Mladý pár, Margot (Anya Taylor-Joy) a Tyler (Nicholas Hoult), cestujú do luxusnej reštaurácie Hawthorn na pobrežnom ostrove v Severezápdnom Pacifiku, kde samotársky, ale celosvetovo preslávený šéfkuchár, Julian Slowik (Ralph Fiennes) pripravil pre vybraných hostí bohaté degustačné menu. (Cinemart SK)

koty2201

Pri mojom hodnotení musíte vedieť o tom, že som veľmi slabá povaha a mám aj slabý žalúdok. Jednoducho strachopud a vedia ma znechutiť občas len maličkosti. Takže verím, že mnohí tento film zvládli pozerať bez väčších problémov.  Po asi prvej tretine, čiže zrejme po prvej takej vážnej nepríjemnosti som sa začal cítiť veľmi nepríjemne a ostal vo veľkom napätí. Jednoducho, nevedel som, čo sa bude diať a ako rýchlo sa bude situácia zhoršovať. Čiže musím oceniť naozaj intenzívny zážitok, ktorý dokázali filmári vybudovať na ploche jednej miestnosti (kde sme strávili väčšinu času). Mnohí označujú tento film za horor. Ale po zhliadnutí musím povedať, že je to skôr drsný 18+ triler a čakal som niečo oveľa nechutnejšie a šialenejšie. Lenže ak k označeniu “horor” stačí len veľmi nepríjemná a skľučujúca atmosféra a trochu krvi, tak potom sa to dá nazvať hororom. Taktiež som človek, ktorý síce má rád čierny humor, ale len keď si vtip prečítam alebo ho niekto prednesie. Akonáhle si to predstavím alebo to vidím vo filme, ako aj v prípade Menu, tak ma smiech prejde a skôr som znechutený. Ale to je mojou slabou povahou, ako som spomínal. Avšak, keď moju povahu odignorujem, tak áno, určité úsmevné momenty sa tu nájdu tiež. Nie je ich veľa, nie sú veľmi úsmevné, ale určite tie silnejšie nátury pobavia. A vlastne páči sa mi, že nad filmom niekto rozmýšľal a dal si prácu s tým, aby jednotliví hostia v reštaurácii odkrývali svoje tajomstvá postupne. Pomaly teda zisťujeme kto, čo a prečo. S týmto sa tvorcovia vyhrali dosť dobre a takéto postupné odkrývanie deja a ľudských charakterov mám na filmoch veľmi rád. Za mňa teda určite odporúčam, ak nie ste slabosi ako ja a máte radi či už trilery, horory alebo čierny humor. Číselne (čo často nepíšem do hodnotenia) to vidím na 7/10. Dal by som o bod viac, ale bolo to na mňa naozaj “too much”. ()

SilentMemory

Raz si pozrieť fajn, lebo je to dobre sfilmované ale čakala som nejaké rozuzlenie ktoré má ohromí . Na čo sa k tomu vracať to teda netuším, nie je to film, ktorý by som si pustila znova vďaka obsahu. ()

DJ Kritik

Luxusná večera pre prominentných hostí sa zmení na tresty za spáchané skutky voči neskutočne vyšinutému šéfkuchárovi. Označenie komédia z tohto diela môžeme skutočne vynechať a očakávajme príbeh plný bizarností. Toto dielo, ktoré mohlo mať viac z tajomna a viac zobrazenia jednotlyvých príbehov postáv je zbytočne zabitým času. Jediná originálna scéna je nevšedný počin Margot. ()

RafaKrakal

Jeden z nejzvláštnějších, ale zároveň nejoriginálnějších filmů, co jsem v poslední době viděl s fenomenálním Ralphem Fiennesem v hlavní roli. Určitě stojí za to zhlédnout až do úplného grandiózního finále, které podtrhuje již tak zvláštní děj celého filmu, který mě však nějakým zvláštním způsobem vábil a přitahoval a nemohl jsem z obrazovky spustit oči ()

kubas369

7/10. Nápaditý thriller s dobře budovaným napětím. Bohužel ve finále u mne ke katarzi nedochází, což shazuje film jako celek. Interakce mezi šéfkuchařem a mileneckou dvojicí je skvostná a táhne celý film neúprosně ku předu. Naproti tomu zbytek osazenstva je tak nějak do počtu a slouží jen jako jednovrstvá trochu klišovitá vyplň. Jejich konečné odevzdání se osudu působí zcela neuvěřitelně a nepochopitelně. ()

Pete

Nevěděl jsem nic o obsahu téhle hostiny předem, a co zpočátku vypadalo zajímavě jako sofistikovaná sociální satira ve stylu nedávného Trojúhelníku smutku, vyvinulo se v takovou absurdní verzi konceptu klasických detektivek, kde ovšem divák nehádá "whodunnit", dokonce ani kdo přežije (to lze snadno tipnout již před předkrmem), ale vlastně pouze co bude dalším zvráceným chodem. To mi přijde velmi málo na to, jaký se tu skrýval potenciál, a jak výživnou roli tu dostal Ralph Fiennes. Navíc se všechny postavy chovají mírně řečeno nelogicky, což nelze vždycky omluvit zvolenou nadsázkou, a snad nikdy jsem neviděl tolik sebevrahů na jednom místě. Na konci tohle Menu zanecháva trochu nepříjemný chuťový ocas, a tak i když jsem se nenudil, jako přísný kritik musím udělit pouze 2 Micheliny. ()

Cermicek

"Per to do mě, ať je po mě" dostává v tomhle drámatu novej rozměr🤣. Jeden z těch filmů, kterej svým zpracováním není z nejkvalitnějších (některý scénáristický pasáže jsou opravdu dost mimo), ale námětem a originalitou vše posouvá do pásma "na tenhle film jen tak nezapomenu" a to se cení!!👍 ()

PAVLIS

50% Slibný, napínavý rozjezd, ale jak vyloží kuchař karty na stůl, tvůrci už téměř nedokážou přijít s ničím zajímavým. Chce to být horor i satira, ale dojíždí to na chabě vykreslené pohnutky postav v tom, co dělají. A takový to mělo potenciál… Jo a rozhodně nečekejte komedii. ()

Arkagas1989

Pokud jste naštvali psychopatického šéfkuchaře, nemusíte se z luxusní večeře o mnoha chodech vrátit. Mnoho lidí tohle považuje za horor, kterým ten film opravdu není. Psychologický thriller šmrncnutý kapkou hodně černé satiry je ale v tomhle podání něco, co Vás nenechá vydechnout a budete se bavit od začátku do konce, protože jsou tu herci, kteří nemají problém celý tenhle koncept utáhnout. Místy se bavíte, místy je to znepokojivé, ale jako celek to funguje dokonale.  A jelikož jsem už vážně postižená, přemýšlela jsem samozřejmě nad tím, při kterých nejvíc vyhrocených scénách se asi herci nasmáli nejvíc.  Je to jiné, je to vlastně brutální a přesto není. Velmi zajímavá sonda do duší mnoha lidí, kteří mají naplánovaný společný osud. Tohle si dejte a spoiler: neoblibujte si žádnou postavu.  Moje hodnocení: 9/10 ()

Hyperbolic

Příjemná laskomina s výraznou chutí společenské kritiky, jemným nádechem černého humoru, doprovázena skvělým buquetem vyhoření. Hlavní chod, Ralph Fiennes, ďábelský chef, který každou jednu přísadu vybírá k dokonalosti celku. Jeho život musel být těžký, což se zde dozvídáme pouze v náznacích. Jeho jediná radost - vaření, postupně stále víc a víc hnusící se kvůli klientele, které jde jen o to být v luxusu, a ne o to, doopravdy ochutnat. Podobně jako části prvního chodu "Ostrov", byly i jednotlivé postavy součástí uzavřeného biomu, každá jiné prohnilé chuti. Od rádoby kritiků, přes zapadlé prodejné herce a smetánku, po podvodné byznysmeny. Příběh gradoval velice neústupně, až se druhá polovina dostala do podobných (ikdyž více hororových) obrátek jako (možná trošku podobný) Trojúhelník smutku. Jako dezert beru Nicholase Houlta, který mi svým absurdním nadšením do díla mistrů, všeználkovstvím a lahodným popisem nezajímavostí, hraničícím se slovními výblitky, připomíná mě samotného. Po komické stránce to zde tahal skoro stejně dobře jako Renfield. Scéna přípravy cheesburgeru je pro mě nejvíce zapamatovatelná, opravdový herecký um a každý detail z ní dělá vrchol filmu. Každý malý úsměv chefa je zde pravý, a musel jsem se usmívat také. Myslím, že takovou chvíli asi musel zažít každý, kdo začal dělat něco co miluje, upadl do stereotypu, který ho stále víc sžírá až nakonec vyhoří, jediné co pak stačí, je vzpomenout si na začátky a na úmysly, pohnutky a ty krásné pocity, které k tomuto všemu vedly. Vidíte? Úsměv. Doporučuji zhlédnout copy-přípravu tohoto slovutného pokrmu. Má recenze číslo 200, a musím říct, že jsem si k ní vybral moc chutný film. ()

Toustovač

(spoilery všude) Tak já se teda přiznám, že jsem nepochopil, v čem je tenhle film dobrej, či obecnějš, o čem vůbec je. Jestli to má bejt komedie, bere se místama nějak moc vážně. Jestli to má bejt dusivý drama, je tam zase moc absurdna a víceméně nic z příběhu/postav/motivací nedává smysl. Plus jsem u iks scén pátral, k čemu jsou a čeho se snaží dosáhnout (např. lov zdrhajících postav, bitka v kopii restaurace). Hraný je to skvěle, natočený je to skvěle, ale na konci jsem si regulérně řek "to byla ale blbost". ()

tkey

Variace filmu díra a povedená. Tenhle snímek má několik vrstev a každý si zde najde to svoje. Jeden idiot uvidí 6, druhý 9 a vzadu se jim směje borec co vidí singularitu. Je to film o pomstě? Pro někoho ano. Je to horor? Pro někoho ano. Je to mistrovskej kousek, kde každý má přesně tu svou roli až na někoho, kdo dokáže nahlédnout za oponu, kam má zakázáno koukat a pochopí něco, co ostatním uniká? Jak se vyhnout závodu za korumpujícím bohatstvím, slávou, posedlostí v kterém postupně všichni ztratí sami sebe?na klíčem se vrátit se k úplným základům a zjistit, že jediný způsob jak vyhrát závod je se ho neúčastnit? Pochopit, že každý kuchař či ovčan, který tyhle zvrhlíky podporuje je vinen stejnou mírou a zaslouží stejný konec? Jo, někdo to tak vidět může. ()

Fungore

Po druhém zhlédnutí přehodnocuji ze 4 hvězd na 5. Je to hlavně díky skvělým hereckým výkonům v čele s Ralphem Fiennesem a Anyou Taylor-Joy, která je už nějakou dobu mojí nejoblíbenější herečkou své generace. Satirický snímek s přesahem, který je spíše o stupňování napětí, kdy se znepokojující situace stupňují a téměř každý z hostů (až na jednoho) se bojí, co přijde dalšího. Je to originální nápad, který si drží divákovu pozornost až do finále, které je skvěle vymyšlené a hlavně zahrané. Je to jeden z těch filmů, který si v průběhu života rozhodně pustím ještě mnohokrát. Chápu, že tenhle film nedokáže ocenit každý, přece jen konzumní společnost je zvyklá na úplně jiný koncept, ale já ho všema deseti doporučuji každému, kdo má rád skvělé herecké výkony a rád si po zhlédnutí o snímku hlouběji popřemýšlí. Dalo by se toho napsat ještě hodně mnohem, více dopodrobna, ale lepší je si film pustit a udělat si vlastní názor. ()

jokino

Do prvej polky filmu celkom fajn, potom to však išlo úplne do stratena. Filmu akoby došiel dych a úplne stratil svoj pôvodný koncept. A postavy len poslúchali, ako dobytok čo ide na porážku. Keby aspoň do jedla pridali nejakú drogu a začali sa halucinácie, či snáď postupná komplexná paralíza tela, ale takto sa "iba" postupne poslušne čakalo na akýsi "nevyhnutný (?)" záver pri plnom "zdravom" vedomí.. Scéna, kedy sa vyšlo z reštaurácie, muži sa mali rozbehnúť kade-tade a potom sa všetci vrátili.., ach jaj.. Veľký potenciál, zo (60 %) nevyužitý.. ()

Sady1993

Pulka, dve tretiny filmu jsou fajn,je to spravne creepy, ale pak tomu uplne dojde dech. Skoda, napad super, zpracovani zustalo na puli cesty. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Taylor Swift se chystá na režijní debut

Taylor Swift se chystá na režijní debut

11.12.2022

Známá popová zpěvačka Taylor Swift k filmu měla odjakživa blízko. Už zkraje kariéry ve svých písních vyprávěla příběhy, které později zkušení režiséři převáděli do krátkých klipů, nedávno se pak… (viac)

Furiosa dorazí až v roce 2024

Furiosa dorazí až v roce 2024