Divoké 90. roky. Šuštiakové súpravy, pestrofarebné saká, veľké magnetofóny, videoprehrávače, gýčová dancefloor hudba, videopožičovne na každom kroku, nové spoločenské pomery, záplava rôznych podvodníčkov, začínajúci organizovaný zločin a s ním spojené násilie a korupcia. V tomto čase a prostredí anonymného slovenského malomesta sa odohráva príbeh Laca Hundera – údržbára v múzeu, ktorý je hrdý na svoju prácu, ale kvôli svojej cholerickej povahe sa ocitne v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. (CinemArt SK)

frxXx

Neočakávaný a veľmi prijemný filmový zážitok. Neočakávaný lebo nebýva zvykom, že by som videl slovenský film, ktorý mal nenásilný humor, nesnažil by sa nasilu podať morálne posolstvo a mal by aj pútavý dej. Príjemný zážitok, pretože si nepamätám plné kino spokojného publika. Že sa ľudia smiali primárne na nadávkach? To je už ich problém a naša vizitka, nadávky mi v tomto filme vôbec neprišli ako pointa.  Ako film prebiehal si vravím, veď to je celkom fajn len to nedovrzajte! A dovrzanie vôbec neprišlo. Po konci som ešte stále neveril, či som naozaj videl dobrý film alebo som len opitý atmosférou v sále a svojou slabosťou na filmy, ktoré sú svojim prostredím blízke môjmu reálnemu okoliu. Pozitívne hodnotím zakomponovania do filmu známych slovenských tvári ale aj hlasov :). 4*+* ako vždy bonus pre SR film, keďže si dokážem predstaviť, aké to majú filmári u nás ťažké. ()

petisek

Naposledy som sa na slovenskom filme takto bavil.... vlastne asi nikdy. A keď nad tým premýšľam, tak Invalid je najzábavnejší film, aký som videl za posledné roky. Nejde o žiadne umenie, ale natočený je skutočne dobre. Nemá jediný moment, ktorý by mi vadil. Nečakal som, že na Slovensku sa raz podarí nakrútiť niečo, čomu dám z fleku 5*, ale stalo sa. Gratulujem tvorcom. Gregor Hološka a Zdeněk Godla by spolu ešte mohli pred kamerou objaviť, neskutočná dvojica! ()

airmato

Tak predsa sa to dá. Výborné obsadenie, trefný humor a svižná akcia, ktorá konečne nevyzerá trápne. Dokonca aj Krajčiová sa dala zniesť. Zabavil som sa viac ako som čakal. Budem čakať na Invalid2 :) ... ()

Mire

Deväťdesiate roky som zažil len ako dieťa, ku koncu už školopovinné, v tomto filme sa tieto divoké časy podarilo pre nás mladších zhmotniť celkom dôveryhodne. Čo je ale podstatné je fakt, že tu máme komédiu zo slovenskej produkcie, ktorá je vďaka skvelej zápletke a hereckému obsadeniu skutočne vtipná; miestami mi to pripadalo ako taká slovenská parafráza na legendárny Pulp Fiction, zasadená do tuzemského prostredia a špecifickej doby. Vulgarizmov tu bolo skutočne dosť, ale snáď sa nebudeme hrať na nejaké citlivky v situácii, keď Lackovi výťah unesie vozík :-) Vrcholom bola asi policajná naháňačka s vozičkárom, to naozaj nemalo chybu. A keď k tomu pripočítam aj "cameo" maestra Meliška v scéne z cigánskej osady, tak na plný počet chýba už len fakt kúsok. Tlieskam! [Videné v kine Cinema City (VIVO!), Bratislava, 18.3.2023] ()

Venom666

Tak to byla jízda, málem jsem umřel smíchy. Musím ocenit že se tvůrci filmu nebáli v této době dělat srandu z různých národnostních menšin a nevynechali ani gaye. ()

Mamlas odpad!

Snůška přízemní demence od našich východních sousedů. Pokud tohle má být zábava, kterou lidi oceňují, což se podle hodnocení 82% očividně děje, jsme jako lidstvo v prdeli. (7%) ()

HEED

Jsem fakt rád za slováky, že mají koule natočit něco takového, tak trefného a vtipného zároveň. Bavil jsem se od začátku až do konce. Ani na chvíli to nenudilo. ()

Dejvecd

Keď niekto povie, že ideme pozerať nový československý film, väčšinou len znechutene odmietnem s pocitom, že sa bude jednať o ďalší katastrofálne zahratý a otravne nevtipný odpad a skoro som takto vynechal aj nový počin režiséra Jonáša Karáska. A som rád, že len skoro. Áno Invalid je v podstate úplná blbina, ktorá občas pôsobí dosť nascriptovane, priamočiaro (čo sa hl. dejovej línie týka) a väčšina vecí, čo sa na plátne deje sa dejú, pretože sa dej potrebuje hýbať dopredu. Avšak, na rozdiel od väčšiny československých počinov je Invalid film, kde to až tak nevadí. Invalid je blbina, ale je to sakra vtipná, energická a na lokálnu tvorbu dosť originálna blbina, ktorej sa skvelo darí parodovať seba aj Slovensko samotné. A našťastie si to ten fakt (že je to blbostička) aj uvedomuje a ťaží to na maximum. // Divák sa baví. Film vyzerá audiovizuálne dosť pekne. Herecky som si to užil. A vlastne aj príbehovo to napriek priamočiarosti pôsobí neuveriteľne fresh. Najlepšie spracovaný hrdina na vozíku. 7/10 ()

Jehan

Když jsem poprvé četl o filmu a viděl plakát, trochu jsem se lekl, co to bude za pitomost, ale když to u nás promítali v letním "kině" u nádražní kavárny, neodolal jsem. A vůbec nelituji. Bavili jsme se výtečně, neboť je to úlet par excellence. Ústřední dvojka funguje báječně a Zdeněk Godla zapadl dokonale. Pohled na něj v parádní uniformě SS Gruppenführera je za všechny prachy a vůbec to není samoúčelná křeč. Závěrečná scéna mumraje v restauraci podkreslená patetickým hlasem Karola Duchoňa pějícím hit V dolinách mě přiměla k smíchu ještě doma. Doporučuji. ()

adamix

Na slovenské pomery slušné a konečne asi prvý krát za veľmi dlhú dobu ku kvalite filmu nemuseli dopomôcť filmársky skúsenejší a zručnejší českí susedia. Dobrý nápad ako nasrať invalidného chlapa, ktorému život a okolie znepríjemňujú všetci, či už je na invalidnom vozíku alebo nie. Ako čierna akčná komédia, oprierajúca sa o myšlienky, že aj keď človek nemá nohy, stále má zmysel žiť a strieľať historickými zbraňami odporných gaunerov :). A kamarát Gabo v nacistickej uniforme je sympaťák, ktorý by vlastne celý príbeh vklude zvládol utiahnuť aj sám. Invalid je okrem iného aj dôkazom toho, že sa dá natočiť lepší, kvalitnejší a zábavnejší film bez takých okukaných hereckých tvárí ako sú Maštalír či Koleník. Za mňa 75%. ()

jayman

Ešte som snáď nevidel slovenský film, ktorý by nezlyhával na scenári, presnejšie na dialógoch. Tomáš Dušička sa takisto nezaprel a napísal fakt pár debilných replík, ktoré týpci ako Ivo Gogál prednášajú tým najtrápnejším televíznym hlasom. Okrem toho filmu v tretej tretine dochádza dych a hoci by som rád napísal, že to vyváži epické finále, to má od epickosti ďaleko. Napriek tomu je však Invalid žánrovkou, ktorá slovenskej kinematografii chýbala. Na naše pomery preto 4. ()

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

26.04.2024

V pátek 26. dubna 2024 se v bratislavské budově Slovenského rozhlasu uskutečnil 13. ročník předávání slovenských národních filmových cen Slnko v sieti, na nichž byly oceněny výrazné počiny a tvůrčí… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD