Mladý pár, Margot (Anya Taylor-Joy) a Tyler (Nicholas Hoult), cestujú do luxusnej reštaurácie Hawthorn na pobrežnom ostrove v Severezápdnom Pacifiku, kde samotársky, ale celosvetovo preslávený šéfkuchár, Julian Slowik (Ralph Fiennes) pripravil pre vybraných hostí bohaté degustačné menu. (CinemArt SK)

ER

Kritická reflexe "high tech" kulinářské gastronomie včetně kuchařských soutěží ,které jsou fakt někdy na zabití. Pobavilo. ()

Hashirama

U filmů jako Menu už vlastně nevím, jestli si přijdu jako povýšený filozof se zatuchlým dechem či jako důchodce. Tak jako tak to pro mě nevychází dobře, protože pro mě Menu nefunguje ani jako sociologická studie / společenská kritika ani jako napínavý thriller. Uchopení stěžejních myšlenek a jejich rozpracování je na úrovni osmnáctiletého pozéra, který právě nastoupil na obor Filozofie, čili prezentované postavy jsou dokonale karikaturní a nepůsobí ani zbla živě, a jejich průchod zápletkou se až příliš okatě podřizuje scénáři (což sice sám antagonista reflektuje, ale to nic nemění na tom, že to tak je, a z mého pohledu je to špatně). Jako psychotický thriller s neotřelou zápletkou je Menu naopak příliš zatěžkáno potřebou něco okatě sdělovat a demonstrovat, a různými ozdobami (popisy chodů), které tu slouží hlavně k zdánlivému formálnímu povýšení snímku, který se nechce spokojit s dobrým příběhem a dobrými herci. Ať už na Menu nahlížím z filozofického či konzumního pohledu, nevěřím mu ani nos mezi očima, a největší přetrvávající dojem z celého snímku je ten, že se mi neustále snaží něco dokázat namísto toho, aby mě bavil. Nejvíc mě tak ve výsledku bavila zábavná dynamika mezi skvělou Joy a Fiennesem, a snaha Nicholase Houlta předstírat hraní a charisma. Je to zkrátka ta typická "deconstructed avant bullshit cuisine" namísto pořádného cheeseburgeru. A když už jsem se taktéž uchýlil k této kulinární stylistice, tak bych film definoval takto - bolí mě z něj bříško a zcela jistě se z něj poseru. 5/10 ()

Dave Lister

Gastronomická jízda, až s brutálně temným humorem. Ralph Fiennes, v roli věhlasného šéfkuchaře Juliana Slowika, si  vám během hodiny a tričtvrtě, dovolí naservírovat velmi originální menu, které nebudete mít možnost odmítnout. Kdybych měl přiblížit, co se ve filmu Menu odehrává, tak bych to popsal asi takto. Gordon Ramsay, který uteče po několikaměsíčním pobytu z psychiatrické léčebny, kde byl přikurtován většinu času, vyhledá plastického chirurga s přáním, vypadat jako Ralph Finnes. Po náročné operaci začne kombinovat meskalin s ayahuascou, při čemž to zapiji psdesatiletým absinthem. V noci mu na obláčku připluje vizionářský nápad, otevřít si luxusní a originální restauraci, s neotřelým konceptem. Po delší době velkých připrav, si na vzdáleném ostrově, na kterém by se bál ztroskotat i Leonardo di Caprio, otevře onu restauraci, kde hodlá servírovat své alchymistické a esteticky halucinogení menu. Vynikající Ralph Fiennes, krásná Anya Taylor-Joy a Nicolas Hoult vás zvou na ochutnávku, která vám bude dlouho ležet v žaludku. ()

Hellknight12

Dnes som bol po dlhej dobe v kine, takže po M3GAN som sa rozhodol dať si Menu. Hneď na úvod musím uznať, že toto bol iný kulinársky zážitok. Pôjdem BEZ SPOILEROV!!  Čakal som, že to bude pecka, už len z traileru ale toto ma prekvapilo viac ako som čakal. Takto vyvážené žánre som dlho nezažil. Funguje to po každej stránke. Je to fajn komédia aj keď by niekto mohol povedať, že je toho vtipu veľa na mňa to bolo akurát. Funguje to výborné ako thriller. Atmosféru má od začiatku až do konca. Pričom je to síce napínavé a je tu aj humor ale jedno, neruší druhé. Čo sa týka hororovej stránky, tak ťa tiež veľmi dobre funguje aj keď, nie je tam toho veľa. Popravde som prekvapený, že to nie je označené ako mysteriózny a psychologický thriller. Tento film si vyžaduje plnú pozornosť človeka a aj tak máte čo robiť aby ste ho aspoň čiastočne pochopili. Skvelé obsadenie hercov. Sympatický herci, skvelá hudba. Herecké výkony sú tiež veľmi dobré. Veľmi dobré zvládnuté charaktery postáv. Hlavne je, že viete, čo si o kom myslieť. Postupne sa nám odhaľujú. Dialógy sú prepracované na maximum. Čo viac dodať? Film rozhodne môžem odporučiť, či už v kine alebo doma v oboch prípadoch si to užijete na plno. Celkové hodnotenie za mňa je 90%. Tých 10% dávam dole za dĺžku, ktorá je 107 min, ja by som bral aj 120 min a vedel by som pridať ešte viac dialógov. ()

rublik05

Dlouhou dobu jsem vlastně ani nevěděl, co si o snímku mám myslet. Začínal zpočátku tak nevinně, postupem času se ale začínal vyvíjet v překvapivě drsnou a nekompromisní podívanou, u které od začátku není vůbec není jasné, co se bude dít či jak to celé vlastně skončí. Ralph Fiennes předvádí neskutečný herecký výkon, jeho postava je jednoznačně největším tahounem, hned v závěsu za ním je skvělá Anya Taylor-Joy a dále také všichni ostatní herci, neboť casting je celkově nesmírně povedený. Snímek má plno překvapení, plno zvratů a nečekaných momentů, disponuje hromadou zajímavých nápadů, až jsem místy nestačil zírat. Osobně bych ale uvítal více krve a násilí, prostřední část mi přišla lehce slabší, nesedělo mi ani chování některých postav. Jinak se ale jedná o originální a nevšední podívanou, kterou si někdy milerád dám znovu. 7/10. ()

Trixinka

Nebyl to úplně špatný "horor", ale těch logických kotrmelců tam na mě bylo prostě moc. Motivace hlavního "padoucha" k likvidaci svých hostů byla u některých úplně opomenuta nebo zmíněna stylem diváku domysli si sám (starší manželský pár, tři kolegové), u některých značně neuvěřitelná (špatný herecký výkon, kritika jídla). Dále mě zarážela ta pasivita hostů poté co dověděli, že je chce šéfkuchař zabít - on nás chce zabít, ale my sedíme dál bez nějaké snahy zachránit si život. Tylerovi šéf řekne, že neumí vařit a ať se jde oběsit, a on jako v pohodě sundá rondon a jde si na kravatě hodit mašli? Jako fakt? Konečné vyvrcholení filmu také prapodivné - cheeseburger jako odkaz na začátky šéfkuchaře v mekáči jsem pochopila, ale proč ji pak jako pustil? Kdyby si dali burger všichni, tak by je pustil všechny či co? Nechápu. Herecky velice povedené, film jasně táhne Ralph a Anya. Zbytek bohužel takový nijaký, chtělo to rozehrát a využít více charakterů u postav hostů a trochu více akčnějších prvků (např. nějaké pokusy o vzpouru). ()

pulDag

Spíš ne. První půl hodina slibovala mnohé, ale pak se to zvrhlo a nikdo nevěřil svému blížícímu se osudu až do úplného konce. Přinejmenším divné. ()

haWranka

Tak obrovský potenciál a takové zklamání. Začátek byl vyloženě odporný a dost jsem zvažovala, jestli budou koukat dál. Pak už se ale nic šokujícího nedělo a najednou byl konec. Vše bylo plytké, klouzající po povrchu, spousta věcí nedořešena. Nepotřebuji vše naservírované na stříbrném podnosu (haha), ale něco bylo opravdu jen nakousnuté a závěr žádný. Škoda. ()

samkko

Zajímavé a neotřelé pojetí ne až tak zajímavého tématu. Trestání hlavních postav za jejich zločineckou nebo temnější minulost už jsme v pár filmech viděli, jenže The Menu nám tuhle neoficiální subžánrovku servíruje v neokoukaném a stejně tak zábavném pojetí. (Po nějaké té první půlhodince se začne situace pořádně hrotit a film nabírá patřičnou atmosféru, která je místy obohacena napínavými scénami. O kvalitě scénáře by se dalo diskutovat, ale dle mého uvážení se o nic výjimečného nejedná. To se mi projevilo zejména na většině postav, ke kterým jsem si nebyl schopen vybudovat potřebné emoce, díky kterým bych byl do příběhu vtažen víc. ps: Šéfkuchařovo umění je na celém filmu snad to nejlepší. ()

E lan

Ujetý film a těch v poslední době zas tolik nevidím😉 I proto tak vysoké hodnocení dost kontrverzního scénáře ale rozhodně povedených výkonů. ()

Likan7

Nedotáhnutý scénář a pořádná chybějící pointa tomu trochu sráží dojem. Nevím kdy naposledy se stalo, že by mě film dokázal zaháčkovat tak snadno a tak rychle. Jak jsem totiž Anyu Taylor-Joy neměl v jejich hereckých začátcích rád, tak poslední roky se stává nejen velmi dobrou herečkou, ale i mojí oblíbenkyní. Fiennes je samozřejmě herecká jistota jeho maniakální a dokonalostí posedlý chef je zajímavý od začátku do konce. Přesto je ale většina věcí mírně nedotažených. Nevím proč nikdo nebojoval víc o život, krve a horovějších momentů mohlo být víc a i když je fastfoodové finále fajn, chyběla mi tu pořádná, ideálně nějaká šokující pointa, která by to vystřelila ještě o pár stupínků výš. Takhle je Menu zručně natočenou, zrežírovanou a skvěle zahranou jednohubkou, která ale vychází trochu do ztracena. ()

gemi

Miluju tyhle mysteriózní filmy, které se ze startu tváří úplně normálně, ale člověk s každou další minutou nabývá silnějšího podezření, že tady je něco hrozně špatně. A nemyslím filmařinu, ale tu záměrně, postupně a pečlivě budovanou atmosféru, kdy divák dychtí po tom zjistit, jak to sakra dopadne. V tomto ohledu mi to dost připomíná Uteč. ()

Terka_127

Tak trochu jiný horor. Skvělý Ralph Fiennes a ještě lepší Anya Taylor-Joy. Svět padá do záhuby, když si člověk/ zákazník už ani neumí jídlo užít, prožít, uvědomit si to jako celek. To si už uvědomil i proslulý šéfkuchař Slowik a prozřel, že už ho to vlastně ani nebaví a už vůbec ho nebaví vařit pro lidi, co to neumí řádně a správně ocenit. V jednu chvilku si řeknete, že se to mění v typický krvák, ale překvapí vás to zas a znovu. Vlastně se Slowikem trochu i sympatizujete, fandíte Margot (Anya) a hlavně začnete nenávidět vlezdoprdelku Tylera v podání Nicholase Houlta. Menu, nejen film jako celek, má hlavu a patu. Musíte si ho vychutnat od předkrmu po dezert. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Taylor Swift se chystá na režijní debut

Taylor Swift se chystá na režijní debut

11.12.2022

Známá popová zpěvačka Taylor Swift k filmu měla odjakživa blízko. Už zkraje kariéry ve svých písních vyprávěla příběhy, které později zkušení režiséři převáděli do krátkých klipů, nedávno se pak… (viac)

Furiosa dorazí až v roce 2024

Furiosa dorazí až v roce 2024