Mladý pár, Margot (Anya Taylor-Joy) a Tyler (Nicholas Hoult), cestujú do luxusnej reštaurácie Hawthorn na pobrežnom ostrove v Severezápdnom Pacifiku, kde samotársky, ale celosvetovo preslávený šéfkuchár, Julian Slowik (Ralph Fiennes) pripravil pre vybraných hostí bohaté degustačné menu. (Cinemart SK)

Belatris

Na tomhle filmu je krásně vidět, jak skvělý mohl být, kdyby všeho bylo tak akorát a nepokazily se klíčové body vyprávění a budování postav. Úžasný potenciál, který nedůsledností tvůrců sklouzl do naprostého průměru. A nezachrání to ani herci, kteří se snaží, seč mohou.  Z většiny vedlejších postav, které se sejdou v proslulé restauraci, se dala vytvořit parádní mozaika a tím pádem komentář k řadě společenských jevů, místo toho zůstávají nedotažené pokusy, co spíše než zamyšlení způsobují otrávenost. Čekala jsem, že si pochutnám více a že zažiju pestřejší spektrum chutí. Update: po druhém zhlédnutí zvedám hodnocení o jednu hvězdu, protože jsem si pochutnala více než napoprvé, bavila jsem se a klidně si to někdy dám potřetí. Možná i proto, že pro mě nakonec ty nedostatky zmíněné výše nejsou zas až tak důležité. Je to šmrncovní a smělý pokus o zvláštní komedii. ()

HonzysKISS

Velmi dobře natočené bizarní dílo. Podobné skvosty jsou u mě vždy vítané. Trochu mi to připomínalo kombinaci filmů El hoyo a Saw. Zákazníci mají dodržovat pravidla a spokojeně vychutnávat, a to doslova za každou cenu. Tímto se příběh vážně povedl. Bavilo mě, jak jsou všechny postavy stručně napsané. Například jak se partner Aloy furt vesele ládoval, nebo jak jedné kritičce restaurací nosili neustále zmršené jídlo. To byla prča. Samotný Šéf kuchař taky naprosto skvělý. Přesně hodící se ke svému řemeslu. Pěkně vážný. A Aloy, kterou všichni milujeme, byla prostě Aloy :D Co mě opravdu hodně mrzí, tak je to komedie. Podle mě to filmu strašně kazí. Potom mě zklamalo to, že to není o kanibalismu. Na film jsem se těšil, protože mi hned bylo jasné, že to o tom bude. Bohužel není. I když aspoň jedna scéna tu s tím spojená je. Ale to samozřejmě nemůžu dávat do mínusu. No a závěr? Proč ne, je to v pohodě. 80/100 ()

Nemec

Tuhle recenzi píšu cestou domů z kina, jak se říká, musím kout železo, dokud je žhavé. Příběh má krásně odprezentovanou myšlenku. Ona hra na noblesu luxusních restaurací mi neskutečně sedla, protože konec konců je to jen hra. Postavy jsou perfektně napsaný, jak s vedlejšíma, tak hlavníma jsem neměl jediný problém. Kvalita hereckých výkonů byla jistotou už od samého začátku, a to co celé obsazení předvedlo, tak před tím musím smeknout. Kamera zde byla velmi sterilní, za to precizní, žádná brutální stylizace, a to mě k tomu načančanému konceptu poloprázdných talířů perfektně sedlo. V podobném duchu se nesl i střih, který perfektně nahrával stylu kamery, neodváděl pozornost od příběhu a plynule mě, jako diváka, provedl dějem bez zaškobrtnutí. Celkový pocit z toho mám ultra kladný, strach smíšený s dávkou suchého humoru, vytvářel perfektní atmosféru v kombinaci s příjemnou minimalistickou estetikou. Just a well made movie. ()

mclenin

Prijmite pozvanie k stolu šéfkuchára Slowika, ktorý vyrastal v Bratislave, a nechajte sa unášať famóznou kombináciou chutí jedál, pokrmov, prísad, bizarností, čierneho humoru, vzrastajúcich pochybností, stúpajúcej nervozity, gradujúceho napätia, gastronomického grand finále. Je to originálny kulinársky zážitok, na ktorý spomedzi iných filmov tohto roku určite nezabudnem. Aplaus. ()

Drirr

Zábavný žánrový mišmaš, který umí satiricky glosovat svět vrcholové gastronomie i konzumní společnost jako takovou stejně jako šokovat (či zklamávat) pokleslými hororovými (někdy až slasherovými) postupy či vyloženě komediálními vsuvkami. V tomhle směru je to až bláznivý film, který se ale naštěstí bere méně vážně, než by se mohlo zdát. Skvělí herci, občas vachrlatý scénář, celkově ale snímek, který si spíš zapamatujete a který na vás může zapůsobit různě. Mým chuťovým pohárkům se zamlouval, rozhodně (jak ukázaly i odchody z kina) to tak ale nemusí být u každého. ()

Zero_Signal

Úplna zlátanina bez pointy, zmyslu, smeru, tempa, odkazu. Prázdna škrupina, ktorá by veľmi chcela byť subverzívna a štýlova kritika, ale to by to chcelo tvorcov, ktorí majú IQ v trojciferných hodnotách, a museli by vedieť napísať postavy, ktoré by sa aspoň trocha podobali na reálnych ľudí, a nie na dvojrozmerné šablóny, ktoré majú len posúvať neuveriteľne plytký, a popravde stupídny scenár. Hviezda za tradične skvelého Fiennesa, inak by to bolo za odpad. PS: Som jediný, komu už fakt začína liezť krkom vidieť čoraz priemernejšiu Anyu v každom filme? ()

Asmodin

Menu se trefilo do mých chuťových buněk. Trochu mi to připomnělo Krvavou nevěstu oba jsou stejně skvělý. Šílený kuchař sjednal spravedlnost pomstou podávanou v tomto případě za tepla v podobě zážitkové gastronomie, kterou si užili všichni konzumenti. ()

Oralfabet

Na tohle jsem se těšil od chvíle, co jsem viděl trailer, a má očekávání jen narostla, když jsem zjistil, že režisér i jeden ze scénáristů dělali na Succession. No a mohu s radostí oznámit, že výsledek ta očekávání ještě překonal, bavil jsem se výborně od začátku do konce. To zařazení do hororové škatulky mi sice přijde trochu zavádějící (už úplně vidím, jak jen kvůli tomu sází někteří zdejší experti odpady), ale jako thriller a obzvlášť jako černohumorná komedie to funguje perfektně. Rozesmál mě snad každý záběr na nový chod a taky každý záběr na Nicholase Houlta, který si tady střihl tak dokonalého kokůtka, že si navzdory tradičně skvělé Anye Taylor-Joy a Ralphu Fiennesovi, ukradl film pro sebe. Asi jsou tam věci, co nedávaj smysl a tak, ale nic co by mě nutilo jít pod 9/10 ()

Renfield

Podstatně silnější v části, která rozehrává hru, věnuje se všem, což je pro fungování takové hry vůbec nejdůležitější. Přílišné zaměření na Margot ději tak úplně neprospívá a to i přesto, že napětí mezi Ralphem Fiennesem a Anyou Taylor-Joy funguje na výbornou. Zbytek postav ve druhé polovině ztrácí na podstatnosti, což je velmi zvláštní, protože právě oni jsou tím vrcholem menu, vrcholem funkční satiry, která se tímto spálí daleko před finální scénou. Každopádně i tato část je svým nadsazeně hororovým způsobem fajn, jen mi k té chytře rozehrané hře tak úplně nesedla. Herecky je to dle očekávání bez výhrad a to včetně "už klasické kreace" Nicholase Houlta. Kamera, hudba a zvuk navíc dokáží podtrhnout výkon démonického Fiennese. Tlesk. 70% ()

Klajnik

O ničem. A ani to neni nijak zvlášť krásné či zábavné. Zato je to ale dost vyumělkované. Trošku se to připodobňuje Trojúhelníku Smutku, protože boháči si zaplatí za luxusní experience, ale těžce pojebou - Trojúhelník je však podstatně lepší film. Taky jsem byl zvědavý, jestli dobře hitne scéna, kdy se to celé zvrhne. Nehitla. Po Aronofakiho Matce mě však tahle slabota může nechat jen chladným. ()

Mimomisu

Jako jo, trochu to v druhe pulce rozpada, ale stejne jsem se bavil. Nehledal bych v tom zas takovou hloubku a myslim, ze se o to film zase tolik nesnazi. Minimalne jako jednohubka to funguje dobre a casem se klidne podivam i znova. ()

bobstock

Zvláštně nedochucená kombinace černé satiry, která nakonec upeče sama sebe k smrti..a kolik z vás čekalo, že se začne vařit z hostů pro hosty?? :/ 50% ()

Milky.

Vcelku povedená satira na různé posh-snoby, kteří si připadají důležitě při každém náznaku, že něco je spešl. Asi jako když se umělec vysere doprostřed místnosti a nazve to uměním. Film byl ale zároveń poměrně nepříjemný na sledování s tím, jak bylo od začátku všechno absurdní a člověk cítil, že něco je v nepořádku. Což na druhou stranu byl účel a klobouk dolů. Koukat na Menu bylo o dost nepříjemnější než koukat na SAW. Trochu srážím hodnocení za fakt, že za měsíc ani nebudu vědět o čem to bylo a za spoustu nedotažených a nedořečených věcí. Hlavně konec byl takový nemastný neslaný. Na druhou stranu ta radost při dělání cheeseburgeru byla zahraná skvěle. Za mě lepší tři hvězdičky. ()

mosnak

Tohle mě baví. Šílenec, který ví přesně co dělá, co chce udělat a dělá to s noblesou. Je to hodně divné a člověk má potřebu vidět to až do konce - 83% ()

mira007

Ralph Fiennes jako rodák z Bratislavy a absolutní top kuchař, který pořádá pro úzkou skupinu buržoustů degustační večer na ostrově ve své restauraci. První polovina velmi povedený psychothriller s dávkou černého humoru a prvky hororu, druhá půlka jaksi setrvačná, přestřelená mířící do neuspojivého konce, ale pointa nakonec přeci jen fajn. Docela originální film. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Taylor Swift se chystá na režijní debut

Taylor Swift se chystá na režijní debut

11.12.2022

Známá popová zpěvačka Taylor Swift k filmu měla odjakživa blízko. Už zkraje kariéry ve svých písních vyprávěla příběhy, které později zkušení režiséři převáděli do krátkých klipů, nedávno se pak… (viac)

Furiosa dorazí až v roce 2024

Furiosa dorazí až v roce 2024