Saw X

• USA Saw X (viac)

John Kramer (Tobin Bell) je späť. Zatiaľ najznepokojivejšia časť série Saw skúma nevypovedanú kapitolu najosobnejšej hry Jigsaw. Zasadený medzi udalosti Saw I a II, chorý a zúfalý John, cestuje do Mexika na riskantný a experimentálny lekársky zákrok v nádeji na zázračný liek na jeho rakovinu – len aby zistil, že celá operácia je podvodom, ktorý má oklamať tých najzraniteľnejších. Neslávne známy sériový vrah, vyzbrojený novým zámerom, sa vracia k svojej práci a obracia stoly podvodníkom svojím typickým spôsobom prostredníctvom prešibaných, pomätených a dômyselných pascí. (Forum Film SK)

JASON_X

Zdejší spoilerová anotace prozrazuje vše podstatné, takže jen pár mých dojmů: Na vymýšlení sadistických brutalitek tentokrát tvůrci opět angažovali nějaké nadprůměrně zvrhlé a vyšinuté individuum, jen co je pravda. To myslím samozřejmě jako uznání. Ale na můj vkus zase příliš překombinovali už tak dost praštěný scénář a hlavně celý závěr totálně podělali účastí malého mexického kluka. Božínku jak na něj Jigsaw láskyplně valil ty svoje kukadla, myslel jsem že se mi to snad zdá. A "hra" s hlavní mrchou byla nějak příliš milosrdná ne? A uvítal bych nějaký (aspoň potitulkový) katarzní epilog o tom, jak to s ní dopadlo. Zaokrouhlím nahoru, protože jde o jednu z mých nejoblíbenějších filmových sérií, ale dojem mám teď trochu rozpačitý. ()

Morholt

Rozhodně nepatřím ke skalním fanouškům série a upřímně řečeno celé mi to přijde na jedno brdo. Ale tady jsem se překvapivě bavil víc, než bych čekal. Samozřejmě mustr je stejný jako u předešlých dílů, ale tím, že je to pro Kramera hodně osobní, získává film trochu odlišný nádech. A to mě bavilo. Naví jeho hlavní oponentka v podání Synnøve Macody Lund byla fantastická svině, které nelze přát nic jiného než vraždu, smrt, zabití. Samotné procedury byly podány tématicky, byly nápadité a řádně brutální. Jedinou výtku mám k finále. To už bylo moc překombinované a zúčtování s hlavní záporačkou velmi neuspokojivé. Škoda. Ale v rámci celé série se i tak jedná o jeden z nejlepších dílů. Ne-li úplně nejlepší. 75% ()

Lucasion

"Hello, everyone. It's time to play a game." Je k neuvěření, že já jako člověk, který nemá rád gore si oblíbil právě tuhle filmovou sérii. Nemohu si pomoci, ale SAW je prostě sexy. První díly plné thrillerové detektivní zápletky s hororovou atmosférou. První díl si dokonce i vystačil bez krve. James Wan stvořil perfektního antihrdinu, u kterého chápete jeho motivy a dokonce mu fandíte. Ke konci série to už přeháněla s gore a trošku se vytratila to původní kouzlo. Ovšem od X jsme jako fanoušci chtěli jediné. Zpátky Johna Kramera. SAW X je hodně osobní příběh právě Johna, který se odehrává mezi prvním a druhým filmem. Díky tomu je celý film narvaný fanservisem od začátku do konce. Nechybí ikonické hlášky, pasti, děsivá loutka i samozřejmě twist a melodie. Trošku jsem se bál, že to X přežene a já budu zavírat oči. Kupodivu se tak vůbec nestalo a film jsem si mohl v klidu užít. (To peprné asi pravděpodobně čeká na bluray v uncut verzi). Mohu říct, že jsem se fantasticky bavil a X je druhým nejlepším dílem z celé série. To jak se tvůrci popasovali s příběhem, zvratem a navrátivšími postavami bylo super. Nechybí tedy i návraty starých dobrých postav (Ne, Tebe Adame jsme se nedočkali). Nemám co bych vytkl a dodal. Luxusní pokračování a návrat do série se vším všudy. Jakmile začnete TA hudba, je to prostě kulervoucí. (90 %) ()

RelaxMan

Tobin Bell jako Jigsaw byl opět výborný a v sérii SAW absolutně nenahraditelný. Dle mého názoru, asi druhý nejlepší díl série. Kromě opět vychytaných pastí, mě i moc bavila ta lékařská část filmu. Dal bych snad i plný počet hvězd, protože zatím je to u mě horor roku 2023, ale kvůli pár nelogičnostem musím 1 hvězdu ubrat. PS: Kromě Bella jsem ještě zapomněl pochválit herečku Synnøve Macody Lund, která jako vždy na 1*. ()

Astaroth12

Jigsaw je spať a tvorcovia ho celkom slušne oživili, tak tato séria môže byt fakt nekonečná, ale v tomto prípade mi to vobec nevadilo, lebo zas bola hra rozohraná parádne. Tento krát si Johna vybrala iná skupina aby ho mohla o.eb.ť, ale vybrali si veľmi zle a po chvíli aj na to prišli.  Scenáristi zas rozohrali zaujímavú psychologickú vecičku, ktorá aj keď sa javí jednoznačne, ako ide do finále, menia sa pravidla aj okolnosti. Len tento krát bolo už všetko prehľadne a každý Jigsawov krok som tušil aj tú pod titulkovú scénu. Ale to mi nevadilo, lebo tu je základný kameň postavený tak, že logika či originalita tu už po nejakej časti nemajú miesto, za to to musí hlavne dobre vyzerať a pasce majú byť niečím priekupnícke a to si myslím sa tu aj splnilo. Konečne ďalšia časť, ktorá ma bavila, slabé, ale 4*. ()

maddy

Jeden z tých lepších Saw filmov, i keď to v rámci tejto série nie je zárukou žiadnej extra kvality, keďže skutočne kvalitný bol akurát prvý Saw, ostatné kúsky boli prinajmenšom znesiteľné (Saw VI) alebo silne priemerné (Saw 3D). Saw X vracia po dejovej stránke sériu niekde k udalostiam druhého Saw a ako je teraz vo filmovom svete v móde silne vsadzia na nostalgiu s navrátilou postavou John Kramer a Amandy, no to prakticky nie je nijako podstatné, pretože vo zvyšku filmu rozohráva typický Saw film s pascami a dávkou brutalitou ako sme u série zvyknutí už dobrých dvadsať rokov. Pokiaľ tu niekto čaká čokoľvek inovatívne, tak sa nič nezmenilo a všetko je po starom. Na druhej strane, fanúšikovia série, ku ktorým som sa svojhočasu radil aj ja, by mali byť spokojní, pretože desiatka im dá presne to čo čakajú. Stále je to však  rovnako hlúpe a neuveriteľné s prestreleným záverom, kde John Kramer je takmer jasnovidec a dokáže predvídať každý krok každej postavy v každej situácii, ale Kevin Greutert je natoľko zručný rutinér a skúsený Saw režisér, že tie necelé dve hodiny rýchlo utečú, dostatočne pobavia a vôbec nijako neurazia. A to je po takmer odpadovom Spiral alebo otrasnom Jigsaw pre sériu stále tá lepšia vizitka. Saw X sa nesnaží nijako zboriť mantinely originálnosti a v podstate ponúka iba ďalší Saw v poradí, ktorý akoby vypadol spred dvadsiatich rokov, keď táto séria bola ešte cool. Ako taká spomienka na staré Saw časy to stačí, ale žeby malo akýkoľvek zmysel s touto sériou ďalej pokračovať, to nemôžem povedať. Neškodný priemer vo všetkých ohľadoch. CELKOVO: 6/10 ()

agentmiky

Příběhově vlastně díl navazující na jedničku...A docela se mi líbilo, jakým směrem se autoři této série vydali. Fakt jsem netušil, co mám od Saw X očekávat. První polovina se totiž nesla spíše v klidnějším tempu (což pro tuto sérii není standardem..ta změna potěšila). Ale pak to udeřilo. John Kramer se utrhl ze řetězů! Pasti opět promyšlené do posledního detailu (některé opět překvapily svou brutalitou). A samotný závěr? Ten ústřední zvrat zafungoval. Jo, na Kramera si někdo jen tak nedojde. Za mě slušných 7/10 P.S. Potitulková scéna na jedničku s hvězdičkou ()

TomX2

Prekvapivo veľmi dobrá vec. Myslel som si, že séria už nebude mať čím novým prekvapiť a že sa bude do posledného dychu držať starých zabehaných koľají, ale svete div sa, mýlil som sa. Bavilo ma to a táto zmena (v podobe intímnejšieho nahliadnutia do vnútra pána Kramera, ktorým sa zaoberá prvých asi štyridsať minút filmu) ma veľmi potešila. Nie kvôli tomu, že by ma film donútil s ním súcitiť (naopak, je to obyčajný sadista, ktorý sa snaží vyzerať ako morálny sudca), ale skôr preto, že je tak nejak zaujímavé zisťovať čo všetko ho poháňa vpred, aké sú jeho motivácie a čo je vlastne zač. Keď príde na tú brutálnejšiu časť, z vážneho tónu prejdeme na zábavnú notu, keďže naháňanie "zlosynov" je vtipne-napínavé a ich dopad uspokojivý. To všetko v doprovode trefných dialógov ("Čo robíte vo voľnom čase?" - "No, mám jedno také hobby") a zvukovo-vizuálneho aspektu, čo pôsobí cool a štýlovo. Páčili sa mi aj dejové obraty na konci filmu, ktoré síce boli tupé jak hovädo, ale je zábavné sledovať s akou chujovinou zase scenáristi prídu. Bavil som sa, dosť. Škoda len toho menej uspokojivého konca, keďže paradoxne človek, na ktorého smrť sa tešíte najviac, utiekol z boja s tým úplne najmenším zranením. Čo je tak nejak... hm? Prečo? Prosím? Uniká mi niečo? Potitulková scéna fajn, len jaksi nedotiahnutá do konca. ()

Soundtrack

Po půl hodině jsem byl nadšený, protože to vypadalo, že místo brutalit a dějových zvratů půjde především o rozvinutí příběhu. Z toho se ale vyklubala klasicky úplná blbost. ()

Steven47

Saw nemám příliš nakoukané a desítka naštěstí zásadním způsobem nestojí na znalosti předchozích dílů, ačkoliv fanoušci určitě ocení hned několik pomrknutí. Příběh se točí okolo Johna Kramera a je překvapivě dost osobní. Úvodní expozice je delší, ale pěkně ukáže důvod toho, co se odehraje v následujících dvou třetinách. Efekt je až takový, že po celou stopáž působí Kramer svým způsobem jako sympaťák a tvůrci se ho až nuceně snaží vyobrazit jako někoho, s kým má divák soucítit. Film je paradoxně nejvíce napínavý a děsivý když se teprve schyluje k celé „hře“. Ta totiž nenabízí příliš zajímavých pastí a kromě občasného znechucení spíš nudí. Nepomáhají tomu ani postavy, které mě absolutně nezajímaly, protože scénář dává od začátku jasně najevo, že to jsou slušně řečeno parchanti. Přesto je závěrečné odhalení za zvuků známé hudby povedené a celkově bych novinku rozhodně neoznačil za vyloženě špatnou. Spíš si říkám, jestli může výrazněji zaujmout kohokoli, kdo není vyloženě milovníkem série. 5/10 ()

AffectedFace

Dovolím si říci, že hned po jedničce, se jedná o absolutně nejlepší díl z celé série Sawu. John Kramer je zpátky a snaží se dostat nádor ven, poté přijde jeho motivace na další pomsty a pasti. Je tak chytrý, že dokáže vše, jenom na začátku špatně věřil. Měl ještě jakousi víru, že v lidech je trochu "lidskosti". Výborný masterpiece odehrávající se od 45 minuty v jedné místnosti, kde jsou parádní dialogy, co napsali scénáristi. Pasti úžasné! GORE PŘEHNANĚ DOBRÝ!! Řezání nohy, tak detailně jsem v životě v žádným snímku neviděl! Celkově se jedná o skvělou GORE záležitost, která pro fanoušky bude rájem a pro zvrácence pohlazením po duši. Saw X si zaslouží pět čistých hvězd a konkurovat mu se už nejspíš nepovede dál. Ledaže, by se udělal reboot celé série. A posledních "nevím kolik ani" filmů hodili do odpadu, kam patří. Tenhle díl není totiž obyčejné milkovaní série, protože Saw X  je silně založený psychologický thriller. Ihned jděte kino, dokud to ještě jde!!! Doporučuji, zatím jeden z nejlepších žážitků roku! ()

William_

6/10. Z první poloviny filmu vůbec nepoznáte, že se jedná o Saw. Film se snaží udělat půdu pro následnou revenge část filmu, na kterou jsme od této série zvyklí. Tam se kolotoč nechutností v podobě useklých končetin a hektolitrů krve teprve rozjede. Je to opět hloupoučké s plno random situacemi, obzvlášť závěr je absolutně haluzový nonsence, kteří OG fans tuší už dlouho před jeho vypuknutím a nepřekvapí je. Pokud bych měl vybrat jaký Saw je nejlepší ze všech, tento díl by byl na mém seznamu hned po jedničce. Jako materiál pro chladný a temný večer ideální, jen u toho nejezte a asi ani nepijte. Je to mnohdy skutečná řezničina. ()

Chen

Nikdy jsem nebyl fanda bezúčelného násilí v hororech, preferuji práci s atmosférou, ale Saw X se musí nechat, že brutalita úplně bezúčelná není a její motivace je více méně pochopitelná. Zaměření se na ústředního padoucha byl dobrý nápad, děj není až úsměvně překombinovaný a pasti jsou zajímavě řešeny (i když někdy jsem musel odklánět zrak a to nemám úplně slabý žaludek). Nicméně, na další díl se vysloveně netěším, série mě stále nechává docela chladným. ()

M.i.k.e

po zbytečném Jigsaw a příšerném dílu s Chrisem Rockem, který už sem úspěšně vytěsnil se Saw vrátilo nejen do zajetých kolejí, ale i v čase (což se díky stárnutí herců maskuje čím dál hůř). Děj se přenesl do hodně osobní roviny a docela slušně to funguje. Škoda, že je to celé zbytečně shazováno naprosto tupým chováním postav. Fandové nicméně můžou být spokojeni. Mínusem rozhodně přepálená stopáž, protože dvě hodiny je na Saw fakt hodně a vlastně taky ne úplně uspokojivé zakončení....60% ()

Rodriguez

Konečně po letech návrat ve velkém krvavém stylu! Námět ještě není vyčerpaný a rozhodně je na co koukat! John "JigSaw" Kramer žije!!! 90% ()

Rocky88

Nečekal jsem žádný zázrak a žádný jsem taky nedostal. Drama o umírajícím starci je děsná nuda, následující trest pro unterwassermany je místy komický (střeva, drátořez, autolobotomie) a zvraty viditelné půl hodiny dopředu. A trest pro hlavní antagonistku vlastně není. Suma sumárum, koukat se na to dá, ale je tu pouze pár kladů (Tobin, doktorská vyjebávka), na který si člověk za pár dní asi nevzpomene. Stejně jako na tenhle film. ()

dubinak

Mně se na tento díl chtělo do kina jen tak napůl, ale když tady vystřelilo to hodnocení až na 80%, moc jsem už neváhala. Chápu zdejší výtky, že kdyby se v tom člověk měl šťourat, v logičnosti by těch kiksů našel dost a vůbec ta pravděpodobnost a reálnost scénáře je tu v některých momentech celkem nízká. Saw X to hraje trochu jinak než ostatní díly, protože asi polovinu stopáže sledujeme jen melodramatický příběh nemocného Johna a jeho cestu za uzdravením aniž by se příběh proplétal jinými brutálními linkami a až podivně je nám nuceno s ním soucítit. Což mi vlastně vůbec nevadilo, protože je to dle mého názoru jeden z nejinteligentnějších a nejcharakterističtějších sériových vrahů hororového žánru. V rámci celé ságy mi to funguje dost dobře jako další dílek skládačky do tohohle zapletitého Jigsaw univerza a bylo zajímavé sledovat příběh z trochu jiné perspektivy. Co se týče pastí a gore, byla jsem taky dost spokojená. Je to prostě film, který vás chytne a nepustí a o zábavu není nouze. Co bylo zklamáním byl závěr, kdy to ten, co to měl nejvíc zaslouženě odsrat to neodsral téměř nijak zajímavě a až moc to vyšumělo. Jinak velká spokojenost. ()

Ondatra

Přijde mi, že po prvním dílu Saw je tento jako druhý nejlepší. Sice pár scén, kde klasicky teče krev, střeva a všechno možný je na mě trochu moc a nedoporučuju u toho jíst, ale jinak je to fakt dobrej díl. Skvělý děj, napětí až do konce a líbí se mi, že zde není nutnost vidět všechny předchozí díly. 7,5/10 ()

Sludger

Rovno prezradím, že nová časť je lepšia ako posledné diely a to hlavne vďaka dvom veciam. John Kramer v podaní Tobina Bella dostal viac priestoru a séria sa vrátila ku koreňom. Poďme si to prebrať. Na dej sa tentokrát pozeráme z pohľadu Johna Kramera, ktorý je oklamaný z falošnej liečby rakoviny a uzavrie podvodnícky team do svojich pascí. A opäť sa začne gore show. Tobin Bell predviedol, že zvláda svoju charizmu ukázať nie len pri nemilosrdnej hre, ale aj keď musí hrať komplexnejšiu postavu s viacerými pocitmi. Staviť karty na neho sa tvorcom vyplatilo. Nosný príbeh je sústredený na skupinku „vinných“, ktorí si musia svoj život zaslúžiť. Brutalitou a kreativitou pascí sa nešetrilo a musím povedať, že tri scény vo mne vyvolali nepríjemné pocity, čiže presne to, čo mali. Škoda, že najlepšie scény prišli v polke "hrania" a tým pádom koniec nemal také gule ako by som očakával. Najväčším problémom je, že sa tvorcovia stali otrokmi „nasilu“ šokujúcich zvratov. Dej totálne prekombinovali, aby zakryli to, čo bolo dopredu jasné. Postava mexického chlapca a krvavá sprcha pôsobia spätne nelogicki a scenár mal celkovo pár dier. ()

Příští rok dorazí jedenácté Saw

Příští rok dorazí jedenácté Saw

12.12.2023

Studio Lionsgate na nic nečekalo. Desáté Saw se sotva ohřálo v kinech a už na sociálních sítích vyskakuje informace o tom, že jedenáctý přírůstek do této série dorazí již příští rok, a to konkrétně… (viac)

Krásné Vánoce a PF 2023

Krásné Vánoce a PF 2023