Mladý pár, Margot (Anya Taylor-Joy) a Tyler (Nicholas Hoult), cestujú do luxusnej reštaurácie Hawthorn na pobrežnom ostrove v Severezápdnom Pacifiku, kde samotársky, ale celosvetovo preslávený šéfkuchár, Julian Slowik (Ralph Fiennes) pripravil pre vybraných hostí bohaté degustačné menu. (Cinemart SK)

xLIGHTx

V uplynulých obdobiach sa urodil nejeden film, ktorý sa venoval aj kulinárstvu (Fresh, Boiling Point, Trojuholník smútku) a The Menu pokračuje v tejto línii. Kvalitná snímka, ktorá má dosť veľký ťah na bránku, s thrillerovou (aj s kvapkou hororovej) príchute, len je to možno príliš priamočiare, chýbajú silnejšie momenty prekvapenia, zvraty, ktoré by The Menu ozvláštnili, niečo sa sem tam vyskytne, ale v zásade nič významné. Inak mohla byť z toho riadna pecka. Avšak, je to určite nadpriemer. Ralph Fiennes ako démonický Julian Slowik dodáva snímke zlovestné čaro ("...občas potrebujete len dobrú šálku čaju, naučil som sa ho, keď som vyrastal v Bratislave..." ;). Za štyri opečené hviezdy. ;) ()

Soweek

4,5* maximálně předvídatelné.... jsem si pomyslel hned, co jsem četl popis filmu. Jenže nenechte se zmýlit. Není to čím se to tváří. Neuvěřitelný satirický fuck off modernímu konzumnímu stylu naší společnosti s naprosto úžasným Ralphem, který předvádí svůj talent jak jinak, než fenomenálně. Anna Joy skvěle sekunduje a musím říct, že mě zatím baví ve všem, co jsem viděl. ()

sedm.1

Já mám s Menu dva zásadní problémy. Za prvé, jako nápad na odlehlou restauraci, kde asi vše nebude úplně v pořádku, je tedy sice jemně neoriginální, nicméně i přesto nabízí možnost slušné zábavy, pokud by se tedy ovšem tvůrcům podařilo přijít s něčím fakt řízným a nápaditým, s něčím, co místní šéfkuchař a jeho personál připravili a pozvaní hosté a především divák na to jen tak nezapomenou. To se tu ovšem minimálně v mých očích nepodařilo, celé to ,,šokující šéfkuchařovo menu,, je nezáživné, chaotické, naprosto nepřesvědčivé, nudně bizarní a hlavně fakt zcela, kuchařskou terminologií řečeno, nedovařené. Vůbec jsem totiž nepochopil většinu důvodů šéfkuchařovo počínání, natož pak toho jeho personálu, jestli to měla být jako nějaká sekta, nebo fanatici, nebo všichni byli prostě jen loajální, prostě nevím a úplně jsem to nepochopil. No a druhá věc se týká jednotlivých postav, jelikož taková sestava nesympatických figurek, to se jen tak nevidí, ani jeden z nich mi neseděl, natož abych se s kýmkoliv z nich dokázal ztotožnit, no prostě parta odporných lidiček, na druhou stranu ale musím nutně podotknout, že to v žádném případě není chyba obsazení, to mi naopak přišlo výrazné dost. Po celou dobu jsem pak navíc postrádal i nějakou působivější atmosféru, nějaký vážně silný moment, napětí též příliš nefungovalo, já se tudíž ve výsledku u Menu příliš nebavil, tvůrci nenabídli nic zásadnějšího, ojedinělejšího, zkrátka nic, co by Menu neuvalilo do zapomenutelného průměru. ()

coscarelli

Toto povrchné menu mi bolo viac bližšie ako istý trojuholník. Priamočiarka s hnusnými tvárami a maximálnym ukončením. Voldemort ťahá chliakle z päty, podáva ako delikatesu = Hoult síce neťahá, ale podobne sa vie podať. Kiež by bolo sýtejšie a podavané za studena. ()

sQelle

Strhující propojení zážitkového pojídání a černé, suché komedie. Celý film jsem hltal od prvního sousta, až po dezert. Skvělý výkon Ralpha v roli šéfkuchaře a nesměle skvostné přicmradávní Anyi, zkrátka drnká na ty správné noty. V jistý aspektech podobné taktéž loňskému Trojúhelníku smutku. Akorát s tím rozdílem, že tady to mířilo o trošku lépe a nebálo se to být odvážné hned z kraje filmu. Rozhodně největší překvapení roku. ()

666Carnage

Velice předražené a znepokojující menu. Tohle byla slušná večeře a poskládat tenhle jídelníček asi dalo zabrat. Voldemort je tu výborný a s každým chodem jsem si to víc užíval. Není to úplně horor ale zábava to je, to určitě. Doporučuji si nechat trochu vyhládnout. 80% ()

KoRner

Stratené dve hodiny môjho života. Asi by som mal tiež pozvať na takúto večeru Fiennesa a režiséra. Film, ktorý sa vysmieva gastro snobizmu a celý je pritom iba ako maličká porcia na obrovskom tanieri, s chuťou ako hnoj, človek sa z nej nenaje, účtuje si za to nehorázne prachy a je vhodná iba pre vyberanú spoločnosť. ()

klukluka

Ty jsi geniální! Tak mi něco uvař, ať se můžu pořádně nažrat. Jenomže mně už se vařit nechce… Dřív jsme měli kuchaře za jejich um jen rádi, dnes jsou z mnoha z nich díky masmédiím regulérní hvězdy. Oni sami ale vědí nejlépe, kde je jejich místo. A to nutně vyvolává určitou schizofrenii. Tenhle parádně natočenej film domýšlí jejich rozpolcenost ad absurdum. ()

Wally

Super mi to sedlo...zvláštní, ujetý, chvílemi šílený, ale bavil jsem se. Ode dneška, když si půjdu někam sednout, tak si raději zjistím něco víc o šéfkuchaři a jeho aktuálním psychickém rozpoložení 😂👍 ()

borec999

Ak si odmyslím, že väčšina diania nie je doslovná a zobrazované situácie sú skôr symbolom, metaforou, či poukázaním na spoločenský (väčšinou negatívny) fenomén tak je to fajn (pretože inak by postavy, keby im šlo o život, javili zrejme o dosť väčšiu snahu niečo podniknúť a prežiť). Jadrom úspechu je okrem scenáru ústredné duo: Anya Taylor Joy ako sympaťáčka ktorej sa veľmi ľahko fandí, a démonický Ralph Fiennes, ktorý si svoju rolu šéfkuchára Slowika "vychutnáva". Podobné umelecké snímky nemusím, ale Menu bolo našťastie relatívne umiernené, jasné, zrozumiteľné a hlavne často podnetné v tom na čo chcelo poukázať. Nakoniec je teda jednou z výnimiek potvrdzujúcich pravidlo, keďže artový "koktejl" satiry, hororu a humoru funguje u mňa veľmi zriedka. 75% PS: I have learned this in Bratislava :D ()

Han22

Zajímavá sonda do pošahaného kulinářského byznysu, který se tu vyrojil tak posledních 10-15 let. V něm jsou na jedné straně sebestřední, pošahaní šéfkuchaři, kteří se považují za superstar a kteří servírují své exoticky pojmenované "kostky ve skluzu" a na druhé straně stejní magoři, kteří jim hltají každé slovo a přesně jak píše verbal by sežrali i hovno kdyby mělo exotický název. Nikdy jsem celé tohle šílenství nepochopil, všechny ty kuchařské soutěže, pořady, reality šou a už vůbec nechápu co je skvělého třeba na obrovském talíři na kterém je pár "zbytků" uprostřed. Takže tady máme jednoho takového praštěného šéfa, kterému definitivně hrábne, pozve si na ostrov bandu snobů a hodlá jim naservírovat poslední menu a pomstít se za všechny domnělé i skutečné hříchy. A mezi snoby nezapadající placenou společnici, která tím vším není vůbec fascinována. Je to něco mezi černou komedií, psychodramatem, thrilerem s pár hororovými scénami, rozhodně ne čistý horor a ani ne tak chytrý či vtipný film, jak by mohl být. Ale minimálně za herce v čele s famózním Fiennesem a pár "chuťovek" si to ty 4* zaslouží. ()

jakeer

Film, ktorý nenudil, ale ani neohúril. Dve hlavné hviezdy ani nepredvádzajú extra herecký výkon, atmosféru skôr tlačí osobné fluidum Fiennesa a Taylor-Joy. Na to, ako sa to tvári zozačiatku záhadne je to napokon lineárne odrozprávaný triler. A od momentu, keď sa odhalí skutočný zámer hlavnej postavy už nemá film ničím prekvapiť. Keďže námet vystačí skôr na poviedku, naťahuje sa to zbytočnými scénami s naháňačkou či ženským súbojom na nože. Musím však oceniť jeden zážitok z kina - čoby príklad spoločného diváckeho prežívania - keď Fiennes predniesol repliku, že daný recept sa naučil v Bratislave, vybuchla celá kinosála. ()

aquiver

Efektně natočená, ale po náznacích v počátku snímku už jen předvídatelná magořina. Zbývá tak jen doufat v rozuzlení, které je však neuspokojující. Výsledek je tak jen prvoplánová absurdní hostina s jedinou kladnou postavou, což je žalostně málo. 45 % ()

Perry-

Při 75% jsem takovou kravinu nečekal. Deklarovaný horor to není, komedie také ne. Asi to měla být satira na společnost, která má vše a neví co by.... Bohužel, ale postavy se chovají jako naprostí pitomci (včetně hlavní jakože té dobré) a konec je pitomost. Zahrané je to dobře, tam není na co si stěžovat... zbytek je nudná blbost. 30% ()

Ponds

Nějak se nemůžu ubránit srovnání s Trojúhelníkem smutku, který samozřejmě stále vede a kdo ví, zda ho něco překoná. Ale jako jednohubka příjemné. ()

SpaceOdyseus

Svet snobskeho kulinarstvi mi je uplne cizi. O to vic me bavila tato kousava satira, ktera zacina jako chytre vystaveny slow burnaz utahne srouby do slusneho thrilleru. ()

Orthank

Neviem, čo presne si mám o tomto psychologickom počine myslieť. Skvelý nápad sa utopil v priemernej realizácii jednotlivých dejstiev, ktoré boli navyše nasekané jeden na druhom podľa menu lístka príliš nemotorne a priamočiaro. Ani mačka ani pes. Ani horor ani komédia. Nedochádza k prepojeniu hlavnej myšlienky a vcelku dobre rozohratá partia sa napokon roztrasie ako poriadny kus huspeniny, ktorý sa napokon nemotorne rozpadá v rukách samotného režiséra. Chýbalo relatívne málo k obrovskému sociálnemu presahu... Škoda námetu a veľká vďaka za Margot. Bez nej by sa táto nevydarená večera u mňa nevyšplhala ani na udelený šedý priemer... ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Taylor Swift se chystá na režijní debut

Taylor Swift se chystá na režijní debut

11.12.2022

Známá popová zpěvačka Taylor Swift k filmu měla odjakživa blízko. Už zkraje kariéry ve svých písních vyprávěla příběhy, které později zkušení režiséři převáděli do krátkých klipů, nedávno se pak… (viac)

Furiosa dorazí až v roce 2024

Furiosa dorazí až v roce 2024