Trojuholník smútku

• Česko Trojúhelník smutku (viac)

Model Carl a jeho partnerka, modelka a influencerka Yaya, sú pozvaní na plavbu luxusnou loďou. Spoločnosť im na nej robí vybraná smotánka: bohatý starý mládenec hľadajúci životnú lásku, výstredný ruský obchodník či britskí manželia obchodujúci so zbraňami. A všetkému vládne kapitán, ktorý je večne opitý a cituje Marxa. Spočiatku ide všetko podľa plánu. Ale počas prichádzajúcej búrky a sedemchodovej kapitánskej večere sa všetko začína komplikovať a charaktery cestujúcich sa postupne začínajú ukazovať v pravom svetle. (ASFK)

0x141627D3D

Takmer dokonale. Niektore sceny nedavali zmysel (samotny film obcas nedaval zmysel), ale nijak to celkovy dojem nastastie nekazilo. Vela shitpostu, narazok a referencii... vsetko, co dobry film potrebuje. ()

Janek

Dokonalé. Ale na ostrově, což vyplňuje třetinu stopáže, tomu spadne řetěz. Jakoby to najednou psal jiný člověk. Strašná škoda. Prvních 100 minut je to totiž opravdu slušný nářez. ()

claudel

FIlmový večer s Rubenem Ostlundem jsem zakončil jeho posledním počinem. Přivodil mi mírné zklamání. Nedivím se, že zabodoval v USA, protože z něj cítím lehkou podbízivost a upuštění od té pravé evropské tvůrčí svobody filmu natočeného ve švédštině nebo norštině v nějaké spřízněné koprodukci. Navíc nesnáším jakékoli scény se zvracením a v tomto případě už hraničily s nechutností. Téma samozřejmě jako vždy zajímavé a umělecky zpracované, ale provedení mi nesedlo tak jako jeho ranější díla. Na závěr si schválně nechávám jeho prvotinu, abych se vrátil k jeho kořenům. ()

luka4615

Nekompromisně nastavené zrcadlo dnešní zhýčkané společnosti, kde je ztráta postavení a zavedeného statutu tou nejhorší možnou eventualitou. Režisér Ruben Östlund bravurně míchá kritiku a drama, přičemž zde dokonale krystalizují i satirické a čistě komediální momenty. Celý tento ojedinělý koktejl posouvá vpřed propracovaný scénář a zejména herci, jejichž civilní výkony dokonale sedí do každé vypointované scény. Ve finále tedy zamrzí snad jen delší stopáž, díky níž zejména ve finální části snímku začne celý příběh poměrně ztrácet dech. Avšak až na tento drobný detail se jedná o skvěle zpracovanou látku, k níž se budu velmi rád vracet. Skvělá práce! „The last capitalist we hang will be the one who sold us the rope.“ ()

Rohy212

„Můžete prosím uvolnit svůj trojúhelník smutku? Tady, mezi obočím?“ Nový Ostlund působí jako 3 filmy v jednom - a zvracecí estráda k tomu. Na bohatých a privilegovaných si ovšem pochutnává náramně. A Harris Dickinson skvěle zvládá goslingovskou hysterickou polohu, v nejlepším slova smyslu. (KVIFF) ()

Lacike

Chápem, že je je to satira a aj chápem, čo chce povedať, ale prečo je to tak nudné, nevtipné a hlavne priamočiare, aby to pochopili aj malé deti. A čo je tam vlastne pre dospelých? Ja neviem. Za mňa totálna nuda a veľké sklamanie. 2/10. ()

ScarPoul

Prvé dve kapitoly sú dokonalé. Tretia, hoci je výrazne nápaditá už trpí neduhom predvídateľnosti. Údernosť posolstva tam stále je, ale už bez tej prekvapivosti, otvorenosti a originality. Ruben ale stále rúbe veľmi vysoko a darí sa mu to. Jeho spoločenská kritika je zábavná a perfektne nastavuje zrkadlo. Poteší určite aj fakt, že by som sa na takéto filmy vedel pozerať donekonečna, pretože vo veľa veciach vybočujú zo zaužívanej šablóny. Ako celok sa Trojuholník smútku radí k predchádzajúcim Rubenovým dielam. Bavil ma rovnako. Herci bezchybný a vo výsledku som veľmi spokojný. Skvelý mix artu aj mainstreamu. Charlbi Dean perfektná. O to viac zamrzí, že filmovo už nemôže ďalej rásť. Je to dosť škoda. Mala obrovský potenciál zlomiť ešte nejedno srdce. Pre mňa vrchol filmu bola večera na lodi. A zamrzelo ma, že ten koniec trošku vyšumel do prázdna, hoci chápem, čo tým tvorca chcel povedať. Jeden z najoriginálnejších filmov tohto roka. ()

BoPo

Áno, zbytočné dlhé a tým sabotujúce šancu útočiť na významnejšie pozície. Takto sa Trojúhelník smutku zaraďuje "len" do kategórie filmov, ktoré by ste rozhodne mali vidieť. Skvelá satira na instagramové hviezdičky, bohatých a na hlavu postavenú hodnotovú pyramídu ľudských dovedností. Nedostanete treskutý humor, ale dobre vypointované absurdné situácie. Takže ak máte chuť vychutnať si zvracanie, hnačku a poctivú porciu suchých tyčiniek, tak ste na správnej paľube. ()

Hismael

Östlund zde rozvádí různá sociální témata ze současné doby, nastavuje kontrast mezi bohatstvím a chudobou, luxusem a špínou, nebo postavením ve společnosti. Ukazuje, jak rychle se může hierarchie jednotlivců změnit a tím ovlivnit vše na co jsou do té doby zvyklý. Aby vše fungovalo tak jak je potřeba, neřeší se stereotypní situace, podle kterých jsou postavy jasně rozdělené na schopné a neschopné, i když by to tak reálně vůbec nemuselo být. Jen se zrovna hodilo, aby ten chudý získal moc a bohatý o ní přišel. I když je film o pár lokacích, nikam se nespěchá a tak se to celé natáhne na 2,5 hodiny. Originalita a nevšední komediální prvky je zde něco, co silně vybočuje a rozhodně stojí za shlédnutí. ()

Padme_Anakin

Tvůrce si vzal na mušku bohaté a vlivné, dnešní povrchní společnost, modelíny i modelína a nepárá se s tím, míněno ani s herci, ani s diváky.. Na té luxusní jachtě bych za bouře nechtěla být ani minutu, projevy mořské nemoci jsou pro mě za hranicí snesitelnosti.. Poté se situace radikálně změní a žena začne vládnout.. A moc má zjevně na spoustu lidí velmi negativní účinky, mám kliku, že tenhle gen mi zcela chybí.. Každopádně se jedná o snímek k zamyšlení, řekla bych víc k pláči než k smíchu.. ()

jahol

Takhle rychle jsem při sledování filmu tam (na vrchol hodnocení), zpátky (do průměru) a zase zpět nahoru ještě neosciloval. První kapitola (dialog o placení večeře) mě až uhranula - takhle úžasně načrtnutou absenci sociální inteligence u mileniála asi hodně dlouho neuvidím. Bohužel jsem si během filmu uvědomil že (pro mne) jde o nejlepší část. Ono to vlastně pokračovalo velice svižně až do večeře, ale přímo opulentně-fyzická demonstrace shnilosti celého bytí těchto lidí byla pro mne přestřelená a účelová. A pak už následoval silný sešup tempa a druhá půlka, kterou jsem se nejvíc těšil, nejen že negradovala, ale ani nic moc nedala (skoro vše se odvyprávělo v té první), když závěrečnou "pointu" jsem trefil po první noci na ostrově (jen jsem si stále víc  víc říkal, že si to ta filipínská hajzlbába celé takhle naplánovala dopředu - a vlastně tuto variantu závěr ani nepopírá). Druhé shlédnutí to ale o jednu hvězdu určitě vytáhlo, protože film pracuje opravdu se "silnými" charaktery, dialog kapitána s prodavačem hoven má svůj půvab a hodně potěšila i nenápadná scénka s podomním obchodníkem na závěr. A samozřejmě i uzavření dějové linky s postaršími anglickými výrobci "přesné techniky". A nejvíc pohladí fakt, že film se určitě neveze se současnou vlnou ultralevicové agitky pro slabší a odlišné, ale velice nenápadně se opírá o archetypy uznávané v době, kdy byl svět ještě normální. ()

Marek1991

Film som videl na začiatku roka v kine Mladosť v centre s kamoškou, no užil som si ho viac než ona. Použitý je tu druh absurdného až čierneho humoru, niekedy aj dosť nechutný, čo však nikde pred filmom nenájdete a tak som ju na to nemal ako pripraviť prípadne vybrať niečo iné. Začiatok ju veľmi dobre naladil v preplnenej sále a s vtipným úvodom, ale potom humor trochu opadol a dej vygradoval až neskôr a záver toho už podľa mňa veľa nepriniesol, čo je škoda. Sú tu veľmi pamätné scény, na ktoré budem dlho spomínať a myslím, že to nebol stratený čas. Je ťažké urobiť dobrú komédiu a podľa mňa ich nie je veľa a toto je podľa mňa asi najlepšia za minulý rok. ()

corpsy

Je mi ľúto, že toto krásne po pysku tí, ktorých sa to týka nepochopia. Zlatokopky, zbohatlíci, influncer(k)i, vyprášené modelingové hlavy atď. Maximálne ich to možno urazí, ale nie spôsobom, ktorým má. Kde je prázdno, tam iba fúka vietor. A koľko ľudí, takéto ľudské pochybnosti uznáva a obdivuje. To je zrejme ešte horšie. Filmársky veľmi zdatný snímok. ()

PauloZ

Tak jsem s toho trojúhelníku pĕkne vyštípaný, jak mĕ filutácko okradly o čas mého života. Je v tom kupa kulturných a společenských odkazů a i když chápu zámĕr, tak do nedovedu ocenit, protože po skončení ve mĕ nezbylo nic než pocit absolutní stráty času. ()

bloom

Satirická podívaná, která si bere na paškál dnešní trend povrchnosti, některá současná psudotémata a vzájemné nepochopení různých sociálních skupin. Propracovaná režie a nápaditý scénář (byť spojení první části filmu s dvěma dalšími je spíš volné) jdou v autorském filmu Rubena Östlunda ruku v ruce. Ti, pro něž bylo spřízněné K zemi hleď moc mainstreamovou záležitostí, budou asi spokojení díky zdánlivě vyšší intelektuální laťce a formální odvaze. Na rozdíl od K zemi hleď ale chybí jakákoliv empatie s postavami (což je můj obecný problém se severskou tvorbou), a proto nakonec "přísně" nedávám plný počet. Ovšem radost mi udělala účast mého oblíbeného britského herce Olivera Forda Daviese. [Šary Vary 2022] ()

ledzepfan

Dobrý (je fajn, že to stříli do všech řad), ale měl jsem silný pocit, že těch 150minut mohlo být kousavýma fórama o (ne)rovnosti a "třídním boji" nabušenější. ()

Lukrecie

Přiznám se za mě lehké zklamání. Více se mi líbily jeho předchozí filmy Čtverec a Vyšší moc. Tento byl na mě moc psycho. 😅🙈 Jinak ale trefný film, občas absurdní situace, nicméně jsem pochopila  tuto přehnanost, a také dost nechutný, především po kapitánské večeři. Možná mě to tak nevzalo, protože snobáctví je mi cizí. Každopádně Ruben Östlund opět tne do živého. 👍👌👏 A zatím jeho nejprovokativnější film. ()

Praxis

Pořádně vtipná satira dnešního světa o jedné jachtě plné snobů, smetánky, influencerů a modelů, kteří překypují penězi. Pak si stačí dát ale oblast nízkého tlaku, a už nikdy nebudete mít chuť si dát ústřice a pěnu z mořského ježka. Škoda že jen v poslední třetině se tak nedostalo uspokojivého vyvrcholení. 80% ()

Autor Trojúhelníku smutku verbuje Keanu Reevese

Autor Trojúhelníku smutku verbuje Keanu Reevese

23.04.2024

Ruben Östlund v současnosti patří mezi nejsledovanější evropské filmové autory. Svým snímkem Trojúhelník smutku, za nějž získal několik oscarových nominací i Zlatou palmu z hlavní soutěže festivalu v… (viac)

95. Ceny Akademie - nominace

95. Ceny Akademie - nominace