hell

Zpětně, po deseti letech od premiéry tohoto filmu, si znovu postupně pouštím všechny díly Harryho a zjišťuji, že musím trochu poupravit svá hodnocení. Nyní, když už mám nakoukáno spoustu filmových klasik rozličných žánrů mohu s klidem v duši zvýšit hodnocení tohoto filmu až na tu nejvyšší hranici, kam patří jen ty nejlepší díla. Důvod je jasný - Kámen mudrců je i po tolika letech neskutečně kouzelný a milý film. Je to pohádka, ale i začátek obrovského fenoménu. Takže uděluji Chrisu Columbovi 3 hvězdičky za pěkné převedení příběhu na plátno, 1 hvězdičku úžasné hudbě Johna Williamse a 1 hvězdičku za to, že si Kámen mudrců lidé pamatují a stále pouštějí, tedy za to, že se dokázal stát klasikou. Klobouk dolů. ()

Symfonická show Christmas in Hollywood

12.04.2023

HBO plánuje seriálový remake Harryho Pottera

HBO plánuje seriálový remake Harryho Pottera

04.04.2023

Tohle už bohužel není apríl. Server Bloomberg totiž přes noc přišel s nečekanou zprávou, že se HBO blíží k uzavření dohody ohledně nového seriálu vycházejícího z knižní série Harry Potter od… (viac)