Saw X

• USA Saw X (viac)

John Kramer (Tobin Bell) je späť. Zatiaľ najznepokojivejšia časť série Saw skúma nevypovedanú kapitolu najosobnejšej hry Jigsaw. Zasadený medzi udalosti Saw I a II, chorý a zúfalý John, cestuje do Mexika na riskantný a experimentálny lekársky zákrok v nádeji na zázračný liek na jeho rakovinu – len aby zistil, že celá operácia je podvodom, ktorý má oklamať tých najzraniteľnejších. Neslávne známy sériový vrah, vyzbrojený novým zámerom, sa vracia k svojej práci a obracia stoly podvodníkom svojím typickým spôsobom prostredníctvom prešibaných, pomätených a dômyselných pascí. (Forum Film SK)

finest

SPOILER: Chtěl jsem dát i 5 hvězd, ale o tu poslední film připravil jeho konec, který sice byl jakýmsi zvratem v ději, ale trest/hra pro hlavního záporáka vlastně ani nebyl. To vážně po tom všem jen vystrčí hlavu z kurníku a cajk? Achjo... Na stranu druhou jsem váhal, že dám i jen 3 hvězdy, ale 4. si naopak zasloužili původní herci, kteří tomu dodávají pravou nostalgii. Kéž by se vrátili a rozjeli sideline s touto původní formací... well, let's see... 75 % za mě fair hodnocení. ()

jirikzaboj

Tohle se vám stane, pokud si budete dělat implantáty v Turecku, aneb kritika farmacie a zároveň varování před obrovskými scamy, které se můžou stát i těm nejvíce vychytralým lidem, jako je Jigsaw aka John Kramer. Tvůrcům už jsem několikrát vytkl, že předčasně zabili nejlepší postavu, kterou ztvárnil již stárnoucí Tobin Bell a je nakonec opravdu fajn, že si vybrali alespoň ještě jeden film jako výplňový filler, kde se mohl objevit ve své životní roli a řádně se s sérií rozloučit. Má sice trochu pozměněný charakter a možná to dělá postarší vzhled, ale ve výsledku to byl jeden z nejlepších comebacků vůbec. To samé mohu říct o slayin Amandě a alespoň ještě jednom příjemném cameu. Mám tedy pocit, že formou X se s námi původní SAW už definitivně loučí a jde o poslední záblesk kvality, kterou definovala hra o přežití. Vizuál je neokoukatelný, nápadité tortures a konečně charakterní oběti, které se snaží chovat alespoň trochu (ne)logicky. Bohužel film trpí na banální zápletky, které už pro takový formát nefungují a čpí na ozubeném kolečku twisted pictures. Jakože expose scéna operace s DVD je jedním z nejhloupějších nápadů, co jsem kdy viděl a to mělo fakt obrovský potenciál k lepšímu vybudování. Finální twist byl taky jeden z nejslabších a nepomohl tomu ani ikonický soundtrack Jigsaw Theme. Ve výsledku jde opravdu jen o fajn poohlédnutí se k předchozím dekádám a nostalgicky vzpomínat na víkendové večery se SAW a koukání se za skříň, jestli tam náhodou nestojí postava s prasečí maskou. ()

Adrer

Tento film jde brát jako oslí můstek k dalším filmům, ale sám o sobě nemá to co ostatní Saw filmy a to je nepředvídatelnost. Možná už je problém v tom, že ten "neočekávaný " zvrat se tu už tak nějak očekává. Takže to už pro mě nemělo ten WOW efekt. Ani pasti už nejsou to co bývaly. Postrádají souvislost mezi pastí a obětí, takže se to všechno smrsklo do toho "obětuj část svého těla a přežiješ". Za mně to je asi nejslabší díl. ()

lubosco

Ani neviem prečo som do filmu šiel, nakoľko z celej saw-série som videl asi tak prvú epizódu, možno aj druhú už ani neviem. Podľa recenzií však epizóda X je vraj vydarenný kúsok, tak som tomu dal šancu. Onen Kramer zomiera na rakovinu a v snahe vyliečiť sa nájde alternatívnu liečbu kdesi v mexiku, lenže čo sa zdá najprv ako nádej na konci tunela, sa rýchlo mení na beznádej. Oklamaný, podvedený, okradnutý - taký je výsledok terapie, čo vlastne slúži ako základ na pomstu pre všetkých podvodu zúčastnených. A tu vlastne začína to na čo priaznivci SAW série asi čakajú a to potoky krvi a iných telesných tekutín, urezané končatiny, flákoty mäsa atď. Kramer spolu s asistentkou (nemám potuchy kto to je, priaznivci série ale isto vedia) prichystajú pre každého nejakú originálnu hru/pasc/výzvu, ktorá im má dať možnosť zabojovať o svoj vlastný život, avšak za cenu bolestivého utrpenia. Tu začalo však aj ale moje utrpenie. S údivom som sledoval, ako otrlí sú tí ľudia, v žiadnom prípade neupadajú do bezvedomia aby neskazili oné výzvy a v časovej tiesni to dotiahli až do konca, rozumej svojho konca. Tu sa scenárista muset naozaj "vyřádit", aby vymyslel pre každého niečo originálne útrpné. Kramer a spol. mi pritom prišli ako dvaja psychopati/magori, ale asi to tak malo byť. Vrcholom bola výzva, ktorú musel podstúpiť samotný Kramer, kde sa valili potoky (alebo vodopád) krvi, to už mi prišlo skoro až smiešne. Každopádne problém tohoto filmu je, že k žiadnej postave si divák nevytvorí taký vzťah, aby preciťoval jej akékoľvek utrpenie. Len tupo pozerá aký výmysel bol na ňu ušitý a ako rýchlo asi tak zomrie. V jedničke bolo tých postáv málo a divák dokázal tú situáciu a utrpenie precítiť, tu k tomu nedochádza, takže zážitok z filmu tohoto typu sa vytráca. Suma sumárum niekedy menej je viac, to o tomto filme platí vrchovato. ()

Miss123

Překvapivě velmi emočně a myšlenkově nabitý díl, který mi jen kazili některé béčkově přitažené moment za vlasy a to včetně některých pastí a černobílost některých postav ale na to už u této série jsem zvyklí. Za mě hned po prvním dílu Jamese Wana nejsilnější díl série. PS: Tobin Bell a Shawnee Smith zde hrají mistrovsky. ()

PORTER44

Pokračování nezklamalo a navíc se vrátil do hlavní role T.Bell a hrál skoro v celém filmu což v předchozích dílech ještě nebylo a jako bonus se přidá Amanda,pasti byli brutální a povedené (řezání nohy,otevírání mozku)nakonec musí Johnovi každý fandit za ten podvod z jeho operací i když hlavní podvodnice nakonci asi přežila což bude mít asi pokračování podle ukázky na konci z černochem který v tom měl taky prsty takže nezbývá nežli se těšit na další díl. ()

Sylviiik

I když by snímek mohl být mnohem kratší, i přesto jsem potěšená, že jsem si konečně mohla vychutnat Tobina Bella naplno. V každém předchozím díle mě hrozně mrzelo, že se tenhle sympatický šílenec ve filmu jen párkrát mihne. On je totiž ten, komu by se mělo dopřát veškeré pozornosti. Tenhle díl jede naplno ale nejen díky němu, ale i kvůli dalším zajímavým pastím a konečnému zvratu. Tempo si udržuje, i když je to už díl desátý. Proto tleskám a Bellovi fandím. ()

Příští rok dorazí jedenácté Saw

Příští rok dorazí jedenácté Saw

12.12.2023

Studio Lionsgate na nic nečekalo. Desáté Saw se sotva ohřálo v kinech a už na sociálních sítích vyskakuje informace o tom, že jedenáctý přírůstek do této série dorazí již příští rok, a to konkrétně… (viac)

Krásné Vánoce a PF 2023

Krásné Vánoce a PF 2023