Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora

(epizóda)
  • USA The Autopsy
Dráma / Horor / Mysteriózny / Thriller
USA, 2022, 57 min

Zkušený šerif ohledává v lese mrtvolu a zavolá si na pomoc lékaře, se kterým se zná celé roky. Společně pak odhalí sérii děsivých událostí. (Netflix)

Omnibus

"Mrtvola dnes machruje, při pitvě si libuje." Pozor, mrtvolné SPOILERY! Ze závalu na šachtě vykopaná epizoda, která je bezkonkurenčně nejzajímavějším exponátem v Kabinetu. Nejenže to má hororovou atmosféru, že by se dala krájet...  ona se i krájí! Mrtvolám se tu myjí vlasy, skalpely se blýskají, čvachtají tu tělní tekutiny i krvavý hlen vyloučený během agónie oběti, doširoka se rozevírají hrudní koše a patologova pracka nenechavá šmátrá po vlhkých orgánech... zkrátka řádný eklhaft. Cynicky podbarveno rozvernými písničkami z rádia. Pracoviště i postupy naprosto přesné. Pozn.: Řez "Y" při rozevírání hrudního koše se dělá v USA, u nás jen lajna "I" (tchán je patolog). Ovšem autopitva, čili pitvání sebe sama ještě zaživa, resp zanemrtva, to byla novinka i pro mě. Tfujtajbl. Nejzajímavější byl souboj dvou vůlí, lidské a nelidské, kdy kosmocizopasník, t.č. nažouželený do flekaté mrtvoly, rozšafně poučoval patologa: "Dobytek nesmí chápat, co ho požírá." a mlsně slinil nad jeho smrtí prolezlým tělem: "Cítím vaši rakovinu, doktore, je lahodná." Tak dobrou chuť. Kolik střevních kliček mnu v dlani? Plný počet. ()

kenkaku

Prvních 28 minut a druhých 28 minut jsou dvě naprosto odlišné věci. První je divně poskládaná (skáče se v čase) a obsah nedává moc smysl. Jakmile ale dojde na druhých 28 minut, vidíme (krom vrcholně labužnických záběrů z pitevny) i propojovací linky těch střípků z první poloviny. Zakončené je to scénou o ještě jeden stupínek vyšší labužárnou na mém osobním nechutno-metru. No ty vole… tohle jsem po čajíčcích posledně nečekal. ()

Goldbeater

První příběh tažený sympatickou postavou (v podání charismatického F. Murraye Abrahama) a první vyloženě zcela uspokojivá epizoda, jíž se krásně podařilo zachytit atmosféru literárních sci-fi/horor povídek 50. let minulého století. Po The Autopsy of Jane Doe navíc další výborný procedurální horor z prostředí pitevny, a to k tomu zde dojde až v druhé půli. Davida Priora do budoucna sledovat. ()

Anderton

Pokiaľ máte radi prostredie pitevne, najlepšie nejakej pôsobiacej ako spred sto rokov, tak sa máte na čo tešiť. F. Murray Abraham vo výbornej úlohe patológa umierajúceho na rakovinu má za úlohu vypitvať robotníkov v bani, ktorí umreli za záhadných okolností. Jeho zistenia sú pred kamerou zobrazené veľmi explicitne, až by to možno nevydržal ani samotný Lovercraft. Cesta ľudským telom je nezabudnuteľná, takto sme mimozemskú inváziu ešte nevideli. Epizóda by sa mohla volať napríklad aj Posledný hostiteľ. ()

havLord

😮 Kdo by si myslel, ze zakladni ingredience na dobre fungujici mystery/horor pribeh odvypraveny v roce 2022 jsou stejne, jako uz desitky let! Tj. staci vzit hrstku hercu v cele s charistamickym zkusenarem, vyuzit lokace hovorici samy za sebe (havarie v dole, patracka v lese, pitevna v masokombinatu) a pomalicku vypravet a budovat napeti. Konec okorenit fajn odhalenim a trochou fyzickeho gore ála Cronenberg. Lahudka. ()

• V epizodě zazní celkem 6x slovo „fuck“. (noelcoward73)