Ripleyho hra

• Veľká Británia Ripley's Game (viac)

Tom Ripley je bohatý Američan, který žije v nádherné vile na italském venkově. Za maskou kultivovaného znalce umění a milovníka života se však skrývá nebezpečný zločinec, který nezná emoce a neví, co jsou to výčitky svědomí. Jeho jedinou zlidšťující vlastností je slabost pro studium lidského chování. Když za ním do Itálie přijede bývalý společník z podsvětí s žádostí, aby ho zbavil nepohodlného konkurenta, vycítí Ripley příležitost k rozehrání smrtící hry. Její obětí se má stát chudý rámař Jonathan, umírající na leukémii, který byl tak neprozřetelný, že Toma nedávno urazil. Tom Ripley je hrdinou celkem pěti knih americké spisovatelky Patricie Highsmithové, který svou čirou amorálností nepřestává fascinovat čtenáře po celém světě již od roku 1955, kdy se poprvé objevil v románu Talentovaný pan Ripley. A nepřestává fascinovat ani filmaře. Vždyť jen samotná Ripleyho hra se dočkala již dvou filmových zpracování. Poprvé ji pod názvem Americký přítel zfilmoval v roce 1977 Wim Wenders s Dennisem Hopperem a Brunem Ganzem v hlavních rolích. Ve filmové verzi italské režisérky Liliany Cavaniové exceluje v roli Ripleyho John Malkovich, jemuž v roli Jonathana velmi dobře sekunduje nepříliš známý britský herec Dougray Scott. K působivosti snímku, který je stejně kultivovaný a chladný jako jeho hrdina, přispívá hudba legendárního Ennia Morriconeho a vytříbená kamera Alfia Continiho. (oficiálny text distribútora)

Kingjiri

Původní film měl Matta Damona a volný pokračování má Johna Malkoviche. Oba se rolí chopili příkladně, ale druhej jmenovanej už neměl tolik prostoru, aby moh víc vyniknout, protože se v pokračování děj nesoustředí jen na jeho postavu a má "parťáka". Ripleyho rafinovanejch lží výrazně ubylo a psychologický pasáže nahradily části akčnější a přímočařejší. Příběh je tim pádem dost jednoduchej a je vcelku jasný, jak dopadne. Film mě ale nijak výrazně nezklamal, protože jsem očekával o trochu lepší žánrovej průměr na jedno zkouknutí, kterej jsem taky dostal. ()

mourinho

Vynikající kriminální thriller s famózním Malkovichem v hlavní roli! V lepší roli jsem ho zatím ještě neviděl. Tohle bylo moje první setkání s Tomem Ripleym a nemám tudíž s čím srovnávat, ale spokojenost veliká a jistě si další díly seženu. Nesmírně poutavý příběh a velmi silné čtyři hvězdy. A ta hudba! Morricone je Bůh! ()

Arsenal83

Malkovich je výborný ksicht na Ripleyho postavu, slizúň ako sa patrí. Ide o zabíjanie pre peniaze alebo v konečnom dôsledku v mene lásky, zaujímavá dilema. Výborne rozvíjajúci sa film prináša očakávania diváka. Čakáte na niečo... niečo prekvapivé, ale tam sa čakanie končí. Škoda. Film pôsobí ako „umeleckejšia“ verzia Hannibala s pologangsterským príbehom, v ktorom napriek charizme Malkovicha vyzdvihujem aj nenápadného Winstonea. ()

Cushing

Artový thriller -- má někdo zájem? Tady jeden je. A v něm metodický ďábel bez emocí a bez skrupulí, zato nikoli bez charismatu či uměleckého vkusu. Řezničina, řezničina, práce jako každá jiná. Talentovaných adeptů je na světě víc, než by se zdálo? Snad. A čtenář mezi diváky si řekne: jedna z postav se jmenovala Trevani. Není tu kromě Highsmithové i jiný inspirátor? Trevanian třeba? Nikoaj Hel, protagonista práskaného románu Šibumi, jako by stárnoucímu Ripleymu z oka vypadl. Vlastně naopak. PS. Doufám, že POMO od dob svého komentáře L.P.05 už trochu vyzrál. "Film bez myšlienky"? Uff. Chucpe. ()

F.man

Pomalá gangsterka rádoby evropského stylu, která by bez Malkoviche byla jen obrovskou nudnou. Ona je to vlastně nuda i tak, ale Malkovich to "jakžtakž" zachnaňuje a s jeho pomocí se Ripleyho hra nakonec dá dodívat a to dokonce s přívlastkem příjemný thriller. Tři hvězdy ale z toho jedna čistě za Johna. Hold my watch, because if it breaks I'll kill everyone on this train. ()

• V původním románu Patricie Highsmith se většina akcí odehrává ve Francii, nikoli v Itálii. Dále Tom Ripley (John Malkovich) a Jonathan Trevanny (Dougray Scott) jsou oba ženatí s francouzskými ženami, které se jmenují Heloise a Simone, nikoli Luisa a Sarah. (Epistemolog)
  • Film sa natáčal v Nemecku (Berlín, Hamburg), Veľkej Británii (Isle of Man) a Taliansku (Padova, Rím, Treviso a Vicenza). (Arsenal83)