Spiker01

Depresivní, ponuré, psycho, ovšem velmi poučné a s určitou nadstavbou a poučením, že závislost na drogách/prášcích se může zvrtnout ve fakt příšernou situaci. Dlouho jsem se filmu a jeho kontroverzního tématu zdráhal, film však pro filmového fanouška rozhodně má smysl vidět a chtělo by se i říct, že nikomu neubliží, což je právě asi poselství Requiem for a Dream - odradit. Ne každý možná docení Aronofskyho nezaměnitelný neortodoxní styl (hlavně ona pověstná Hip Hop montáž), ovšem každý musí ocenit jeho smysl pro autenticitu a pochopit, že ten člověk má k tématu určitý vztah. Ach jo a ta melodie...70% ()

Radko

Príbeh mladíka, troch ľudí z jeho blízkeho okolia (matky, frajerky, kamaráta) a ich chemickej sebadeštrukcie. Obsahovo nepríliš inovatívny príbeh zachraňuje nápaditá réžia, obrazové ozvláštnenia, priliehavá hudba, úsporný klipový strih brania drôg a pozerania TV. Formálna stránka fajn, nadpočetné a nevyhnutne pri druhom pozeraní nudné opakovania jednotlivých obrazov a motívov už menej. Dielo nepôsobilo depresívne, popisným nemoralizujúcim spôsobom ukázalo, čo si niekto je ochotný dobrovoľne a sám spraviť bez akéhokoľvek nátlaku. Ako osvetový film k drogovej výchove skvelé dielo. Účinok na prípadných experimentátorov sa zdá byť (aspoň podľa tunajších ohlasov) zaručený, bez nudného mentorovania prednášajúcich. ()

akisha

Requiem za sen mě naprosto smetl a ve chvíli, kdy se na konci Manselovy smyčce rozezní naplno, jsem jen zaraženě zírala s očima navrch hlavy. Největší (příjemné) překvapení je Marlon Wayans, nejlepší výkon Ellen Burstyn. Ostatní samozřejmě také bez výtky. Tahle ultimátní depka se ovšem dá snést tak jednou za rok. ()

Tyler

"Requiem za sen" ukazuje a říká ošklivé věci a neukazuje je a nemluví o nich zrovna pěkně. Ale zato je zobrazuje pravdivě, silně a způsobem, který vás vezme. Skvělá práce s kamerou, střihem a hudbou zabraňují tomu, aby byl "Requiem" pouhou nudnou protidrogovou agitkou - na druhé straně v žádném případě neidealizuje svět narkomanů (právě naopak!), jak se stalo v posledních letech módou..."Requiem za sen" se zpočátku tváří docela nevinně, ale Darren Aronofsky postupně přitlačuje a pomalu ale jistě diváka dostává tam, kde ho chtěl mít - je to jako když had škrtič postupně dusí svou oběť. Aronofsky dělá to samé - svaly zastupuje scénář a výtečné herecké výkony, místo hlavy mu slouží brilantní režie. Není třeba se nějakým zvláštním způsobem naladit - "Requiem za sen" vás nechá ve všem pořádně vymáchat, a pak vás pro jistotu uzemní neskutečnou poslední tříminutovou scénou...Drsné, špinavé, depresivní, ale výborné!!! ()

Falko

Pomerne dost silny ale i depresivny zazitok o tom, ako nas mozu drogy pomaly, ale isto nicit. Svojou experimentalnou kamerou a perfektnymi vizualnymi zabermi mi pripominal TRAINSPOTTING (1996). Herecky vykon Ellen Burstyn bol skvely, kedze som mal pri jej hrdinke Sary chvilkami az velmi mrazivy pocit. Taktiez Jared Leto, komik Marlon Wayans, ktoreho som prvykrat videl vo vaznej ulohe, ale i Jennifer Connelly boli perfektni a nakoniec musim pochvalit genialnu hudbu Clinta Mansella, ktorej hudobna tema sa obcas vyuziva v traileroch na velke blockbustery, teda od dnes aspon viem, z ktoreho filmu je prebrata :-) ... 26.10.2008 ___________ Ellen Burstyn - (Sara Goldfarb) +++ Jared Leto - (Harry Goldfarb) +++ Jennifer Connelly - (Marion Silver) +++ Marlon Wayans - (Tyrone C. Love) +++ Christopher McDonald - (Tappy Tibbons) +++ Hudba: Clint Mansell ()

castor

Jednoduše film, u kterého by měli dávat varování. Ale to ostatní je už na nás. Nikdo nedostane druhou šanci, tohle je kšeft, ze kterého nelze vystoupit. Depresivní výprava mladého filmaře Darrena Aronofského (předtím jen levný černobílý debut Pí) vydá za několik hloupých dokumentů, kdy na zemi leží odhozená stříkačka a plačtivá dívka ve tmě mluví o své drogové závislosti. Requiem za sen je překvapením roku: osamělá vdova miluje televizi a do jedné show ji mají pozvat. Jedinou překážkou jsou přebytečná kila, protože se prostě hodlá s velkou pompou představit v rudých šatech. Jenže je nedopne. „Zaručeným“ řešením mají být prášky na hubnutí. Nejsou a ona postupně skomírá v trosku. Druhou linii tvoří její syn, jeho přítelkyně a nejlepší kamarád. Všichni tři propadli drogovému kolotoči. Úspěch byl sice v jednu chvíli na dosah (start úspěšné distribuce), ovšem stejně tak je to i se dnem té největší mizérie. Není čas vydechnout. Tvůrci dělí obraz, zpomalují jej nebo naopak zrychlují, využívají frenetického střihu, kamera je dotěrná (zařízení tvůrci montovali i na těla herců). Aronofsky nikdy netočil limonádové příběhy, nikdy nepředkládal filmy, z nichž měl mít divák příjemný pocit. Nevstřícné, intenzivní, drsné, poutavé. Měrou vrchovatou mu pomáhají herci, kdy značným překvapením je jindy komediální Marlon Wayans. Naděje neexistuje, z tohohle vlaku už prostě nejde vyskočit. PS: Jennifer Connelly musí být divákovi v závěru líto. ()

viperblade

Komentář obsahuje SPOILERY! Všichni říkali: "Pusť si to, je to bezva!!!" Ale já nevím proč, jsem to moc nechtěl vidět. Doufal jsem totiž, že to bude opravdu dobrý film a že mě to nezklame. Bál jsem se, že tento film zklame, že je to jen nafouknutá bublina. Zbytečně. Opravdu silný snímek, a ta HUDBA!!! Závěrečné prostřihy (Marion na "párty", Sára do které pouštějí elektřinu a Harry na operaci), a do toho hrála ta skvělá hudba! Velice silný zážitek. ()

MM_Ramone

Mnohí ľudia, čo sa zaujímajú o kinematografiu tvrdia, že Darren Afonofsky je výnimočný, talentovaný režisér. V podstate s nimi súhlasím. Nie je to žiaden fádny, tuctový tajtrlík. Jeho filmy sú napadité, majú nezameniteľný rukopis. Filmová dráma "Requiem za sen" ma však sklamala. Režisérsky je to v poriadku. Premyslené, progresívne dielo. No scénaristicky je to slabé. Najmä linka príbehu s matkou hlavného hrdinu. To je skoro až trapné. Najviac ma však roztyľovali herci. Úbohé, hlboko podpriemerné výkony všetkých zúčastnených. Zrejme ani nevedeli, čo majú vlastne hrať. Dosť ťažká téma na takých šarlatánov ako J.Leto, J.Connelly, M.Wayans. Vrcholom tejto hereckej mizérie je stará, nemožná Ellen Burstyn. *** ()

D.Moore

Requiem za sen potvrdilo, že opravdu nemám rád filmy o narkomanech. Nebýt příběhu Harryho matky, dal bych mu zřejmě jedinou hvězdu za režii a za hudbu a bylo by. Můj problém spočívá v tom, že jsem prakticky všem postavám (kromě zmíněné Sary Goldfarbové) od samého začátku přál ten nejhorší možný konec. A proto se mě mnohými vychvalovaný, emocí plný a deprese navozující závěr nijak zvlášť nedotkl. Když to vezmu kolem a kolem, pořádně na mě zapůsobil asi jen (krátký, protože jsem vždycky zavřel oči) pohled na tu zanícenou ruku. Dvě a půl. ()

Niktorius

Requiem for a dream...Schválně si tato slova naťukáte do vyhledávače a zkusíte spočítat, kolikrát se název filmu objevuje v blogu nějaké dívenky, co čte Bravo a miluje/nesnáší emo. Takových blogů vůbec není málo. Řeknte si, že film který žerou teenagerky musí být nutně blbej a tak najedete na CSFD a hle - vítězoslavně se na vás usmívá průměrné hodnocení přesahující 90 % a v komentáří to jen hýří hvězdičkami. I řekente si, ten film je bomba! To musím vidět! - A za chvíli se v přehrávači třepotá stříbřitý disk a výlet do světa, kde všechno pozitivní nakonec pohltí drogy, či nějaký druh závislosti obecně, začíná. Jako první vás asi zaujme režijní zpracování - sice zamrzí vás studiové vzezření snímku (hold nezávislá kinematografie), ale brzy se na to vykašlete, protože Aronofsky válí na všech frontách a ukazuje že má (nejen) filmovému světu co říct. Jak je děj tlačen dál, zaskřípete zuby nad nelogičnostmi ve scénáři, přičemž na vás poznenáhlu dolehne pečlivě budovaný depresivní závoj a při sugestivním finálním sestřihu možná uroníte i nějakou tu slzu. A někteří z vás, stejně jako já, možná setřou z druhého oka i jednu slzu lítostivou. Lítostivou proto, že si uvědomíte, jak originálně a kvalitně byl ten film podaný a jak málo se přitom ukrývá v jeho jádru. Příběh filmových hrdinů skončí a vy znovu zamíříte na CSFD abyste rozšířili místní souhvězdí. A schválně, přiřknete mu taky to absolutorium? ()

troufalka

Slyšela jsem takové ódy, že jsem se nakonec podívala. Originalita v podání, všednost v námětu. Mělo mě to dojmout, ale nechalo mě to chladnou. Nedokážu se nadchnout na sebedestruktivní film, u kterého je od začátku patrné, kam to povede. ()

PinokKio

Vždycky, když si to pustím, si připadám jako na tripu. Kamera si mi totálně vryje pod kůži, ponuré ústřední téma zabydlí někde v hlavě a já mám chuť okamžitě nastoupit odvykací kúru. A přitom je to jen film! Jenže tak sugestivní, až se bojím si ho pouštět. ()

Hild

Stačí si na film jen vzpomenout a už mě chytá hrozná deprese. Requiem for a Dream je mistrovské dílo, které má neuvěřitelnou sílu. Na konci filmu jsem nemohla ani dýchat a zírala na něho s otevřenou pusou. Vážím si tohoto filmu i proto, že dal světu jednu z nejlepších hudebních filmových skladeb všech dob, u které mám vždycky husí kůži (a je jedno, jestli jde o tu původní verzi, nebo tu pozdější, z mixovanou). ()

Spooner

Žádný film ve mně v poslední době ( a nejen době) nezanechal takovou spoustu emocí a pocitů. Ještě teď mám z toho husí kůži a při vzpomínce na tuto fascinující podívanou mi bude vždycky jasné,že tento film nebude ve svém žánru jentak překonán. Sílu tohoto snímku umocňuje vynikající hudba a nepopsatelné herecké výkony. Od tohoto snímku jsem čekal opravdu hodně,ale tohle opravdu ne. Tohle byla totiž fakt síla!!! ()

2Pac

Od zaciatku som so zatajenym dychom sledoval neradostny osud hlavnych protagonistov.Chaosacka kamera akoby ma este viac vtahovala do deja.Najhorsie na tom je, ze to z coho mi po platne behaju zimomriavky po chrbte, sa skutocne deje...film plny utrap,ktory nuti k zamysleniu. ()

Davies182

Po skončení tohoto snímku jsem měl neskutečnou chuť se na cokoliv vybodnout a jít se ven projít. Z principu. Sám, jen tak, pozorovat krajinu a nadýchat se čerstvého vzduchu. Toto je bezpochyby můj zatím nejsilnější filmový zážitek: v životě jsem se necítil tak "divně". Záběry nasnímané ke konci tohoto díla se nedají nijak popsat, a už vůbec se nedá ani nastínit, naznačit psycho soundtrack, který právě v oněch posledních několika filmových záběrech vsugeruje spolu s blikajícími obrazy divákovi to nejsyrovější maso... Vážně si nedovedu představit, že bych si Requiem za sen pustil ve špatné náladě, nebo nedejbože v depresích. Mé rozpoložení při závěrečných titulcích se rovnalo bodu mrazu - cítil jsem se prázdně; jako vycucnutý banán, ze kterého zbyla jen plesnivá slupka - a nikdy na ten pocit nezapomenu. Nikdy. ()

Wacoslav1

Ale jo je to docela srozumitelný. Určitě víc než Fontána nebo Černá labuť. Občas i docela slušná schíza a je v tom cítit i to Aronofského vizionářství. Takže u mě po Noem a Wrestlerovi třetí nejoblíbenější film od tohoto režiséra. Nicméně ať dělám co dělám tak tu údajnou genialitu a výjimečnost jsem v tom prostě neviděl.65% ()

gogo76

Jeden z filmov, ktorý vám bude ešte nejaký čas v hlave rezonovať. Určite najlepší film s drogovou tématikou, ktorý zdobí výborné herecké obsadenie. J.Leto, J. Connelly, ale hlavne Ellen Burstyn v úlohe matky. Na jej dookola opakovanú vetu:" I´m gonna be on television" a jej škrípajúce zuby, som myslel ešte niekoľko dní. Ak sa nemýlim,film doteraz vyšiel iba v prílohe časopisu Stereo a video, ktoré mi ušlo, takže veľmi sa teším na opätovné vydanie výbornej edície Film X. Výborný film, pekné balenie a výborná cena. Čo viac si môže želať filmový fanúšik? Film 90% . ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

18.04.2020

Poté, co Batmana na pár let pohřbil Joel Schumacher a předtím, než ho znovu vzkřísil Christopher Nolan, koketovalo studio Warner Bros. s myšlenkou, že by netopýřího hrdinu mohlo na velké plátno… (viac)

100: Bitva u pokladen

100: Bitva u pokladen

03.01.2009

Asociace českých filmových klubů vás už tradičně zve na filmovou přehlídku Projekt 100. Letos startuje 15. ledna, potrvá do 31. května a diváci budou moci na velkých plátnech shlédnout několik… (viac)