Minority Report

• Česko Minority Report (viac)
Sci-Fi / Akčný / Thriller / Mysteriózny
USA, 2002, 145 min (Alternatívna 140 min)

Réžia:

Steven Spielberg

Predloha:

Philip K. Dick (poviedka)

Hudba:

John Williams

Tom Cruise, Colin Farrell, Samantha Morton, Max von Sydow, Patrick Kilpatrick, Kathryn Morris, Lois Smith, Peter Stormare, Jessica Capshaw, Tim Blake Nelson (viac)

Je rok 2054 a vina je trestaná skôr, ako dôjde k samotnému zločinu. Elitná jednotka Ministerstva spravodlivosti s pomocou jasnovidcov, ktorí dokážu určiť páchateľov, zabraňuje zločinom. Jej veliteľ John Anderton vôbec nepochybuje o svojej práci, až kým sa sám nestane hlavným podozrivým... (RTVS)

LaciLC

Malo to originálnu zápletku a bolo to netradične poňaté, ale myslím si, že film bol dosť nudný a naťahovaný. Chválim však hercov a ako je u Spielberga zvykom triky. Možno zmením názor pri druhom pozretí. ()

marhoul

Sci-fi, které nijak neztrácí na kvalitě ani v dnešní době. Perfektní scénář, námět, vynikající Cruise. Pěkná kamera, celkově velmi dobré. ()

classic

Pamätám si ešte veľmi dobre, keď som bol na „Menšinovom zázname” v komornom trenčianskom kine METRO, a to pred takmer až „neuveriteľnými” šesťnástimi rokmi, keď STEVEN SPIELBERG patril medzi môjho úplne najviac-najobľúbenejšieho režiséra ! A odvtedy som toto sci-fi napínavé dobrodružstvo videl nespočetnekrát, čo sa inak väčšine filmov nepodarí, aby mali u mňa takú dlhú tradíciu. A otázka znie: „Prečo je tomu tak” ? Vnímam tu viacero faktorov, ktorými jednotlivo odpoviem, čo ma na filme tak fascinuje ? Predovšetkým ide o vizuálny štýl samotného filmového diela, ktorým si režisér dokonalo podmaňuje celkovú atmosféru. Skrátka, SCIENCE-FICTION má v malíčku, má s ním bohaté skúsenosti, ale najmä P-R-A-X, pričom som si vychutnával, ako sa postavil k téme, ktorú bravúrne filmovo spracoval, až normálne nechápem, taká ľahkosť, taký krásny perfekcionizmus, že by mal Kubrick veľkú radosť ! Pomáha samozrejme aj „vyblednutá” kamera už dvorného kameramana Janusza Kamińskiho, ale aj klasickí, ostatní, odvekí a stáli spolupracovníci, na ktorých sa režisér môže vždy poriadne spoľahnúť, t.j. strihač Mišo Kahn, hudobný skladateľ Jano Williams, majster zvuku Gary Rydstrom, či trebárs chlapci od efektov-Dennis Muren, Stan Winston a Phil Tippett, ktorí asi neboli prítomní na M.R.... ? Chválim i ansámbel, najmä Toma, Maxa a Colina, v scénach Cruisea a von Sydowa je páradne vidieť priepastný rozdiel v ich výškach, akoby som sa pozeral na trpaslíka a obra v jednom zábere, ale prosím vás, berte toto moje skonštatovanie s nadhľadom. _ Zbytočne sa viac rozpisovať, buď vás film ohromí, ako mňa, alebo vás otrávi, keď nad ním iba mávnete rukou, ohrniete nosom, a tým pádom ste filmovým analfabetom ! ()

Hellblazer

Výborné Sci-Fi ktoré má inteligentiný scenár a vizuálne patrí medzi to najlepšie a keby ku koncu film neskĺzol k typicky americkému happy-endu bolo by to určite za 5* ()

Marze

Podívaná pohltí i člověka, který sci-fi nesnáší. Navzdory dvouapůlhodinové délce se na hodinky skoro nestihne podívat. A cítí pak nechuť hledat ve filmu chyby. Technologická odcizenost se nevnucuje, a kde zahrozí, činí tak opět s humorem, jako třeba reklamy, jež znají každého jménem a volají: Paní XY, jdete si k nám zase pro podprsenku? Život mimo laboratoř je vlastně normální, či tak alespoň zrádně a klamně vypadá. ()

heyda

Určitě dobrý film, o tom se s nikým nebudu přít, jen mu prostě něco do dokonalosti schází. Těžko říct, co to přesně je, ale jednoduše jsem si na prdel z něho nesedl. Líbily se mi herecké výkony, super nápad s prekrimem i příběh měl dobrou pointu, možná bych si jen dovedl představit lepší kameru nebo alespoň jiný filtr a asi i hudba mohla být lepší. Nevím no, každopádně i tak bych to zařadil mezi ty lepší Spielbergovy filmy. 75% ()

Dr.film

Hezké mírně noir ale zato inteligentní. Dobře odvedený scénář a na dvě a půl hodiny vcelku rychlé tempo. Oceňuji i legrační scény např.: Cruisovi kutálející se oči po podlaze nebo hledání "slídičů" po činžovním domě. Spielberg si neustále udržuje tempo a to je dobře. ()

sharky

Dickovy adaptace jsou vždycky povedené, ale MR se povedla obzvlášť. do detailů propracovaná vize budoucnosti uchvacující v každém záběru, výborní herci a skvělý napínavý příběh se spoustou zvratů a nosnou myšlenkou. Člověk pak odpustí i tu ubohou finální berličku ve scénáři s chytáním za slovo... ()

Jinny

Minority report má vedle Indiana Jonese snad nejpůsobivější a nejmagičtější atmosféru ze všech Spielbergových filmů - je to atmosféra úchvatné noční můry, i s tou rádoby úlevnou uhlazeností. Jeden z mála filmů, u kterých zavidíte těm, kteří ho vidí poprvé. ()

Roman.Ticka

Nejsem zklamaná ani příliš nadšená, film jsem viděla už dávno, ale skoro vše jsem z něj zapoměla, což není moc dobře. Zaplo mi až v souvislosti s Agathou a definitivně docvaklo u scény Lamara s Larou. Stylu zpracování nemůžu nic vytknout, až na některé nechutné bordel scény, ale opět se potvrzuje, jak může film utáhnout jediný herec, v tomto případě jednoznačně Tom Cruise. Dokonce i Colin zůstal v jeho stínu, ostatní bez šance. K tématu tolik - hezky by dějově zapadlo v našich končinách - obejít zákon či nařízení, v podstatě systém je česká specialita a aktuálně už dokonce i amnestie. A to jsme prosím v roce 2013! ;-) ()

Ivoshek

Minority Report ve mně vyvolává smíšené pocity. Na jednu stranu je to opravdu řemeslně skvěle udělané. Kdo to viděl na plátně jako já, tak bude souhlasit, že vizuálně je to bašta. Obsahově je to trochu horší. Dickova předloha je temná a schizofrenní a takové filmy Spielberg točit neumí. Důsledkem je určitá povrchnost a předvídatelnost. Je to dobrej biják, ale nejlepší Dickovská adaptace je Blade Runner. /// update 2020: tak jsem to viděl podruhé, tentokrát s televizi. A musím říct, že jsem k tomu o dost kritičtější. Na plátně tomu filmu leccos odpustíte, při druhém koukání se ale víc než na triky a legrácky se špyvouky a blitbušky soustředíte na zápletku a logiku chování postav... a taky na celou podstatu toho příběhu. A dojdete k tomu, že tady nejvíc fungují ty samé věci, co fungovaly už v Indianu Jonesovi v půlce osmdesátých let, kdežto myšlenkové jádro, které tomu dal už kdysi P.K.Dick, dostává brutálně na frak. Dávám teda tři hvězdičky a považuju tohle za vítězství formy nad obsahem. Škoda, že tuhle látku nedali třeba Fincherovi nebo tomu chlápkovi, co natočil Dokonalý trik (Nolan, myslím). ()

Othello

Spielberg místo toho, aby se na chvíli zamyslel nad tím líným scénářem, poskládaným z těch nejinstantnějších ingrediencí a řešení, tak si najal zástupce technologických škol, firem a organizací, aby mu udělali expertízu pravděpodobného technologického vývoje k roku 2050. Výsledkem je pak velmi bujará vize budoucnosti s obřími mluvícími reklamami, zpívajícími kornflejky a legračními pavoučky, který lezou lidem až pod peřinu, kdykoli si policajt felkého flého ftátu zamane. Kdejaká prognóza sci-fi ze 60. let vedle něj vypadá podstatně reálněji, zatímco tohle je skutečně jen relikt Cruisovy doby profilové. Je ale fakt, že musím obdivovat Kamińskiho, že dotáhnul svoji zálibu v analogové desaturaci barev do takového extrému u vysokorozpočtového sci-fi, které díky tomu vypadá jako kinorip z roku 2010. ()

Xeelee

Povídka od PKD je složitější, ponurejší, jsou v ní prakticky jiné postavy, které dělají naprosto odlišné věci. Dokonce je jiná zápletka, pointa i závěr. Jediné, co si Spielberg vypůjčil, jsou (nedeformovaní) tušitelé v Precrimu (Precriminel) a jejich zpráva o Johnově ne/plánovaném zločinu. Příběh je sice docela zajímavej, ale film je herecky nevýraznej a s feelingem Dickových děl film nemá prakticky nic společnýho. Zaujme tak především propracovaná totalitní vize budoucnosti, kde pojmy jako soukromí a občanská práva dávno nikdo nezná, systém má neustálou kontrolu kde se kdo nachází a při jakémkoliv pokusu skrýt svou totožnost je člověk podezřelý. V temnějším provedení by to byly skvělé kyberpunkové kulisy. ()

SOLOM.

To jsem si takhle chtěl zase jednou pustit něco od Stevena Spielberga a Minority Report jsem tu ještě ohodnocený neměl. A je to už doba, co jsem tento film viděl poprvé – takže jsem nebyl proti. Bohužel ani na druhý pokus mě to neokouzlilo tolik, jako spoustu lidí, co tento film dostali do červených čísel. Není to špatný film, příběh je zajímavý, herecké výkony super, mělo to i slušné triky a atmosféru, ale taky se tu dalo narazit na dost naivních prvků a slabších pasáží, které mě zas až tolik nebavily. Na to, že délka je sakra velká. Tom Cruise předvedl velmi dobrý výkon a především on byl tahounem celého filmu ale i ostatní nebyli špatní. Pro Kathryn Morris mám slabost, jako blondýnka se mi ale líbí daleko více. Lepší průměr – žádný zázrak. 60% je dle mého tak akorát. ()

Další těla pod Neesonovy náhrobky

Další těla pod Neesonovy náhrobky

19.02.2013

Březnový start natáčení se blíží a krimi-thriller A Walk Among the Tombstones rychle nabírá obsazení. Ale nejdříve stručně o projektu: film je adaptací jednoho ze sedmnácti románů, které uznávaný… (viac)

Spielberg plánuje válku s roboty

Spielberg plánuje válku s roboty

14.01.2012

„Vládce snů“ je právě uprostřed natáčení historického životopisného dramatu Lincoln s Danielem Day-Lewisem v hlavní roli, ale už ví, na co se vrhne pak. Jeho dalším filmem bude adaptace románu… (viac)

Worthingtonův poslední zločin

Worthingtonův poslední zločin

14.05.2011

Zhruba před rokem byl Sam Worthington spojován snad s každým chystaným blockbusterem. Dnes jako by se na něj Hollywood snažil zapomenout. Ano, právě v těchto dnech natáčí pokračování starořecké… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz