Saltburn

Student Oliver Quick (Barry Keoghan), který se snaží vydobýt si své místo na Oxfordu, se nechá vtáhnout do světa okouzlujícího a aristokratického Felixe Cattona (Jacob Elordi). Ten ho pozve na Saltburn, rozlehlé sídlo jeho výstřední rodiny, kde prožijí nezapomenutelné léto. (Prime Video)

Qitek

Artová variace a naprostej výcuc Talentovaného pana Ripleyho. Možná artovější a stylově vypiplané, na druhou stranu v porovnání až moc povrchnější a přímočaré. ()

Lachtaan

Režisérka na Oscary nominované Nadějné mladé ženy se rozhodla po emancipaci neústupných žen vyhovět i mužské straně obecenstva a okolo velmi výstředního podivína postavila místy temnou, místy bizarní, ale poutavou satiru na zhýralost té nejkarikaturnější smetánky. Barry Keoghan zraje jako víno a právem patří mezi nejzajímavější představitele současné mladé hollywoodské generace. Chyby se ve filmu bezpochyby najdou, ale po více než 2000 viděných jsem fakt rád za cokoli, co vybočí za zajetých standardů. [viděno na Prime Video 17.3.2024] ()

YumiOkami

I wasn't in love with him. I know everyone thought I was. But I wasn't. I loved him, of course. It was impossible not to love Felix. And that was part of the problem. (...) It was embarrassing, really, how everyone fawned over him. I think honestly that was why he liked me so much. I protected him. I was honest with him. I understood him. I loved him. I loved him. I loved him, but was I in love with him?❞ ~~ na začátku typický college experience v roce 2006 (chlastačky, nezávazný sex). teď se to asi trošku změnilo, jelikož na mojí vejšce to takhle nechodí. ani se nám tam nikdo nesměje kvůli tomu, co máme na sobě a ani tam (bohužel) nemáme ULTRA SEXY jacoba elordiho. oliver quick se snaží najít si kamarády a narazí na geniálního psychouše, se kterým se čas od času baví. oliver má ale v hledáčku jiného kamaráda. felix je svobodomyslný mladý alfasamec, který má kámošů až moc. blbou "náhodou" se skamarádí i s oliverem a ten mu povypráví o jeho srdcervoucí rodinné historii. felix ho načež pozve na svůj nádherný zámeček saltburn. tam pozná jeho rodiče a sestru, které rozhodně nevadí mít špinavou pusu. všichni olivera varovali, ale on neposlouchal. nicméně ti všichni netuší, kdo je oliver vlastně zač... // šla jsem do toho kvůli twitteru (jak jinak). viděla jsem celou scénu s tou vanou a bum! chtěla jsem víc. barry keoghan si za tuhle roli zaslouží oscara. fakt dokonalý. nechutný. divný. nádherně natočený, skvělej scénář, úžasní herci. perfection. chef's kiss. s koncem jsem velice spokojena (a ne kvůli tomu tanečku!). ()

hroubek

Zajímavý a dobře natočený film. Režisérka Emerald Fennell si mě získala svým předchozím snímkem, a já se od té doby těším na každý její nový projekt. Tento film získal mou pozornost svými trailery, které jsou parádní, skvěle sestříhané, a naznačují něco znepokojivého. O příběhu jsem si nic dopředu nezjišťoval, a o to více jsem si film v jednotlivostech užil. Režisérka Emerald Fennell je hodně talentovaná a šikovná umělkyně. Má cit pro vyprávění, umí pracovat s atmosférou, napětím a výborně vygradovat jednotlivé scény, které pak jsou mnohem údernější a znepokojivější. Fennell výborně pracuje s vizuální stránkou. To jak funguje film po estetické stránce je prostě krása. K tomu má film naprosto skvělou kameru od Linuse Sandgrena, jenž dokáže vykouzlit úžasné záběry. Další velkou výhrou filmu je jeho obsazení, protože ve filmu hrají velmi šikovný herci a herečky. Barry Keoghan zde předvádí jeden z nejlepších výkonů své kariery a svou roli zvládl výborně. Jacob Elordi to zahrál moc dobře a znovu mi předvádí, že je fakt dobrý herec. Totéž platí i pro Archieho Madekwe, který má letos silný rok. Alison Oliver má méně prostoru, ale umí si ukradnou pár scén pro sebe. Bavil mě výkon Rosamund Pike, Richarda E. Granta a Carey Mulligan, protože jsou to skvělí herci a i na menším prostoru umí zazářit. Film má spoustu znepokojivých scén. Jsou zde scény, které jsou opravdu moc hezky natočené (znova obrovská pochvala pro kameru) a skvěle zahrané. Ale taky jsou tu scény, jenž jsou divné, absurdní atd. Největší můj problém s filmem je v tom, že hlavní zvrat je předvídatelný a celé to k tomu směřuje. Saltburn je kvalitní a dobře natočený film. ()

LEGACY

To bylo natolik odzbrojující, ale i bizarní úlet z toho, co běžně konzumujeme, že se z toho vzpamatováváme doteď. Hrozně nepříjemný film, ovšem skvěle zahraný, perfektní lokace a vizuál, ale na můj vkus až moc šokující a pobuřující film, který vám spíše připraví artdepku než úsměv. ()

Blue.Poison

Bála jsem se, že to bude nějaká artová slátanina s pár šokujícími scénami, ale nakonec se z toho vylouplo brilantní, znepokojivé a monumentálně arogantní dílo. Děj se servíruje na zlatém podnose a vy jen bezmyšlenkovitě berete, nevybíráte si. ()

VanTom

Příjemná nečitelnost, kdo je (je-li) v excentricky snobském zámeckém přepychu anamorfní patologický lhář či sexuálně vyšinutý manipulátor v jednom, se s blížícím koncem žánrově drolí a pointa zanechává spíš prázdno, jelikož psychologické jemnokresby talentovaného pana Ripleyho nedosahuje. Fantastický Barry Keoghan a ambiciózní Emerald Fennell to dohánějí stylově opulentní dekadencí někdy až za hranou samoúčelnosti ("artový" formát 4:3) – kdesi mezi 3 až 4 *. ()

Almásy

Strašne nemám rada filmy čo sa hrajú na niečo čo nie sú. Táto bezpohlavná vykrádačka Talentovaného p. Ripleyho ani nevie čo chce byť, ale hlavne aby sa tvárila šokujúco a aby to bolo pekne nasvietené. Hrozne som pri tom chytal pocit takej tej lacnej queer-coded televízie. A už prosím dajte Keoghanovi hrať niečo iné ako ľahko postihnutého pošuka. ()

Soweek

Saltburn je jeden z těch filmů, o kterých se vyplatí nic si dopředu nezjišťovat, což jsem taky udělal ( nebo neudělal ). Znalost zápletky předem by mě asi nevedla k tak vysokému hodnocení, ale prodávám tak, jak jsem koupil. Saltburn je hlavně naprostým hereckým koncertem Barryho Keoghana, mojí oblíbené Rosamundy Pike a Richarda Granta. Způsob, jakým E. Fennellová míchá tvrdý britský koloniální humor s dramatem a černým humorem je k tomu naprosto fenomenální a pokud k tomu přidáte i neznalost zápletky, tak budete v některých pasážích velice překvapeni. ()

sedm.1

Ze Saltburn mám skutečně rozporuplné dojmy, kdy mi po porovnání všech kladů a záporů, které tato podívaná nabízí, nakonec vyšlo průměrné hodnocení, nicméně popravdě ve mně ale přeci jen převažuje spíš to jemné zklamání. Co mě tedy určitě ale oslovilo, bylo vizuální zpracování, atmosféra a styl celého filmu, které musím jednoznačně označit za skutečně působivé a ojedinělé a které zásadním způsobem celý snímek kvalitativně povyšují a zároveň odlišují od konkurence. Za hodně výrazné pak musím označit i jednotlivé postavy, na jejichž charakterech celý film v podstatě stojí, a samozřejmě i jejich herecké představitele, kteří vesměs odevzdali přesvědčivé a silné výkony. Co mě naopak zklamalo, byla zápletka, respektive spíš lépe řečeno její zpracování, vývoj a pointa, kdy tedy sice na jednu stranu nemohu ani náhodou tvrdit, že je předvídatelná a že mě její závěr nepřekvapil, ale na druhou stranu jsem s ní vnitřně po celou dobu strašně bojoval, prostě mi přišla fakt kostrbatá, ukrutně divná, vůbec jsem jí nedokázal přijít na chuť, nehledě na to, že jsem se nejednou i při jejím sledování přistihl, že se na férovku nudím. Další zásadní problém jsem pak měl s ústřední postavou, která sice byla díky zvláštnímu Keoghanovi velmi dobře zahraná a věrohodná, ale já jí hned od úvodu upřímně nesnášel a čím víc se ta postava vyvíjela a divák se o ní dozvídal víc a víc, tak tím víc mi byla nesympatická, respektive doslova odpudivá, což možná mělo být i tvůrčím záměrem, ale tohle nebyla ta správná odpudivost, z mé strany to byl totiž prostě jen ryzí odpor. Saltburn je zkrátka takový originální mainstreamový art, který jistě má své nepopiratelné kvality, ale je to opravdu natolik zvláštní film, že je vážně skutečně jen na každém jednotlivci zvlášť, jak ho ve výsledku bude nakonec vnímat. ()

Comics.jto

Saltburn byl TikToku hitem roku 2023. Ale je vůbec funkční?   Film pojednává o zvráceném Oliverovi (nadějný Barry Keoghan; "Dunkerk" 8/10} nebo famózní seriál "Chernobyl" 9/10}), který je pozván na prázdniny do sídla svého kamaráda (Jacob Elordi ; "Stánek s polibky 1 a 2" který budu dělat že neexistují}) a jeho společníků a rodiny (Archie Madekwe - Gran turismo 7/10}; Rosamund Piké - Zmizelá 9/10}). Kritika společnosti, společenských vrstev.   .   Saltburn, druhý režijní film Emeraldy Fennell po debutu "Nadějná mladá žena" upřímně jí držím palce, trošku vychytat scénář pokud chce točit více artově a filmy od ní můžou být na plný počet hvězd ČSFD. Jenže jako další filmy si chystá komiksovku "Zattanu" a John wick "Ballerinu". No ještě uvidíme.   .   Problém, jak psal @filmy.s.velkym.i snímek chce udělat epický konec, který je sice promyšlený. Ale přitom pro mě není celou dobu vidět že by byl nějak budován, jen tím osvětlí něco co bylo buďto pro diváka podivný a pokud mu to nebylo podivný, tak závěr pro něj nebyl nečekaný už od 1/3. Celá 1/3 je docela nudná část protože vůbec nevíte co chce vlastně autor budovat a co je jeho pointa. Jako podobný pocity jsem měl i u "Slunovratu", ale tam aspoň jsem věděl že to je podivný za nějakým účelem a postupně to gradovalo. Tady jsem nevěděl jestli to je podivný aby to prostě jen vyvolalo pocity jako kreativní rozhodnutí. Nebo jestli to má být vůbec podivný. Protože na to nikdy žádná postava nezareagovala. Navíc ty scény jdou prostě za sebou a moc se nerozvíjí. Mě podivnost nevadí, ale když je to skoro jediný pocit z filmu tak by měl aspoň fungovat. Celkově mám z toho scénáře, který je sice zajímavý, rozporuplné pocity a nedokázal jsem se dostat do fáze kdyby mě to silně vtáhlo. Jako nějakou symboliku tam vidím a možná takhle měl snímek vypadat, ale mně nesedí forma jakou se rozhodla autorka výpravět.   .   Zatímco co režijně a umělecky mi to připadá skvělý, hlavně zvolenými kompozicemi (asi jeden z nejlepších filmů co si takhle hraje), barevnými paletami či prácí se světlem - celkem artfilm vibe. Musím také pochválit práci s kamerou Linuse Sandgrena (excelntni "Babylon" 8/10}, "Lalaland" 8/10} či "K zemi hleď" 8/10}). Film má několik posvátných scén např. Červená místnost se skvělým herectvím a zpracováním audia, dutche angle sekvencí, scéna s vanou či závěrečná absurdní sekvence která dává třešničku na dort. A potvrzuje se mi pravidlo že každý snímek natočený v 4:3 je zajímavý ať už jakýmkoliv způsobem xD. Každopádně Saltburn je nejdivnější film roku 2023, který nevím ani komu doporučit. Radši dejte rewatch Parazita i když to by asi mladý, co sdílejí tento film na TikToku jako shock movie, nehitovalo tolik. ()

Devadesát Dva

2006. Oxford. Zakřiklý Oliver (Barry Keoghan) pomůže Felixovi (Jacob Elordi), místnímu S+ tier level aristokratickému týpkovi a tak si získá jeho sympatie, dva nesourodé světy se setkávají. Oliver, pocházející z poměrů, kde mít Oxford je jediné věc, kterou má a Felix, pro kterého je to jen jedna z věcí, které má. A setkávají se ještě blíže, Felix následně totiž pozve Olivera na Saltburn, aby žil s jeho rodinou, poté, co za ním Oliver jednoho dne přijde s tím, že zemřel jeho otec a Oliver se vlastně ani nechce vracet k matce alkoholičce. Od počátku je jasné, že Felix má pro Olivera slabost a obráceně, hranice mezi přátelstvím a něčím víc je tak nějak pořád "ve vzduchu" (ale o tom film není, vlastně je těžké říct, o čem přesně je, přijde mi jako slepenec - jestli má nějaký přesný záměr, krom toho, že "dobře vypadá"), ale možná, říkáte si, je to jen film o "rozptýlení" z nudy života. Nicméně film přenáší energii, především trefným soundtrackem, je léto 2006, všichni ještě čtou tehdy in Harryho Pottera. Vizuálně je to grupáč. Už od začátku ve škole, pak se člověk přenese do sekvence, kde třeba "casually" Felix popisuje sídlo, v sekvenci, kdy si procházíte síň za síní, říkáte, damn, tohle je jinej svět (a jaktože Jacob Elordi tak skvěle hraje tyhle synky z priviledged rich fkin people?) Emerald Fennell, režisérka úletu 'Promising Young Woman', který na sebe strhl pozornost, opět čaruje v podivné směsici, která připomene řadu dalších filmů, navíc označila Saltburn za upírský film. A myslím, že to chápu a je to zároveň ta nejméně podivná věc na snímku. Vím, že tu padlo přirovnání k Talentovému panu Ripleymu, pod což bych se taky podepsal... rich náladou/létem/vizuálem okolo mě napadlo i 'Call Me By Your Name'. Richard E. Grant mě ve své roli docela bavil, na bohatého člověka působil  správně nenuceně, dokud se věci nepohnuly... ale vlastně celý ansábl je jaksi perfektní. Perfektně podivná směsice momentů, manipulace, využívání, které je možno spatřit ve věcech, jako jsou erotické thrillery. Filmu se docela dobře daří ukázat, jaká banda vylízanců jsou tihle upper class třída, která si na jednu stranu ujíždí na svých tradicích, ale má od nich stejně tak daleko, protože jim na nich vlastně nezáleží, jsou znudění a jelikož můžou mít vše, to vše je nudí a tak se snaží ozvláštnit cokoliv, jakkoliv, záleží jim jen na moci, kterou jim to propůjčuje. Oliver se začne do tohohle světa a života pomalu protlačovat, chápat jak funguje, stávat se zvířátkem, které rodinu sice rozptyluje, ale velmi brzy mu vyrostou tesáky, vlastně je má hned od začátku, jak se dozvíte... ale snaží se hrát svou roli a svoje karty, než se vlastně dostaneme do momentu, kdy se karty začínají obracet, což je vždycky zábava. Vlastně každej v tomhle filmu je nějakým způsobem křivej jak točitý schody, což dost dokonale odráží člověka, jako druh. Ale i přesto je Saltburn, jak mnozí říkají, prostě divnej, já si na tuhle divnost u Emerald Fennell asi i zvykl, ani její první film nebyl z filmů, které snadno definujete, nebo poberete. Ale na to, jak jsem se na Saltburn těšil, tak má i třeba děsně přepálenou stopáž, nejednou jsem se i přes údernej vizuál přistihl, že chci přeskakovat. Naopak geniální byl určitě casting Barryho Keoghana, který se do podobných rolí děsně hodí. Na tohle jsem mimochodem čekal velmi dlouho a celé to vyšumělo do prázdna, i přes ten Barryho ding ding dong dance v závěru (o šoustání hlíny nemluvě a nebo to eeeew vycucávání vody se semenem), člověk jaksi postrádá motivaci té postavy, protože i přestože můžete najít filmy s jednodušší nebo blbější zápletkou, pochopíte ji v závislosti na tom, kdo je hlavní postava, ta určuje vaše pochopení i involvment, takhle to působí tak ujetě, jako kdyby to absolutně postrádalo dotyk nohama na zemi. Já Fennell fandím, ale asi ještě úplně nenašla svůj jam a nebo se "příliš snaží... nesnaž se, je to tam." (Bukowski). Jak ikonické, pro dnešní den, být zklamán průměrností možná nejočekávanějšího filmu loňského roku. FML. FML. () (menej) (viac)

FilmysMartym

Vana, upír, hrob, to jsou vystihující film Saltburn, který má za mě opravdu divnou atmosféra a působí dosti zvláštním dojmem. Nebudete si absolutně jisti, co se bude odehrávat a co všechno se mezi postavami stane a v co to vyústí. Barry Keoghan v hlavní roli Olivera je skvělý a stává se jedním z nejlepších herců mladší generace. Jeho ztvárnění nebohého oxfordského studenta je na výbornou a jeho doplňující herecký ansámbl zaujme výstředností jejich postav nebo třeba tím skvělým přízvukem. V průběhu sledování jsem se často snažil pochopit o čem to vlastně je a co nám chce film sdělit, takže si myslím, že na téhle nejednoznačnosti by se dalo do určité míry zapracovat. ()

pestam

Začíná to jako Čistá duše (fakt jsem myslel, že ten jeho kamarád matematik není skutečnej), pokračuje to jako Get out, pak je z toho pan Ripley a končí to jako převrácenej Hercule Poirot. To vše velmi stylově natočeno, ale čekal jsem o hodně víc. ()

merit1

Opojný vizuál snímaný skvelou kamerou. Plus obsadenie. Zvykne sa hovoriť, ako si ktorý herec pre seba ukradol film, ale v tomto prípade to platí pre každého jedného člena obsadenia. Preto trochu zamrzí naivnosť a predvídateľnosť deja, čím sa kazí výsledný dojem. Pre mňa najlepšia scéna nebola ani jedna z “šokujúcich”, ale obed po strate ( zatiahnuť závesy a pokračovať v jedle … ). ()

mclenin

Veľmi zvláštny, ťažko opísateľný film a snáď pre diváka najlepšie ak sa nedá odradiť horšími recenziami a sám sa nechá vtiahnuť do tohto sveta snobských "gentlemanov" a na vlastnej koži zažije skvelé herectvo Barryho Keoghana a tajuplný príbeh, ktorý kombinuje absurdné dramatické momenty s čiernym humorom. Ak však treba niečo vyzdvihnúť obzvlášť, je to vizuál / záberovanie (niektoré vyslovene umelecké) a hudba + myšlienka, ku ktorej to celé smeruje. ()

Margot Robbie chystá filmové The Sims

Margot Robbie chystá filmové The Sims