Saw X

• USA Saw X (viac)

John Kramer (Tobin Bell) je späť. Zatiaľ najznepokojivejšia časť série Saw skúma nevypovedanú kapitolu najosobnejšej hry Jigsaw. Zasadený medzi udalosti Saw I a II, chorý a zúfalý John, cestuje do Mexika na riskantný a experimentálny lekársky zákrok v nádeji na zázračný liek na jeho rakovinu – len aby zistil, že celá operácia je podvodom, ktorý má oklamať tých najzraniteľnejších. Neslávne známy sériový vrah, vyzbrojený novým zámerom, sa vracia k svojej práci a obracia stoly podvodníkom svojím typickým spôsobom prostredníctvom prešibaných, pomätených a dômyselných pascí. (Forum Film SK)

nikhaj

No, prva polhodina si hovorim ze mozno to bude tentokrat nieco ine...a je to stale masaker. Avsak dako sa to zromanticnelo, je to len moj nazor ? No jak to definovat happy ending? Awww ()

babuška

myslel že to bude návrat k prvním dílům, ale nejní, scénář je prakticky zmatlanej z ostatních, nepomohla tomu ani norská milf, moc hezký stvoření, ani tobin,film působí děsně rozháraně, spíš krev než psycho ()

dragonfire

Já se stal fanouškem této ságy při svém letošním Halloweenthonu. Jigsaw mě do svých neotřelých her pohltil naprosto instantně. Desátý díl je výjimečný tím, že se ze začátku filmu dozvídáme o Kramerově cestě za uzdravením a o problémech, na které narazil. Hlavní postavy je vám opravdu líto a zvráceným způsobem mu nemůžete zazlívat to všechno, co napáchal v předchozích dílech. Jeho vize je víc než jasná, nemyslí to zle a věří, že pomáhá lidem. Jak se první půlka filmu rozvíjí, začíná být divákům jasné, kdo budou jeho příští oběti a ještě aby ne, za tohle by zasloužili mnohem horší trest. Každá hra a past, která jí náleží, byla vybírána pečlivě pro jednotlivé postavy na základě jejich chování vůči druhým. Zajímavé je taky to, že Kramer tentokrát používal dostupné materiály v budově, ve které se to odehrává, např. lékařské náčiní. Dále považuji za dobrý tah využít motivy Mexika a respektive toho, o čem se dozvídáme spolu s Kramerem po příjezdu do Mexika. Přestože je to již desátý díl, stále je se na co koukat a divák nemá pocit, že sleduje pořád to samé dokola. Zvrat v druhé polovině filmu a zvrat na konci mě utvrdily v tom, že tomu těch pět hvězd zkrátka musím dát. Zahrané to bylo famózně, hlavně musím vypíchnout hlavní "svini", která mě svou rolí neskutečně oslnila. Jo a nemůžu si odpustit takovou humornou poznámku, tak se pokusím nespoilerovat - jak jedna slečna mířila vzhůru, okamžitě mi hlavou projela hláška z Petra Pana: "já věřím na víly". No zkrátka Saw X mělo všechno co se od desátého dílu očekává a já se už nemůžu dočkat, až vyjde další díl. ()

Polux

5/10 | Jubilejní desáté vystoupení a podeváté to samé představení stále dokola. Dopadlo to o něco lépe než minule s podivným pokusem o reboot bez Bella, zato s Rockem, ale to podstatné se ani tentokrát nezměnilo, tj. další generický low cost sequel v řadě, díky kterému může nekonečné ždímání značky dál vesele pokračovat. | Jednička měla jednoduchý, ale originální nápad, nečekaný plot twist v závěru, ale především stála na zajímavém příběhu, nikoliv pouze na pastech a likvidaci anonymních (povětšinou zaměnitelných) panáků jako na běžícím páse. Od dvojky dál (tzn. včetně desítky) se už jen recykluje jedna a ta samá šablona. Modus operandi téhle série je tak stále stejný, tj. v každém díle jde jen o tři věci. Jak moc prostoru ve filmu dostane otec zakladatel Bell, jak moc nápadité/bizarní pasti čekají na partičku postav a jak moc překombinovaná zápletka (s "šokujícími" zvraty, aneb která oběť se zase ukáže být (spolu)pachatelem celé šarády) propojí jednotlivé "testy"? | Bell je tentokrát hlavní postavou a svým charismatem táhne celý film nahoru (sázka na jeho opětovné angažování se tak tvůrcům vyplatila). Pasti jsou stran efektní brutality takový neurážející standard (nic moc originálního, ale svůj účel plní). Příběh je relativně přímočarý (složité vymýšlení motivací a odhalování temných minulostí postav se tady naštěstí nekoná). Dolů naopak film táhne zbytečně dlouhá expozice, předvídatelný zvrat, týkající se "povinného" odhalení skutečné identity jedné z postavy, který je zřejmý od úplného počátku a především fakt, že se jedná o prequel, tudíž je předem jasné, které postavy se ne/dožijí konce titulků. | PeZet ()

Accuphose odpad!

Rychle a zběsile nesleduju od druhýho nebo třetího dílu. Tohle víceméně jo ze setrvačnosti, nicméně to ohodnotím mírou přínosu pro diváka. A to zejména s ohledem na návrat Johna Kramera. Série se nás snažila šokovat od začátku, a pár dílů jí to vycházelo. Pak se začala velice komplikovaně zamotávat sama do sebe, a stálo velké úsilí orientovat se, co ještě je možné a co nikoliv. Zápletka je v tomto díle na první pohled zřejmá, a posléze se rozjede hra, která je ale tentokrát naprosto bezkrevná (myšleno metaforicky). A pro celou další sérii (která určitě přijde) zásadní. Zašlo to tak daleko, že mě vlastně už ani nezajímalo, jak to dopadne. A pokud chci alespoň malinko přispět k ukončení, nemám jinou možnost. ()

Matt_Farrell

Celkom dobré to bolo, ale chýbalo tomu určité kúzlo. Táto časť bola trochu romantická až filozofická. John Kramer tu vyzerá skoro ako hrdina, ktorý bojuje proti zlu. Trochu zvrátené, ale dalo sa vydržať. ()

johankazarku

Ako už bolo spomenuté rozhodne lepšie ako predchádzajúca časť. Viac brutálne , viac nechutné a krvavé pasce. Už to ale dávno nie je klasický SAW. Aj napriek tomu za mňa spokojnosť. ()

dlouheBidlo

Vyčpělé. Ohrané. Zcela bez nápadu. Osobně jsem viděl myslím dvojku, byla sice nechutná ale zajímavá. Pak nějakou snad šestku, to už bylo jenom nechutné. A tohle? Mám obavu, že se hromada perverzáků u toho ani neukojí a je nebezpečí, že vyrazí do ulic pitvat nevinné oběti. ()

Vena69

Čekal jsem fakt hodně a hodně mě to zklamalo. V porovnání se sérií původních 7 filmů, kterou fakt zbožňuju, tady chybí zajímavé (ale překonatelné) pasti, promyšlený příběh a hlavně ten totální plot twist, na který se vždycky v Saw těším. Dalo by se říci, že se jedná o jediný film z celé série, který je předvídatelný a to u Saw fakt bolí. Příběhu dost ublížil fakt, že se jedná o prequel, takže myšlenka ,,přežije Jigsaw nebo ne?" je fakt o ničem. Režisér se měl víc vyřádit na pastech a goru. Ano, chápu, že laťka je tady hodně vysoko, ale tady se jedná o nejdelší film celé série a..... prostě je toho v něm nějak málo. Málo pastí, málo dobrých dialogů... příliš mnoho mezičasu, kdy se nic moc neděje. Film se pokouší vysvětlit motivace postav, snaží se je rozvíjet víc do hloubky (hlavně Amandu), ale nijak mě to neohromilo a hlavně to není moc potřeba - prvních 7 filmů se Johnu Kramerovi věnovalo dostatečné, fakt není potřeba nic dovysvětlit. Teď taky něco pozitivního - Tobin Bell je fakt skvělej. Všichni herci jsou tu skvělí. (A ano, je tam i Hofminátor i když jenom chvilku.) Fakt se ale obávám, že tato série po 7 skvělých a třech slabších filmech svého ,,zlatého věku" už nedosáhne. (Potitulková scéna se dostala dost blízko.) Ten posranej záběr, kdy některé z postav odcházejí vstříc úsvitu jako v pohádce a objeví se nápis ,,Saw X" si fakt mohli odpustit. Fakt mě to zklamalo, ale nuda to určitě nebyla. 5/10 ()

Jansuper

Musím uznat, že sem velice nadšený, to sem opravdu vůbec nečekal, sem taky velice překvapený, skutečně vůbec nechápu proč z těch 79 % nebo 81% dokonce, které saw X původně měl, spadl na těch 69%, jak je to vůbec možné, jak to vůbec dokázaly, že z takhle dlouhý a vyždímaný hororový série, která sem si myslel že už je úplně v koncích, dokázaly udělat takový skvělý skoro perfektní saw film, za to dávám opravdu hodně velké plus, sem rád že se vyprdli na to co bylo v minulém díle, a vrátily se ke starším kořenům saw, a hlavně se saw filmem, kde je skoro celý film vidět John Kramer,  skutečně zajímavý pěkný příběh, pasti sou velice pěkné a brutální, konečně zase saw film, kde konečně někdo po dlouhé době přežil past, napětí je tu tři čtvrtiny filmu, atmosféra je výborná, hudba je skvělá, a fakt epický konec, plný zvratů, který byl velmi napínavý, byl sem velmi zvědav jak to dopadne. Reálně se saw X stalo mým nejoblíbenějším saw dílem, ze všech mě bavilo nejvíc a přišlo mi nejlepší ze všech dílů saw, dokonce mi přišlo eště lepší než první saw z roku 2004 ()

lolita23

Naprostá pecka, John Kramer proste opet nezklamal. A na konci detektiv … no musi byt pokracovani. Fakt vsechny dily se povedli. Tohle bylo fakt skvělý.🌹🥰❤️ ()

Marcecek

Videl som len prvé 3 diely série Saw, druhý a tretí si takmer nepamätám, prvý považujem za kultový premakaný drsný hororový triler. Som si povedal, prečo nepreskočiť ďalšie sračkoidné časti, súdziac dľa kritík a nepozrieť si zrovna naopak lepšie hodnotenú desiatku, ktorá teda dejovo zasahuje medzi geniálnu jednotku a priemernejšiu dvojku, aj keď teda je to asi jedno, dá sa to brať ako samostatný film a ždímanie značky. Keďže viem o čom séria Saw je, tak sklamaný úplne niesom, dostal som "premakané" pasce, neviem kde nato tvorcovia chodia, veľa medicínskych prešľapov, to s tým mozgom a črevami, a v pozadí to hecovanie, chvíľkami som myslel, že sa pozerám na Saw paródiu. Zo začiatku príbehu chcú tvorcovia ukázať tú civilnejšiu a ľudskejšiu tvár Jigsawa, že vlastne on je tá obeť, a treba všetkým zlým ľuďom dopriať hru, urež si nohu, lebo ti urežeme hlavu, toto je Jigsawova spravodlivosť trvajúca už 10 dielov. Logicky, v 10. diely akejkoľvek takto úzko zameranej série nemôžete čakať ani náznak originality, keď to tvorcovia nedokázali už v nejakom treťom pokračovaní. Je to priemer, pozerateľný priemer s jednoduchým scenárom, snažiaci sa byť aspoň teda v úvode originálny, chce ukázať, že je aj väčšie zlo ako samotný brutálny anjel spravodlivosti. Značka očividne ešte funguje, čo je chvályhodné, ale človek by mal aj vedieť povedať kedy prestať a teraz si myslím, je najvyšší čas. ()

draxxi

John Kramer zas a znova... vzdy o krok napred.... Kam tohle muze pokracovat...? No hlavne zapomenout na devitku, a nechame se prekvapit... 5/6/2024 64% ()

Miroslav.Zac

Výroční díl Saw nabízí opět slušnou porci nechutného násilí, stejně jako další střípek z Jigsawovy minulosti, to je ale tak všechno. Film, který vznikl jen proto, aby zase trochu víc vyždímal známou značku, už prostě nikoho jiného, než ortodoxního fandu série nenadchne. ()

Chipp006

Tak jo, tohle bylo hodně najs! Myslel jsem si, že Spiral posunula laťku opravdu vysoko ve smyslu "Je to SAW, ale vypadá to jako normální film", ale desítka to ještě předčila! Film se rozjíždí pomalu a více než 30 minut máme možnost sledovat narativ Johna Kramera (opět famózně zahraného Tobinem Bellem), který má zde asi největší Screen Time ze všech dílů série SAW. Tvůrci se ale pochopitelně chtějí zavděčit i skalním fandům, kteří do kina úplně nepřišli sledovat drama o zradě a pomstě. Na scénu tedy přichází řada parádních pastiček a velmi solidní GORE (někdy až znepokojivý). Jediné, co mi úplně nesedlo byl konec, kde nepřišlo takové tu SUPER WOW, ale jen decentí wowík, nad čímž jsem nestihl dlouho přemýšlet, jelikož na úplný závěr přišli tvůrci se super překvápkem, které mě velmi potěšilo. Pokud na film tedy půjde zarytý fanda této série s člověkem, který má rád horory, drama a nevadí mu gore (či zakrývat si občas oči a uši), spokojeni budou oba, v čemž film nejde ve stopách SAW 2-7, ale vrací se tím k jedničce (případně k Jigsaw a Spiral). Jediné procenta tedy ubírám za (za mě) ne úplně povedené finále, ale celkově se jedná o velmi povedený kousek! Hodnocení: 85 % ()

Příští rok dorazí jedenácté Saw

Příští rok dorazí jedenácté Saw

12.12.2023

Studio Lionsgate na nic nečekalo. Desáté Saw se sotva ohřálo v kinech a už na sociálních sítích vyskakuje informace o tom, že jedenáctý přírůstek do této série dorazí již příští rok, a to konkrétně… (viac)

Krásné Vánoce a PF 2023

Krásné Vánoce a PF 2023