Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora

• USA Guillermo del Toro's Cabinet of Curiosities (viac)
Dráma / Horor / Mysteriózny / Thriller
USA, 2022, 7 h 24 min (Minutáž: 37–63 min)

Tvorcovia:

Guillermo del Toro

Predloha:

H.P. Lovecraft (poviedka), Michael Shea (poviedka) (viac)

Guillermo del Toro (sprievodca), Tim Blake Nelson, F. Murray Abraham, Kate Micucci, Crispin Glover, Peter Weller, Andrew Lincoln, Rupert Grint, Eric André (viac)

Mrazivá hororová kolekce osmi úžasně vizuálně propracovaných příběhů plných hrůzy, kterou vytvořil Guillermo del Toro. (Netflix)

Trevor

Mohlo to dopadnúť oveľa lepšie, avšak nejedná sa o úplné sklamanie, predsa len kto pozná tvorbu Del Tora nemohol čakať potoky krvi ale príbehy ktoré balansujú na hrane sveta duchov a reality. Kúskom ktorý sa vydaril asi najviac je napriek tomu epizóda Graveyard Rats, predsa len mala skvelý retro nádych a na pomery Del Tora mala asi najbližšie ku klasickým hororom zo zlatej éry tohto žánru a tak trochu vyvolala nostalgické spomienky na skvelé Tales from the Crypt. Minimálne 3 prábehy by sa dali ešte čo sa týka dĺžky dali okresať (Lot 36, The Viewing ale najmä The Murmuring) a naopak iba už spomínaný Graveyard Rats a The Autopsy by v pohodo mohli byť aj celovečernými filmami. Za mňa prevláda spokojnosť ale označiť túto sériu ako prekvapenie roka by bolo príliž odvážne, no červené čísla tesne nad hranicou 70% by si 5 z 8 poviedok asi zaslúžilo. ()

ilemas

Pěkně natočeno, ale tyto příběhy nejsou pro mě. Hrůzu ani napětí ve mě nevyvolávají, protože každý se mě zdá velice praštěný. ()

M.i.k.e

Guillermo Del Toro zaštítil sérii osmi různých, na sebe nenavazujících a nikterak propojených hororových příběhu a jakkoliv ani jeden z nich není v jádru špatný a osobně mě bavilo, že každý je trochu jiný, do dokonalosti má tahle série daleko. Jejím největším nepřítelem je primárně stopáž jednotlivých dílů. Některé skvěle budují atmosféru a pak najednou skončí, některé by naopak potřebovali děj naopak zhustit a mít epizody kratší. Ta cca hodina, kterou většina epizod má se ukazuje jako naprosto nevyhovující čas, protože i když se to může zdát jako poměrně slušný prostor na to odvyprávět malou hororovou hříčku, opak je pravdou a někdy to buď nestačí a nebo je to naopak strašně moc času a bohatě by pro slušnou jednohubku stačila polovina. Technicky téhle sérii každopádně není moc co vytknout a všechny epizody vypadají velmi dobře a některé si dost dobře umím představit jako plnohodnotné celovečerní žánrovky...60% ()

Lenka.Vilka

Prostě se s tím smiřte, je to hororová antologie. A jelikož horor neznamená v překladu "bezduchý potok krve", tak je fajn, že je zde zastoupení každého odstínu hororu. Já chápu, že to nemusí každému sednout, ale pokud má někdo skutečně rád horor, tohle by se mu mělo líbit. Pokud ne, není problém v látce. Za mě top Šum křídel, Prohlídka a Mimo. ()

FrankSusta

Guillerma del Tora se vší pravdou obdivuji. Jeho filmy/knihy (celkově náměty) prokazují velikou vzdělanost a přehled tohoto nadaného umělce, kterého osobně označuji za tvůrce psychologických hororů, jelikož ta síla strachu v jeho počinech pramení z toho důkladného promyšlení jednotlivých postav, jejich motivací, jejich minulosti/přítomnosti/budoucnosti. A tak tam vždy pomaličku odkrývá každou jednotlivou jejich stránku, až se nakonec z nich vyklube ten strašidelný duch, který k velkolepému filmovému/knižnímu zážitku bohatě stačí (samozřejmě existují s těmi postavami a jejich temnými myslemi vyjímky, kupř. Tvář vody). A tak jsem se samozřejmě těšil, až jeho seriál vyjde. Antologie o osmi dílech, to všechno pod palcem mistra! Panebože, jak já se těšil. A pak jsem zjistil, že dělá pouhopouhého tvůrce a režie a scénářů se chopili jiní, pro mě téměř neznámí. Ale mé nadšení neopadávalo. A tak jsem se na to vrhnul. A musím říct, že takové zklamání to zas není. Tedy, rozhodně jsem byl nadšen po zjištění, že předlohu pro první a poslední díl napsal Guillermo sám... ale konečný výsledek lehce zklamal. Antologie/takové to případy skvěle dokazují, že ať může být cokoliv sebevíce geniální, konečné slovo režiséra je zkrátka konečné slovo (tedy, já to předlohu nečetl, ale jsem jaksi zaslepen tím autorem, takže takhle počítám, že to bude perfektní). Ale abych tu nemluvil jen o tomto skvělém a průkopovém tvůrci. Ten seriál měl veliký potenciál, kterého se se vší vervou chytil a většina štábu nad tím dozajista ztratila hromady času, během kterého se ale vše pokusili udělat téměř dokonalé. A to se jim samozřejmě pod taktovkou del Tora povedlo. Úžasná výprava, fantastické kostýmy, úžasné housle... zkrátka a dobře skvělé filmové řemeslo. Největší problémy však cítím ze samotných příběhů. Ano, jedná se o povídky a rozehrání několika všemožných zajímavých linek v takovém podání zkrátka nedokáží, ale jakto, že kupříkladu v této epizodě se to skvěle povedlo, namísto čehož zde takřka vůbec. A jakto, že dokáží stvořit takovouto naprosto geniální psychologickou konverzačku s velkolepým vyvrcholením, namísto čehož v epizodě Mimo (která jde tedy úplně mimo mě) se jenom plácají kolem nějakých prázdných motivací a horor si chtějí jen kompenzovat velkou sekyrou (upozornění: velká sekyra rozhodně horor sama od sebe neudělá). Pardon, ale takové nedostatky a protiklady tam jsou občas až moc, a při sledování to dost bolí. Dejme si za příklad Love, Death & Robots, kde, ano, občas se najde něco, co jde taky úplně mimo, ale většina věcí se drží jednoho a toho samého tématu. A taky se u LDR nejdená o prvoplánový horor, a funguje i tak mnohem líp než některé epizody tohoto seriálu, kde až moc tlačí na pilu a na strašidelné elementy. Achjo, fakt mi je docela líto, že to skončilo takhle. Mohlo to být mnohem lepší, ale tohle je jen promarněný potenciál něčeho velkolepého, se jménem velkolepého tvůrce. 6,5-7/10  více ZDE ()

NiWi

Obstojná povídková antalogie, která však mohla nabídnout o kus víc s přihlédnutím na režisérská jména, které mexický milovník hororu nashromáždil. Celá série nabízí přesně to, co od Del Torova projektu očekávat - dobovou atmosféru, velmi zdařilé praktické příšery a hromadu mysteriózna. Většina epizod však nedokáže hodinovou stopáž vyplnit zábavou, a pokud čekáte hromadu krve a lekačku za každým rohem, budete zklamaní. Osobně jsem schopný výše popsané nedostatky sérii odpustit, avšak pokud nejste vyloženými fanoušky mexického režiséra a jeho stylu, většina epizod vás zkrátka nedokáže naplno zabavit. A i když jsem se vyloženě nenudil, po shlédnutí ve mně přetrvává pocit, že se z projektu dalo vytřískat o chlup více. Nejlepší epizody Graveyard Rats, The Autopsy a The Viewing. ()

majo0007

Nič moc. Del Tora neznášam, odkedy komplet ujebal námet The Shape of Water a ešte za to získal Oscara. To bola fraška. A aj v tomto sa horko ťažko pohybuje - obrazne aj doslovne, tukan čo si nevidí na pinďúra. Niektoré poviedky sú na odpad (Mimo) atď... Páčila sa mi akurvát pekne zahraná trojka. Ináč Halloweenske fiasko. Teraz možno prásknem od veci... ale jak Jordan Peele dojebal The Twilight Zone.... síce Toro nemal čo dojebať, ale aj tak to spravil! Kuriozita dostala svoje meno, preto nemôže byť ani dobrá, ani zlá. Len zbytočná. A banujem tých pár večerov čo som s týmto stratil. ()

Cedr

Nevyrovnaná směsice se škálou od naprosté dokonalosti k nesnesitelné nudě. Úvody od del Tora jsou zbytečné a nenabízí nic přínosného. Jeho taktovka dává většině epizod ale skvělý a i přes rozdílné dobové zasazení relativně konzistentní (resp. konzistentně kvalitní) look (kulisy, osvětlení, kostýmy) a vysoké produkční hodnoty. S kvalitou režie a scénáře je to však horská dráha. The Viewing(E07) > Pickman's Model(E05) > The Autopsy(E03) > Graveyard Rats(E02) > Lot 36(E01) > Dreams in the Witch House(E06) >>> shit >>>> The Outside(E04) = The Murmuring(E08) ()

SniperG1

Popravdě jsem se moc těšil a v poddání del Tora měl velké očekávání. Ale tohle jsem fakt nečekal, že dostanu až na 2-3 obstojné díly, totální pohádky...50% ()

filmmovier

Z řemeslného hlediska tady funguje snad všechno, osvědčení herci nezklamou a některé výsledné filmy vyloženě nadchnou. Podmínky hororového žánru jsou zde zvládnuty na výbornou a na své si tady přijde jak milovníci duchařin či klasických dobovek, tak uctívači nechutných výjevů. Del Toro tenhle svůj projekt zaštítil opravdu výborně a já si nedokážu představit, že by snad měl dopadnout lépe, zato mnohem hůř mohl vypadat úplně v klidu. Nezbývá než doufat, že si v případné druhé sérii mexický Hitchcock také sám něco zrežíruje. Třeba V horách šílenství. Dvoudílné.  // Něco je slabší, něco skvělé, něco výborné, ale vyloženě nezklamal žádný z osmi příběhů. Tahle série skvěle kráčí ve šlépějích klasických žánrových antologií a všechny její příspěvky jsou navíc řemeslně prvotřídně zvládnuty. Stojí to za to, každý si zde najde to (jistě nejedno) své. Více zde. 8/10. ()

Avathar

Napokon vlastne dosť priemerné. Najviac ma oslovili poviedky Graveyard Rats, Pickman's Model, The Viewing a The Murmuring. Zvyšok skôr nudil, prípadne vyslovene otravoval (The Outside). Del Torovo úvodné slovo sa mi páčilo (rovnako ako jeho štýlový Kabinet), ale mohlo byť pokojne dlhšie. Suma sumárum: Dalo sa to, ale čakal som predsa len trochu viac (prípadnej druhej sérii ale asi šancu dám). ()

rowdys

Cabinet je ako ranny uponahlany sex - clovek si ho uzije aj ked sem tam nepride uplne uspokojive vyvrcholenie. Ludia co cakali, ze ich budu lakacky zhadzovat z kresla s mrtvicou, pochopitelne frflu. No kto aspon trochu pozna Guillerma, tak vie, ze jeho tvorba je hlavne o atmosfere a ta je hnacim kolesom aj tejto antologie. Obcas zamrzi, ze niektore epizody koncia tam, kde by si divak prial, aby bol pribeh stvoraktovkou. V druhej sezone, ak niekedy vznikne, si ale hlavne zelam viac lovecraftovskych epizod! ()

Narya89

Mám ráda hororové povídky, například od Koontze, Kinga, apod., nicméně tento seriál není hororový, ale pouze nechutný. SPOILER ALERT: Hnusné obrazy s démony, názorné pitvy lidí, zombie, jakýsi hadovitý ďábel a odporné rituály, ženská co se jí loupe kůže, dokonce hlava dítěte pečená v troubě? Vydržela jsem pět dílů, víc opravdu nezvládnu, nemám na to žaludek. ()

Dakken

Pekné úvodné titulky, pekný vyzuál a ľahký Beyond Belief vibe. To je asi všetko pozitívne na Cabinet of Curiosities a že je to žalostne málo. Ako každý správny hororový fanúšik po ohlásení vzniku tohoto projektu som mal veľký hype a očakávania, ktoré sú bohužiaľ nenaplnené a prevláda pocit veľkého sklamania z premrhaného potenciálu. Nuda, nezáživné, bez atmosféry, povedal by som, že to celé pôsobilo úbohým dojmom. Veľká škoda a prehra tvorcov ()

Soweek

Doukoukal jsem asi do půlky. Bohužel Netflix pouze znásilňuje jméno Del Tora a nabízí obyčejné Tales from the Crypt verze 2022. Příběhy, které bohužel nejsou vůbec zajímavé, napínavé a rozhodně ne strašidelné. ()

Del Torův Frankenstein nabírá obsazení

Del Torův Frankenstein nabírá obsazení

19.03.2023

Legendární mexický režisér a scenárista Guillermo del Toro (Hellboy, Faunův labyrint) si v Hollywoodu už nějakou dobu může díky svému Oscaru za nejlepší film v podobě Tváře vody dělat co chce. Tedy… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD