Trojuholník smútku

• Česko Trojúhelník smutku (viac)

Model Carl a jeho partnerka, modelka a influencerka Yaya, sú pozvaní na plavbu luxusnou loďou. Spoločnosť im na nej robí vybraná smotánka: bohatý starý mládenec hľadajúci životnú lásku, výstredný ruský obchodník či britskí manželia obchodujúci so zbraňami. A všetkému vládne kapitán, ktorý je večne opitý a cituje Marxa. Spočiatku ide všetko podľa plánu. Ale počas prichádzajúcej búrky a sedemchodovej kapitánskej večere sa všetko začína komplikovať a charaktery cestujúcich sa postupne začínajú ukazovať v pravom svetle. (ASFK)

noriaki

Zručně natočená s skvěle zahraná dramedie, která je ovšem především ve druhé polovině příliš vychtěná a za každou cenu pichlavá, než aby byla skutečně trefná. Ruben Öslund natočil film který je o všem a zároveň o ničem. Každé předestřené poselství lze nakonec odmítnou, protože postavy k tomu dávají dost argumentů. Jeho kritika konzumní společnosti a demýtizace role muže a ženy tak vyznívá do prázdna, a pointa do ztracena. ()

elanius

(100/2022) / Tentokrát budem dosť stručný. Najviac zo všetkého nemám pri filmoch rád vypočítavosť. Sans filtre je prázdny, schematický a zúfalo netrefný film. Pre porovnanie odporúčam hocičo od Lanthimosa. (4/10) ()

Cushing

Nejdřív komedie, pak čím dál tím víc alegorie. Není nic mezi kapitalismem a socialismem než lidství. Kdo četl Pána much, užije si tím víc, a znalci Čertovy stěny od party Čryřlístek ještě víc. ()

Pavlínka9

Wau. Krásně syrové, bez servítek. S jakou "lehkostí" byla natočena ta scéna "večeře s kapitánem" - něco tak realistického jsem neviděla dlouho a gradace v podobě granátu...Jsem jen trošku "zmatená" z toho závěru - což je super ;) Rozhodně budu ráda, když to získá nějakou oscarovou sošku ;) ()

_DAVE_

Fantastická sociální satira parádně reflektující náš prohnilý a pokrytecký "západní" svět. Píšu "západní", ale stejní jsme absolutně všichni. Rusové, Američani, rozežrané modelky, ...a koneckonců i "pokorné Asiatky"...  Pokud Vám post nedává smysl, koukněte na film a smysl vám dávat začne. ()

venison

Překvapivě dobré. Jak mě to zpočátku nebavilo, tak se příběh rozjel a ke konci měl super grády. Skvělá společenská satira, která by se teda mohla obejít bez vyhrocených nechutností a na kráse by jí to neubralo.  Film bych rozdělila na tři části - před lodí, na lodi a po lodi. Každá z nich vydá na skvělou povídku a má jiný dějový nádech, takže se film tváří pestřejší a plnější než ve skutečnosti je.  Na můj vkus tam bylo málo Woodyho Harrelsona :-) ()

hroubek

Pro mě asi největší zklamání tohoto roku. Film mi všichni vychválili a já se na něj začal až moc těšit a pak bohužel přišlo setkání s realitou. Takhle, dostal jsem velmi kvalitní, zábavný a dobře natočený film, který jsem si užil a hodně jsem se u něho nasmál, ale tímto bohužel pro mě končí. A když čtu, že se jedná o jeden z nejlepších filmů roku, tak to tam nedokážu úplně vidět. Ruben Östlund si napsal a natočil trefnou společenskou satiru, která dokáže velmi silně rezonovat a krásně nastaví zrcadlo některým lidem. Östlund chytrým scénářem ukazuje pokrytectví, pomíjivost a absurditu. Naštěstí nejde jen o kritiku bohatství, Östlund má pro nás schovaný více témat, jenž se v průběhu děje znovu objevují a přináší zajímavé změny perspektivy. Bohužel z mého pohledu je film zbytečně dlouhý, a od jistého momentu opakuje pořád to samé dokola, akorát jinak. Naštěstí je ve filmu několik desítek geniálních scén a momentů, které mě od srdce rozesmáli a krásně jsem si u nich užil tu absurditu a černý humor na maximum. Trojúhelník smutku mi napoprvé tolik nesedl, ale v budoucnu mu někdy dám šanci znovu, už kvůli geniální druhé kapitole. ()

Eleanor05

OBSAHUJE SPOILERY! Je „strašná sranda“, když někdo umlátí osla kamenem a nebohé zvíře u toho vřeští. Je „strašná sranda“, když manžel okrade mrtvou manželku o šperky. A je „strašná sranda“, když všichni na lodi blijou a se*ou a k tomu přetékají záchody. Rovněž je „příšerně zábavné“, když si dva lidé střílí ze socialismu a kapitalismu, nebo když hnusná stará bába zneužívá svého nově nabytého postavení… Vrcholem oné šílené a nevtipné záležitosti byl pak otevřený konec. /// Chápu, že to měla být sociální satira, ale ta se dala napsat a natočit vkusněji, promyšleněji, důsledněji a především vypointovaněji. 1,5*. ()

lucascus

Přetvářka a pozlátko západní společnosti, moderní doby a blahobytu proti všednosti, nádeničení a každodennosti - mění se prostředí, role se obracejí, charaktery přetvářejí a hnacím motorem je vždy touha být u vesla (či alespoň chuť přežít). ()

vendysek

▲😢 je haněn kvůli údajné přílišné jednoduchosti a nevyjádření vlastního postoje (např. filmový publicista Martin Svoboda tu napsal: „Je to ok v jednotlivých pozorováních a analogiích, ale já jsem ten starý tradicionalista, který věří, že satira by měla jasně artikulovat svůj postoj, a ne se jen vysmívat svým jednotlivým postřehům. Takhle je to moc jednoduché. Moc snadné. Moc bezpečné a moc bez hran.“) Chci nabídnout pár postřehů k zamyšlení, protože s tím díky bohaté symbolice filmu nemůžu souhlasit. Dějový vývoj filmu ukazuje na názor, že člověk je sám o sobě špatný. Že kořeny zla nejsou mimo něj (například v penězích, které na něj můžou mít špatný vliv), ale přímo v něm. To je premisa všech příběhů Bible. Bůh smutný ze špatnosti a zkaženosti lidí vyhladil lidstvo. To se díky Bohu znovu obnovilo prostřednictvím tipu na záchranu na arše. Druhá část filmu je zasazena na archu, která převáží špatnost a zkaženost. Je to furt dokola. Socialismus ani kapitalismus před zkázou nezachrání, ale pomodlit se na pláži pomůže před nebezpečím přicházejícím z temnot. A obecně - křesťanství nabízí vizi dokonale fungující společnosti. Lidi ale věnují pozornost jiným věcem. Ta modlitba je jediná explicitní zmínka o Bohu v celém filmu. Jediné uchýlení se člověka k Bohu. Na druhou stranu tu máme postavu, která je tu v podstatě jenom proto, aby po celý film opakovala jen a pouze slova "v nebesích". Proč máme na ostrově právě osla a proč je tolikrát bit? Na oslu přijíždí Spasitel lidstva a osel ve starozákonním příběhu zachraňuje člověka, když člověk Boha nechce vidět. Tady je na rozdíl od Bible osel ubit, aniž člověk prozře. Proč film pojmenovat podle nějakého slangového výrazu týkající se mimiky, když se může jmenovat podle toho, o čem je? O tom, že Boží trojice, která lidstvu dává fungující řešení, je smutná z toho, že člověk její řešení nevyužívá. Je to pohled, který je možná ve vnímání symbolů úplně dezinterpretační. Ale řekněte mi - jaké jednoduché zdůvodnění dává film na opakování "in den wolken"? Není to komplikace pro výklad filmu jako moc banálního? ()

sskrblik

Dá se říct taková trochu nečekaná vyjebávka s pozlátkem na exkluzivní jachtě. Po vzoru dalších filmů se to zdá být předem určené. ()

val.fut

Östlund vystriedal Štvorec za trojuholník, nápadne pripomínajúci dialektickú triádu, kde akákoľvek snaha o rovnoprávnosť stroskotá (a to doslovne) a kde sa protipóly sociálnej nerovnosti otočia každému protagonistovi o 180 stupňov v každej kapitole príbehu. Trojuholník smútku nie je vrchol len Cannes, je vrchol aj Varov, a zrejme každého ďalšieho festivalu, ktorého sa zúčastní. Hrany tupých uhlov modelov a influencerov tu striedajú tie ostrouhlé, obrusované upratovačkami a palubným personálom, pričom nikto z tejto sociálnej mozaiky nevychádza vo výsledku ako kladná postava - práve tento (dis)balans robí z trojuholníka smútku jednu z „najproporčnejších“ satír súčasného artového filmu pre mainstreamového diváka.  [56. KVIFF 2022] ()

svobik

Výborná záležitost, která po všech stránkách vrcholí ve své druhé části. Něco tak skvěle vypointovaného a zároveň neskutečně vtipného se jen tak nevidí. Do té doby absolutní jízda, která však v poslední části začne trošku kulhat. Třetí kapitola by zasloužila zhruba 20minutový řez, pak by byl Trojúhelník smutku zřejmě filmem roku. I tak ale velká spokojenost. 85 % ()

vyfuk

Mohl jsem vidět již ve Varech, ale po negativní zkušenosti se Čtvercem, jsem si řekl, že si nebudu kazit festival. Teď vím, že bych si ho naopak tím asi zpříjemnil. I když ta festivalová nálada je občas tak vážná, že komedii nepoznáte, i když ji točí Allen. Všichni vychválili Östlunda do nebeských výšin, takže jsem bojoval i s určitou skepsí, kterou jsem záhy dokázal překonat. První scény jasně ukazují kam film směřuje a byla z toho jasná zábava. Nejvíce jsem chcal ze scény s kufříkem z vrtulníku. Osobně jsem takový fanda bizarního humoru, že za mě mohl jít režisér ještě dál, nicméně chápu, že by u obce asi narazil, že to přehnal a budu se s tím snad muset jednou potýkat já. Ale nasrat! Šlo z toho vyždímat víc. Bývá bráno, že poslední kapitola byla slabší, což uznávám, ale rozhodně film nezruinovala. Za mě k tomu měly nejblíže právě ony části, které se snažily být dost vážné nebo takové vágní oproti myšlence díla. Mnoho super scén i s komunikací marxismu versus kapitalismu a finální morální scéna. Za mě to někdy drhlo, ale jinak jako pecka. Moje gusto. I sell shit! ()

akvatam

Wow. Tak toto bola úplná pecka a kandidát na film roka. Takto som si tohtoročný film v kine užil asi iba jeden a pravé s ním bude o tú prvú priečku zápasiť. Neviem prečo som mal úplne iné očakávania, než čo ten film v skutočnosti je. Čakal som (z nejakého dôvodu) šialene depresívnu emočnú drámu a dostal som niečo úplne iné. A niečo skvelé. Tak bravúrne dialógy, ľudské, až takmer ako by som sa pozeral na pár sediac pri stole vedľa, ta emočná akoby racionalita vo vzťahu, a celkovo správanie sa ľudí patriacich do rôznych spoločenských vrstiev ku sebe navzájom a následne Ich vysporiadúvanie sa s extrémnou situáciou. Je až obdivuhodne, ako extrémne, ale napriek tomu úplne ľudsky prirodzené sú dialógy a správanie sa postáv. Film má do detailov prepracovane jednotlivé scény. Mame dlhé, až divadelné, niekedy až niekoľkominútové scény zo statickou kamerou, a do toho tu máme prostrednú, niekoľkominútovú veľmi dynamickú pasáž, kedy sa všetko nakláňa, hýbe, pohybujú sa veci na place, všetko hučí, sviští, duní, píska... Režisérova precíznosť s načasovaním a naplánovaním jednotlivých scénok a čo sa na nich deje je až chirurgická a pri tom upne prirodzená a nestrojená. Herecky skvostné, napriek neokukanému kastu (samozrejme mimo Harrelsona).  Mohol by som tu písať, ako je to rozbor vzťahu dvoch ľudí, čo sa s vývojom situácie mení, ako je to rozbor/satira spoločenských vrstiev, ale mam pocit, že by som to kazil. Je to hlavne úplne skvelý film ktorý určite treba vidieť a tak vlastne skončím, kde som začal. Je to jeden z najlepších kinozážitkov tohto roka a film, ktorý mam  chuť si po včerajšom premietaní vo veľmi krátkej dobe pustiť znovu. 9,5/10 a veľmi dlho tlieskam v stoji. Takto intenzívne som sa smial naozaj tento rok iba u EEAAO, pričom napriek tomu, čo sa na tom platne deje,  ako sa smejem, tak je to vlastne celé tak strašne ľudské... ()

Skeksis

Film je rozdelený do troch častí, kde v prvej hrá iba ústredná dvojica, pri ktorej som si myslela, že piča je iba žena, ale nakoniec sa ukázalo, že piča je hlavne muž. Druhá časť sa odohráva na jachte plnej absurdných ľudí a z toho vyplývajúcich absurdít. V tretej časti sa po prepadnutí pirátmi ocitajú na zdanlivo opustenom ostrove, kde sa mení hierarchia a ukazujú sa charaktery. Všetko je to pritiahnuté za vlasy a plné hlúpostí, ale aj neokukané a vtipné. Nezdá sa mi to ako zmes niečoho, čo tu bolo, takže pomerne originálny výtvor, čo viem oceniť. ()

drackula

Nekompromisná kritika spoločnosti a demonštrácia faktu, že rovnosť je len mýtus, ktorý nie je reálny. Mnohé scény išli trochu za hranu, ale boli úderné ako punkový koncert priamo vo vašej obývačke. Veľmi oceňujem aj fakt, že v závere neabsentuje fakt, že moc korumpuje. Luxusná záležitosť, ktorá by vám nemala ujsť. 100% ()

Autor Trojúhelníku smutku verbuje Keanu Reevese

Autor Trojúhelníku smutku verbuje Keanu Reevese

23.04.2024

Ruben Östlund v současnosti patří mezi nejsledovanější evropské filmové autory. Svým snímkem Trojúhelník smutku, za nějž získal několik oscarových nominací i Zlatou palmu z hlavní soutěže festivalu v… (viac)

95. Ceny Akademie - nominace

95. Ceny Akademie - nominace