Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora

(epizóda)
  • USA The Autopsy
Dráma / Horor / Mysteriózny / Thriller
USA, 2022, 57 min

Zkušený šerif ohledává v lese mrtvolu a zavolá si na pomoc lékaře, se kterým se zná celé roky. Společně pak odhalí sérii děsivých událostí. (Netflix)

Malarkey

Zde se Kabinet kuriozit opět vyšvihl. Exkluzivní epizoda s názvem Pitva je po stránce kvality obdobná s předchozími dvěma díly, ale pro změnu nabízí zase něco trošku jiného. Příběh se odehrává na pitevním stole, kde doktor ohledává mrtvoly z výbuchu v dole. Když to zjednoduším. Noční atmosféra u pitevního stolu je tak intenzivní, že byste slyšeli spadnout špendlík u Vašeho jídelního stolu, který by se nacházel klidně i přes dvě robustní zdi. Fahrid Murray Abraham je tu geniální a celé to stojí a padá na něm, v podstatě. Závěr je opět poměrně intenzivní a pointa více praktická, než šokující. ()

Davies182

Ta nejlepší podívaná k velkolepé slavnostní večeři! Pozvěte své přátelé či blízké z rodinného kruhu na hostinu, na kterou nikdy nezapomenou, pokud jim k tomu pustíte tuhle čvachtající lahůdku! ()

Snorlax

Tahle povídka má vynikající atmosféru, i když se to na úplném začátku tak nejeví, ale především naprosto dokonalý vizuál. Tmavá pitevna, výborně nasvícená vábí pohled do tmavých zákoutí, z nichž se každou chvíli může vynořit opravdu cokoliv. ()

Goldbeater

První příběh tažený sympatickou postavou (v podání charismatického F. Murraye Abrahama) a první vyloženě zcela uspokojivá epizoda, jíž se krásně podařilo zachytit atmosféru literárních sci-fi/horor povídek 50. let minulého století. Po The Autopsy of Jane Doe navíc další výborný procedurální horor z prostředí pitevny, a to k tomu zde dojde až v druhé půli. Davida Priora do budoucna sledovat. ()

Omnibus

"Mrtvola dnes machruje, při pitvě si libuje." Pozor, mrtvolné SPOILERY! Ze závalu na šachtě vykopaná epizoda, která je bezkonkurenčně nejzajímavějším exponátem v Kabinetu. Nejenže to má hororovou atmosféru, že by se dala krájet...  ona se i krájí! Mrtvolám se tu myjí vlasy, skalpely se blýskají, čvachtají tu tělní tekutiny i krvavý hlen vyloučený během agónie oběti, doširoka se rozevírají hrudní koše a patologova pracka nenechavá šmátrá po vlhkých orgánech... zkrátka řádný eklhaft. Cynicky podbarveno rozvernými písničkami z rádia. Pracoviště i postupy naprosto přesné. Pozn.: Řez "Y" při rozevírání hrudního koše se dělá v USA, u nás jen lajna "I" (tchán je patolog). Ovšem autopitva, čili pitvání sebe sama ještě zaživa, resp zanemrtva, to byla novinka i pro mě. Tfujtajbl. Nejzajímavější byl souboj dvou vůlí, lidské a nelidské, kdy kosmocizopasník, t.č. nažouželený do flekaté mrtvoly, rozšafně poučoval patologa: "Dobytek nesmí chápat, co ho požírá." a mlsně slinil nad jeho smrtí prolezlým tělem: "Cítím vaši rakovinu, doktore, je lahodná." Tak dobrou chuť. Kolik střevních kliček mnu v dlani? Plný počet. ()

Sobis87

Vypravěčsky perfektně vystavená epizoda, kamera doslova boží (barevná paleta a svícení, prostě nádhera), příběh zaujal, velmi rychle vtáhnul a nepustil až do makabrózního konce. Spolu s Prohlídkou od Cosmatose nejlepší kousek antologie. ()

Anderton

Pokiaľ máte radi prostredie pitevne, najlepšie nejakej pôsobiacej ako spred sto rokov, tak sa máte na čo tešiť. F. Murray Abraham vo výbornej úlohe patológa umierajúceho na rakovinu má za úlohu vypitvať robotníkov v bani, ktorí umreli za záhadných okolností. Jeho zistenia sú pred kamerou zobrazené veľmi explicitne, až by to možno nevydržal ani samotný Lovercraft. Cesta ľudským telom je nezabudnuteľná, takto sme mimozemskú inváziu ešte nevideli. Epizóda by sa mohla volať napríklad aj Posledný hostiteľ. ()

ScarPoul

Chápadlá, chápadlá a zase len chápadlá. Milujem tú atmosféru, tú temnosť a tú fantastickosť za tým. F. Murray Abraham je uhrančivý a zároveň civilný. Jeho postava má toľko funkčných atribútov, že si ho nejde neobľúbiť. Čoraz viac sa teším na každú ďalšiu časť. Osobitosť režisérov, výborná práca s atmosférou a funkčný casting. Za mňa obrovská satisfakcia. Takéto veci mi neuveriteľne na obrazovkách chýbali. ()

ledzepfan

Jestli první dva filmy byly spíše lovecraftovky (v Lot36 mixnuté s Bakerem), tak tohle byla taková jakoby Kingovka.. Ufón parádní, pointa celkem fajn, ale na takovou jednoduchost to bylo až příliš užvaněné. ()

agentmiky

Absolutní král mezi všemi díly. Díl, kde by se samotná atmosféra dala krájet. Díl, jenž je perfektně zrežírovaný, ale i skvěle zvládnutý po straně scénáře. Díl, který párkrát šokuje. Výborná záležitost, kterou si někdy zopakuji. Prior a Goyer zazářili! Luxus. Za mě dávám 9/10 P.S. A ty praktické efekty? Del Toro je král :) ()

havLord

😮 Kdo by si myslel, ze zakladni ingredience na dobre fungujici mystery/horor pribeh odvypraveny v roce 2022 jsou stejne, jako uz desitky let! Tj. staci vzit hrstku hercu v cele s charistamickym zkusenarem, vyuzit lokace hovorici samy za sebe (havarie v dole, patracka v lese, pitevna v masokombinatu) a pomalicku vypravet a budovat napeti. Konec okorenit fajn odhalenim a trochou fyzickeho gore ála Cronenberg. Lahudka. ()

UncleG

Tak jesti tohne nebyl horor jak řemen, tak nevím. "Pitva" je jasný důkaz, že "velký příběh" nepotřebuje dvě a půl hodiny stopáže. Že se i pod hodinu dá odvyprávět velkej cajmrsk, když hrůza dokáže hitnout tam, kde má a pěkně s divákem zacloumat. Děs, který netkví jenom v hnusotě a rozblemcaných tkáních! A navíc několik záběrů, které byly ve své odpornosti estetickým prožitkem...  Do hajzlu. Do hajzlu... ()