Divoké 90. roky. Šuštiakové súpravy, pestrofarebné saká, veľké magnetofóny, videoprehrávače, gýčová dancefloor hudba, videopožičovne na každom kroku, nové spoločenské pomery, záplava rôznych podvodníčkov, začínajúci organizovaný zločin a s ním spojené násilie a korupcia. V tomto čase a prostredí anonymného slovenského malomesta sa odohráva príbeh Laca Hundera – údržbára v múzeu, ktorý je hrdý na svoju prácu, ale kvôli svojej cholerickej povahe sa ocitne v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. (Cinemart SK)

AnanAss

Scénář jako od Coenů, natočený v dravé režii jako od Ritchieho nebo Boyla, s nádechem grindhousu. No neber to! Slováci se vyšvihli a natočili sakra brutálně černohumornou pecku, s mysteriózním nádechem, o přátelství až za hrob, které by mohl závidět i Olda Šetrhendů s Vinetúem. A zároveň buddy movie se sympatickým cikánem flegmatikem, kde co věta, to perla („Laco je dobrý člověk… keď by ma poslal do riti, tak sa na tú cestu budem aj tešiť.“, „Indiáni sú niečo ako cigáni, tiež si ťažko hľadajú robotu.“) a jeho bílým neurotickým gádžem, který má pro změnu vše nádherně u řiti. Mstitel s vytuněným invalidním vozíkem, cikán v esesácké uniformě s háknkrojcem na paži, prostředí devadesátkových sídlišť a videopůjčoven, černý humor dle mého gusta (v televizi začne hrát Nagyho song Sám s nohami na stole, poté co hlavní postava ochrne), vizuální lahůdka a spolu s Bengrem jeden z nejlepších česko/slovenských filmů za poslední dobu. Jo a neřekl bych, že masakr v muzeu začal ukradeným deklem… vždyť to přeci vše odstartoval synáček breakdancer a jeho zničený kazeťák. ■ AnanAss‘s Score: 8/10 ■ ()

Rockerman

Hořká až černá komedie, ve které konečně vítězí dobro nad zlem. Nebo ne? Každopádně povedená komedie, jak nespravedlnostmi stíhaný chlapík vezme spravedlnost do vlastních rukou a zamete s padouchy různého druhu. Spousta srandy a hlášek i hodně pravdy a skutečnost, že snad poprvé Godla hraje. Je to asi proto, že až tak moc hrát nemusí. Chvilkami těžkopádné a přikrášlené co se týče Cikánů, ale zábavné. ()

montongery

Super úlet, i bez fantasy či sci-fi prvků mi toto hodně přišlo jako knihy řezníka z Bruntálu Františka Kotlety. Jednoduchý příběh, super kulisy, temná a syrová atmosféra a jeden nepravděpodobný hrdina, co zmákne vše. ()

sadlokan

Netrep kokotinas.Teraz pojdeš so mnou,lebo ti dorežem tie galusky!Nemluvě o tom že jsou tam chvílema tak pěkně vycentrovaný záběry i soundtrack tak jako na”Andersona”.A Godla je Stierlitz XXl.century! ()

Rathalos

Tak toto je obrovske prekvapenie a tazko uverit tomu,ze to natocili Slovaci,ale je to tak,vyborna komedia,v ktorej exceluje Gregor Holoska,ale zaujal aj Zdenek Godla,naozaj to stalo za to,skvela zabavna zalezitost,ktora ma pobavila,klobuk dole...:⁠-⁠) ()

CaptainCzech

Fajnově přestřelená komedie, kterých je v československém rybníčku málo. Kanonáda vtipů je rychlá, ale ne každý trefí svůj cíl. Každopádně svůj účel to rozhodně splní a to zabavit diváka. Hološka si celý film krade pro sebe a jeho výkon je opravdu kvalitní. Palec nahoru za odvahu toto vytvořit. Silné 3* ()

Olík

Komedie černější pleti i minulost Zdeňka Godly. Devadesátková absurdita…..cikáni, vozíčkáři, mafiáni, sušťákové soupravy s gulemi danými doprava a nekorektní pomsta velikosti blesků nad Tatrou. Palec na horu za odvahu, palec na horu za invenci, palec nahoru za realizaci…..cholerické osvěžení zatuchlé československé kinematografie. ()

Razzor_82

"Spravili ste zo mňa kripla!" Sprostě ho okradli a udělali z něj invalidu. Věčně nasraný Laco přišel o rodinu i zdraví ale ukáže nám jak to životě nepoložit ani z křesla o dvou kolech. Díky své vynalézavosti a odhodlání je připraven na odplatu. Samozřejmě musíme brát celou vendetu s velkou nadsázkou. Devadesátková atmoška dodala snímku kouzlo. No vida, že jde natočit komedii i bez trapáren. Hološka je výborný ve své proměně z despoty na mstitele. Godla mu skvěle k tomu servíruje. Cikány a vozíčkáře tady nemá nikdo rád. Tak vzniká ojedinělé přátelství dvou odepsaných lidí. Není to žádná kopírka Ritchieových filmů. Tohle je prostě černohumorný originál se sociálním přesahem. 7/10 ()

Biopler

Skvelý casting ústrednej dvojky v podaní Hološka a Godla veľmi baví + hlavná vec, sú veľmi uveriteľní v tom čo hrajú a čo povedia. Veriť sa dá aj Sávovi Popovičovi, ktorého pupušský mafián je taká prdel, že až. Najviac to nesadlo Rytmusovi, na ktorom vidno, že to najviac prehráva, našťastie v minimalistickej role. Tvorcovia vedia pobaviť, ale nevyhýbajú sa rovnakému typu humoru, mierim hlavne na účelovo vyskladané zábery, ktorých "pointa" sa opakuje. Napr. tým, že chcú diváka potešiť nejakým hitom z deväťdesiatok, neváhajú to nasilu strčiť do scény kedy hlavná postava príde domov ako invalid a pustí telku a čo na ňu vyskočí? Singel Nagyho "S nohami na stole". Resp. žene predtým v inej scéne povie, že "nebude to také ľahké drahá, nemôžeš ma vymeniť, som tvoj muž". Korunu tomu dávajú billboardy kde kandidát oznamuje, že mesto postaví na nohy. Je to jasná narážka na hrdinu, avšak tým, že sa to v rýchlom slede všetko vysype pred diváka, otravuje sílená účelovosť. Veď pri humore na to nemusíme stále tlačiť a stále niečo chrliť. Ináč Karásek výborne zvláda remeslo, je presvedčivý aj v tmavých scénach múzea. Je klasicky patetický, je cítiť, že si to užíval na režisérskej stoličke, avšak cítiť aj to, že sa len minimálne posunul od snímky Kandidát spred 10 rokov. A že zošróboval narýchlo záver, aby hrdina bol nevinný, že sa zachoval v sebaobrane pri krvavých jatkách, no pánenko skákavá, či pánko Kot :) a tomuto už len uveriť, že? ()

ViktorS

Na Slovenské pomery sa jedná podľa mňa o veľmi nápaditú a kvalitnú snímku. Celkový nápad je v skutku zaujímavý a film vie preto často prekvapiť svojím smerovaním. To je často mierne brutálne, ale aj komediálne ako sa na čiernu komédiu patrí. Je to tu skvelo vyvážené a jednu vtipnú scénu strieda druhá. Uznávam, že nie všetky sú perfektné, no ako celok je to stále slušne zábavné a zmysluplné, teda nie sú tu čisto len prvoplánové vtipy. Páčilo sa mi celkové vykreslenie doby, v ktorej sa film odohráva. Odkaz v podobe Mečiara s jeho legendárnou rozlúčkou bol najlepší. Ale celkovo prostredie bolo autentické. Ono asi jedinou výhodou poničených verejných priestorov v slovenských mestách je ten, že zaniká problém ich úpravy, ak majú predstavovať 90. roky. Obraz rómskej osady bol fajn. Oceňujem, že Rómov zbytočne nasilu neidealizovali, ale rovnako aj neznevažovali. Proste také typické zobrazenie, ktoré nie je nikdy čiernobiele. No v istom zmysle slova film je čiernobiely, keďže naše hlavné postavy sú údržbár Laco a Róm Gabo. Skvelé duo, úžasne to zahrali. Gregor Hološka ako Laco bol skvelý a uveriteľný, rovnako tak Zdeňek Godla, ktorý bol aj ako rozprávač príbehu super. No musím oceniť aj menšiu rolu Rytmusa, úprimne zo záporných postáv sa mi páčil najviac práve on. Ale aj také špeciálne efekty boli dosť slušné. Nebolo ich tu síce veľa a neboli nejako sofistikované, ale pôsobili fakt dobre. Jasné, nie je to dokonalý film a je tam ešte čo zlepšovať, ale ja rád nadhodnocujem slovenskú tvorbu, preto dávam 5 hviezd. ()

PEZ

V rámci (česko)slovenskej kinematografie niečo úplne výnimočné. Stále sa nestačím čudovať, že niekto natočil taký štýlový film. A sedelo v ňom vlastne všetko - aj príbeh, aj forma, aj postavy, aj dialógy, aj herecké výkony. V podstate ten film nemá chybu. Je len na vás, či pristúpite na takýto špecifický žáner. Ak áno, budete sa baviť kráľovský. Ja som sa bavil celý čas a som rád, že to bolo v kine. ()

Kingjiri

Než usedne hlavní hrdina na vozík neni zábavy tolik, což představuje asi třetinu stopáže. Godla prostě jenom začíná vyprávění "jak to celý bylo" na policejní stanici zdánlivě nesouvisejícíma historkama. Ovšem je třeba podotknout, že vypointování dění kolem poklopu se podařilo na jedničku. Po pomalejšim úvodu se tempo vyprávění konečně víc rozjelo a začalo padat víc vtípků na účet nepřizpůsobivý menšiny nebo invalidů. Pár nekorektních momentů se přece jenom našlo a padlo pár dobrejch hlášek. Nějaký vtípky však balancovaly na pomezí nekorektního a trapně prvoplánovýho humoru (např. teplej nácek nebo Godla v nacistický uniformě). Chápu, že dnešní doba nějakýmu humoru bez zábran ve stylu Český sody příliš nepřeje, ale přiznám se, že jsem i přesto čekal v tomhle směru víc. Párkrát jsem se zasmál a na nějaký hlášky si vzpomenu i za pár let, ale zase nemůžu říct, že bych se nějak královsky bavil. Za mě teda spíš lehce nadprůměrná a místama sympaticky nekorektní černá komedie, tři hodně silný hvězdy. ()

FeriusParfax

Humor je na 3 hvězdy. Je fajn, že si ze sebe cigoši umí udělat srandu. Ze všech fórků mě nejvíc dostal hajlující cigán Godla v nacistickém obleku. Děj mě do sebe ale úplně nevtáhnul. Nevím, čím to bylo zapříčiněno. Líbily se mi jen cynické a rasistické vtípky. Ostatní – například policisté a gauneři byli trošku trapní. Opět si Slováci nemohli odpustit nějaké to rýpnutí do politiky. Vidím to jako nadprůměrně vydařenou komedii, kterých by mohlo být klidně více a vždy bych se na ně s chutí koukla. ()

0L0V0

Je to jazda! Jazda, ktorá nespomaľuje, pevné stojí na štyroch kolesách! Graduje a pridáva ďalšie nápadite hnacie motory v podobe fórov, ktorým sa zasmejú všetci, lebo sú zo života. Hološka je sám sebou, autenticky predáva cholerika, ktorému divák má šancu porozumieť a nadávky sú súčasťou charakteru. Slovákom sa podarilo nakrútiť taký slovenský Podfu(c)k aaa žasnem ako drží pohromade a nemá slabé momenty. Konečne žánrový film pri ktorom sa dá oddýchnuť a nemám problém si ho pozrieť opäť. 85% ()

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

26.04.2024

V pátek 26. dubna 2024 se v bratislavské budově Slovenského rozhlasu uskutečnil 13. ročník předávání slovenských národních filmových cen Slnko v sieti, na nichž byly oceněny výrazné počiny a tvůrčí… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD