Mladý pár, Margot (Anya Taylor-Joy) a Tyler (Nicholas Hoult), cestujú do luxusnej reštaurácie Hawthorn na pobrežnom ostrove v Severezápdnom Pacifiku, kde samotársky, ale celosvetovo preslávený šéfkuchár, Julian Slowik (Ralph Fiennes) pripravil pre vybraných hostí bohaté degustačné menu. (CinemArt SK)

Juto

Tento film je výborné prekrútený. ,,Menu" však tiež zaostáva – akonáhle pochopíme, čo sa deje, časť zábavy je preč. 6/10 ()

PavelVanekArt

U Gordona Ramseyho, tohle bylo jídlo přímo pro mě. Dlouho jsem toto několika chodové menu odkládat, až jsem se do něj pustil a chuťové buňky začaly po prvních chodech pracovat naplno. Ne, vážně, je to čistá úchylárna, která se mi trefila přesně do vkusu, mělo to pachuť nezávislých atmosférických pecek typu Hereditary, Midsommar etc., to jsem pochopil už co Jeremy naservíroval svůj chod. Zbytek už byla jen nápaditá koláž psychopata s dobrým úmyslem. Proč dobrým? Protože to na konci všichni pochopili. A hlavně je to hereckej koncert, prim hraje Hoult a samozřejmě Finnes. A taky oči missis Joy, v těch se topím vždycky. K páté hvězdě mi chyběla větší porce fyzické brutality, ta psychická to nedohání. 4* a.k.a 85% ()

zette

Vyborny namet, prostredi, gastronomie jako doprovod k dabelskemu planu... Skoda, ze mi to v mnoha aspektech prijde nedotazene. Trochu zklamani, ale jako thriller uchazejici. ()

NiWi

The Menu je velmi příjemným a skvělým thrillerem s dobrými hereckými výkony. Mark Mylod zde opravdu překvapuje, když nabízí snímek se slušnou atmosférou a kvalitním zpracováním, který sice ve své prostřední pasáži zvolní, finále však nepřepálí a výborně uzavře příběhy všech ústředních charakterů. Ralph Fiennes zde podává jeden z jeho nejlepších výkonů, Anya Taylor-Joy a Nicholas Hoult mu zdatně sekundují, všichni ve skvěle napsaných postavách. Osobně se mi také velmi líbily zábavné a satirické prvky, které snímek v mnoha momentech příjemně odlehčují. Troufnu si říct, že fanoušci hororů budou zklamaní (primárně protože je tento žánr u snímku uveden, s čímž po jeho shlédnutí nesouhlasím), ovšem pokud hledáte charakterní thriller / drama, které umí pracovat se svými postavami, atmosférou a zvědavostí diváka, a které nabízí výrazné herecké výkony, pak stojí The Menu rozhodně za zkoušku. Více ZDE ()

FrankSusta

Mrazivý zážitek, ze kterého jsem byl po skončení zaražen v sedačce neschopen se hnout. Bohužel kámošovi extrémně vadila pro mě geniální hudba, tak na mě naléhal, ať už co nejdřív vypadnem. Po vylezení z kinosálu však sám přiznal, že na něho film též silně zapůsobil. - Bylo mi řečeno (bylo mnou přečteno), že novinka Menu disponuje mrazivým trefným příběhem, poukazující na skutečné sociální problémy, doprovázen výtečnými výkony vycházejícíh hvězd jako je Nicholas Hoult, mistr řemesla Ralph Fiennes či kdysi mnou nenáviděná, nyní však zbožňovaná Anya Taylor-Joy. A musím říct, že film mě vskutku zarazil. Asi bych to nejlépe přirovnal k filmu Sedm. Ptáte se proč? Sice zde nejde o vraždy kvůli porušení sedmy smrtelných hříchů, to ale vůbec nevadí. Ďábelský šéfkuchař Julian Slowik si důvod najde, aby Vaši maličkost měl to potěšení ugrilovat. Ale ty důvody (krom dr. Sunshine, který nakonec ale vyjde též psychologicky skvěle) nepůsob vůbec blbě. Naopak přímo mrazí a Vy s tím psychoušem skoro až sympatizujete(?). Na dalo by se říci krátké stopáži stýosmi minut je zde chytře rozehrána dramatická hra (s funkčními prvky humoru), která originalitu čerpá z každého jednotlivého pohybu postav, z každého jediného oka mžiku, z každého jediného slova. Do toho všeho ten komediální duch, který překvapivě nenarušuje děsivého ducha... což mě nakonec nutí u´přidělit známku na pomezí čtyři až pěti hvězd. Sešteno podtrženo, takovémuto filmovému řemeslu uděluji 8/10 (konec totiž působil trochu směšně vůči některým charakterům, ale stalo se co se stalo, konec bych chtěl trochu tragičtější) ()

KajusaK

Velký a bohužel nevyužitý potenciál. Originální nápad, ale od poloviny to ztrácelo dech. Škoda, mohlo to být za plný počet. ()

majo0007

Pamätník americkému fastfoodu, alebo morbídna kokotinka, ktorej chýbala akákoľvek logika. Tak komu sa toto lúbilo, tak je rovnaký "gurmánsky" pičus ako v tej reštike a zaslúži si právom usmažiť! ()

alchac

Čuměl jsem na to asi jako na produkt, který by mi nabídla nobl restaurace ve filmu představeného typu, kde čím více nedostanete pořádně nažrat, tím tučnější je vám posléze předložen účet – tj. byv značně na rozpacích, zda je šéfkuchař génius, arogantní snobské hovado, prefíkaný podnikatel či prostě jenom magor. A samozřejmě naprosto neschopen identifikovat, co mi to vlastně přistálo na talíři. Komedie? Drama? Horor? V prvém případě to je sice místy funkční, ale jednotlivé (arche)typy postav jsou dotaženy ad absurdum tu přespříliš, jinde zase nedostatečně. Hodně rozporuplné pocity v tomto vyvolává zejména Šéf, kterého kdyby zahrál kdokoliv jiný než opět dokonalý Monsieur Gustave, který se pro tenhle typ rolí patrně narodil, dštil bych tu invektivy na kreténsky napsanou postavu jak Pohlreich nad kaťákem. Jako syntéza hlavních ingrediencí z Luxusního Mikluše a Bodu varu to také příliš nechutná, neb takto prezentovaný Chrám lidu kuchyně působil krutě nedůvěryhodně a přespříliš často mě při sledování rušila myšlenka, proč ten který kuchtík dělá to či ono, resp. kolik by bývalo muselo dát práce Šéfovi sehnat či vypiplat si u plotny tolik patologických lumíků. Přitom myšlenka nastavení zrcadla všem těm erudovaným degustátorům navoněných myších hoven rozhodně nebyla špatná. No a horor z toho žel dělala, jak je jejím již dobrým zvykem, pouze hlavní hrdinka, kterážto na to má také od přírody talent, jelikož by se bývala mohla též uplatnit jako součást prvního chodu, neb naprosto nepochybuji o tom, že páně Šéfovo vysvětlení, že jde o obzvláště exotického křížence platýse a murény, by strávníci s důvěrou přijali. Takže suma sumárum fakt nevím, jestli mi to vlastně chutnalo, nebo nechutnalo. Ale průjem z toho asi nedostanu, jakž takž to zasytilo a chuťový ocas mi zalézal jen z platýse, takže za tolerantní plichtu. ()

Deyw

Za me prekvapeni jako svine, skvelej film plnej prekvapeni a wtf momentu, totalni zmena zanru a clovek je napnutej jak to skonci a co se ztoho vyklube..herecky fajn a ten kuchar je zmrd i genius...hrozna pecka, kazdej chod mel napad a byl procitenej na maximum, co se deje v kuchyni a u stolu je strasna pecka...silny 4/5 👍 ()

Triple H

Trochu Get Out, trochu Ready or Not, trochu Midsommar, trochu The Feast, trochu The Hunt. Ani nie veľmi horor, lebo báť sa nie je čoho, napätie tiež pomenej, ono je to celé hlavne o Fiennesovom šéfkuchárovi, jeho motiváciách a o tom príslovečnom nastavovaní zrkadla. Horory sú často reflexiou aktuálneho spoločenského statusu quo, jeho problémov a pod., ale posledné roky je týchto sociálne uvedomelých žánrových prírastkov strašne veľa - okrem vyššie spomenutých The Purge, Candyman, Us, Invisible Man, Antebellum, Old, Men, Nope, Fresh, Bodies Bodies Bodies, Feast...skrátka je toho dosť. Postavy sa správajú vlastne pomerne neuveriteľne, obzvlášť keď uvážime že ako sa tá situácia začne vyhrocovať, na stole majú všetci aj príbor - tzn. vidličku + nôž. Prečo sa nezgrupnúť a vyzbrojení týmto príborom sa nepokúsiť brániť? Aj to film síce nejako reflektuje, ale či to má logiku...Anya Taylor-Joy ma po prvý krát trošku sklamala, toto podľa mňa nebola úloha úplne šitá pre ňu. Fiennes je ale výborný a má presne tú správnu kombináciu niečoho nepríjemneho, prísneho, ale vnútri akosi zlomeného či až smutného. Proste psycho, ale fakt dobre zahrané. Je možno trošku finta na diváka ako k filmu pristúpiť - analyzovať na ňom každú drobnosť a čo mohlo byť vypointovanejšie/lepšie a byť teda ako tá kritizovaná prehnaná fajnšmekrovosť a prehnané nároky na všetko napriek vlastnému nie práve vzornému morálnemu či inému kreditu, alebo si len užiť "výdatné" a kvalitné remeslo, ktoré funguje a nič mu v tom aké má ambície nechýba. ()

Lamprea

Vcelku zábavná podívaná, jenže velmi pravděpodobně pouze na jedno shlédnutí. První polovina velmi solid, ale bohužel vyústění do nikam to posílá k šípku. ()

rasttea

Přesně ten případ, kdy mám velká očekávání a ve skutečnosti to zas taková bomba není. Velikánský potenciál to má, bohužel zůstal nevyužitý. Mou pozornost několik hereckých výkonů bohužel nezachránilo. Je škoda nevyužitého zapojení těch několika pár postav, které mohly více zamotat scénářem, respektive jim scénář mohl přiřknout zajímavější storyline než pouhou stafáž.... Rozhodně to není ten z filmů, kdy bych koukala s otevřenou pusou, byla příjemně překvapena a umělecky zasažena abych pak ještě několik dnů po shlédnutí nad tím přemýšlela a abych měla potřebu se o něm s blízkým okolím bavit. Škoda. ()

Cedr

Skvělý start se postupně zvrhne v pseudointelektiální bullshit o ničem, který na diváky neustále spiklenecky pomrkává rádoby trefnou satirou a doufá, že se něco chytí. ()

UhLee

(6/10). The Menu je krásným případem toho, že je já se na traileru musím koukat výhradně v kině a vidět je maximálně jednou. Pokud je totiž budu několikrát pouštět doma našim, aby se to pak se mnou koukali, tak to dopadne docela neslavně. Největší síla některých filmů je v naprosté neznalosti premisy. Kdybych si tento film pustil z naprosto čistou hlavou, tak si jej nejspíše užiju daleko více. Nebo mi ten film zkrátka nesedl a já hledám možné důvody, proč tomu tak je. Protože já tam tu kvalitu jasně vidím. Navíc tam hraje moje milovaná Anya Taylor - Joy. Postavy mohly být více prokreslené, aby divák chápal jejich motivace. Jediná postava, kterou mě bavilo sledovat byl výborný Ralph Fiennes, který se stal šéfkuchařem a já mu to věřil. Hrozně tam cítím nevyužitý potenciál. V některých pasážích mi to až okatě připomínalo Krvavou nevěstu, která mi přišla přece jenom čerstvější. Scéna s cheeseburgerem byla sice krásná, ale taky už jsem jí někde viděl a tam to bylo podáno daleko lépe, kdy proudy emocí prýštily. Konkrétně se jedná o nenápadný film Pig. Na druhou stranu ty jídla vypadaly fakt úchvatně a byly nápadité. Něco jsem se dozvěděl z kulinářského průmyslu. Hlavně se mi líbil černý humor, kterým byl celý film protkaný. Takže mě fakt mrzí, že se mi ten film líbil méně než jsem očekával, ale alespoň jsem se ujistil v tom, že trailery mi trošku kazí zážitek. Alespoň u takovýchto typů filmů. Působí to nemastně, neslaně a tak trochu nedopečeně.  ()

Remivsremi

Zajímavá podívaná. První polovina mě strhla. Alegorie, satira, kritika podané ve šťavnaté podobě mě chytla a velmi bavila. Druhá půlka však zanechala divnou pachuť, která zkazila předchozí požitek. Čím víc se plížíte finále a vyvrcholení, tím víc je to nezáživné a ubíjející. Celé vyznění se scvrklé v pouhé kvílení dítěte domáhající se své hračky. A nucené postavení na piedestal jedné postavy, aby se ve snímku objevil někdo, komu se dá fandit, mě nakrklo. Úžasný začátek, prachbídné ukončení. 60% ()

griph

ᴰⁱˢ ˢʰⁱᵗ ᵐᵉʲ ᵏᵒⁿᵗᵉʲⁿ ˢᵃᵐ ᵒᶠ ᵈⁱ ⁱⁿᶠᵒʳᵐᵃᵗⁱᵒⁿ ʲᵘ ʷᵒⁿ'ᵗ ᵗᵘ ⁿᵒᵘ ᴶᵘ ʰᵉᵛ ᵇⁱⁿ ʷᵒʳⁿᵈ Komedie, horor a vaření dokopy? Ano, šéfe! Miluju pořady o jídle a celkově sledovat jídlo jako takové, ještě k tomu ho okořenit skvělým humorem, víceméně černým humorem, prostě paráda. Mé chuťově pohárky ječely blahem. Velice pomalé až otravné tempo s dávkováním skvělých chodů, tu bi fér, něco jsem identifikoval z Menu sám, ale byly zde i velice originální chody, např. hned ten poslední po skvělém Čízburgru, Maršmelou sice moc nelahodí mému jazýčku, ale tento bych si s radostí dal. Menu mohlo být i více rozsáhlé, abychom byli všichni najezení do syta. Po filmu Na nože, konečně zase něco, kde jsem se mysteriozně bavil. Všem, co právě dokončili sledování, přeji Dobrou chuť, film jako takový jsem ještě neokoštoval. :)  ()

Motinski

Podivný film. Záhadný, metaforický, no miestami monotónny a zbytočne doslovný ajkeď mu viac svedčala nejasnosť a hranie sa s divákom. Prvých 40 minút bolo parádne vzťahujúcich. Potom už napätie klesalo, postavy sa zmenili na komparz a jediní ktorí vyčnievali boli Fiennes (geniálny výkon) a Taylor-Joy. Menu malo potenciál byť originálna mystery satira na spoločnosť ale chýbalo mi viac vyhrotenejších momentov, lepšie odôvodnenie niektorých zvratov a hlavne udernejší záver. Izolácia skupinky ľudí bez možnosti na útek je námet ktorý si pýta nervydrásajuce spracovanie. Tu sa išlo skôr v dialógovom móde a na to treba lepší scenár. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Taylor Swift se chystá na režijní debut

Taylor Swift se chystá na režijní debut

11.12.2022

Známá popová zpěvačka Taylor Swift k filmu měla odjakživa blízko. Už zkraje kariéry ve svých písních vyprávěla příběhy, které později zkušení režiséři převáděli do krátkých klipů, nedávno se pak… (viac)

Furiosa dorazí až v roce 2024

Furiosa dorazí až v roce 2024