Mladý pár, Margot (Anya Taylor-Joy) a Tyler (Nicholas Hoult), cestujú do luxusnej reštaurácie Hawthorn na pobrežnom ostrove v Severezápdnom Pacifiku, kde samotársky, ale celosvetovo preslávený šéfkuchár, Julian Slowik (Ralph Fiennes) pripravil pre vybraných hostí bohaté degustačné menu. (Cinemart SK)

peetrejr

Veľmi podivný film. Od režiséra filmu Ali G Indahouse by som nečakal takéto psycho. Ono to zo začiatku tak celkom prezrádza, že čo sa udeje. Ale pôsobí to tak nevinne. Ja som si vravel, že čo sa už môže stať. No potom to bolo bum. Bum a ja som mal spadnutú sánku. Pretože svojim spôsobom je finálne menu geniálne, ale aj svojim spôsobom podivné. Herecky to je ok. Ralph Fiennes je dobrý a postavu hrá presvedčivo. On je charakterový herec a preto aj stále hrá také "chladné" postavy. Či už v Jamesovi Bondovi, v Bruggách... všade hral takého mystrious týpka. Anya Taylor-Joy je taktiež obstojná a ostatných hercov nepoznám. Ale neprišli mi nejak rušivo alebo, že by to zle zahrali. Dej je pomerne jednoduchý a tak trpko vtipný. Ale vtipné to je len že tak na pousmiate. Celkom fajn počin... ()

BOURQUE

Mark Mylod sa vracia po desiatych rokoch so svojím najsilnejším filmom. Avšak z celkového hľadiska, a to vďaka nevyužitiu niekoľkých potenciálov, film nedokáže prekročiť svoj tieň (rozbor jednotlivých postáv a vrstvy spoločnosti, ktorú zastupujú). Jedno je isté – ústrednej dvojici Ralph Fiennes / Anya Taylor-Joy nie je možné čo vyčítať. P.S.: Jedlá (ktoré sú v tomto prípade fakt umeleckou kreáciou) a záverečný cheesburger vypadajú vynikajúco. Osobné hodnotenie: 78% (***) ()

mourinho

Delikatesa! Jako satira docela vtipné, nicméně scénář se v závěru trochu rozpadl, když chování veškerých postav bylo zcela obětováno ve prospěch konceptu a o nějaké logice nemůže být vlastně ani řeč. Přesto film moji pozornost bez problému udržel, vlastně hned od příjezdu na ostrov. Zkrátka moc nad tím nepřemýšlet a o zábavu bude postaráno. A Ralph Fiennes je démon!!! ()

JohnBruk

Mix “Komedie” / Hororu / Thrilleru mi mohl napovědět, že se nebude zřejmě jednat úplně o dobře zvolenou kombinaci ingrediencí. Za celou dobu jsem se u filmu ani jednou nezasmál. Spíše jsem byl znechucený. Žánr “černá komedie” pro některé lidi dnes zřejmě znamená cynickou prezentaci násilí. Tahle psychopatická záležitost je plochá šlichta o zhrzeném šéfkuchaři prostitujícím své umění a mstící se celé “zlé bublině” jeho profesního světa. Obsahově podprůměrná záležitost, kterou ani náznakem nelze srovnávat s mistrovským “Trojúhelníkem smutku”, jak tu někteří vzpomínali. Technicky relativně dobrý úvod. Ztráta času a peněz nejen v kině. ()

fixaman

Nápad originální, ale provedení veskrze průměrné a postrádající jakoukoliv logiku. Tři hvězdy jen za Anyu Taylor-Joy, která ze všech herců ve své roli jako jediná působí uvěřitelně a ostatní svým výkonem předbíhá o parník. ()

kkarx

Asi nejpovedenější horor 2022, co se týče zpracování, hereckých výkonů i originality. Připomnělo mi to celkem nedávnou "Díru", která je ale mnohem hororovější, kdežto toto je víc absurdní komedie k zamyšlení a ty hororové prvky by tam vlastně ani být nemusely. Nicméně oba filmy pokládají obdobné otázky a ukazují zajímavé charaktery. ()

Hapretor

Lákadlem byli hlavně obsazení herci a herečky ... v tom top ... dějově nic překvapujícího ... však natočeno a zahráno excelentně ... ()

lemonova

Ja mám pocit, že sa kritériá na hodnotenie filmov za posledné roky dosť zmenili. Čím ďalej tým viac potrebujeme akýsi druh fascinácie - a je jedno, či dobrom, či zlom..  dnes, tuším, prevláda tá druhá možnosť. Oveľa menej potrebujeme k zážitku pointu a samotný príbeh. Tu sme totiž dostali len jednu jedinú pointu, ktorá sa skrýva za položenou otázkou: Kto ste? Ak to chcem rozobrať hlbšie, musím spoilerovať. Totiž témou celého anti-príbehu je obyčajná pomsta, čiastočne osobná, čiastočne neosobná. Niečo, čo sme videli už stokrát. Tentokrát vo variácii z prostredia okázalosti a luxusu, ktoré reprezentuje anti-jedlo. Na to, aby bola pomsta perfektná, musí byť adresná. Preto nášho anti-hrdinu privádza do nepríčetnosti náhodná (?) výmena obete. A to je všetko, čo nám film naservíroval. To ostatné je len pozlátko. Nefunguje tu ani žiadna psychológia, nikto akoby nemal za sebou vypracovanú osobnú históriu, o každom vieme povedať päť viet, viac nie. Film nefunguje ani v komediálnej rovine. Zasmiali ste sa niekto? Pre mňa osobne to bol dosť premrhaný čas.. ()

JirkaLexa

Jeden z nejokázalejších, nejoriginálnějších a nejodvážnějších filmů, které jsem v poslední době viděl. Prostě nekonvenční kousek pod vedením brilantního šéfa. ()

Rathalos

No tak toto je velmi zvlastna zalezitost,zo zaciatku som mal fakt zmiesane pocity,ako keby som sledoval nejaku relaciu o vareni,ale postupom casu to naberalo smer,ktory sa mi zacal hrozne pacit a vydrzalo mi to az do sameho zaveru,musim pochvalit herecky vykon Ralpha Fiennesa,bol vazne skvely,ale moc ma potesila aj Anya Taylor-Joy,ktora patri medzi moje srdcovky,jej pritomnost vo filmoch je obrovskym plusom,suma sumarov davam plnu palbu...:⁠-⁠) ()

Lyžař

Stavu se zvlastnimi pocity mi pustil tenhle cheeseburger. Prvni polovina me bavila a utekla rychlosti blesku. Pak se par veci zacalo zadrhavat, az zaver to vsechno zhatil uplne. Skoda. Potencial velky, takhle cca 3 hvezdy. A to dost za novy motiv, ikdyz jsem cekal vic jedeni, nejake to kanibalstvi atd. Vlastne i od Johna Leguizama jsem cekal vyraznejsi postavu. Moulin Rouge je koukam uz zapomenuta. ()

AnanAss

Úvodní předkrm spolu s prostředním chodem, kdy jsou představeny pokřivené charaktery postav, je fajn a celé to má příjemný satirický podtón. Závěrečný chod bohužel sklouzne vyzněním do béčkových vod, což by nebylo na škodu, kdyby se nebál trochu víc odvázat. A že potenciál by tady byl. Nadále pro mě tedy zůstává nejvíce znepokujícím  gurmánským zážitkem poslední doby polosyrový párek za čtyři pětky z nádražky, zabírající maximálně polovinu vysušeného rohlíku. ()

TostTom

Rozhodně zajímavý psychopatický a hlavně originální film s dávkou černého humoru. Na film jsem slyšel hodně chvály, ale zcela upřímně mě to zas tak nenadchlo. Rozhodně to nebude tím, že by byl film špatný to ne, spíš se mi jen netrefil do vkusu, ale co filmu nemohu upřít jsou herecké výkony, které jsou vyloženě luxusní a to zejména psycho šéfkuchaře, kterého hraje Ralph Fiennes. Na závěr mě jen trochu zklamalo, že jsem se nedočkal toho, že by hosty vařily a jedli… Nevím proč, ale tohle jsem si nějak představoval, že se zde stane. 7/10 ()

helloween93

Menu divákovi servíruje hutnou disturbing atmosféru, ale to je asi jediný plus. Mně to hrozně připomnělo Slunovrat, wtf momenty, satirická až grotesktní pointa a divné chování postav. Fiennes byl v roli výborný, ale od filmu jsem čekal něco úplně jiného než mi tvůrci uvařili. 2* ()

Rockerman

Bude to tak půl na půl. Jedni budou mluvit o filmové lahůdce, druzí řeknou, že to je nuda. Já patřím k těm prvním, i když k dokonalosti tomu něco schází. Když už byly karty vyloženy na stůl a zmizel moment překvapení začal děj lehce nudit, kouzlo vyprchalo. Také ta pointa s Margot se mi moc nezamlouvala, ale pomsta naštvaného kuchaře z Bratislavy mě v drtivé většině bavila. Spokojenost. ()

NorseSword24

Dobre, čakal som lepší dezert, ale tento pokojne postačil. Musím pochváliť herecké výkony úplne všetkých, fakt dobre tu hrali. Kamera síce bola niekedy taká akú som si predstavoval, ale myslím si, že by to mohlo byť aj lepšie. Tu sa musím viac prikláňať ku strihu, ktorý tu bol hlavnejší ako kamera a akože takto dobrý a výrazný strih som dlho nevidel. Tempo je tiež zaujímavé lebo to napätie tu stúpa a stúpa a potom príde bod kedy sa film zase ukľudní a začne znova postupne stúpať. Čo sa mi ešte veľmi ľúbilo tak bol čierny meta humor a postupne odhaľovanie postav. Najprv tie postavy a myslím tým, že od začiatku nemáme priamo povedané kto je kto z hostí reštaurácie a (znova) postupne sa nám ukazujú jednotlivé charaktery a minulosť každej postavy. A každú si aj zaškatuľkujete a zapamätáte. A ten humor... no proste fakt skvelá vtipná vec, ktorú som tiež u filmu dlho nevidel(ak tu niečo také bolo). Vlastne sa ešte vrátim k tým postavám, ktoré tu sú tiež použité ako rôzne pohľady na... v podstate na hocičo. V tomto prípade to je jedlo, ktoré tu je len alegória. Máte tu fanatického fanúšika, ktorý sa vyzná vo všetkom ale či to dokáže aj praktizovať..? Máte tu uznávaných, snobských kritikov čo už hovorí samo za seba. Alebo mladých bohatých, ktorý majú viacmennej na háku a sú viacmennej drzý. Vidíte ako môže mať každý rôzny pohľad a možno sa v tom nájdete aj vy. Napríklad ja som sa asi našiel u toho fanatika. Pozrel som neskutočne veľa filmov, recenzujem ich tu ako kritik, viem o tom hovoriť veľmi dlho a pri tom sa tváriť ako expert ale či by som dokázal aj film natočiť? Dúfam že hej. Dúfam že presvedčím sám seba, že ja tu nie som hosť v reštaurácií ale kuchár. Na záver, dobrá myšlienka, ktorá mi ale neprišla dostatočne prekreslená, ale inak to je prekvapenie roku a nedivil by som sa keby sa mi to zaradí medzi top 10 filmov tohto roku. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Taylor Swift se chystá na režijní debut

Taylor Swift se chystá na režijní debut

11.12.2022

Známá popová zpěvačka Taylor Swift k filmu měla odjakživa blízko. Už zkraje kariéry ve svých písních vyprávěla příběhy, které později zkušení režiséři převáděli do krátkých klipů, nedávno se pak… (viac)

Furiosa dorazí až v roce 2024

Furiosa dorazí až v roce 2024