Divoké 90. roky. Šuštiakové súpravy, pestrofarebné saká, veľké magnetofóny, videoprehrávače, gýčová dancefloor hudba, videopožičovne na každom kroku, nové spoločenské pomery, záplava rôznych podvodníčkov, začínajúci organizovaný zločin a s ním spojené násilie a korupcia. V tomto čase a prostredí anonymného slovenského malomesta sa odohráva príbeh Laca Hundera – údržbára v múzeu, ktorý je hrdý na svoju prácu, ale kvôli svojej cholerickej povahe sa ocitne v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. (CinemArt SK)

Marze

Mile prekvapeni i kdyz nic originalniho. Tato cerna komedie jiskri vtipem. Prvni pulka se trochu vlece. V devadesatkach se tu obcas objevuji mladsi rekvizity. Ale pribeh je nadcasovy a mohl by se uskutecnut kdekoli. ()

Arsenal83

Na slovenské pomery v pohode, hlavne preto, že tu takmer nehrajú herci, čo v sa otŕčajú v každom debilnom seriáli a hlavne spolupráca režiséra a scenáristu znamená kvalitu. Takú svojskú, no v našich podmienkach niečo, čo sa počíta. Hološka si musel tú večnú nasranosť poriadne užiť a groteskný štýl tomu sedel, hoci nemôžem povedať, že by od smiechu diváka malo zadúšať. 80% je priveľa, pretože niektorí zúčastnení ani nehrali, boli tým, čím sú. Hlavne Rytmus osadník a Popovič pupuš. ()

Chrustyn

Zdařilý slovenský pokus o černou bláznivou komedii. Tempo občas trochu drhne ale baví celou dobu a některé scény jsou skvěle vypointované. Je ostuda, že něco podobného nesvedeme i my. ()

marhoul

Skvělé! Takto to má vypadat. Objektivně bych Invalidovi dala 80%, ale z ryzí radosti nad kvalitně odvedenou, precizní prací snad všech, co se ve filmu i kolem něj smýkli, jdu s chutí do plných. Krom vymazlených, přirozených dialogů, kdy konečně netrpím u kostrbatých debat, které aktérům složitě vycházejí z úst, výborná kamera! Moc fajn podívaná, která mě spolehlivě pobaví i opakovaně. Chválím sympaticky nenásilné znázornění sociálních denodenních trablů hendikepovaných i Indiánů, plus vynikající humor, kterého je v době korektní zapotřebí jako soli. ()

Stanislaus

Invalida coby černohumorná "gangsterka" o nepravděpodobném mstiteli a vykonavateli práva se veze na obdobné tematice jako Staříci či Teroristka, zároveň však z filmu sálal vliv americké produkce. Hereckým tahounem celého příběhu je především Zdeněk Godla, kterému role upřímně natvrdlého Gaba sedla jako ulitá. Líbilo se mi zasazení do 90. let, které se tvůrcům podařilo vesměs dobře využít - ať už šlo o nevkusné oblečení, "magiče", či prostředí videopůjčoven. Vedle výpravné nostalgie chválím u filmu i výběr hudby. P. S. "Všechno to začalo tím poklopem..." ()

Flego

Bez pochýb sa podarilo slovenskému filmu natočiť komerčne úspešný projekt. Invalid je priamočiara, vulgárna, odzbrojujúca čierna komédia podľa tarantinovského obrazu. Ale výsostne v našich reáliach! Príbeh frustrovaného neurotického muža, na ktorého snáď padlo celé nebo je komický do morku kostí, dokonca aj v malých detailoch, kedy sa divák len tak doblba škerí. Potešilo herecké obsadenie, kde Hološka predvádza svoj azda najlepší výkon. O Godlovi je už zbytočné rozprávať, tento najslávnejší rómsky herec v našich končinách je fantastický a robí s divákom divy. ()

Pejpr

Přijde takhle Němec, Slovák a Rus do muzea, takhle začíná vtip, který Invalida vypráví. Tento slovenský Hardcore Henry či Pulp Fiction východu balancuje na hraně absurdity, kterou sice několikrát překročí, ale nejedná se o nic zásadního. Důležité je, že to je zábavná jízda na kolečkovém křesle. A to je celkem rarita na to, s jakou kvantitou československá kinematografie plodí jednu odpadovou komedii vedle druhé. ()

Ivoshek

Už i Slováci (!!!) točí lepší filmy než my. Takhle odvázanou komedii jsem dlouho neviděl. Cikán v uniformě SS, policejní honička s vozíčkářem, Štefánikova čepice. Je tu všechno. Ani Rytmus mě tu nesral. A k tomu super hudba. ()

Othello

"Já rozumím, že se vám přihodila nehoda, jejíž následky si ponesete pravděpodobně minimálně celý život." Invalid má parametry prvotřídního nadšeneckého filmu, za kterým stojí parta dvacetiletých kluků. Že teda ve skutečnosti za kamerou stál profesionální tým otřískaných čtyřicátníků a státní prachy je teda jiná věc, ale proč bych měl všechno řešit já? Karáskův film zpočátku moc důvěry nebudí - vtipy se trefí tak jeden z osmi, postavy jsou papírové, dialogy dvojnásob, hercům to z pusy taky úplně nejde a taková ta slizká hra na bezpečnou "politickou nekorektnost", kterou perfektně ilustruje Rom v nazi uniformě (hýk hýk) spíš straší tím, že tohle bude takové to upatlané hraní na legraci, která bude vycházet z toho, že se budou bez skrupulí ve filmu říkat věci "jak se opravdu mají." Po prvotním šoku se ale začne obrušovat mnoho dosud velmi ostrých hran a to zejména tím, že postavy jsou skutečně akorát karikaturními figurkami bez vývoje, tak celkem záhy na nich lze aplikovat všemožné running jokes, čemuž jdou na ruku někteří herci, kteří z nějakého důvodu jsou po chvíli překvapivě dobře usazený ve svých rolích (ústřední Hološka a jeho změny nálad!) a dokaží přirozeně prodat i tu poslední "pyču". Invalid navíc obsahuje hromadu vizuálních, kontextuálních vtipů, tedy věc, kterou si většina tuzemského komediálního mainstreamu nemůže stále ani nechat vysvětlit a snaží se odkazovat na devadesátkové (czex)sploatace tím, jak se snaží do děje vměstnat veškeré tíživé aspekty tamní společnosti, od rasových segregací, liknavosti státu, přes korupci, nacistickou minulost či fetišizaci historických symbolů. Pochopitelně, opět po vzrou nadšeneckých klučičích filmů, to zde totálně odnášejí ženské postavy, které sice mají fungovat jako katalyzátor děje, nicméně v tomto případě jsou spíše omluvou za něj a stejně jako to mají protagonisté filmu, tak i jeho tvůrci je sice mají rádi, ale zároveň jsou radši, když jsou někde pryč. ()

claudel

V českém a slovenském rybníčku takový snímek vítejme. Na Balkáně Kusturica natočil x podobných příběhů, tam už jsou zvyklí. Na můj vkus to bylo sice až moc přehnané, avšak je mi jasné, že to byl smysl. Film sklouzává často až k parodii, černočerné komedii ad absurdum. ()

Necrotongue

Já jsem se nikdy netajil tím, že mám Slováky rád, a slovenští tvůrci se mi odvděčili tím, že mi způsobili dobrou náladu. Neměl jsem velká očekávání, protože mě české a slovenské komedie v posledních deseti letech převážně zklamaly, ale Invalid byl jiný. Hned na začátku mě odvařil SS- Gruppenführer Godla, a když jsem si konečně setřel slzy a znovu zaostřil na obrazovku, bylo mi jasné, že nepůjde o ztracený čas. Jasně, celý ten příběh byl vlastně úplnou hovadinou (i když slovenské devadesátky byly divočejší než ty naše), ale o to vlastně vůbec nešlo. Tvůrci mi dopřáli víc jak půldruhé hodiny nádherně nekorektního humoru; prim hrály Gabovy hlášky, ale ani Lacova mírná, empatická povaha nezůstávala pozadu. Místy se sice až příliš tlačilo na pilu, což filmu zbytečně škodilo, a bez problémů bych si našel spoustu důvodů, pro které bych mohl s čistým svědomím své hodnocení snížit, ale to bych neudělal, protože jsem se až příliš dobře bavil. Jo, jo, my mrzáci jsme holt drsní jak kravský jazyk. Přestože slovenštině rozumím a mohl bych slovensky klidně i mluvit (což nedělám, protože nechci tu libozvučnou řeč kazit svým tvrdým přízvukem), nedokážu s jistotou určit, ze které oblasti pochází ten který přízvuk nebo nářečí. Laca bych tipoval na Záhorí, ale jistý si fakt nejsem. / Poučení: S písničkou jde všechno líp. "Na horááááách....." ()

Morholt

Nemůžu říct, že bych se nebavil. Devadesátková atmosféra je v pohodě, některým fórkům se dalo od srdce zasmát a Godla v uniformě SS je je krásně ujetej. Někde v komentáři jsem zahlédl přirovnání ke Kusturicovi a pod to bych se podepsal. Problém je, že zatímco Kusturicovi se daří vybalancovat hranici mezi absurditou a úletem, tak Karáskovi to zatím moc nejde. Z mého pohledu tohle měla být ujetá jízda s rychlým střihem, ale toho se tu divák dočká jen částečně. V ostatních aspektech film až příliš často hapruje. 60% ()

BrooksW.Here

"Ale parádny bicykel mal, čudujem sa, že mu ho nikto neukradol." _____________ Nikdy by som nepovedal, že slovenská kinematografia dokáže ešte aj v dnešnej dobe prísť s takýmto originálnym, nápaditým a zábavným kúskom, ktorý má okrem toho ešte aj skutočne zaujímavý spôsob rozprávania. Naozaj som si to užil a určite môžem povedať, že Invalida odporúča aspoň 9 nasratých vozičkárov z 10... S nadšením by som privítal viac takýchto filmov! ()

Gwaihir

Groteskní bláznivá kriminální jízda s určitým sociálním přesahem, jejímž cílem je očividně především bavit, což se jí rozhodně daří a, přestože její značně hraniční černý humor nemusí sednout každému a za jakýchkoli okolností, jedná se o vskutku osvěžující podívanou, jakkoli nekorektní. 85 % ()

BoPo

Volajte sláva a tri dni sa radujte. Po x rokoch zasa hodnotím slovenský film. Jonáš Karásek skúsil vzbudiť dojem, že Slovensko má svojho G. Ritchieho. Nemá, ale nepredbiehajme. Gregor Hološka je výstižnou verziou klasického Slováka. Alkáč, frustrovaný hučák, ktorý neustále na všetko pičuje, ale pritom si myslí, aký je skvelý manžel, otec a dríč. Zhoda ním vyvolaných okolností z neho urobí invalidu a rozjede „ritchieovskú“ konfrontáciu podivných postavičiek, z ktorých vyčnie Sáva Popovič ako drsný pupuš. Hološka, svojim buranským šarmom, túto komédiu takmer dotiahol na 3*, ktoré by zniesli nie len slovenskú optiku. Scenár sa tvári zbesilejšie, než v skutočnosti je. Hlášky tak isto robia širšie ramená než majú. Majk Spirit nevadil, Vec potešil, Rytmus zbytočne trapošil. Fajn vyzerajúca čierna komédia, ktorá bola však v konečnom dôsledku zbytočne dlhá. ()

Lacike

Na SK pomery to má kvalitnú technickú stránku a palec hore Godlovi za jeho slovenčinu. Nemal som ani na sekundu problém veriť, že je slovenský cigáň. Ale všetko ostatné išlo mimo mňa. SK humor mi je snáď ešte viac vzdialený ako ten český a už ten je pre mňa dno. Takže evidentne nie som cieľovka.  Ale kto sa zabáva pri všetkých tých Horných, dolných a podobných slovenských sitcomoch, tak bude nadšený aj z tohto. 4/10. ()

ledzepfan

Slovenská variace francouzských Intouchables je svérázně osvěžující a vkusná taškařice, která odsejpá a nenudí ani na chvíli. Má to nápad, vizi, zvládnuté řemeslo.. Proč to sakra nejde častěji a proč to sakra nejde u nás? ()

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

26.04.2024

V pátek 26. dubna 2024 se v bratislavské budově Slovenského rozhlasu uskutečnil 13. ročník předávání slovenských národních filmových cen Slnko v sieti, na nichž byly oceněny výrazné počiny a tvůrčí… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD