Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora

• USA Guillermo del Toro's Cabinet of Curiosities (viac)
Dráma / Horor / Mysteriózny / Thriller
USA, 2022, 7 h 24 min (Minutáž: 37–63 min)

Tvorcovia:

Guillermo del Toro

Predloha:

H.P. Lovecraft (poviedka), Michael Shea (poviedka) (viac)

Guillermo del Toro (sprievodca), Tim Blake Nelson, F. Murray Abraham, Kate Micucci, Crispin Glover, Peter Weller, Andrew Lincoln, Rupert Grint, Eric André (viac)

Mrazivá hororová kolekce osmi úžasně vizuálně propracovaných příběhů plných hrůzy, kterou vytvořil Guillermo del Toro. (Netflix)

Davies182

Několik částí jsem si vyloženě užil a chrochtal u nich blahem hororového blázna a nadšence do Lovecrafta, jen abych v dalších dílech seznal, že se tu dá narazit i na nefalšované televizní dno. Jako jo, každý si tu najde to svoje, a všem se asi zavděčit nelze, jen by to občas nemuselo působit tak hrozně levně. [Netflix] ()

J*A*S*M

Produkčně moc pěkně ošetřené, ale stejně ve výsledku nevzrušivé, zapomenutelné a bez šťávy. Takže vlastně typický Netflix poslední doby. S výjimkou solidní Pitvy Davida Priora pro mě všechny povídky spojuje neschopnost zaujmout a vtáhnout do děje až do chvíle, než se začne explicitně dít něco žánrově vděčného. Což se povětšinou stane až výrazně blíže konci než začátku. ()

T2

Guillermo del Toro v šľapajách Hitchcocka ponúka svoju zvrátenu show v réžii známych režisérov. Prvé dva príbehy sú ale skôr takou ľahšou "horor" prechádzkou, neodrovná to, čakám podstatne viac. /50%/ ()

Fr

„DNEŠNÍ PŘÍBĚH SE JMENUJE…. REŽÍROVAL HO…“ Guillermo del Toro jako Hitchcock a příběhy jako zajímavosti z hororovýho světa.  Bohužel mě to moc nebralo. Hodně věcí jsou píčoviny a někdy je i těch 60 minut na příběh moc. Asi nejzajímavější mně připadal příběh číslo pět, udělanej podle povídky H.P.Lovecrafta. A co na tom, že se tam někde mihne Peter Weller a má to zajímavej nápad, když to všechno končí všedně. Zlatej "Black Mirror!" /// -------------- POD ČAROU: ------------------------------------------------ 1.) Guillermo del Toro napsal scénář k prvnímu příběhu a osobně vybral další tvůrce jednotlivých epizod. 2.) Thx za titule Ondřej Kavka.  ///                         PŘÍBĚH  ***  HUMOR  ne  AKCE  ne  NAPĚTÍ  * ()

ricci.s

Priemerný hororový seriál, pre mňa vlastne dosť veľké  sklamanie. Za vrchol považujem druhú poviedku s krysami a mŕtvolami, mňam! Tá dokázala baviť aj znechutiť. Prvá bola priemerná (zaujal ma až záver), tretia sa síce teší všeobecnej obľube, ale mne to nesadlo (podobne ako režisérov celovečerák Empty Man), štvrtá s tou škaredou kravou ma dokonca takmer zabila, piata... OK, šlo to. Dobrý koncept, aj nejaké gore, ale dalo sa z toho vyťažiť aj viac. Šiesta sršala trápnosťou a siedma je len nudná konverzačka. Posledná ôsma je jedna z mála, ktoré sa aspoň trochu snažili vydesiť, takže na nízke hodnotenia ostatných sa môžem zvysoka.... Môj veľmi subjektívny poradovník od najlepšej: 2 – 8 – 5 – 1 – 3 – 6 – 7 – 4. ()

novoten

Při alespoň letmé znalosti zájmů titulního tvůrce se divák ochudí o překvapení. Takže kdo má del Torovu filmografii v malíku, ten v klidu přijme fakt, že polovina epizod adaptuje Lovecrafta nebo se mu námětem blíží velmi těsně. Zbytek příběhů v sobě pak má větší nebo menší množství gore či přídech gotického hororu. Jako celek Kabinet trpí klasickým neduhem většiny antologií, kdy po atmosférické podívané následuje hrubozrnné béčko, ze kterého je mi chvílemi až stydno. Právě tady to ale, snad vzhledem k šestákovému původu celého žánru, příliš nevadí. Na každý další díl jsem se těšil a nemohl se dočkat, co a kdo se z něj na mě vykulí. Dojmy jsou tak o krok příznivější, než naznačuje zprůměrované hodnocení výše. ()

tron

Projektov, ako je Kabinet kuriozít Guillerma Del Tora, sú mraky, ale najbližšie má asi k legendárnemu Alfred Hitchcock uvádza, kde tiež čo diel, to uzavretý príbeh a jednotlivé kusy uvádzal slávny žánrový režisér s nadváhou, tentokrát samozrejme milovaný režisér zbožňovaných peciek Faunov labyrint a Princ bez kráľovstva (aj keď na môj vkus sú jeho úvodné vstupy prikrátke). Vydarený hororový seriál ponúkajúci okrem skvelej atmosféry skúsených režisérov (David Prior – The Empty Man, Keith Thomas – nová Podpaľačka, Ana Lily Amirpour – Castle Rock, Jennifer Kent – Babadook, Vicento Natali – Splice, Guillermo Navarro – seriál Hannibal) a perfektných hercov (Essie Davis, Tim Blake Nelson, Crispin Glover, F. Murray Abraham, Peter Weller, Ruper Grint, ale najlepší dojem na mňa zanechal Andrew Lincoln, ktorému Guillermo umožnil prekrásne sa prezentovať v nádherne civilnej podobe). Temné lesy, cintoríny, podzemie, opustené ostrovy, strašidelné domy, vraždiace krysy, prízraky, temné mocnosti, mimozemšťania, mrazivé tajomstvá, márnice, pitvy. V horách šialenstva je jedným z najznámejších textov jedného z najslávnejších hororových autorov H.P. Lovecrafta, Guillermo o jej sfilmovanie celé roky usiluje, zatiaľ bez úspechu, a tak si to vynahradil aspoň v tomto projekte, kde sa sfilmovania dočkali hneď dva Lovecraftove texty. Paradoxe, tie hodnotím ako najslabšie súčasti (ale aj ony majú k podpriemeru riadne ďaleko). Najpozitívnejší dojem na mňa urobil asi predposledný diel s Petrom Wellerom a posledný diel o manželoch-ornitológoch na opustenom ostrove skúmajúcim vtáctvo. ()

Marceloo

Osem strašidelných poviedok, ktoré uvádza Guillermo del Toro. - Na to, kolko rokov tento projekt vznikal, je to pre mňa kolosálnym sklamaním. Jediná poviedka, ktorá ma výraznejšie zaujala, je Graveyard Rats, v ktorej sa parádne prelína Monster horor s nadprirodzenými prvkami a dej sa odohráva v klaustrofobických tuneloch pod cintorínom. Inak sa všetko pohybuje medzi jednou a dvoma hviezdičkami, pričom sú takmer všetky poviedky po celý čas skôr drámou a na konci sa objaví nejaké hororové prekvapenie. Nepomohli tomu ani zvučné herecké mená a preceňovaní hororoví režiséri. Ak je toto to najlepšie, čo Netflix pred Halloweenom pre hororových fanúšikov prichystal, tak nás asi v láske moc nemajú. A Guillermo del Toro? No, nenávidím body shaming, ale keď sa človek zadýcha po pár vetách, mal by so sebou niečo robiť. ()

Botič

Tak já nevím. Set design a masky neskutečný, celkový kukuč to má sakra výrazný, ale ty příběhy za tím pokulhávají. Co se Kabinetu ale musí nechat je to, že každá epizoda obsahuje minimálně jednu nezapomenutelnou nebo alespoň hodně výraznou scénu, díky které se celý tento projekt do diváka zahákne jako chapadlo. Kdyby si z toho měl člověk pustit jen jeden díl, tak je to Pitva, Pickmanův model a nebo můj osobní oblíbenec Prohlídka. ()

*CARNIFEX*

Vizuálne sú všetky epizódy zvládnuté na výbornú. Jedna je dejovo nadštandard, 3 podpriemer a 4 čisto priemernou, žánrovou záležitosťou. No a prečo z toho nemohlo zísť niečo lepšie? No lebo za touto "Guillermo-vov krabicou s pičovinami", plnou nie tak úplne vydarených poviedok, stoja prevažne hororový trolovia, ktorí takmer za celú svoju filmársku kariéru, nenatočili žiadny kvalitný, žánrový snímok, respektíve keď aj natočili, stáli úprimne povedané úplné za hovno. Každá epizóda má hodinu, divák musí čakať ako kokot do takmer úplného konca, aby sa konečne aspoň čohosi dočkal, čo si povedzme na rovinu, asi tiež nebude najlepšou vizitkou. Nie, nie je to vyslovene márne, no ako už napísal sám veľký Jakub, toto je taká nemastná-neslaná Netflix-čina, ktorá sa ako ostatné za poslednú dobu, z ničoho nič objavila bez toho, aby mala aspoň ako taký zmysel. ()

DJ_bart

Panoptikum kuriózních tvůrčích rukopisů určitě, ale na Guillermovy poměry se tahle antologie drží příliš zkrátka – ať už v rámci mysteriózna, folk-horroru a nadpřirozena celkově.... ()

3497299

Lot 36 = ***; Graveyard Rats = *; The Autopsy = ***; The Outside = ****; Pickman's Model = odpad; Dreams in the Witch House = odpad; The Viewing = ***; The Murmuring = *** ()

Shakers

Guillermo del Toro mal v hlavne vždy zaujímavé nápady a príbehy, ktoré chcel určite divákov ukázať. Jeho kabinet kuriozít mu to umožňuje a tak s pohľadu tvorcu, producenta a sprievodcu nám predstaví 8 krátkych príbehov, ktoré zrežíroval vždy iný režisér. Prvé príbehy a diely sa mi dosť ľúbili (Lot 36, Graveyard Rats, The Autopsy, Pickmans Model), no zvyšné štyri ma už moc nebavili a niektoré mi prišli doslova otrasné (The Outside, The Viewing). Tak či tak hororový gurmáni by si nemali nechať ujsť tieto nechutné špecialitky. 65% - 3* ()

Beckett51

Asi nejsrdcovější hororová antologie co jsem viděl. Jednotlivý epizody jen sotva bezchybný, ale jako celek to prostě zanechalo neskutečnej pocit. Jeden z těch seriálů, u kterých si budu pamatovat asi každou epizodu. ()

Pilda17

Guillermo Del Toro je výborný režisér to bezesporu, ale tady pravděpodobně jen dohlížel, a proto z některých dílů není absolutně nic cítit. V sérii je pár solidních dílů, které bych zařadil vysoko do hororové tvorby, ale také bohužel pár braků. Celkový dojem z celé série je bohužel jen průměrný, což je škoda. ()

Cappuccino

Jeden môj kolega nazval Kabinet kuriozít drahšou verziou Verte neverte, s čím môžem súhlasiť. Seriál mal veľmi dobré časti, ale aj čisto priemerné až podpriemerné. Niektoré z nich môžem milovníkom hororových poviedok vrelo odporučiť, iným by sa mal divák oblúkom vyhnúť. ___ 1. epizóda Lot 36 – 3/5, 2. epizóda Graveyard Rats – 4/5, 3. epizóda The Autopsy – 5/5, 4. epizóda The Outside – 4/5, 5. epizóda Pickman's Model – 4/5, 6. epizóda Dreams in the Witch House – 2/5, 7. epizóda The Viewing – 3/5, 8. epizóda The Murmuring – 2/5. ()

Snorlax

Kabinet doktora Del Tora sice nepřijíždí do Holstenwallu, ale spojuje něco z Divadla Ray Bradburyho a Hitchockových Příběhů ze záhrobí. Dramaturgicky výborně zpracované, povídky nejsou monotematické, byť je spojuje téma posmrtného života. Všechny mají vynikající vizuál, jako kdyby je natočil sám Del Toro. Výborná je i hudba. Kvalita jednotlivých dílů je velmi kolísavá, neboť každý režisér samozřejmě uchopil látku po svém. Snění v domě čarodějnic mi přišlo velice nudné a zdlouhavé. Výborně jsem se bavila u Hřbitovních krys a Pitvy, která má bohužel poněkud studenější rozjezd. ()

Goldbeater

Guillermo del Toro se na Netflixu vytasil s velmi solidní hororovou antologií, kde dal prostor v žánrové kinematografii jen krátce zaběhlým tvůrcům, a ač kvalita jednotlivých částí tradičně kolísá, jako celek to je stále vysoce nadprůměrná podívaná, u níž bych si klidně přál další sezónu. Položka 36 (Guillermo Navarro): Super nápad a poutavé vtažení do celého seriálu, nicméně s ubývajícími minutami to je stále více předvídatelné a v uspěchaném finále to tak trochu vyšumí do prázdna - 60%. Hřbitovní krysy (Vincenzo Natali): - Nepřekvapivá, avšak zábavná hororová báchorka klasického střihu, jen teda naháněčku s oživlou mrtvolou v úzkých podzemních chodbách bych si dokázal představit v jiném, odděleném a hororově daleko efektivnějším provedení - 65%. Pitva (David Prior): První příběh tažený sympatickou postavou (v podání charismatického F. Murraye Abrahama) a první vyloženě zcela uspokojivá epizoda, jíž se krásně podařilo zachytit atmosféru literárních sci-fi/horor povídek 50. let minulého století. Po The Autopsy of Jane Doe další výborný procedurální horor z prostředí pitevny, a to k tomu zde dojde až v druhé půli. Priora do budoucna sledovat - 80%. Mimo (Ana Lily Amirpour): Zde je jeden z těch mála případů, kdy předvídatelnost děje je předpokládána a vůbec nevadí, naopak podtrhuje celkovou pointu příběhu. Kamerově a chováním postav velmi bizarní - 70%. Pickmanův model (Keith Thomas): Má to pomalejší rozjezd, což se u krátkého příběhu odehrávajícího se na ploše několika roků dá pochopit, ale jakmile se dají věci ke konci do pohybu, je to klasicky lovecraftovská jízda. A líbilo se mi obsazení jak zlověstného Glovera, tak i Bena Barnese, u nějž ten knír a šedý pruh ve vlasech jako age-makeup dokonale fungují - 75%. Snění v domě čarodějnic (Catherine Hardwicke): Rychle za sebou hned další adaptace H. P. Lovecrafta, tentokrát však v bohužel nejslabší a nejvíc „hororově vychtěné“ epizodě celé antologie. Mdlé, zastaralé, bez nápadů - 40%. Prohlídka (Panos Cosmatos): Audiovizuální žánrová slast. Pokud víte, co čekat od režiséra Mandy a Za černou duhou, přesně to tu instantně dostanete! Panos je prostě king a nemůžu se dočkat, na co se vrhne příště. Výborně obsazená, kamerově nasnímaná, hudebně provedená a celkově hypnoticky vedená epizoda - zkrátka esence toho, co bych si představoval jako highlight celé antologie - 85%. Šum křídel (Jennifer Kent): Chápu, proč zrovna tento příběh měl být závěrem celé minisérie. Ač hororový element příběhu je velmi ohraný a sám o sobě by nestačil, osmá část funguje velmi dobře v civilní rovině nejednorozměrných postav zahraných skvěle vybranými představiteli. Je to víc temné vztahové drama než horor (a někteří zdejší uživatelé to nemůžou skousnout - z pár komentářů u této epizody je mi vyloženě na blití), nicméně jako konec celé antologie je to velmi podnětné, funkční a s velmi lidským poselstvím nakonec - 75%. ()

Omnibus

"Hrůza, děs a znechucení? Někde je a někde není." Pětihvězdičkové tetelení se blahem na Pitevně, ale až po nos v odpadu při Prohlídce. Velmi kolísavá úroveň epizod. Kolik režisérů, tolik chutí. A taky způsobů, jak a za co uchopit rozkládající se hnilobné téma, aby divákovi jen zbůhdarma neproteklo mezi prsty, ale zanechalo mu na rukou i na duši nevycíditelné mrtvolné skvrny. Ke každému z osmi příběhů mám komentář, zde jen stručně: Lot 36, 4* - Epizoda Války skladů "Buy Lot 36, free demon included." Graveyard Rats, 5* - Nic pro baculaté klaustrofobiky, naopak milovníci krysiček si příjdou na své. The Autopsy, 5* - Top epizoda. "Mrtvola dnes machruje, při pitvě si libuje." The Outside, 3* - Zhoubná síla reklam v přímém přenosu. Hodně upatlané, závěr odfláknutý. Pickman's Model, 4* - Pekelné zlo z obrazů vyhřezlé. Crispin Glover je Pan herec nebo je opravdu šílený? Bohužel, pátou hvězdu mu sežral podivný kočkodan ze studny vylezlý. Dreams in the Witch House, 4* - Temně fialová, mrtvolně flekatá ilustrace úsloví "Sliby chyby", csfd mršinami podivně hejtovaná. The Viewing, odpad! - Ocení jen konzu(de)menti drog s velkou lopatou. Na stole XXL hromada koksu a třikrát větší hromada rádoby intelektuálních keců o ničem. Nuda, nuda, nuda... ukončeno monstrózním WTF. The Murmuring, 3* - A já se tak těšil. Moje milovaná Jennifer Kent, čili Mrs. Babadook však jen zašuměla ptačími křídly, udělala třikrát slabě Ťuk! Ťuk! Ťuk! zobákem a... epizoda vyšuměla do ztracena. // Škoda pořadí epizod, já bych seriál ukončil vymazlenou Pitevnou. ()

Del Torův Frankenstein nabírá obsazení

Del Torův Frankenstein nabírá obsazení

19.03.2023

Legendární mexický režisér a scenárista Guillermo del Toro (Hellboy, Faunův labyrint) si v Hollywoodu už nějakou dobu může díky svému Oscaru za nejlepší film v podobě Tváře vody dělat co chce. Tedy… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD