Divoké 90. roky. Šuštiakové súpravy, pestrofarebné saká, veľké magnetofóny, videoprehrávače, gýčová dancefloor hudba, videopožičovne na každom kroku, nové spoločenské pomery, záplava rôznych podvodníčkov, začínajúci organizovaný zločin a s ním spojené násilie a korupcia. V tomto čase a prostredí anonymného slovenského malomesta sa odohráva príbeh Laca Hundera – údržbára v múzeu, ktorý je hrdý na svoju prácu, ale kvôli svojej cholerickej povahe sa ocitne v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. (CinemArt SK)

FromHell

Toto je jasná ukážka toho, že slovenskí herci dokážu hrať naozaj na úrovni, stačí ich len vytiahnuť z toho skurveného televízneho formátu a dať im adekvátny priestor. Jojka a Markíza doslova zabíja herecký potenciál u každého jedného nádejného herca. Hološka je fakt geniálny ! ()

Bordoshut

10/10 – „Být, či nebýt?“ Prapůvod téhle smysluplné otázky historie přisuzuje už dánskému princi Hamletovi. K jaké odpovědi dospěl, to jsou známá fakta. Ale když si ji cca před 2 lety položil Tomáš Dušička, přišel na něco zcela jiného... To si takhle jednoho nicotného večera vykračuje domů z hospody, celý nerudný. V pivě se mu louhoval nějaký červ, žena doma dělala obstrukce a syn mu vyčetl, že má ve svých x letech na kontě jenom jednu moderní pohádku, no prostě trapas. Šel a celé se to v něm vzdouvalo. Být, či nebýt, přemýšlel. A hlas v hlavě mu odpověděl: „Smrt všem mafiánských kokotům, kteří špiní slovenskou demokracii!“ A bylo. Dušička poděkoval hlasu v hlavě za inspiraci, a protože do té doby působil spíše jako takový scénáristický mrzák, rozhodl se, že nový film pojmenuje Invalida. A po čertech se mu to povedlo. Proč bude Invalida nejlepším CZ/SK filmem za rok 2023? 1) Nápad – myšlenka duševně i fyzicky zdeformovaného cholerika, který ve spolupráci s naivním přátelským Romem surově likviduje mafiánskou bandu, je sice v zahraničí krapet ošuntělá, ale v ČR s ní zatím koketovala maximálně Teroristka. 2) Humor – konečně někdo v tomhle oboru opět učinil přítrž plácání se na vlnách podivna. Dušička a Karásek se toho nebáli, podobně jako před 4 lety Prušinovský a Kolečko. Invalida je ve všech ohledech stejně nekorektní, sprostý a zábavný jako MOST! 3) Kamera, vystavění scén, hravost, triky – Invalida je filmem u kterého je poznat, že si s ním někdo vyhrál a připravoval ho s láskou. Detailně vystavěné interiéry. Plus ještě hravost kamery, která často přispívá k humornému vyznění nějakých scén, je na naše poměry něco docela netypického. 4) Gregor Hološka – vzteklé eso v hlavní roli. Zdeněk Godla víceméně ztvárnil svého typického blbého, ale upřímného cikána, kterého hraje už posledních x let, ale alespoň vedle něj Hološka pořádně vynikl. Bez něho by byl film jen potrhlý pštros, ale s ním vystrčil hlavu ze země, vzlétl a jako datel nakloval česko-slovenským recenzentům do tupých hlav. Verdikt: „Nejvtipnější film tohoto roku!“ ()

MikO_NR_1909

Taká dávka spontánneho dôvtipu a eskapismu sa v našich končinách len tak nevidí. Karásek je ohromne zručný režisér. Jeho vizuálne nápady a prestrihy majú ťah videoklipu, ktorý v nijakých scénach nezakolíše a nezníži vysoko nastavenú látku. Je príjemné vidieť nie tak vzdialenú dobu skorých 90tych rokov v takto zgrupenej podobizne metafor a zľahčovania. Pretože, ruku na srdce, vzal si na seba naozaj veľké bremeno a často takáto látka nedopadne v požadovane akceptovanej odozve alebo aspoň solídne pozerateľnej. Film je farbistý, tematicky mnohotvárny, má zápletky najmä v makro rovine ale aj ako celok drží pokope a má hlášky, ktoré sú proste vtipné a minimálne trefné. Asi jasný domáci víťaz roka v kategórii celovečerný film. Bravó! ()

slord

Zo slovenských lúhov a hájov prišlo nečakané prekvapenie, ktoré má vlastný ksicht a štýl a za ktoré by sa nehanbil ani nikto mimo slovenských a českých vôd. Je to svižná a našlapaná jazda s veľmi funkčným humorom, ktorá nemala výrazné hluché miesto. Gregor Hološka je v hlavnej roli excelentný, jeho „rozhnevaného muža“ si nemožno neobľúbiť, Zdeněk Godla ako nie najbystrejší dobrák a nie najspoľahlivejší rozprávač je takisto skvelý, ale ani zvyšné postavičky nejako výrazne nezaostávali a niektoré aj napriek menším štekom boli zapamätateľné. Jediné čo mohlo byť trošku lepšie je finále, ku ktorému sa to skvelo budovalo, ako nebolo vôbec zlé, len som čakal väčšie grády na finále, ale je to len taká malá chybička krásy, ktorá mi celkový dojem z filmu nepokazila. Je to veľká lakocinka, ktorá mi spravila radosť a ja som jej za to vďačný. 9/10 ()

stration

Jsem taky cholerik a při scéně, kde se Laco snaží získat zbrojní průkaz jsem brečel smíchy. Víc netřeba dodávat. Tak jsem se už dlouho nepobavil! ()

salalala

Překvapivě vydařený počin, který ukazuje, že i ve zdejších (přesněji slovenských) podmínkách se dá natočit podobná groteska, která se nebere vážně a stylově drží krok minimálně s Evropou. Jonáš Karásek udělal dobře, když příběh situoval do devadesátých let, kde bylo možné takřka vše, zároveň tu jsou poznat jen typickým oblečením a staršími auty. To ale nevadí, protože o výpravě film opravdu není. Od úvodu si nebere servítky a některé vtipy jsou dost drsné, ale funkční a nikoli samoúčelné, především si ale udrží hodně slušnou úroveň po celou dobu. Příběh je pochopitelně notně přestřelený, jenže je nadsazený a nesnaží se být realistický, což tvůrcům umožňuje přistupovat podobně i ke stylu, který je vytříbený a zejména akční scény jsou na česko-slovenské poměry velmi dobré. Potěší i to, že tvůrci nijak nezesměšňují romskou komunitu, a i když si dělají legraci z určitých stereotypů, nemají potřebu postavy karikovat. Výsledku hodně pomáhá obsazení, v němž výtečně kooperují Gregor Hološka a Zdeněk Godla, na jejichž společné scény je radost pohledět. Je fakt, že některé momenty vyznívají naprázdno, tempo je někdy zbytečně roztahané, a když zmizí humor, najednou se to vleče a není to tak zajímavé, to ale nic moc nemění na tom, že Invalida je překvapivě povedený film, kterých se dnes už moc netočí a ukazuje, že když existuje produkční odvaha, může něco podobného nakonec spatřit světlo světa. 70 % ()

kajas

Slovenských filmů se do našich kin moc nedostává, a když se nad nimi zamyslím, vybavují se mi hlavně politická dramata nebo generické romantické komedie podobné těm našim. Černá komedie Invalida je ale z úplně jiného ranku. Zdeněk Godla tady má nejlepší roli od MOSTu! a hláškuje skoro v každé scéně, za něj jsem málem přitlačila i čtvrtou hvězdičku. Některé momenty jsou hodně zábavné, některé méně, závěr v muzeu už mi přišel hodně přestřelený a nebála bych se film trochu zkrátit. Na Netflixu si to ale klidně dejte, možná budete mile překvapeni. „To je dopis od Zdeny." „Jako Studenkové?" „Od mojí ženy." "Ty máš za ženu Zdenu Studenkovu?" :) ()

dyfur

…..slovenský film...slovenská komédia....paródia.... na moje veľké prekvapenie mňa to bavilo a aj som sa bavil.....celkom vtipné.... ()

M.i.k.e

po traileru sem úplně nevěděl co od Invalidy čekat a nakonec sem velmi příjemně překvapen. Karáskovi se tady totiž velmi dobře míchat sociální drama a hodně černou a chvílemi dost bláznivou komedii, přičemž ani jednou nesklouzne do vod, kdy by si divák řekl že je to už přes čáru. Nevím do jaké míry je to náhoda, nebo jsou Karásek s Dušičkou takoví frajeři, ale takový cit pro "rovnováhu" se v československých vodách zas tak často nevidí a podobné pokusy buď překročí hranci kdy už to není zábavné a vtipné a nebo neudrží tempo a začnou hrát na jistotu. Velmi dobře tu navíc funguje atmosféra devadesátek s dobře zvoleným dobovým soundtrackem a samozřejmě také herci. Tam si největší prostor kradou Gregor Hološka a Zdeněk Godla a nutno říct že zaslouženě...80% ()

William_

7/10. Zajímavý a především skvěle a přesvědčivě zahraný snímek od našich východních sousedů. První půle filmu kdy nevíte co, jak, a proč mě bavila o něco víc než ta druhá, u které se už jen čekalo na to, kdy konečně dostaneme tu vymazlenou scénu z muzea. Jako parádní odreagovačka po náročnym dnu v práci/ve škole slouží tento film dokonale a je to jedna z těch světlejších výjimek naší CZ/SK kinematografie. ()

vydumnica

Invalid je skutočne dobrý film a to hovorím ja, čo slovenské filmy veľmi nepozerám (hlavne kvôli vulgarizmom). Tu mi síce nadávky tiež vadili, ale je to film, ktorý má čo ponúknuť. Normálne obdivujem perfektne napísaný scenár, výborné hlášky, niektoré také vtipné, že som sa musela nahlas smiať, hlavne u dialógov medzi Lacom a Gabom. Gabo bol fakt skvelý. Invalid funguje dobre po každej stránke a to čierne komédie zrovna nevyhľadávam. Celý film ubehol tak rýchlo, že ani neviem ako :) ani chvíľu sa človek nenudí. A áno, každej žene by mal byť venovaný nejaký film :). Takže ponechávam 4* (váhala som či 3* alebo 4*). ()

Aljak

Keď som videl upútavku na Invalida, mal som taký pocit, že to bude len nejaká priblbá folk komédia na štýl Hranice či Hornej Dolnej. Ale napokon som bol z toho veľmi milo prekvapený a bolo to nad očakávania! Aj keď bol humor pomerne vulgárny a drsný, tak v tomto prípade to k príslušným postavám parádne zapasovalo. Aj po dejovej stránke to bolo až prekvapivo dobré a malo to skutočne epický scenár. 90te roky tu boli vystihnuté pomerne satiricky, ale zároveň to celkom reflektovalo realitu. Postavy skvelé, predovšetkým ústredná dvojica Lacko & Gabo - tí ma bavili takmer neustále. Jediné mínus boli pre mňa tie prihlúple akčné scény v závere počas prestrelky. Ale inak na parádu! Jonáš Karásek sa opäť vyznamenal. 4* ()

bourec

Přiznávám, že jsem překvapenej. Film mě na sto minut připoutal ke křeslu. Přitom to obsazení jako nic moc. Ale možná právě to bylo jedním z důvodů, že film tak dobře fungoval. U těch záchvatů vzteku jsem se mohl pochcat smíchy. 80%. ()

MrPierc

Když se jednou naštve cholerický invalida, tak to bude všechny bolet! Parádní dvojka, Laco a Gabo, hledají pomstu i cestu k sobě jako kamarádi. Skvělé hlášky, peprné nadávky, úsměvná camea, revenge, retro hudba. Má to ten upocený nádech devadesátek a šlape to jak čerstvě namazaný vozejček. Spokojenost. ()

dubinak

Jonáš Karásek si může poklepat na obě ramena, protože co dokázal v našich filmařsky ne zcela nadaných končinách stvořit za téměř hollywoodskou akci s osobitým a stylovým střihem, režií i vizuálem to se často nevidí. Navíc napěchovanou ostrým humorem, slovenskými hláškami a herecky neokoukaným osazenstvem. Skoro jak slovenský Guy Ritchie s Tarantinem se socialistickým nádechem. Asi nejlepší slovenská komedie všech dob. Až se tohle objeví na HBO nebo Netflixu, určitě jdu do toho znova. ()

C0r0ner

Celou dobu mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami, nakonec se přikláním k maximálnímu hodnocení, protože něco podobného vzniká jednou za uherák. Parádní fóry, špičkový střih, soundtrack, charaktery, dokonalá devadesátková stylizace... Bravo a kdyby takových věcí vznikalo víc, rozhodně bych se nezlobil. 90% ()

Juto

Veľmi dobrý a veľmi vtipný, asi najlepší slovenský film, aký som za posledné roky videl. Režisér je asi veľký fanúšik Guya Ritchieho a Wesa Andersona. Z Ritchieho ma film rýchlu akciu, dobrý svižný strih a aj veľmu dobrú kameru. A zas z Wesa je cítiť štýl a atmosféru, scénografii a hudbe, avšak aj tému , ktorá je z časti absurdná. Film má veľa načasovaných vtipov, ťažko vysvetliteľné, proste povinnosť vidieť. 7,5/10 ()

campix

Takhle originální kousky jako vznikají u sousedů vedle se u nás málokdy točí. Takže i takový Invalida je vítaným rozptýlením našich stojatých vod. Šílený příběh údržbáře z muzea, který vyzve na souboj novou tvář regionální populistické politiky v jednom z menších slovenských měst v dobových kulisách a velkou roli v tom má parta romů, která ukradla železný kanalizační poklop. Tohle prostě nevymyslíš. Spojení absurdity, satiry a aktuálně nosných témat. Zní to výborně a finální exekuce není také úplně marná. Svěží kousek, ale rozhodně ne pro masové publikum. ()

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

26.04.2024

V pátek 26. dubna 2024 se v bratislavské budově Slovenského rozhlasu uskutečnil 13. ročník předávání slovenských národních filmových cen Slnko v sieti, na nichž byly oceněny výrazné počiny a tvůrčí… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD