Saw X

• USA Saw X (viac)

John Kramer (Tobin Bell) je späť. Zatiaľ najznepokojivejšia časť série Saw skúma nevypovedanú kapitolu najosobnejšej hry Jigsaw. Zasadený medzi udalosti Saw I a II, chorý a zúfalý John, cestuje do Mexika na riskantný a experimentálny lekársky zákrok v nádeji na zázračný liek na jeho rakovinu – len aby zistil, že celá operácia je podvodom, ktorý má oklamať tých najzraniteľnejších. Neslávne známy sériový vrah, vyzbrojený novým zámerom, sa vracia k svojej práci a obracia stoly podvodníkom svojím typickým spôsobom prostredníctvom prešibaných, pomätených a dômyselných pascí. (Forum Film SK)

Jaro.Krafcik

Skladačkový vrah je späť. Slabši rozjazd ale potom prekvapil a za mňa to bolo najlepšie sawko od jednotky. Plno zvratov. Proste paráda či už pasce postavy. Prostredie v mexiku tiež fajn. Kľudne to mohol byť dôstojný záver tejto hororovej série, aj keď fanúšikovia budú chcieť po tejto kvalitke určite niečo viac. 5* ()

ghatos

Jo tak vzalo si to ze sebe určitý základ a úspěšný vzorec, který se zrecykloval v Mexiku. Samozřejmě je potřeba to brát s nadhledem - hodně věcí víte dopředu a je to přepálené. Z Jigsawa je vlastně takový Avenger pro děcka :) . 56%. ()

ZinedineCR7

Niektorí komentujúci by si mali uvedomiť, že ide o poctu tejto sérii a pravdepodobne posledné učinkovanie toho pravého Jigsawa. Camea potešili, naťahovanie dielu sklamalo ()

blackkocour

Veselku ostrých nožů, rezavých řetězů, chirurgických pilek a akuvrtaček v desáté podobě skládačkového fetišisty, co si libuje v rozseknutých hlavách, vykloubených prstů a vejmutí orgánů zaživa, aby ukojil svůj hlad pro spravedlnost. Stejně si pořád myslím, že by to šlo i lehčím a příjemným způsobem, ale proti gustu žádný František. Je velká výhoda, že film úspěšně ignoruje minulé party, aby se zapomnělo na skutečnost, že jsme chtěli na to před 10 lety těžit, ale uvědomili jsme si, že to byly těžký hovna, a nemáme na to dostatečně silnou lopatu, ale i když jsem fanoušek Pily, tak si možná taktéž libuji v trhání končetin, ale kurva. Tohle byl kurevskej super díl, který se dá rovnat áčkovým béčkám, nebo thrillerům mezi špičkami jako Sev7n apod., ale čeho je moc, je krve prolito dost, takže nechte už pohřbít tuhle krvavou Ordinaci v řeznickém učňáku, a nechte toho puzzlaře ať hnije v hlíně HolejÚde. ()

Mimesis

Dneska jsem byl v kině na Saw X. Abych řekl pravdu, ten film byl naprostá kravina. Nechyběly ani takové ty klišé, že Jigsaw napcal nějakou svou oběť do nějaké situace, kdy si musela něco uříznout nebo vyoperovat, oběť to nestihla na poslední sekundu a stejně umřela. Samozřejmě to muselo být nechutný natolik, že mě přešla chuť na popkorn. Nicméně i navzdory tomu musím říct, že se mi to líbilo. Možná je to proto, že fanoušci Saw jako já prostě už očekávají, že to bude kravina, béčko a skončí to nějakým rádobyšokujícím idiotským plot-twistem. Naprosto perfektní byla herečka Synnøve Macody Lund, která hrála Cecilii. Její postava byla zlá, psychopatická, chladná a zákeřná. Zatímco ostatní oběti Jigsawa brečely, prosily o smilování, Cecilie naopak zachovala chladnou hlavu, manipulovala s ostatními a celkově mě bavila. Dost se mi líbilo o to, jak dovedla Jigsawa kritizovat, poukazovat na jeho pokrytectví apod. Skoro jako by tvůrci věděli, co si diváci o Saw myslí a rozhodli se to skrze Cecilii zakomponovat do filmu. Ve výsledku jsem odcházel spokojen. Chtěl jsem Saw a dostal jsem Saw a možná i trochu víc. Jediné, co mi moc nesedělo je, že z Jigsawa dělají až moc velkého dobráka a téměř klaďase, což nedává smysl, protože je to pořád sériový vrah. ()

Soweek

Docela mě překvapuje mezinárodní úspěch desátého dílu i současné hodnocení na čsfd, které je nyní 74%. Ne že by se jednalo o špatný díl, rozhodně patří k těm lepším, ale stále nedosahuje kvalit jedničky ani se jí jakkoliv neblíží. Tvůrci se už naštěstí nesnaží nijak šokovat, desítka se drží při zemi a předvádí i nějaké úkazy herectví a smysluplný děj. V rámci hororového žánru jde však o těžký průměr. ()

sedm.1

No, nebudeme si nic namlouvat, nejsem nadšený, a to dokonce natolik, že považuji tuto desítku společně s osmičkou Jigsaw za doposud nejslabší díl pro mě této již krapet vyždímané série. Nové a nápadité pasti se tedy tvůrcům daří vymýšlet pořád, o tom žádná, i když i zde se již objevují jisté známky recyklace, každopádně právě ony pasti jsou ale opravdu už jen to jediné, co v tomto pokračování stojí za řeč, jelikož pořád mají grády, jsou dostatečně brutální a efektní, takže v tomto ohledu prostě panuje z mé strany ještě spokojenost, což se o zbytku obsahu ale již tvrdit příliš nedá. Především první polovina se tedy táhne jako sopl, nuda střídá nudu, a prakticky opravdu až do poloviny nezáživně sledujeme jen nemocného staříka, co ,,bojuje” s rakovinou. Druhá polovina pak už na tempu a zábavnosti díky zmiňovaným pastím sice nabere, oproti předchozím dílům ale i zde chybí ta obvyklá intenzita a zběsilost, které tak zdobily všechny předešlé Saw, postavy mezi pastmi pořád něco řeší, melou a melou, hraje se tu na city, no prostě to už není ono. No a závěrečná pointa, rozuzlení, to je asi největší znehodnocení tohoto filmu, jelikož je to tak kostrbaté a postavené na náhodě, že jako tady už tvůrci ztratili poslední zbytky soudnosti a nepřesvědčivost té pointy je tak doslova už jen monumentálně trapná. Navíc mi přišlo, že předchozí díly byli i o dost víc brutálnější a nekompromisnější, než tato desítka a ani gradace a napětí již nejsou na té strhující úrovni, na kterou byli příznivci Saw zvyklí. Tak alespoň že ta typická atmosféra zůstala zachována, a i postavy a jejich obsazení lze určitě považovat za pozitivní, což je sice pěkné, nicméně ve výsledku to nic nemění na tom, co jsem zmiňoval hned v úvodu, Saw X patří zatím asi k tomu opravdu nejslabšímu, co v této sérii vzniklo a já už vážně nejsem přesvědčený, zdali má ještě vůbec smysl v tom pokračovat. ()

borec999

"So you re something like life coach? Yeah, something like that." Po nevydarenej Špirále príjemný návrat ku koreňom a skorším dielom série. Úvodných 45 minút dokonca ponúkne to, čo takmer žiadny diel: dej, navnadenie na záverečné zúčtovanie so záporákmi, aby sme lepšie precítili ich "cestu k novému životu", vŕtanie sa v psychológii a pohnútkach neskoršieho konania Johna Kramera a takmer žiadne brutality, resp. pasce. Najväčším pozitívom nového Saw je vracajúci sa Tobin Bell (Jigsaw), ktorý touto postavou žije, dodáva jej potrebnú charizmu, na rozdiel od posledných dielov nemá cameo ale plnohodnotnú hl. úlohu a je výborný. Potešia aj ďalšie pomrknutia na fanúšikov v podobe návratu Amandy, bábky Billyho, detektíva Hoffmana, či tradičný Clouserov hudobný motív pri záverečnom trademarkeovom twiste. Ten určite nebude tak šokujúci a zamotaný ako v predošlých dieloch (a tak ako vždy nie je 100% logicky nepriestrelný, podobne ako väčšina dejových detailov), ale za mňa bol v pohode. Podobne ako pasce a aj záverečné "zúčtovanie" so záporákmi. Celkovo sa tento diel nelíši od predošlých v základnom konflikte (je John Kramer vrah? zaslúžia si jeho obete takéto zaobchádzanie a nakoľko je to morálne/nemorálne/spravodlivé stavať sa do role sudcu?), ale v rôznych detailoch áno (vyššie spomenuté + vykreslenie Johna ako čiastočného "dobráka" vo svetle ultrazápornej a zvrátenej Cecilie). Kevin Greutert mal ako režisér v sérii svetlejšie (SAW 6) i slabšie (SAW 3D) chvíľky, teraz si vybral znova silnejšiu a natočil horor určený ako fanúšikom série, tak i tým, u ktorých pôjde o 1. diel. Slabšie 4* kvôli nelogickostiam a predsa len trošku prehnanej dĺžke 2 hodín a celkovo jeden z lepších dielov série SAW. 75% ()

Devadesát Dva

Jednička se v době uvedení stala low budget kultem, to byla ještě VHS, DVD éra a John Kramer byl tehdy ikonickým antihrdinou, s ikonickou znělkou a kulervoucím koncem. Původně krátkometrážní, posléze celovečerní film představil mimo jiné i talent Jamese Wana, který stál za zažehnutím nejedné úspěšné série, nicméně tímhle Wan spustil "horor, kde postavy s pochybnou minulostí dostávají možnost vykoupit se ze špatného života (or die trying)" a byla to vždy sezónní trademarková senzace v kinech, nové "hry" nové způsoby, jak někdo zemře, nebo bude žít. V Saw X, jakožto ve všech dílech, je obtížné je přesněji chronologicky zařadit (ale tady koukám, že se odehrává mezi prvním a druhým dílem), se John snaží bojovat se svou nemocí. Potká "vyléčeného" kolegu ze skupiny, který mu doporučí experimentální underground operaci a tým doktorů. John, jako každý umírající, sahá po jakékoliv naději, přitom ale už sám pracuje "I help people overcome inner obstacles. Help 'em make positive changes in their lives." "Like life coach?" "Something like that." (jako vždy skvělý Tobin Bell), tentokrát ale mnohem více sázející na drama příběhu, kvalitu, přitom film režíroval celkem rutinér a střihač Saw série Kevin Greutert, ale občas se holt série vrátí, druhý dech... tentokrát to skoro vypadá, že vyléčení z nemoci bude pro Johna důvodem nebýt Jigsaw, nicméně se ukáže že léčba, operace, zákrok, vše byl klasický scam, con-art move, že život je plný lidí, co se snaží vás ojebat. Jigsaw jde tedy dělat some life coaching těm, kteří se na tom podíleli... v Mexiku. Ale to, co dělalo Saw sexy, sledovat utrpení lidí, kteří si svoje utrpení často zasluhují, jak zápasí o svůj život, v lekci, která je v něm buď poznamená, nebo o něj připraví, neztrácí pořád svůj šarm, sexappel. Hádám, že podvodníci by si tohle za 250k příště rozmysleli. Škoda, že ten artový úvod je tak uzemněn tou celkem meh natahovanou druhou půlí, včetně rádoby chytrého zakončení, jednoduše, v momentě, kdy se to zvrhne do klasického b-level Saw-style Saw, to začne být i jaksi blbé (včetně záporáků, Synnøve Macody Lund a její idiotská arogance a přílišný prostor pro to ukázat, jak moc jsou pro ni motivací "jen peníze", lano ze střev). První polovina svojí kvalitou zkrátka nevykoupí pachuť toho, že druhá půle začne působit velmi blbě, relativně tupě. Scénáristicky to sice chce flexit před zrcadlem, ale působí asi jako "bodybuildeři" co si bicáky napouští olejem. Škoda. Nechybělo moc a výsledek mohl být mnohem mnohem lepší. I přesto, vedle originálu, top série. ()

JamesSi

Tohle je přesně to, co fanoušci chtějí. Všechny oblíbené postavy jsou zpět, gore je tu, nesmyslné moralizování taky, hnusný žlutavý filtr jakbysmet a nezapomeňte tu epickou montáž při zvratu. Není divu, že to má tak vysoké hodnocení. Jakožto skutečný film? Ehhhh. Je to torture porn nonsenc, kde pasti nedávají smysl a Kramer je zároveň idiot a zároveň vševidoucí Bůh. "Al-al-ale Jamesssi on nezabíjí lidi, on jim dává jen volbu aby si vážili života." Uřízni si půlku mozku a přežiješ mou past, lol. Ale jo, pro ty, pro které je SAW guilty plesure nejspíš naprostá pecka. ()

666Carnage

Série Saw není nic extra, ale je to takové moje guilty pleasure série. A tenhle díl byl jiný, takový uvědomělý. Kramer má prostě určitý charisma a docela mu fandíte a v tomhle díle to je znát úplně nejvíc. Gore je excelentní a hlavně furt nápaditý. Dvě hodiny jsem si chrochtal, jaká je to paráda. Takže dil, který převyšuje ty ostatní a dost po právu. 80% ()

Dallon

Hodně velký překvápko. Od prvního dílu tu máme poprvé slušné pokračování. Příběh je dost jednoduchej ale funguje dobře. Trošku na sílu tu tlačí Johna ale docela mi to sedlo a dalo mi to zase jiný pohled na skládačkového vraha. Zvrat se dá očekávat ale celkově to bylo docela osvěžující oproti ostatním dílům. Samotný killy jsou skvělý a řekl bych že i nejlepší z celý franšízy. Někdy jsem si fakt říkal no tvl. A to na tohle nejsem háklivej a většinou mě to nechá chladným. A v celku je to i hezky nasnímáno a natočeno. Za mě po prvním díle rozhodně nejlepší Saw. Hodně nečekaných 7/10 ()

Wally

Ale joooo...po všech těch trapných dílech (cca od 4 výš)..zase díl na který se dalo koukat bez kroucení hlavou. Odmyslím-li si první hodinu, která byla o ničem a fakt, že Jigsaw už ani nevím pokolikáté oživl (ano, vím, že děj se odehrává mezi prvním a druhým snímek...proč tedy Saw X a ne Saw 1,5??), tak to na film, který zaujme jen nechutným mučením docela šlo a času nelituji. ()

iXtr3m3

Je to slušné, je to sčasti originálne, keďže sa tu Cramer stáva vlastne hlavnou postavou filmu a naviac dostávame dobre že nie identický obrat ako v prípade Don´t Breathe 2. Gore sme sa dočkali ako vždy na výsosť dosť, ale mordy už trošku začínajú stagnovať s výnimkou pílky na mäso a kosti. ()

Knowho

Chcete vyjebat s Johnem Kramerem? Tak nasrat! Starej Kramy vyjebe nakonec s váma! Jo, Tobin Bell se po delší době (a jednom neúspěšném rebootu (?) ) jako fuckin Jigsaw a je skvělej. Tenhle film jenom víc dokazuje jak je Jigsaw důležitý pro tuhle sérii. Taky mi tady došlo, že John je vlastně víc anti-hrdina než záporák. Musím se přiznat že Amanda mě tady nijak nesrala, což je upřímně fakt zázrak. Gore je tady fakt super a pasti stylu ,,Hannibal" a ,,Freddy Krueger" jsou topky. Ale i past na začátku byla cool, jen škoda, že to byl takovej fuck up :D A trochu mě mrzí, že tady vlastně není žádný strach o úvodní duo Johna a Amandy, vzhledem k tomu..no, že jsem viděl předchozí díly xD Díkybohu je to mnohem lepší než předlonská Spirála Strachu. 9/10                  SPOILER                                      SPOILER  SPOILER                                                                                Hoffman na konci byl absolutní fucking top a už potřebuju jeho návrat v hlavní dějový lince :D ()

HydraCZ

Přijde mi, že reakce na nový Saw jsou tady až přehnaně moc kladný, přitom to zas tak horký není. Vložení Johna Kramera do role hlavního hrdiny bylo zajímavý a celý začátek, kde řeší léčbu své rakoviny mě dost upoutal. Samotné pasti se mi taky líbily, i když bych byl radši kdyby šlo o klasický postup do jednotlivých místností, pořád šlo o fakt masakrálně napínavé scény. O to větší škoda je, že nejvíc propagovaná a teasovaná past s očima skončila jako cca 5 min scénka, která se hádám vlastně nikdy nestala. Co ten film ale pro mě naprosto potopilo bylo to finále, který je ve zkratce tak zbytečně zamotaný až hloupý. Co víc, hlavní záporná (a nejvíc nepříjemná) postava se nedočká žádné uspokojivé death scény. Nemůžu si pomoct, ale zpětně mi přijde, že čím dál je film v příběhu, tím béčkovější je. Nejen zvraty, ale i kvalitou kamery nebo střihu. Nakonec si říkám chudák Tobin Bell, starouš už tohle nemá zapotřebí. xdd ()

AdamesWWE

[8/10] Najváčšie tohtoročné filmové prekvapenie.  Som fanúšik série , ktorá si prešla už hocijakými častami a fázami, natočiť už desiatku chcelo určite kúsok odvahy, ale výborný krok bol návrat režiséra Greuterta, hlavného protagonistu T.Bella a zasadenie deja medzičas, kde Jigsaw začínal svoje vraždenie. Dlhá stopáž filmu je výborne rozložená a vyrovnaná. Začiatok venuje veľkú časti postave vraha, kde skúmame jeho život a problémy v ktorých sa nachádza. Tobin Bell hrá na pána aj najpriek pokročilému veku a myslím že každý fanúšik série sa teší jemu navrátu a tomu, že trávi celý film na plátne. Až mi bolo trošku ľúto, že takýmto štýlom tvorcovia nepokračovali pred 20 rokmi. Vtedy ale asi nikto nevedel, že všetci si postavu Jigsawa tak obúbia že nám ju budú tvorcovia stále vracať aj po smrti aspoň vo flashbackoch. Čo sa týka samotných vrážd, myslím si že to má dosť dobrú úroveň a až na jeden moment, to pôsobí pomerne uveriteľne (nie ako fialová krv v SAW 3D). Síce vieme čo čakať a neprekvapí nás brutalita lebo po toľkých častiach sme pripravení na všetko, občas som mal taký nepríjemnejší pocit pri týraní obetí. Vieme ako aj skončí film , kedže je to taký "medzikus" takže nejaké obavy že sa niečo stane hlavným vrahom, čakať nemôžme. No napriek tomu sa nato pozeralo výborne a všetko bolo tak ako má byť, nechýbalo absolútne nič a bolo až neuveriteľné, že film bol úplne fresh a nebola cítiť uvavenosť materiálu, ako pri iných pokročilých častiach napr. Fast Furios. Toto je povedal by som že vydarená bodka za kariérou vraha Johna Kramera. Či sa dočkáme nedočkáme 11ky, uvidíme. ()

vorry

POZOR SPOILER Musím přiznat, že když jsem viděl oficiální potvrzení pokračování mé milované série s informací, že děj bude vsazen mezi 1. a 2. díl, byl jsem lehce znepokojen. Nicméně po návštěvě kina přiznávám, že jsem nakonec spokojen. Film je určitě kvalitnější než jeho dva předchůdci (zejména strašný SPIRAL). Stopáž téměř 120 minut je na poměry saw dlouhá, a proto je rozjezd velmi pomalý. Naštěstí to zachraňuje, jak už je zvykem charisma Tobina Bella alias life coache jigsawa (tato scéne mne velmi pobavila). Po této trochu zdlouhavé první polovině se přesouváme již ke klasice s pastmi, která je však také pojata trochu jinak. Pasti jsou však správně brutální, někdy až moc a oběti opět ukazují vůli žít (zejména první dvě oběti dle mého měly své zkoušky přežít což mě ve výsledku trochu mrzí, ale budiž). Sledujeme také vztah Johna a Amandy z trochu jiného a příjemnějšího pohledu než tomu bylo v saw III. Samotný konec je opět ve stylu saw šokující, ale pro protřelého fanouška poměrně předvídatelný. P.S.: asi bych dal jen 3***, protože logické nesrovnalosti zde samozřejmě jsou (ale ve kterém saw nejsou, že?), nicméně za post credit scénu (smál jsem se ještě dlouho po snímku, skalní fandové vědí) a za vcelku překvapivě povedené "pokračování" této série dám nakonec solidních 80%. ()

Příští rok dorazí jedenácté Saw

Příští rok dorazí jedenácté Saw

12.12.2023

Studio Lionsgate na nic nečekalo. Desáté Saw se sotva ohřálo v kinech a už na sociálních sítích vyskakuje informace o tom, že jedenáctý přírůstek do této série dorazí již příští rok, a to konkrétně… (viac)

Krásné Vánoce a PF 2023

Krásné Vánoce a PF 2023