Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora

(epizóda)
  • USA The Autopsy
Dráma / Horor / Mysteriózny / Thriller
USA, 2022, 57 min

Zkušený šerif ohledává v lese mrtvolu a zavolá si na pomoc lékaře, se kterým se zná celé roky. Společně pak odhalí sérii děsivých událostí. (Netflix)

Lenka.Vilka

Předloha vyšla pouze v Ikarii. Škoda, po shlédnutí dílu bych si to přečetla docela ráda. Takže rovnou k předloženému příběhu. První polovina se zaměřuje na to, jak se dostali na pitvu a druhá je, jak název napovídá, takže žádné překvapení, pitva samotná. A natočené to bylo dobře. A teď nemyslím nechutnosti, ale všechny ty drobné detaily, kterých si všimá kamera. Protože díky tomu a celkově kameře to bylo tolik děsivý, kdy jsem si říkala, že každou chvíli něco vyskočí a nebo něco sleduje z dálky. Skvěle natočený a ten závěr byl prostě...nádhernej. Já ocením příběhy, kde někdo takhle zvedne prostředník  ;)  Vtipný fakt: zrovna jsem mám připravený film Prázdnota. A hele, hele, kdo režíroval tenhle díl! :) ()

Anderton

Pokiaľ máte radi prostredie pitevne, najlepšie nejakej pôsobiacej ako spred sto rokov, tak sa máte na čo tešiť. F. Murray Abraham vo výbornej úlohe patológa umierajúceho na rakovinu má za úlohu vypitvať robotníkov v bani, ktorí umreli za záhadných okolností. Jeho zistenia sú pred kamerou zobrazené veľmi explicitne, až by to možno nevydržal ani samotný Lovercraft. Cesta ľudským telom je nezabudnuteľná, takto sme mimozemskú inváziu ešte nevideli. Epizóda by sa mohla volať napríklad aj Posledný hostiteľ. ()

Omnibus

"Mrtvola dnes machruje, při pitvě si libuje." Pozor, mrtvolné SPOILERY! Ze závalu na šachtě vykopaná epizoda, která je bezkonkurenčně nejzajímavějším exponátem v Kabinetu. Nejenže to má hororovou atmosféru, že by se dala krájet...  ona se i krájí! Mrtvolám se tu myjí vlasy, skalpely se blýskají, čvachtají tu tělní tekutiny i krvavý hlen vyloučený během agónie oběti, doširoka se rozevírají hrudní koše a patologova pracka nenechavá šmátrá po vlhkých orgánech... zkrátka řádný eklhaft. Cynicky podbarveno rozvernými písničkami z rádia. Pracoviště i postupy naprosto přesné. Pozn.: Řez "Y" při rozevírání hrudního koše se dělá v USA, u nás jen lajna "I" (tchán je patolog). Ovšem autopitva, čili pitvání sebe sama ještě zaživa, resp zanemrtva, to byla novinka i pro mě. Tfujtajbl. Nejzajímavější byl souboj dvou vůlí, lidské a nelidské, kdy kosmocizopasník, t.č. nažouželený do flekaté mrtvoly, rozšafně poučoval patologa: "Dobytek nesmí chápat, co ho požírá." a mlsně slinil nad jeho smrtí prolezlým tělem: "Cítím vaši rakovinu, doktore, je lahodná." Tak dobrou chuť. Kolik střevních kliček mnu v dlani? Plný počet. ()

Sebule

Dobrej díl, ale první polovina mohla být kratší. Atmosféra v pitevně než se ukázala příšera se mi velice líbila. Bylo to docela nechutné, ale opět skvělá práce s osvětlením a kamerou. Možná bych byl radši kdyby i ta druhá půlka byla taková víc atmosférická, autoři se rozhodli jít tou druhou cestou, brutální a nechutnou, což ve výsledku bylo fajn. ()

Cedr

Kulisy/produkční hodnoty opět skvělé a tyto prvky patří mezi (jediné) objektivně dokonalé stránky této antologie. Guillermo del Toro je v tomto vážně třída. Co se týče citu pro scénář... tam to u něj už... mírně řečeno skřípe. Scénáristicky je The Autopsy zatím rozhodně nejoriginálnější, nejzajímavější a nejdospělejší jednohubka. ()

• V epizodě zazní celkem 6x slovo „fuck“. (noelcoward73)