Divoké 90. roky. Šuštiakové súpravy, pestrofarebné saká, veľké magnetofóny, videoprehrávače, gýčová dancefloor hudba, videopožičovne na každom kroku, nové spoločenské pomery, záplava rôznych podvodníčkov, začínajúci organizovaný zločin a s ním spojené násilie a korupcia. V tomto čase a prostredí anonymného slovenského malomesta sa odohráva príbeh Laca Hundera – údržbára v múzeu, ktorý je hrdý na svoju prácu, ale kvôli svojej cholerickej povahe sa ocitne v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. (CinemArt SK)

filmfanouch

Stylová komediální kriminální jízda, která zvládá dávkovat humor i stylové pasáže, zároveň působí jako něco, co se mohlo velmi snadno rozpadnout, přesto se to nakonec nepovedlo. Výsledkem je výrazná zábavná záležitost, která dokazuje, že kreativita v československé kinematografii rozhodně není nutně mrtvá…. ()

Big Bear

Konečně komedie, po jaké už delší čas volám říkal jsem si. Každý kdo to viděl, nešetřil superlativy, vždyť už jen Godla v SS uniformě je přeci kopec srandy. Přiznávám se, že mne tyhle historky z podsvětí ze začátku vůbec nebavily, ale dal jsem vyprávění šanci. Když to člověk dokouká, nakonec mu to nějaký obrázek dá, ale aby to tu bylo zaplaveno tolika hvězdičkami, to opravdu nechápu. Zasmál jsem se všeho všudy jednou a to když Godla strčí do vozíku tak aby dojel k policejní stanici. Musím uznat, že Zdeněk Godla hrát umí byť v rozhovorech vypadá jak vyvoraná myš a pro své mnohdy velmi jednoduché vidění světa je oblíbeným hostem nejedné talk show. Asi tu budu za kakabuse, ale bohužel trapnost převažovala nad vtipem. A to mám nekorektní humor opravdu rád. Dávám tedy jen za  3 muškety. * * * ()

Cappuccino

Všadeprítomný hype možno spôsobil, že som čakal viac. Invalid je miestami veľmi zábavný, herci sú super, ale film sa spočiatku celkom ťahá... a úprimne? Zase tak veľmi som sa pri ňom nezazmial. Vulgárne hlášky Gregora Hološku sa skrátka časom zunovali, pričom väčšina humoru vychádza práve z jeho záhoráckeho prízvuku a cholerických výlevov. ()

misterz

Konečne sa po sto rokoch niečo podarilo aj u nás v Bananistane. Celý príbeh bol zaujímavo koncipovaný, niečo ako také malé Historky z podsvetia v slovenskom vydaní. K tomu more, naozaj more vtipných scénok a šplechov. Sú to také malé filmové Vianoce v júli. K dokonalosti chýbalo iba málo. 85/100 ()

pornogrind

České a slovenské novodobé filmové tvorbě zrovna moc neholduju a proto ji ani nevyhledávám. Konkrétně o tomhle filmu už ale nějakou tu dobu vím. A to protože mě na něj upozorňoval a dával tip můj kámoš HorrFi za což mu tímto děkuju. I tak se mi do něho popravdě moc nechtělo a nějakej čas jsem ho odkládal. Nakonec jsem mu dal ale šanci a musím konstatovat, že to nebylo vůbec špatný. Ikdyž po první desetiminutovce jsem k tomu byl celkem skeptickej a moc jsem tomu nevěřil, že by mi to mohlo sednout. Ve výsledku se z toho ale vyklubala komediální rape and revenge jízda kterou táhne gádžo/more dvojice. Bavil jsem se. Mám to mezi 3-4hvězdami. Ale ať nežeru já tu čtvrtou slabší hvězdu dám. ()

kingik

Slovenská óda na stylové absurdní černé komedie. A i náznak sociální satiry je přítomen. Zdeněk Godla coby Gabo, oděný v nacistické uniformě, sedí zadržený na policejní stanici v obklopení dvou vyslýchajících vyšetřovatelů a počíná vyprávět absurdní příběh o svém kamarádovi Lacovi, ze kterého se stal po pádu do kanálu bez poklopu pomstychtivý invalida připoutaný na invalidní vozík. Celá ta historka z jeho života je poměrně objemná, vine se celým filmem a u všech momentů z jeho života Gabo rozhodně nemohl být. Divák se postupně seznamuje s charakterem hlavní postavy. Ví o něm, že byl zaměstnancem muzea a vynikal v opravách všeho druhu. Jen není úplně zřejmé, co se na začátku semlelo, až byl nutný zásah policejního komanda. K rozuzlení se dostaneme různými dějovými oklikami v samotném závěru. Zasazeno do devadesátých let.  Natočeno je to schopně. Jonáš Karásek se celkem ve specifickém žánru vyzná a umí nasadit styl. Scénář je ale výraznou slabinou. Známý hudebník Tomáš Dušička, lze ho zahlédnout na začátku filmu jako velitele zásahu, když si sundá kuklu, prostě nedokázal přijít s něčím převratným. Slabiny jsou o to více znát také díky přetažené stopáži filmu, která sahá téměř až ke dvěma hodinám. Gregor Hološka ze Zdenkem Godlou utvořili solidní tandem. Chtěli by být i více komediální, jenže scénář vypráská několik hlášek a potom už se jede bez šťávy, skoro až nudně. Využití nacistické uniformy na cikánovi je extra bizarní vtípek. Další takové bomby už film nabízí pomálu. Gang, v němž se vyskytuje vlasatý Patrik "Rytmus" Vrbovský, silně zavání stylem Guye Ritchieho a v slovenských podmínkách působí poměrně trapně. A raper dostal ve filmu moc málo prostoru. Akční scény s drsným nádechem se povedly a jsou velmi zdárně natočené. Ve filmu se ale více plká než jedná, postupně se vytrácí náboj, který se vynoří až na konci. Režisér a spol. odvedl styl, co slovenské kinematografii chyběl. Jenže v porovnání se západními produkcemi se velký filmový objev nezrodil. 6/10 ()

Snorlax

Dnes mě více než jindy mrzí rozdělení Československa, saprlot, jak ráda bych se chlubila tím, že tenhle film je náš! Dokonalý černohumorný úlet nenechá diváka na pochybách, že Karásek prostě umí a je vlastně jedno, do jakého žánru se pustí. ()

dr.horrible

Mafstory 2023. Trikrát som sa zasmial nahlas (konečné riešenie rómskej otázky, Rytmus, gayovia). Používa to divné gradovanie deja (čo tu niektorí paradoxne vyzdvihujú). Mne to prišlo nudné a zmätené. Drvivá väčšina gagov vychádza zo záhoráckeho nárečia a rómskeho prízvuku. 90.kovým retrom to možno zabáva, ale jak je to prepálené za hranicu balkánskej gangsterky, tak to vlastne žiadnym retrom nie je, nakoľko až takto to tu nikdy nevyzeralo. Podobne mečiarovskú atmosféru načrtol Havran v Analfabetovi, ten ale nemal zbesilý soundtrack a strihy jak youtube video, aby divák náhodou za štyri vety neprerušeného dialógu nestratil pozornosť. Herci nadpriemerní; s prehľadom najlepší je Gogál a veľmi prekvapivo si to celkom dáva aj Malachovský, inak tragický komik. Cameá úplne zbytočné, len aby boli (hlavne Spirit a Vec). Najvtipnejší na celom filme je Rytmus. Na Slovensko povedzme dobré, ale na Západ (myslím západ Európy), by toto nestačilo ani pred dvadsiatimi rokmi. Ono je pekné vytvoriť pár dobrých hlášok a vysmiať sa provinčnosti (ktorá je napol národná hrdosť 😉), furt to ale stojí na basic príbehu a dávno ohratých postupoch. Prial som si, aby to skončilo. ()

Anderton

Asi bez diskusie najlepšia komédia nakrútená na Slovensku v ére samostatnosti. Čo neznamená, že je dokonalá. Dušičkov scenár prekvapí skvelými vtipmi a vypointovanými scénami a Karásek bez problémov vedie hercov tam, kde ich potrebuje mať. Problém je však klasický, dramaturgia drhne, ide viac menej o sled vtipných scén, niežeby sa príbeh hrnul plnou parou vpred, pričom by sa mohol. Proste ak je potreba sa opäť dostať k hlavnej zápletke, tak náš hlavný hrdina ide za svojimi protivníkmi a vybaví si s nimi danú vecičku a potom zase rieši niečo nepodstatné so svojim novým kamošom. Vzhľadom na prvú vetu komentára ale buďme radi, že na Slovensku niekto nakrútil skutočne vtipnú komédiu, možno sa jej opäť dlho nedočkáme. ()

Socrates

To jsme to, my Čehúni, zase dopracovali! Po dlouhých předlouhých letech kouknu na čobolský můví a nestačím se divit, jak ladně nás strčili do kapsy. Invalid je velice slušnej film s poměrně zábavným námětem, obstojně vtipným scénářem, ale hlavně s kvalitními hereckými výkony. Jakej kontrast oproti našim ubohým nevtipným experimentům plných zoufale ochotnickejch performancí! Samozřejmě to může být ojedinělej úlet, ale rozhodně dalším kusům půjdu v ústrety. Film jsem sledoval na tý progresivistický zaoceánský LGBT MeeToo BLM platformě a hned po skončení na mě vybafla upoutávka na Havlíkův Ostrov. Jen z tý půlminuty jsem se málem okotil, jaká z toho čouhala špatnost a nekvalita. Tak takhle na tom tedy aktuálně (ale vlastně dlouhý leta) my, potomci Lipských a Brdečků, jsme. K pláči je to. ()

Frajer42

V životě bych si nepomyslel, že právě Slovensko by bylo schopné vyprodukovat takhle neuvěřitelně vydařenou komedii a trošku mě sžírá závist, že se to u nás už velmi dlouho nepovedlo. Velice příjemné překvapení, které řádně provětralo moji bránici. Horko těžko zde hledám výtky a dovolil bych si je nasměrovat snad pouze k tomu, že bych si zvládl představit někoho charismatičtějšího v hlavní roli a v rolích vyšetřovatelů. Vše ostatní je zcela bez výhrad. Cigoš Godla byl tradičně božský. Děj srší tmavě černým humorem, je neuvěřitelně dobře napsaný, skvěle zasazený, dialogy nemají chybu, celé je to vtipně vypointované a hlavně nenarazíte na slabou pasáž. Nenudil jsem se snad ani vteřinu. Tento skvost bych se nebál doporučit nikomu. [85 %] ()

Kothy

Dá se dnes na Slovensku natočit kvalitní snímek? Tenhle film je důkazem toho, že ano! Trochu to kombinuje žánry, případně se to inspiruje v jiných filmech. Dost mě překvapila akce, které je tu opravdu dost. Celá zápletka nepůsob moc zajímavě, ale celkem to šlape a táhnou to dost i postavy. Například Zdeněk Godla je tu hodně dobrý. Příběh se odehrává v divokých 90kách na Slovensku, kde je vše prorostlé mafií a spravedlnosti se člověk nedočká. Poté, co místní neurotický údržbář z muzea Laco přijde o schopnost chodit, se vydá na svou cestu za pomstou. Jde na to dost originálně a je to místy i vtipné. Dokonce se pokusí i stát se lepším člověkem a manželem. Vše vrcholí velkolepou přestřelkou v muzeu. I Rytmus tu má vtipnou roli. "Jen hlupák si vezme nůž do souboje, kde se bude střílet." :D ()

Kudly4

Českou, filmovou scénu moc nesleduji, natož tu Slovenskou, ale můžu teda napsat, že tohle se našim sousedům povedlo. Dobře natočená, vtipná, lehce akční romáles invalidos komedie, s výborným obsazením. Godla ve značkové SS uniformě, opět perlil. V dolinááách ... Bavil jsem se. ()

nascendi

Je dobré, ak o filme pred zhliadnutím neviem nič, prípadne iba percentá v ČSFD. To sa mi v prípade Invalida nenaplnilo, pretože rodinní príslušníci i známi sa rozplývali nad jeho vydarenosťou, zábavnosťou a skvelými hereckými výkonmi. Prirodzene to ovplyvnilo moje očakávania, ktoré sa, ako obvykle, nenaplnili. Invalid je určite nadpriemerný film a to nielen v porovnaní s ostatnými slovenskými filmami, osobitne komédiami, ale aj v širšom rámci. Herci hrajú ako o dušu, strih poskytuje filmu potrebný švih, neortodoxné správanie sa postáv i ich jazyk prinášajú divákovi zaujímavú nekorektnosť, takže jediné, čo filmu vyčítam je roztrieštenosť deja do mozaikovitej štruktúry, ktorá nie vždy a nie každému sa poskladá do výsledného, zrozumiteľného obrazu. ()

silentname

Moje druhé stretnutie s režisérom Jonášom Karáskom a musím priznať, že tentokrát ho musím pochváliť. Tak ako mi "Kandidát" celkom slušne dvihol po filmárskej stránke mandle, tak "Invalid" zvládol presný opak. Toto je komédia, na ktorej som sa úprimne zabavil, bol som zvedavý ako bude pokračovať, je perfektne napísaná, má dobré postavy, dá sa to veľmi jednoducho sledovať a jej humor nikdy nepôsobí prvoplánovo ani trápne. Sú tu momentky, ktoré možno nemali taký náboj ako iné, no nerobí ich to o nič menej efektívne a dobre spracované. Gregor Hološka a Zdeněk Godla sú obaja excelentní, plus musím povedať, že Godla ako rozprávač celého tohto príbehu funguje absolútne perfektne. Nemal som sa čas nudiť, celú dobu som bol do tohto filmu zažratý a patrí medzi to najlepšie čo som mal možnosť z domácej tvorby za posledné roky vidieť. Ak existuje slovenská komédia, ktorú si musíte bezpodmienečne pozrieť, je to určite táto. Nebudete sklamaní. Hodnotenie: A ()

Willy Kufalt

Možná se tvůrci, z nichž scenárista vydal údajně i komiksovou verzi, inspirovali v Takových normálních vozičkářích, nicméně Invalida za mě svého maďarského předchůdce překonal tak o jeden a půl stupně (možná i dva). Snad jediné, co mi občas vadilo, bylo množství vulgarismů, které sice k sociální vrstvě a do jisté míry i vybraným situacím seděly, ale v pár scénách jich už na můj vkus z úst hlavní postavy přeci jen šlo přehnaně moc. Jinak mě loňský hit Jonáše Karáska chytl díky rozehrání napínavé žánrové zábavy s humorem a svižným tempem už od prvních scén. Svérázné postavy v akci s nahláškovanými dialogy zavánějící Guyem Ritchiem, politická satira vtěsnaná do postavy prohnilého politického kandidáta jako u Mockyho a vývoj zápletky s plánem pomsty občas evokoval (v romské osadě i atmosféricky!) až western, nicméně všechny tyto i další ingredience s lehce mozaikovým vyprávěním v retrospektivě dokázal Karásek zručně zamíchat do hravého a osobitého stylu, který jenom podporoval vyloženě absurdní vývoj děje s černohumornou nadsázkou. I dramatické situace (kromě střetů s mafií i např. toho manželského mezi Lacem a Zdenou) nejednou vyústily do humorných perel a přinesly vtipy, díky nimž jsem se stále více nečekaně smál i nahlas. Hodně mě v dialozích bavily i narážky na vše možné ze slovenské a české kultury včetně písňové a literární tvorby a samostatně roztomilým, téměř jako z jiného filmu s mkrnutím po starší době, byl detektiv FF s plně realizovanou spisovatelskou zálibou. :) A závěrečná scéna mi svým rozehraným konfliktem (zájem o hudbu vs. zájem o klid a rozhovor) v kavárně přišla geniální – absurdně vygradovaná naprostá maličkost se střetem dvou preferencí, jakou i sám ze svých pubertálních prožitků pamatuji... a není to jediný prvek, díky čemuž mi Invalida, v jedné z rovin zajímavý obraz porevolučních 90. let, připadal nadčasový. [85%] ()

dopitak

Nejslabší Karásek, tedy ze tří mnou viděných. Herecké výkony bezva (Godla fakt není marnej), ale scénář strašně slabej, ušitej horkou jehlou. Docela solidní komedie u které se zasmějete, ale na poměry pana režiséra mírné zklamání. ()

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

26.04.2024

V pátek 26. dubna 2024 se v bratislavské budově Slovenského rozhlasu uskutečnil 13. ročník předávání slovenských národních filmových cen Slnko v sieti, na nichž byly oceněny výrazné počiny a tvůrčí… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD