Trojuholník smútku

• Česko Trojúhelník smutku (viac)

Model Carl a jeho partnerka, modelka a influencerka Yaya, sú pozvaní na plavbu luxusnou loďou. Spoločnosť im na nej robí vybraná smotánka: bohatý starý mládenec hľadajúci životnú lásku, výstredný ruský obchodník či britskí manželia obchodujúci so zbraňami. A všetkému vládne kapitán, ktorý je večne opitý a cituje Marxa. Spočiatku ide všetko podľa plánu. Ale počas prichádzajúcej búrky a sedemchodovej kapitánskej večere sa všetko začína komplikovať a charaktery cestujúcich sa postupne začínajú ukazovať v pravom svetle. (ASFK)

NiWi

Chytře vystavěná kritika společnosti a kapitalismu vyhnaná až do naprosté absurdity, která je ale neskutečně záživná a hlavně trefná. Druhá třetina filmu na lodi patří mezi nejzábavnější filmové pasáže posledních let. Nevinný začátek navozuje atmosféru filmu relativně pomalu, už zde ale začneme spatřovat onen satirický směr, který naplno rozkvete ve zmíněné druhé třetině. Třetí pasáž na ostrově lehce zvolní, a nedokáže se té předchozí vyrovnat, vše ale vynahrazuje dobrá režie a záživné výkony herců, kteří po celou dobu snímku svým postavám dodávají na lidskosti a uvěřitelnosti, ale zároveň na oné absurditě, která je v tomto společenském komentáři klíčová. Film si mě nezískal po celou stopáž, a pomalejší tempo je místy docela cítit, jinak se ale jedná o silně dramatický kousek, který je ale zároveň excelentní komedií. ()

FrankSusta

Tohle je jeden z těch pár filmů, které vyloženě bolí sledovat. Je až neuvěřitelné, co se Rubenu Östlundovi povedlo vytvořit za brutální zvrácenou ale především zábavnou a děsivě přesnou jízdu, která i přes svou stopáž 141 minut (alternativní verze) stále šlape dopředu a ani na minutu nenudí - i přes to, že je to rozdělené na pouhé tři části, kde největší část zabere jedna blbá večeře (když se na to tak podívám, tak tahle konkrétní scéna musela mít přinejmenším třičtvrtě hodiny, protože jinak nechápu kde tu stopáž nabrali). Snad jediné, co mi na tomto filmu přec jen trošku vadilo, ale i tak jsem naprosto chápal využití, byl režisérův styl kamery s podlouhlými záběry a detaily na reakce lidí při rozhovorech. Celkově rozhovory o bohatství, požadavcích či moderní době (které ani přes status zasranej dvaosmičkovej puberťák vůbec nerozumím) se v tomhle vyžívají a já to fakt žeru. Za úplný vrchol a absolutní výsměch boháčům považuji scénu s hambrugrem na lodi. A absolutní výsměch moderní době zas dokonalá Charlbi Dean... jau, to bolelo sledovat, jak ukrutně přesně hrála takovou moderní p**u. Možná ještě úplný konec bych trochu překombinoval, ale jako celek to funguje setsakra dobře... a ještě pro info, po skončení nebudete absolutně tušit, co si o tom myslet. Extrémně kontroverzní film nad kterým váhám i já - ale těch pět hvězd už tam je. ()

angel74

Vůbec se nedivím lidem, jež dávají poměrně hlasitě najevo, že se jim tenhle film nelíbí. Ne nadarmo se totiž říká, že potrefená husa se vždycky ozve. Švédský režisér Robert Östlund dlouhodobě narušuje společenské fasády a tady se tedy pořádně vyřádil. Jeho autorský snímek Trojúhelník smutku, který je plný sarkastického humoru a brilantně vystavěných situací, v podstatě tepe do nás všech, i když má pifku především na horních deset tisíc. Obsáhlou blicí scénou na lodi pak otevřeně poukazuje na to, že v těch sračkách se brodí celý západní svět. Lehce nejednoznačný konec divákům ponechává dostatek prostoru pro vlastní interpretaci a ztotožnění se s dílem. (85%) ()

SeanLSD

Ešte ostrejšie a nehoráznejšie, než by som čakal. Napadá mi, že ten film je významnejší a dôležitejší spoločensky než umelecky a v tejto rovine dodáva všetkým tým človiečikom ubitým kapitalizmom  väčšiu radosť zo života ako všetky tie hollywoodske bijáky, ktoré ponúkajú nádej pre chudákov s tým, že možno budú "vyvolení" americkým snom k sláve a bohatstvu a bezproblémovému pohodliu do konca svojich dní. To TROJUHOLNÍK SMÚTKU vám ukáže, že byť rozprávkovo bohatý vlastne za to ani nestojí...za nič. Pravdaže, ak dostanete morskú chorobu a stroskotáte na opustenom ostrove, tak je šumafuk či ste chudák alebo bohatý ako Onasis. Dalo by sa teda pokritizovať, že je to trochu samoúčelné, ale ako placebo liečba závisti je to účinné až smrtonosne. ()

Vitow

Kdyby mi to kdokoliv popisoval, tak bych si řekl, že "takovouhle SRAČKU vidět nechci", ale jak já bych se mýlil. Málokdy se mi stane, že mi něco příjemně překvapí tak jako tady. Doporučuji vidět v kině nebo při pořádné večeři. ()

CinemaRanger

Točený hodně na efekt. Celou dobu jsem jim přál, aby ztroskotali a když k tomu došlo, filmu došel dech. Část na ostrově zdlouhavá a nedotažená. ()

kocik1

V detailu hnusnější než velká žranice, místy lehce předvídatelné, nadsazené, až absurdní a nikterak komediální. Sociologická sonda, kde příběh je zcela podřízen výsledku. A netepe jen do horních 10 tisíc. Lidstvo degeneruje tak nějak veskrze. Mně se to líbilo. ()

Radiq

To bylo opravdu nečekané! Co nejdřív vypadá jako artová sračka a kritika společnosti, se dostane do hraničního bodu ve formě kapitánské večeře a od té doby koukáme na úplně jiný film. Tedy ta kritika dnešní pokřivené společnosti tam je pořád, ale v úplně jiné formě. Na prdel tady dostanou takové věci jako předsudky, nedomyšlenost equal hnutí a feminismu, povrchnost influencerství a modelingu, absurdnost snobsvtí, kapitalismus vs komunismus/socialismus a i trocha toho rasismu a hromada poblijónismu. Prostě taková ty palčivá témata současnosti. Kdyby takhle vypadala reality show Život na jachtě, možná bych se na to i díval. Možná bych to trochu zkrátil a možná bych tomu dal nějaké ocenění, protože to bylo opravdu nečekané! In den Wolken! ()

Triple H

Ďalšie nastavovanie zrkadla, tentokrát tomu akí ľudia vlastne v jadre všetci sú. Nevidel by som to ani ako triafanie sa do horných 10.000, ale skôr triafanie sa do nás všetkých - toto nie je ani o tom kto sa v tom nájde, ale skôr kto sa v tom nenájde. Holt ako sa menia podmienky, menia sa aj ľudia, a možno práve tí čo sa hrajú na najviac lojálnych, slušných a korektných a uvedomelých (a obzvlášť kým sú vo vate) sú tí čo sa najviac vyfarbia keď sa situácia trošku otočí v ich neprospech, alebo tí čo sa ukážu schopní byť najväčšie kurvy. Je to v prvej polovici aj náhľad do psyché ľudí čo sú pri peniazoch, ktorí si často profesionálnu zdvorilosť či zhovievavosť mýlia s úprimným záujmom o nich. Aký pekný je v tomto manželský pár, ktorých najpredávanejší produkt ich "rodinného biznisu" je ručný granát - za ich blahobytom sa skrýva niečo čo možno v "slušnej spoločnosti" ani nebudú vedieť poriadne nahlas na rovinu pomenovať, a najtransparentnejšie tak z toho vychádza ruský hulvák, ktorý proste "sells shit" a nerobí si o tom ilúzie. Metafory sú jasné ako facka - príde prvé len trošku silnejšie vlnobitie, a všetko dekórum, úroveň sa rozsype. Nie je to nič nové a vlastne je to také až pubertálnejšie rýpanie do systému, ktorého sme nakoniec všetci tak či onak súčasťou, ale Ostlund to podáva kulantne a úderne a zábavne. Je to trochu prvoplánovo vyhrotené, ale malo by to byť možno aj povinné sledovanie pre mládež a pre slniečkarov a kadejakých vymletých pseudointelektuálov, ktorí si mýlia to že občas na diaľku prispejú hladujúcemu v Afrike s tým, že sú "úprimne dobrí ľudia" a radi svoju "prirodzenú potrebu robiť dobré skutky" prezentujú na sociálnych sieťach, aby ich uvedomelosť a dobro bolo veľmi správne reflektované a kolektívne validované. Koľkí svojou podobnou aktivitou viditeľní instagramoví a facebookoví dobrodinci by zostali takí istí keby nebolo sociálnych sietí a nikto by im za to nezatlieskal? Nebuduje sa tým len pocit akejsi vlastnej dôležitosti a morálnej vyhranenosti voči "tým druhým", ktorí sú samozrejme úplne iní ako títo ľudia čo "žijú správne"... Či pomoc je pomoc vždy a ráta sa? Ale ráta, tomu čo ju dostane určite, čoby nie. Niekde som čítal zaujímavý názor ako sociálne siete a verejné diskusie len zbytočne v inak pomerne bežných ľuďoch posilňujú pocit ich vlastnej dôležitosti - verejne stále niečo prezentujú, stále za to zbierajú aspoň nejaký feedback a vlastne každý lajk či palec hore alebo dislajk a palec dole je len drobný ego boost, v prvom prípade smerom "aha, ako veľmi mám pravdu, koľkí so mnou súhlasia" alebo v druhom prípade smerom "aha, koľkí to nechápu a vnímajú môj rozumne vyargumentovaný postoj ako niečo zlé". A tieto ego boosty v poväčšinou pomerne bežných či normálnych ľuďoch vytvárajú po dlhom čase a vekom kumulatívne dojem, že je ich názor možno dôležitejší než je. A potom to vyzerá ako dnes, že vlastne možno by sme sa aj tým COVID-om a inými krízami celkom normálnejšie pretrápili, keby neboli všetci vyštengrovaní zo záplavy rôznych ideologicky pokrivených alebo subjektívnych filozofií, správ, a pod. () (menej) (viac)

UhLee

(8/10). Občas se prostě stane, že máte od filmu velká očekávání a ty vás ve výsledku svým způsobem svazují. Když poté nejsou ona očekávání dostatečně naplněna, tak v ústech zůstává spíš hořkosladká pachuť než radost z kvalitně natočeného filmu. Přesně tento případ se mi stal u Triangle of Sadness. Hype, který se kolem tohoto filmu tady na ČSFD točil a také mezi mými přáteli byl opravdu enormní. Bohužel musím konstatovat, že mě film ve výsledku mírně minul. Po celou dobu lízal hrany mého srdce, ale ne a ne proniknout dovnitř (tahle věta je stejně přes kopec jako celý film). Samotná absurdita je stěžením pilířem celého filmu. Ruben Östlund je pro mě velkou neznámou, takže ještě nemám načtený jeho styl točení. Dokázal však spojit velmi autentické a hlavně místy nesmírně komické dialogy, které jsou prošpikované satirickou nití. V paměti diváků asi všem zůstanou scény jako "plachty a kapitánská večeře". Líbí se mi, že to je rozděleno na tři části, škoda jen že ta poslední za těma dvěma předchozími dosti zaostává. Avšak celý kolotoč byl zakončen naprosto lahůdkovou scénou, která byla přenádherně natočená. Vůbec se nedivím, že film shrábnul většinu ocenění, která mu přišla pod ruku. Všichni porotci si tím, možná chtějí trochu vylepšit svou karmu, aby se jim nestalo něco podobného. Triangle of Sadness pro mě ve výsledku rozhodně není druhý Parazit a ani asi nebude v mých TOP filmech letošního roku - jak jsem předpokládal. Pořád si však myslím, že jde o vynikající film, který se bude velké většině diváků líbit. Bude poté už jenom záležet na okolnostech, jestli je film přesně trefí, nebo jen o malý kapitalistický kousek mine. ()

SniperG1

Excelentní satira a tohle mám rád! Viděl jsem už dvakrát a asi se podívám i potřetí. U kapitánské večeře jsem se málem po*ral smíchy...90% ()

jedna_vrana

Kastingová porota (Carlovi): „Môžete uvoľniť svoj trojuholník smútku? Je to medzi vašim obočím. Trochu viac... Dobre. A otvorte ústa, aby ste vyzerali trochu prístupnejšie. Dobre, nie až tak veľmi. Trochu menej.“ Film má niekoľko svetlých momentov – satirické posolstvo, ktoré nesie, je jasné. Je postavený na tom, že spoločenský rebríček sa môže za "správnych" okolností otočiť naruby. V tomto prípade vyzdvihujem rolu Abigail. Pred očami sa vám mihajú groteskné postavičky – tento humor je však mierne znásilňujúci a nepamätám, že by som sa zasmiala. Nazvime to takto: len som sa bavila. ()

baruss

Škoda že sa v dnešnej dobe netočia filmy ako tento :) Najlepšia vec akú som za ostatné roky videl. Chcelo by to nejakú poriadnu cenu. Takýchto filmov by som zvládol aj 20 do roka. ()

KRYSIOPICE

Nebylo to špatné, určitě má film co říct, ale pokud bych to srovnal například s parazitem, tak tady chybí moment překvapení a některé scény jsou zbytečně dlouhé. ()

Ryuuhei

Už od prvních minut jsem tušil, že tohle bude výjimečný film. A byl. Chytrý, vtipný, s pomalu rozvíjenou myšlenkou i zajímavými dějovými zvraty. Žádná prvoplánová zábava, prostě pošušňání pro trojciferné lepšolidi. Takhle dobře jsem se v kině už dlouho nepobavil! ()

Tosi

Čistokrevná dramatická komedie a všechno co je v ní, je extrémní a nezařaditelné. Chce to hodně nadhledu, ale fakt jsem se chvílema úpřímně smál, jak se tady zatočilo s buržoazií. Nechám to ještě rozležet, ale nejradši bych dal pět pecek. ()

Lachtaan

Absurdní sonda do trefného kontrastu mezi absolutním přepychem a totálním zmatkem, aneb jak je důležité nemít jen prachy, ale taky houževnatost. Östlund tne opět do žhavého, mě osobně si získává o mnohem víc než Vyšší mocí a já už teď vyhlížím jeho další projekt. Takhle silná reflexe společnosti je totiž ve filmech mnohem víc potřeba. Budiž země lehká Charlbi Dean, tahle role jí mohla nabídnout světu. [viděno v KVIFF.TV 21.12.2022] ()

Johnny.ARN

Kažý jeden rok tu máme okrem zberačského alebo židovského vyplakávania aj sondu a zrkadlo spoločnosti. Ale načo? Pociťujeme nejakú zmenu? Nie! Bohatí sa budú takto správať aj naďalej, lebo môžu, bežný ľud im bude slúžiť, lebo za to má ich peniaze a ten modelkovský vzťah som nejak nepoňal. Čo to chcelo byť? Ako spolu žije stredná trieda vysoko vizuálne príťažlivých ľudí? Neviem. Rozhodne to malo myšlienku a dve tretiny boli skvelé. Ostrov bol zbytočne dlhý, v určitých ohľadoch nezmyselný ale na ukončenie veľmi potrebný. Takže síce pekná vizuálne podaná dráma o spoločnosti, ktorá ale nič nezmení a je zbytočne dlhá. Pri tých tohtoročných hovnách je to ale horúci kandidát. 3 z 5 ()

Autor Trojúhelníku smutku verbuje Keanu Reevese

Autor Trojúhelníku smutku verbuje Keanu Reevese

23.04.2024

Ruben Östlund v současnosti patří mezi nejsledovanější evropské filmové autory. Svým snímkem Trojúhelník smutku, za nějž získal několik oscarových nominací i Zlatou palmu z hlavní soutěže festivalu v… (viac)

95. Ceny Akademie - nominace

95. Ceny Akademie - nominace