Saw X

• USA Saw X (viac)

John Kramer (Tobin Bell) je späť. Zatiaľ najznepokojivejšia časť série Saw skúma nevypovedanú kapitolu najosobnejšej hry Jigsaw. Zasadený medzi udalosti Saw I a II, chorý a zúfalý John, cestuje do Mexika na riskantný a experimentálny lekársky zákrok v nádeji na zázračný liek na jeho rakovinu – len aby zistil, že celá operácia je podvodom, ktorý má oklamať tých najzraniteľnejších. Neslávne známy sériový vrah, vyzbrojený novým zámerom, sa vracia k svojej práci a obracia stoly podvodníkom svojím typickým spôsobom prostredníctvom prešibaných, pomätených a dômyselných pascí. (Forum Film SK)

Dejvecd

Jeden debil, proti bande iných debilov. A to to zo začiatku vyzeralo docela sľubne. // Ďalší absolútne nezaujímavý, šablónovitý Saw film, ktorý okrem trochu tej brutality neponúka absolútne nič a len sa snaží vyžmýkať peniaze zo známej značky. A robí to absolútne nudným a nezaujímavým spôsobom + ten oranžovo-žltý filter Mexika je fakt otravný. 2/10 ()

Arigato

Pila rezaví a stejně jako u Spirály, i zde nastala jakási únava materiálu. Scénář je čitelný a postrádá smysl. Většina zvratů se dala lehce předpovědět a samotné finále působí zcela lacině a vyloženě neuspokojivě (nejméně bolesti pro strůjce největšího utrpení?). Dvouhodinová stopáž mi nevadila a u filmu jsem se nenudil, přeci jen z řeznického hlediska šlo o vcelku vydatnou sekanou. Na druhou stranu ale i tady film naráží na logiku, například v podobě vyloženě nerealistických chirurgických zákroků páchaných na vlastním těle, které by ani zkušený felčar za tak extrémně krátkou dobu nesvedl, a při kterých nikdo ani jednou neomdlí. Rozdíly mezi díly jdou vidět, hlavně oproti těm prvním dvěma, za kterými nejčerstvější přírůstek do série zkrátka pokulhává. Ten pravděpodobně nejpatrnější je však ve vytracení hororové atmosféry, kterou předchozí díly navozovaly díky (z pohledu oběti) celkové anonymitě Jigsawa i absenci jakéhokoliv lidského kontaktu z jeho strany. Výsledek je ode mě čistý průměr, ale ačkoliv remcám, na další díl se dozajista s radostí podívám. ()

Nathaniell

Podle dost lidí se tímhle dílem vrátil Saw v plné síle. :-) Hmm... Podle mě ani neodešel. A i když má mizerná hodnocení, líbila se mi už předloňská Spirála strachu, protože Chris Rock v ní konečně ukázal jiné než komediální hraní a to fest. Vlastně spíš dostávám chuť se na celou sérii podívat znova... ... Ale k Saw X. No.. ten dopadl opravdu úžasně. Zaplesají všichni, kterým chyběl John Kramer (ale jo, včetně mě), zamyslí se víc do hloubky (to se zde opravdu povedlo) a výsledná pointa je po stylu Saw nezklame, ba snad naopak... ... Vlastně jak se mi tenhle film ještě po pár minutách rozležel v hlavě, žasnu, kolik silných momentů v něm je. To není u Saw úplně běžné... ... Hmm... Na film vám mimochodem stačí znát první díl, ačkoliv - ve scéně obsažené v titulcích se nechytnete. Budete si říkat: "A copak je to za pána, že ho neznám?" Áááha. No.. to je pán ze čtvrtého nebo pátého dílu. Už nevím. A víc neprozradím... ... Zde dávám jasných 5* ... ... ... ... PS: Fajn, že je tu napsané, že se díl odehrává mezi jedničkou a dvojkou. Asi bych to nepoznal. To taky mimochodem trošku zkazilo finální to... finále. Protože jak se chcete bát o někoho, kdo víte, že přežije? Ačkoliv jasně, nebyl tam sám. No ale dost už... :-D ()

adamix

Po desiaty krát sa to konečne podarilo. A pritom stačilo len zmeniť perspektívu - urobiť z hlavného záporáka antihrdinu, ktorý natrafí na horších zmrdov, ako je on sám a dá im to poriadne vyžrať. Saw X konečne viacej prehlbuje Kramerovho vraha a robí z neho ľudskú bytosť. Vždy budem sérii vyčítať, že ho odpravila veľmi skoro a potom sa aj tak k nemu vracala pomocou flashbackov a zamotávajúcej sa minulosti, až to nakoniec všetko prestalo dávať logiku a zmysel. A až teraz sa z jeho prítomnosti konečne niečo vyťažilo. Táto zmena rolí medzi postavami a celkovo smer, ktorým sa príbeh desiatej časti vybral, filmu len prospel. Pasce ako vždy brutálna lahôdka. Tá operácia mozgu je nereálna a s tou najhoršou postavou sa mohol Kramer vyhrať viacej. Ale páčilo sa mi to. až je škoda, že po toľkých prehrách sa to konečne vyplatilo. ()

borohub

Pro mě osobně asi nejzajímavější (a nejzábavnější) díl z celé série. Start je ze všech dílů asi nejpomalejší (odpovídá tomu i stopáž), ale rozhodně se nejedná o nějakou nastavovanou kaši. Pasti jsou tentokrát opravdu dost gore, na druhou stranu i záporáci tentokrát byl vyloženě lidský opak, tak holt na hrubej pytel, hrubá záplata. Saw X už člověka, který zná předešlé díly už nijak nepřekvapí, na druhou stranu uznávám, že jsem zejména na konci filmu byl napjatý jako struna, jak to vlastně dopadne. SPOILER: Abych se přiznal, tak konec mě příliš neuspokojil a asi bych si pro jednu z nejnechutnějších záporaček z celé série představoval asi něco jiného. Je ale otázka jestli si na tuhle potvoru autoři neschovávají něco na příští díl KONEC SPOILERU. Přišlo mi, že Amanda byla v Saw X vykreslena jinak, než byla vykreslována v předešlých dílech (v porovnání, s tuším že, saw III). Pokud se vám líbily předešlé díly Saw (Jigsawa a Spirálu strachu nepočítám, to byl shit) tak zklamaní určitě nebude. Pokud od Saw X očekáváte nějakou změnu, tak budete zklamaní. 85% ()

Mamlas

Velmi slušné pokračování řady. Zkraje jsem měl sice obavu, že to bude držet ten na začátku nostalgicky nezáživný směr, ale časem se to podstatně zlepšilo a nakonec musím uznat, že i ten začátek měl něco do sebe a mohli jsme se dobře seznámit s budoucími soutěžícími. Nemuselo to být až tak komorní - více doktorů by znamenalo ještě více zábavy 🙂. Jen tak dál, takhle by to šlo. ↗️ 75% ()

Kebabkony

IT´S TIME TO PLAY A GAME! Tohle jsou slova, která vždy zahřejí na srdíčku stejně jako tento film. Už v pořadí desátý díl, který je ve skutečnosti dílem druhým. Nejedná se tudíž o pokračování, protože se tu vrací John Kramer, kterého tentokrát sledujeme jako hlavní postavu. Je tu i Amanda a taky skvělé kameo v podtitulcích. Opravdu jsem se bál, jak to celé dopadne, protože poslední tři filmy byly naprosto katastrofální, ale dopadlo to lépe než jsem vůbec čekal. Pasti tu jsou opět brutální a každá je originální. Nejsou tak přehnané jako v Saw 3D, což je jenom dobře. Finální twist je zase nečekaný a jak už je známo hraje tu známá skladba. Vztah Amandy a Johna je tu skvěle podán, protože jednoduše funguje. Největší problém filmu je délka, která je natažená až na 2 hodiny a to z desítky dělá nejdelší film ze série. Kvůli délce je první půlka hodně ukecaná, ale jakmile skončí, tak začínají jatka. Možná i těch pastí zde mohlo být víc, ale to bych chtěl asi moc. Kdo má rád uřezávání končetin jako řezník Krkovička tak zcela doporučuji. 8/10 ()

Scarecrow7

Vzhledem k hodnocení jsem měl očekávání větší a musím nechat, že byly splněny. Oproti předchozímu otřesnému dílu tu máme opět něco pořádného. Rozhodně jeden z těch lepších, avšak na 6. díl to stále nemá. Začátek je pomalejší, což mě bohužel trošku nudilo a pasti nebyly až tak důmyslné jako jsme na to zvyklí. Nemluvě o tom, že jeden si má, ač jen v představě, zlámat prsty, zatímco druhý si musí uříznout nohu a vysát si kostní dřeň. Každopádně i tak to rozhodně stojí za zhlédnutí a to i v kině. Příběhově to má opravdu hodně co do sebe a pan Bell skvělý jako vždy. Amandu jsem teda bral spíš jako otravný prvek, abych pravdu řekl, ale potitulkovka mi to celé vynahradila. ()

Isag1

Čakal som klasický stereotypný horror dnešnej doby, ktorý pohorí v každom smere a dostal som viac. Takto by som asi opísal tento nový SAW. Príbeh je krásne napísaný s pekným hororovým podtónom. Krv a vnútornosti sú všade (pre slabé povahy neodporúčam pozerať). Celkovo tento film funguje výborne! Môžem povedať, že konečne po pár rokoch tu máme poriadny SAW. 4/5 ()

jokino

Ďalší diel do série, ktorý vlastne vznikol prečo ? Z môjho pohľadu, označenie ako "Saw X", nie je úplne na mieste, keď ide o akýsi spin-off medzi časťami série. Film nepriniesol vôbec nič nové, či originálne (ani som nič nečakal), teda okrem svojej dĺžky a bližšieho priblíženia do chorobného stavu a ľudskej mysle Jigsawa. Herci sú značne zostarnutí (čo síce ničomu nevadí, no z časového hľadiska umiestnenia spin-offu to nebudem ďalej komentovať), dej filmu aj s "atmoškou" sú už vlastne dopredu známe - čo sa bude diať.. Pasce, ničím výnimočné, "obete" nesympatické, človek už len čaká, ako pasca "sklapne". Film nehodnotím, ako nejaký extra drastický, či plný hnusu, boli aj podstatne krvavejšie časti. Pre mňa síce nie najhoršie, no ničím neprekvapil, už toľko krát videné, len zakaždým iným spôsobom a mohli by dať už sérii konečne pokoj.. ()

B3n odpad!

Tak už tu máme ďalšieho psychopatického vraha (po Dexterovi) vykresľovaného ako nejakého čestného bojovníka proti krivdám, podľa nejakého svojho mravného kódexu. Zaujímalo by ma, kedy bežného zombíka -biorobota napadne, k čomu ho takýmito filmami programujú.... Za morálne posolstvo filmu si zaslúži jeden z najväčších odpadov na svete, pretože takéto filmy sú nebezpečnejšie, než si väčšina ľudí uvedomuje.  Zombíci-bioroboti by ho dokonca bránili... Ak mám hodnotiť prevedenie filmu, je napínavý, stále čakám čo bude, občasné nelogické správanie postáv sa dá plus mínus zniesť, resp. býva to podstatne horšie, tu bolo len pár momentov. Som zvedavý kam sa posunie v najbližších rokoch Overtonove okno (salámová metóda) v znevažovaní ľudského života na úroveň zvieraťa vo filme. Pred 30 rokmi by bolo niečo ako Saw X absolútne nemysliteľné. Uvidíme čo príde, blížime sa k bodu Running Man... ()

xxmurphyxx

Ďalšia zbytočná časť už dávno vydojenej série, kde sa každý jeden nasledujúci diel len viezol na popularite kultového prvého dielu, ktorého kvalitám sa už nikdy nikto nepriblížil ani na jeden svetelný rok. Takže tu zas máme to isté, Jig Saw, viac, či menej originálne pasce, bandu duševných bezdomovcov a nejakú tu snahu o plot twist. Nič, čo by už nebolo natočené. Sú tu nejaké fajné diery v logike, ale dá sa nad tým povzniesť. Problém je už niečo podobné tu už bolo a veľakrát. Problém je aj hlavné zúčtovanie, kde SPOILER s tým tá hlavná kurva nakoniec vyjebala a prežila KONIEC SPOILERU. Ale tak na jedno pozretie môže byť, ale fakt netreba čakať nič viac ako x krát videný priemer. BTW pri pozeraní ma napadla jedna vec, na ký kokot sa ľudia musia uspávať počas operácií, keďže tu si plne pri vedomí odrezávajú nohu, vysekávajú dieru do lebky krásneho oválneho tvaru, ako od špičkového chirurga len preto, aby si s úsmevom na tvár mohli odtrhnúť kúsok mozgu bez toho, aby im čo i len očným nervom cuklo. Tu treba fakt úplne vypnúť mozog, aby si to človek ako tak ,,užil,,. ()

DonBraso

Desítka sakra překvapila. Od Kevin Greuterta jsem nečekal úplné překvapení, přeci natočil už některé díly, ale tady celá vize vyhrála nad kompletem. Vlastně to chci hodnotit především. Série už prostě trpěla moc. Byla jak přes kopírák a když měla přijít změna s tím hrozným dílem číslo devět, tak už si každý musel klepat na čelo, že X bude poslední písmeno do mozaiky. Jasně, je to pořád na pětníku, ale zde právě přichází všechny věci tak trochu v jiném měřítku. Tobin Bell zde rozhodně hraje pořád. Je to jeho největší role, protože jsem snad neviděl ani jeden střih, kde by tenhle člověk nebyl vidět. Film si může dovolit i to, že děj se posouvá za první díl, tak můžeme soucítit s tím, že tenhle chlapík to dělá proto, že někdo je větší svině, než je on samotný a chce jen ukázat, že výběr oběti a jeho kořistí je jen jediný. Odčinit svůj hřích. O tom vlastně ta série byla, nemá cenu rozepisovat. Jen zde vidíte Kramera v jiném světle a film začne až nezvykle netradičně. Jsme v Mexiku a jedeme až dramatickou stránku. Ano, v hororu jsme spíše někde u dramatu. Na facku je ta scéna, která už byla proklamovaná a je hned z kraje, aby divák nezapomněl, že je to stále horor a je to SAW. Je tam hozená jak papír od sekaný, ale budiž. Je to skoro 40 minut, kdy přijde zvrat a najednou to srdce zaplesá, že to vlastně byla dobře udělaná kompletní rešerše, jen mohla být klidně kratší, ale o to víc vynikne až nezvyklý záporák na jiné straně. Pak už to pomalu jede po stejném mustru jak je divák zvyknutý, přesto je tu plno úplně jiných věcí. Obět přežije, Kramer je u hodně pastí a obětí osobně, namlouvá i bez diktafonu a další věcích, který prostě nečekáte. Je tu sice Amanda, ale je tam hodně naskočená, což není ideál. Gore scénky jsou tu opět, časovač zapnutý, leč i někdy taky ne a prostě kdo projel všechny díly tak si těch detailů všímá mnohem víc. Je vidět, jakoby si parta řekla, že to natočíme nostalgicky, dáme tomu trochu jiný nádech. Konec trochu v otázkách, ale rozhodně ne překombinovaný, leč opět překvapený, protože končí na další díl nebo možná jen byl špatně natočen. To bohužel divák zjistí, ač bude následovat v pořádníku 11:) Tobin Bell se toho taky nemusí dožít ač tvůrcům dojdou další díly, ale zde máte jasně hozenou rukavici. Hlavně nevypínat film jakmile začnou titulky! ()

kacir

Výborné. Zo začiatku zdĺhavé, ale potom sa všetko vysvetlilo a bol som rád za tú zdĺhavú časť bez krvi. Určite najlepšia časť po jednotke. ()

wowylgu313

Kde začít ... Lepší bude hnedka na startu servat tvrdě tu náplast bolesti ... Takže : 65-70% prostě lepší tři hvězdy ... Byl jsem víceméně vychovaný na celé této sérii. Proto jako zřejmě každý fanoušek jsem byl připravený na nový díl. Jako celek to bylo spíše zklamání. Jako jednotlivý rozbor si to nyní pojďme vysvětlit. Takže kde začít... Tak asi tím nejvíce podstatným u Saw a to jsou "pasti" ... Obrovská bída!!! Pamatujete na trojku? (Roztržený hrudník pěti řetězy?) Pamatujete na pětku? (Přilepené záda k sedačce u auta?) ... atd atd ... V desítce když nebudu počítat tu na kterou jsem se nejvíce těšil a propagovala se jako hlavní tahák (protože byla i na hlavním plakátu.) Tak k té se snad nebudu ani vyjadřovat, byla totiž fakt "ubohá" ... Tak řezání výbušnin z ruky, ok působivé, no a tím končíme ... Řezání nohy? Díra v lebce? Halooo kopírujeme pasti z předešlých dílů? No a ten zbytek už byl naprosto průměrná záležitost! ... Poslední dvě? Topení lagunou krve a místnost se smrtícím plynem? Výsměch.... Takže to by bylo k tomuto. Příběh... Je super že to vlastně funguje na bázi : "jste tu nový?" Koukejte, budete chápat. Návaznost na první a druhý díl tu je jen v detailech víceméně nepodstatných. Příběh si tu vytvořil John a čistě v osobním problemu. Což nebylo vůbec špatné. Pevně věřím že se dočkáme jedenáctého dílu ... Kde už nebude sebemenší nedostatek. Série Saw je a vždy bude něco naprosto precizního! Něco jiného by bylo to ohodnotit jako samostatný film a něco jiného je ohodnotit to na úkor předešlých epizod. Každopádně... "Hra pokračuje" ... ;-) ()

tsatsiki

Oproti minulému dilu je to návrat k původní sérii, to je rozhodně plus.První půlhodina byla teda krutě nudná, ale dobře v rámci příběhu, to tam být muselo, když se JOHN rozhodně pomstít všem, co ho podvedli při léčbě rakoviny.Brutální to sem tam bylo, ale překvapil a potěšil ten zvrat ke konci.To se tvůrcům povedlo a potěšil mě i minutový návrat Hoffmana.Za mě, nebudu nemilosrdný jako John, 65%. ()

AndrewNewman

Prvý diel Saw je skutočne skvelý film, druhý diel má podobné kvality no a všetko ostatné sú už len žmýkačky overenej značky. A toto je niekde medzi. ()

Příští rok dorazí jedenácté Saw

Příští rok dorazí jedenácté Saw

12.12.2023

Studio Lionsgate na nic nečekalo. Desáté Saw se sotva ohřálo v kinech a už na sociálních sítích vyskakuje informace o tom, že jedenáctý přírůstek do této série dorazí již příští rok, a to konkrétně… (viac)

Krásné Vánoce a PF 2023

Krásné Vánoce a PF 2023