KGB má nový ďábelský plán: Série atentátů se podle něj stává osudnou pro agenty nepřátelských tajných služeb. Jméno Jamese Bonda v tomto seznamu smrti nechybí. Agent 007 však zařídí v Bratislavě útěk generála KGB Koskova, který ve skutečnosti pracuje pro britskou tajnou službu. Koskov obviní z úkladů svého protivníka Puškina, ale vzápětí je unesen sovětskými agenty. Bond se nyní musí Puškina zbavit a Koskova zachránit. Timothy Dalton je James Bond osmdesátých let. Nové příběhy Agenta 007 díky němu získaly tempo akčních filmů. Bratislavu musel za totality natočit John Glen především ve Vídni. (Warner Home Video CZ)

kajas

Na Daltona jako agenta s povolením zabíjet jsem se těšila delší dobu, protože na mě už v jiných snímcích působil velmi charismatickým dojmem. Můžu sice s potěšením konstatovat, že nový představitel 007 je po nekonečně (a nepochopitelně) dlouhé Mooreově nadvládě příjemným osvěžením, ale děj filmu mě absolutně nebavil, nezajímal, záporáci byli taky slabí (a vůbec jsem se v nich neorientovala), takže další bondovku nehodnotím nijak valně. ()

GILLWANDER

Chladný, odmeraný a nezábavný Bond, ktorý nahradil Rogera Moorea. Taký je Timothy Dalton. Nový Bond, v poradí už štvrtý je nezaujímavý, herecky mená štýl ako predošlé dve veľmi úspešne postavy, ktoré tiež stvárnili agenta 007 (Connery, Moore). Nemá zmysel pre humor a slabosť pre ženy je maximálne obmedzená. Tiež sa nevidí každý deň, ako dáva Bond na holú v Bratislave verejnej bezpečnosti. A ten jeho Aston Martin v uliciach Bratislavy bol veľmi nenápadný. Pre mňa opäť priemer, ktorý o čosi pokazil hlavný aktér dejstva. Na tohto Bonda sa nedá a nikdy nebude dať zvyknúť. 60% ()

Jigy

Tak tohle je přehnané i na Bonda. Takových nesmyslů a nedotaženin je na jeden film moc a nejvícě mě zklamala naivní bondgirl, asi nejhořší ze všech. Prostě produkt konce osmdesátých let s aktuálním Afghánem. Tenhle film mě nepřesvědčil a nebýt scény útěku z CSSR tak ani nepobavil. Ještě že měli soudruzi ty žigulíky. ()

BoredSeal

Po výtečném rozloučení Rogera Moore přišel nezajímavý Dalton. Příběh není zas tak k zahození, ale film je ukrutně zdlouhavý, na honičky v zasněžených horách už jsem opravdu alergický a ta cuchta je nudná. Největším utrpením je nekonečná přestřelka v afgánistánské pustině mezi domorodci a ruskou armádou. V současnosti pobaví připomenutí konfliktu v Afgánistánu a mudžáhidové jako fanoušci blondýny na závěrečném koncertě, kde se v jedné místnosti sejdou s ruským ministrem zahraničí. Jasně, je tam Bratislava, Tatra, škodovka, Lada - no a co. Kšá Daltone, kšá. ()

mahler

Komentář může obsahovat pár spoilerů: Hned ze začátku musím napsta že hvězdičky tomuto filmu ubírají zejména jalové finále a tupoučký vojáček záporáček Whitaker. Jinak s novým Bondem přišla nová svěží krev a předtitulková sekvence ala SMERSH je prostě báječná. Konečně se tvůrci naprosto odpoutali od všech fantasmagorií. James Bond: Timothy Dalton měl Moora poslat do důchodu už o hodně dřív - neboť sám je o hodně blíž postavě z Flemingových románů něž Roger kdy byl. V akci má švih, je to sympaťák - zkrátka radost na něj pohledět - škoda že ho pak čekal už jen jeden film. Akce: Úvod - super, letadlo - super. Bondgirl: Maryam d'Abo je kočka, sluší jí to s violoncellem, odstřelovačkou i Daltonem. Nechybí v tomhle filmu druhá bondgirl? Padouch: Jak jsem už napsal trapáček Joe Don Baker je záporácká nula, takže - naštěstí to zde zachraňují generál Koskov a jeho pomocník Necros. BTW Jeroen Krabbé coby Koskov je první záporák v bondovkách jehož smrt nebyla na plátně vidět, aneb : Odvezte ho zpátky do Ruska ... v pozinkované rakvi. Tím druhým je Dominic Green v Quantum of Solace. Hudba: Standart. Titulní píseň nic moc. Kniha: Ta část s odstřelením v opeře je v jistém slova smyslu celá povídka Dech života - jen upravená pro film. James Bond will return: Povolení zabíjet ()

Martin741

Po takmer 60- rocnom Roger Moore-ovi priklusal s petnastou bondovkou novy Bond, ktory sa vola Timothy Dalton. Je Dalton sympatak? Mozno! Mne osobne vsak sympaticky nie je. Charizmu vsak nema zadnu, v drsnych akcnych scenach sa az prilis tlaci na pilu /co sa tyka drsnosti/ a hlavne Dalton nedokaze vystupit z tiena Roger-a Moore-a. Co tym myslim? Konkretne to, ze Dalton nedokazal natocit skvelu bondovku typu Spy who Loved Me alebo A View to a Kill. Zaporaci opat /po skvelom Christopher Walkenovi/ nevyrazni s absolutne chybajucou charizmou. Scenar nam sice serviruje spionazny film, ale prilis je poznat vplyv Studenej Vojny /dobry a spravny Zapad + v Oxforde studujuci Afganci a mudzahedini versus Zly a spatny Sovietsky blok na cele so ZSSR/. To si fakt mohli odpustit. Stavim sa, ze vo vire dalsich udalosti by dnes tak pozitivne Afghancov rozhodne nevykreslili. Nevermind, idem vsak pekne dalej. Ze sa cast deja odohrava vo filmovej Bratislave mi je suma fuk /aj tak kvoli komancom to bola realna Vieden so slovenskymi napismi/. Dejova linia je predvidatelna az strach a zaver filmu bol na 007 dost spackany. Film ma aj prilis dlhu stopaz, 130 min je na mna vela. Jedine, za co ma film tak vysoke hodnotenie, su realne vykreslene a zrucnou reziserskou rukou natocene akcne sceny a bondgirl Maryam D´Abo. 72 % ()

kaposlav

Tento Bond ma príjemne prekvapil. Timothy Dalton dodal nový šmrnc a dej mi neprišiel až tak na jedno kopyto ako predošlé bondovky. Po dlhej dobe môžem napísať do komentára k bondovke, že som spokojný. ()

shyster

015 - Tak jsem si myslel, že bondovka s G.Lazenby bude nejhorší, ale to jsem se proklatě zmýlil. Tam aspoň fungoval příběh. Tady ani to (ikdyž Timothy Dalton jako Bond obstojí líp než Lazenby, to je pravda). Bohužel taková snůška blbostí společně s nezvládnutou režií se nedala vydržet. Já jsem ani nevěděl hlavní motiv záporáka, který byl přímo otřesný. Tam, kde nenarazil John Rambo se svoji afghánskou agitkou, tak tam narazil Bond. To byl ten pověstný poslední hřebík do rakve. ()

bourec

Vzhledem k tomu, že 007 se sirem Connerym nemám příliš v lásce, a Moore je sice sympaťák, ale jeho agent má spousty příšernejch vedlejších postav , mám jako prvního oblíbenýho agenta právě Daltona. Dobrej film, výbornej příběh, a parádní záporáci. 80%. ()

DruidKarel

734. hodnocený film: Po úžasném Connerym, skvělém Mooreovi a odporném Lazenbym je tu vynikající Timothy Dalton, který rozhodně neudělal agentu 007 ostudu, ba naopak. Sice již jeho postava není tak vtipná, jako u předchozích představitelů (vůbec opomíjím Lazenbyho), ale i tak pořád skvělý výkon. Film má úžasný spád, ale zpočátku je na něm hodně moc cítit ten těžký duch socialistické doby. Tehdejší obraz Československa pro cizince, kteří film viděli a všude jen samé pěticípé hvězdy, ti se asi divili. Jinak bondgirl je skutečně půvabná. Protivník skvělý, ale fanoušek přišel o trochu toho vtipu, na který byl zvyklý. Musím ale ocenit vynikající honičky (obzvláště ta na sněhu na československých hranicích s Rakouskem). 4* jsou tedy adekvátním hodnocením a rozhodně pochvalou i pro nového představitele agenta 007. 4* ()

starbrejkr

Překvapivě solidní a Timothy Dalton rozhodně není tak špatným představitepem Bonda, jak se říkalo (vůbec se mi zdá, že všichni Bondi byli v pohodě, jen některé si zkrátka veřejnost a kritici oblíbili, jiné ne). Určitě má charisma, i když mu chybí šarm předchůdců, což ale nahrazuje super fyzickou akcí, která v posledních mooreovkách chyběla. Příběh není nijak zvlášť zajimavý, ale samozřejmě má pro nás dost přitažlivé a především zábavné lokace aneb kterak Bond prchl do Rakouska přes hory kousek za Bratislavou:-))) ()

Lanark

Roger Moore byl už vážně zatuhlejší než socialistický blok v 80. letech a tak oživení 007 pomocí černoknežníka Daltona byl výtečný tah! Opět se jede ve svižnějším rytmu, i když stařičké Lady bratislavské Veřejné Bezpečnosti to příliš asi neocenily. Je i znát, že tvůrci chápou, že v Bondovkách už akční scény proběhly ve všech myslitelných prostředích a po desáté to samé je nuda i kdybyste to točili sebeoriginálněji a tak se vrhli na samotnou postavu Jamese Bonda. Stále tu máme padouchy a ohrožený světový mír, ale již se nejedná o svět, ve kterém je Bond jen postavou, která má situaci vyřešit, ale stává se samotnou příčinou některých dějů a jednání ostatních postav. Samozřejmě Bond byl vždy hlavní postavou, jejíž akce posunují děj vpřed, jde o to, že nebýt to právě a jedině Bond, samotný děj by se ani nerozběhl. O hodně více je tento přístup znát v další Bondovce - Povolení zabíjet, a podle mne odtud čerpají inspiraci i nejnovější adaptace Skyfall a Spectre. ()

Martrix

Filmy s James Bondem by měly mít něco navíc. Nemá jít jen o špionážní a akční film. A nestačí dobrý, ale dokonce ani hodně dobrý příběh. Bondovka má být akční a chytrá a Bond má být šarmantní, nezdolný chlápek, který si v každé situaci poradí. Timothy Dalton mi vůbec nevadil. V tom potíž není. To ten příběh. Ne že by nebyl akční, ale bylo to jaksi utahané a místy nezáživné. Tady se mělo stříhat a hodně. Minimálně půl hodiny. Oproti dnešním bondovkám je Dech života i romanticky laděný a překvapeně uznávám, že to vůbec nevadí. ()

Juto

Dej je osviežujúco realistický a prízemný, odráža oveľa vážnejší pohľad na Bonda, ktorý do postavy vnáša Timothy Dalton, vítaná zmena smeru a jeho výkon je vynikajúci. James Bond nám prináša strhujúce akčné dobrodružstvo. 7/10 ()

zette

Dalton byl slaby Bond. A tuto misi pokladam za jednu z nejslabsich vubec. Nejzajimavejsi je samozrejme "Bratislava". Jinak se slabym padouchem, bez atmosfery... Sotva prumer. ()

Deverant

Definitivní přesun bondovek do vod akčního filmu. Nevýrazní padouši, sáňkování na cellu, a nejšerednější a nejhloupější bond-girl celé série. Ta mě pokaždé znovu tak pije krev, když půlku filmu prokřičí "Jamesi!". ()

c.tucker

Střídání představitele už bylo opravdu zapotřebí, Dalton se toho chopil velmi schopně. Zasazení děje ze začátku do Bratislavy je obzvláště pro nás Čechy a Slováky přínosem. Vyšperkované autíčko zase dokázalo své a souboj opět proti Rusům (ještě s mudžahedíny) je perfektní. Nejlepší je pro mě scéna s jízkou na futrálu od cella a kormidlováním se zmíněmým nástrojem. ()

mortak

Velice zdařilý pokus vrátit Bonda k normálu. Ač se dědeček Moore snažil sebevíc, filmy s ním už připomínaly spíše omšelou pouťovou atrakci pro starší a pokročilé. Na staré časy odkazuje SMĚRŠ, na nové Afganistan. Slabinou je ale bond-girl. Místo typické flemingovské hrdinky (šrámy na těle, odhodlání pomstít se) tu máme naivní barbínu, která jako pejsek následuje všude Jamese a vzdychá a vzdychá. Dalším problémem je scénář, který se snaží držet při zemi (což je skvělé), jenže míchá dohromady ty nejomšelejší téma špionážních historek s rambovskou pomocí utlačovaným (což občas dost naštve). Naštěstí je tu Dalton, který má v sobě tu pravou bondovskou tvrdost a šarm a mnoho zajímavých akčních scén (například honička po střechách Tangeru či ruské vězení). ()

WolfR

Timothy Dalton dodal této sérii, jako nový Bond, zase šťávu a jeho obsazení místo starého Rogera Moorea se rozhodně vyplatilo! A propo, konečně jsem zase viděl pořádný špionážní filmeček s Jamesem Bondem v hlavní roli! Patnáctý Bond rozhodně patří mezi ty lepší Bondovky! Dech života příjemně překvapil, 4 hvězdy. ()