Mali ste už niekedy pocit, že všetko je len akási fasáda? Že farby občas pôsobia príliš umelo, že údajná realita je len akýsi diaľkovo ovládaný sen a že sa proti vám určite všetci sprisahali? Ak áno, tak by ste sa buď mali čo najrýchlejšie zveriť do rúk odborníkov - alebo si pozrieť túto skvelú, medzičasom už kultovú filmovú lahôdku od bratov Wachowskich. Alebo oboje. Počítačovému špecialistovi Thomasovi Andersonovi (Keanu Reeves), ktorý sa však najlepšie vo svojej koži cíti, len keď sa ukryje za svoj nick Neo, sa jedného dňa konečne podarí skontaktovať sa so skupinou odbojárov, združenou okolo tajomného Morphea (Laurence Fishburne), ktorý ho zanedlho zasvätí do tajomstva, ktoré by pripravilo nočné mory i tomu najzarytejšiemu optimistovi pod slnkom: svet, ako si Neo myslí, že ho vníma, je len ilúziou vyprodukovanou neuveriteľne vyspelou umelou inteligenciou menom Matrix, ktorá z ľudskými embryami zaobchádza ako s tužkovými baterkami... Len Vyvolený môže Matrix a jeho prisluhovačov poraziť - a Neo nie je len tak náhodou prešmyčkou anglického slova One, čiže The One, Vyvolený... (TV Markíza)

MM_Ramone

Americký snímok Matrix je kultový paranoidný cyber thriller, ktorý v roku 1999 natočili bratia Wachowski. Bolo to prevratné dielo v oblasti akčného sci-fi. Audiovizuálna bomba. Film s originálnou myšlienkou, natočený s bohatým rozpočtom a obsadený prvotriednými hercami. Ďalšie dve jeho pokračovania (Matrix Reloaded a Matrix Revolutions), ktoré boli vyprodukované v roku 2003, už ani zďaleka nedosahujú kvalitu, hĺbku a údernosť pôvodného snímku. ***** ()

Niktorius

Kultovní akčňák zaujal hlavně svojí black-glasses sylovostí a nadlidskými eye-candy souboji. A aby obdivovatelé Matrixu, nevypdali jako troubové lačnící po tupé akci, pochvalovali si hlavně originální námět a děj :-) Ale vážně, první Matrix je po stránce scénáře dostatečně vychytaný, přesto že už v něm vykukují jisté varovné příznaky a motiv iluzorního světa nebyl v roce 1999 žádnou novinkou (stejně jako bullet-time je vychytávka starých dobrých hongkongských akčňáků). Mezi nejlepší akční filmy všech dob Matrix podle mne nepatří, mezi nejlepší snímky roku 1999 bych už ho ovšem směle zařadil. ()

troufalka

"Co je to realita? Jak bys jí definoval?"                                                                                                                                     Tak jo, podívala jsem se na Matrix, abych si doplnila vzdělání a slibuji, že už to nikdy neudělám. Pěstování lidí a zkapalňování mrtvých přenechám s klidným svědomím mladším generacím, pro mě je toho opravdu škoda. ()

PinokKio

Film, který mne přikoval k sedačce v kině. Doslova. Bylo to totiž moje první představení v kině s prostorovým zvukem. Filozofie se tu mísila s jednou obrovskou čistokrevnou akcí, uhrančivou kamerou a výborným bullet-timem, to všechno za řevu Marilyn Mansona a dalších říznejch songů. Keanu Reeves už se nálepky Nea asi nikdy nezbaví, obdobně tak ostatní herci. Stejně mám pocit, že nám v těch našich baterkách chtěli stroje udělat radost a spoustě z nás nechali popustit uzdu fantazii. Tak, a teď jim jdeme zase vyrábět energii. ()

Hild

Co jen tak ještě napsat? Marně přemýšlím, jestli jsem někdy vůbec viděla lepší sci-fi. Já totiž Matrix rozhodně považuji za jedno z toho nejlepšího, co bylo v tomto žánru natočeno. Naprosto originální, chytré, do detailu promyšlené, po technické stránce dechberoucí. Film, který už vždycky zůstane legendární a v žánru sci-fi jen těžko dosažitelný. ()

Spooner

Když jsem Matrix uviděl poprvé,tak jsem ho ani moc nepochopil.Ne proto,že bych byl mentálně zaostalý,ale proto že jsem byl tak hodně nadšen režií,zvukem a všemi těmi efekty,že jsem nestačil sledovat zbytek filmu.Když jsem si ho pustil podruhé,tak jsem byl nadšen ještě víc,protože takový příběh se jen tak nevidí.Je to prostě film na který se nezapomíná ()

Davies182

Bombastický snímek s revolučními akčními scénami, nutící k zamyšlení. Kolik debat jsme nad "matrixem" strávili s kamarády v hospodě nad tuplákem piva, to se snad ani nedá spočítat. Keanu Reeves ztvárnil roli Vyvoleného s uvěřitelným charisma, přičemž mu velmi zdatně asistovala sympatická Carrie-Anne Moss. ()

Wacoslav1

Fakt, že je to jistý míry revoluční film tomu nikdo nebere, ale z toho přeplácanýho příběhu a celkově předigitalizovaného zpracování jsem nikdy necákal. Pro někoho film kterej stanovil budoucnost. Pro mě věc která mě sice nijak zásadně neiritovala, ale pochybuji, že se k ní někdy vrátím.55% ()

gogo76

Matrix sa stal kultom, ktorý určite nepotreboval žiadne pokračovanie. Je jasné, že bratia Wachowskí (najnovšie už brat a sestra!) si verili a dúfali, že na úspech prvého dielu nadviažu, ale laťku kvality dvihli privysoko a v podstate bolo akékoľvek rozširovanie príbehu zbytočné, ak nepočítame komerčné úmysly. Pre mňa skultovela i skladba A Clubbed to Death. 100%. ()

Amarcord_1

84% - Když si vybavím tento film, první slovo, které mě napadne je "revoluční". Revoluční efekty, revoluční myšlenka, revoluční pointa. Matrix je film, který velmi obdivuji, nicméně podivné herecké výkony (všichni jsou tak trochu na jedno brdo), zbytečně mnoho kulek vystřílených z vrtulníku, scéna u vědmy, a jiné věci, které mi úplně nezalezly pod kůži, způsobily, že jedna hvězdička z mého jinak velmi pozitivního hodnocení zkřečovatěla a odpadla. Velká škoda, že musely následovat ještě dva díly... ()

Reiniš

Ve všech ohledech dokonalý sci-fi film. Nikdy nezapomenu na tu chvíli, kdy mi asi po třetím zhlédnutí docvaklo, o čem že to vlastně je. Většina amerických akčních filmů má ten problém, že samotnou akci využívá jako samoúčelnou vizuální atrakci, na úkor přiběhu. U Matrixu jsou ale všechny ty digitální triky (bullet-time) a perfektní akční scény proto, aby podpořili příběh. Bratři Wachowští se nesmazatelně zapsali do dějin kinematografie a do mé top10. Protože co když všechno okolo je jen iluze? ()

Xmilden

Naprostá kultovní klasika, jejíž pověst ve své době mírně utrpěla, protože to vypadalo že pokračování jsou vycucané jaksi z prstu. Když ovšem člověk kouká po letech s odstupem tak mu dojde, že tvůrci s tímto světem měli už tehdy nějaké větší záměry. Každopádně ve své době a stále to je pecka, ke které jen těžko nacházím nějakou konkurenci. Pokud jsem ve své době hleděl s otevřenou pusou na T1000, který vychází z plamenů, tak jako další milník bych označil právě první Matrix. Všechny nás v kině uchvátilo atraktivní zelené prostředí, zpomalené souboje ve vzduchu, kulky dopadající na zem jako déšť atd. atd. 110% tady není zkrátka o čem. ()

sepp

Nadherna a skvele zpracovana sci-fi, ovsem s dirami v logice pribehu a matrixoveho sveta. Presto jeden z nejlepsich sci-fi snimku co znam. ()

Divočák

Pravda není tam venku. Pravda leží před vámi a jmenuje se Matrix! Geniální výcuc hongkongské akce, japonského anime a všeho možného sci-fi v tom nejblýskavějším hollywoodském pozlátku. A jak se potom začaly prodávat sluneční brýle...***Věděli jste, že: O podobnosti "Matrixu" s o pár let starším "Matrixem" toho bylo už řečeno víc než dost. Nejméně v jednom bodě se jejich provázanost ale rozhodně popřít nedá. Částečně totiž vzniknul v kulisách, které po sobě "Dark city" zanechalo v australském Sydney. A tak střechy, po nichž Trinity prchá před agenty, jsou tytéž, po nichž se proháněl hrdina s tváří Rufuse Sewella. .*** ()

darkrobyk

Originální příběh samozřejmě ne. Za všechny stačí připomenout třeba Smrtihlava. Způsob zpracování - to už je jiná. Bullet time je vskutku ohromující efekt, který ale dnes najdeme v každé druhé reklamě. To už je úděl nových triků a filmových postupů. Rozličných literárních a filmových odkazů je v příběhu nepřeberně a sami Wachowští o nich často rádi povyprávěli. Reeves je opravdový hrdina a Mossová je neuvěřitelně přitažlivá. Nutí diváka stát na jejich straně, což je naprosto správné. Fantastický svět strojů, pěstírna lidí a boj o přežití vyvolávají vzpomínky na Vetřelce, Terminátora a další apokalyptické hrůzy. Škoda, že nezůstalo u jedničky. Dvojka je slabým odvarem a trojka zmateným odpadem. ()

Hrabka

Pro mě je Matrix filmem se zajímavým nápadem, dobrou atmosférou, ale dějově mě to moc nenadchlo a obecně mě tento film k srdci nijak zvlášť nepřilnul. 75% ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách

03.04.2024

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (viac)

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

28.12.2021

Wachowski nemá plány na další Matrix

Wachowski nemá plány na další Matrix

23.12.2021

Matrix Resurrections čerstvě dorazil do kin i na streamovací službu HBO Max a reakce kritiků i diváků jsou zatím značně rozdělené. Podobně jako tomu ovšem bylo na konci devadesátých let při premiéře… (viac)