Mafiáni

• Česko Mafiáni (viac)
USA, 1990, 146 min (Alternatívna 140 min)

Réžia:

Martin Scorsese

Predloha:

Nicholas Pileggi (kniha)

Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci, Lorraine Bracco, Paul Sorvino, Mike Starr, Frank Vincent, Chuck Low, Catherine Scorsese, Charles Scorsese, Debi Mazar (viac)

Príbeh vzostupu a pádu Henryho Hilla, ktorý už od detstva sníval o tom, že sa stane mafiánom. Robil pre miestnych gangstrov drobné služby až si ho všimol kmotor Paul Cicero a vzal si ho pod svoje ochranné krídla. S pomocou Tommyho a Jimmyho, ktorý sa stáva jeho priateľom a mentorom, spácha úspešnú lúpež, ožení sa a žije navonok pokojným a usadlým životom. Napokon sa však dostane do väzenia a keď ho prepustia, aj napriek Cicerovmu zákazu sa stále viac a viac zapletá do obchodu s drogami... (STV)

Alf

až do objevení první větší ženské postavy mi to připadalo spíš jako sled jednotlivých scén dokumentárního charakteru, pak už se tam dal nalézt i jakýsi příběh, nakonec jsem váhal i nad čtyřmi hvězdičkami, ale pak zase couvl - kolik bych pak musel dát Tenkrát v Americe ? celkově tedy spíš lehké zklamání, ale ne velká prohra.... vypravěčsky mě Scorsese tentokrát prostě moc nenadchl. ()

Macik

Krásně natočený film o osudu jednoho mafiánskýho gangu... Všechno bylo perfektní až na 2 věci kvůli kterým nemůžu dát 5* ani kdybych chtěl.. takže za 1. přílišná délka a za 2. hlavní představitel Ray Liotta..Už po půl hodině jsem byl na něj alergickej..Vůbec mi tam nepasoval... ale jinak vážně supr zvlášť J.Pesci.. :-) ()

hammerhead

Další výtečný mafiánský film, který je tak mistrně natočený (což nepřekvapí), že připomíná jednu velkou jízdu. Nad dobrým scénářem a výtečně zahranými postavami (Robert De Niro, Joe Pesci) jsem se skutečně nenudil ani minutu. **** protože Kmotr je Kmotr. ()

spiritus

Další špičkový film Martina Scorsese na téma organizovaný zločin. Jeho vypravěčský styl je nezaměnitelný a divák se díky němu dostane do nitra mafiánských intrik, obchodů, vztahů a zločinu. Zkrátka nám pootvírá dveře do zapovězeného světa, kam máme možnost díky jeho režisérskému umu zavítat a seznámit se s tím, "jak to tam chodí". Filmu hodně přidává skvělé herectví De Nira a Pesciho. Tato dvojce herců, jako by pro toto téma byla přímo kovaná, což potvrdily o pět let později v neméně úchvatném filmu Casino. Film je až neuvěřitelně poutavý. Vzpomínám si, že jsem ho poprvé viděl úplně náhodou. Tehdy jsem v noci (cca rok 98) nějak nemohl spát a tak jsem si zapnul TV (HBO). A tam zrovinka jela úvodní scéna v autě. Jakmile jsem zahlédl hlavní postavy (okamžitě se mi před očima promítlo Casino), hodil jsem do videa VHS kazetu a pustil nahrávání pro případ že bych usnul. Nepovedlo se-neusnul jsem a koukal jsem až do 4 hodin rána a nakonci jen seděl s pusou někde u kolenou :-) Jasné maximální hodnocení. ()

Ollie235

Zatím jediný film Martina Scorsese, se kterým jsem zcela spokojen. Výborná dvouhodinová procházka světem, kde přijít o panictví znamená poprvé stanout před soudem. Příběh je podáván velice věrohodně, dokonce bych řek, že tak trochu jako dokument o životě mafiánů, ale na rozdíl třeba od Kmotra ve mě Goodfellas vůbec nevyvolali touhu být mafiánem :), spíše naopak. To ale tolik nevadí, jedno je totiž jistě- Scorsese, De Niro, Pesci a Liotta dohromady vytvořili film, o kterém se dá v klidu říci, že ve svém žánru patří k nejlepším. ()

Martin_W

Na GoodFellas jsem narazil v televizi a jsem každopádně rád, že jsem film zhlédnul. Skvělá krimi podívaná, která je plná hereckými hvězdami jako De Niro, či Ray Liotta, která se mi ze všech líbila nejvíce. 89% ()

serioga

Film v ktorom sa premieta jeden život ganstra od jeho začiatkov až po jeho koniec a spoluprácu z políciou.Skvelý Joe Pesci,ktorý sa hádam pre role mafiánov asi doslova narodil.Sadnú mu ako uliate. ()

patrik221

Kdyby se mne nekdo ptal jakej film nejlíp charakterizuje mafiánskej žánr, nebo kterej je v tomhle žánru nejlepší - neodpovím mu Kmotr - kterej mám radeji kvúli osobným sympatiim a z dúvodu, že je pod mou drsnou slupkou duše romantika. Odpovím mu jednoznačne Goodfellas. Film kterým si Marty zařídil nesmrtelnost a který pomohl na vyslní dvem hvezdám(Pesci, Liotta). Dokonalé vyobrazenie organizovaného zložinu. Tvrdé, podmanivé a nekompromisné. ()

Nethar

Viděl jsem dříve Casino, což byla škoda. Teď totiž můžu říct, že Goodfellas jsou v podstatě úplně stejný film a nepochválit jej za to. U Casina jsem zase kritizoval délku. Začít Goodfellas, líbili by se mi určitě více a dlouhé to bylo akorát, ale co by to pak zase udělalo v mých očích s Casinem, to už radši nedomýšlet. Takže ano, nadprůměrný film s mafiánskou tematikou. Robert De Niro klasicky skvělý, Joe Pesci klasicky nervní. Ray Liotta mi v hlavní roli bohužel velmi neseděl, někdo píše životní role, já jsem mu to celkově nějak nevěřil, třeba ten jeho smích jestli to byl záměr nebo co to mělo být... :-) ()

GreatestFan

ZAJÍMAVOSTI: Když se otevírá Idlewild letiště, Henry (Ray Liotta) se opírá o Chevrolet Impala 1965. // Chyba ve filmu: Ve filmu se v roce 1963 objevují letadla Boeing 747, ty však šly do služby až v roce 1970 a rok dříve byly vynalezeny. // Chyba ve filmu: Ve filmu v roce 1980 má Henry (Ray Liotta) na palubní desce v autě cigarety Winston s designem z roku 1987. // Chyba ve filmu: Ve filmu v roce 1963 je v letištní restauraci telefonní automat, který však v té době ještě neexistoval. // Chyba ve filmu: Ve filmu v roce 1963 má baskytarista model baskytary Gibson EB-2D, který je z roku 1966. // Chyba ve filmu: Ve filmu v 50. letech mladý Henry (Christopher Serrone) prodává ilegálně cigarety s čárovým kodem UPC, který začal existovat až v pozdních 70. letech. // V závěru, kdy Karen (Lorraine Bracco) křičí na Jimmyho (Robert De Niro), náy měly být názvy ulic na cedulích černé na bílých, ne bílé na zelených. // Chyba ve filmu: Ve filmu v 60. letech je letadlo McDonnell Douglas DC-10 ze 70. let. // Chyba ve filmu: Když Henry (Ray Liotta) ukradne u letiště auto a naznámý člověk řekne, že mu dva muži ukradli auto, na parkovišti jsou vidět novodobé vozy. // Chyba ve filmu: V restauraci Henry (Ray Liotta) a Karen (Lorraine Bracco) pijí šampaňské ze skleničky ze 70. let. // Chyba ve filmu: U Paulieho (Paul Sorvino) domu je drát na kabelovku drát. Ty se však na předměstích New Yorku, kde se dotyčná scéna odehrává, objevily až v 80. letech. // Chyba ve filmu: Když se Billy Batts (Frank Vincent) ptá : "What?'' Tommyho (Joe Pesci), jeho rty se nepohybují. To samé se děje ve scéně, kdy Tommymu řekne "Salud Tommy''. // Chyba ve filmu: Když Karen (Lorraine Bracco) objímá Henryho (Ray Liotta) poté, co pujej pustí z vězení, je v okně auta vidět odraz mikrofonu. // Chyba ve filmu: Když Karen (Lorraine Bracco) míří zblízka na Henryho (Ray Liotta), v detailním záběru je vidět jiná zbraň než v záběrech z větší vzdálenosti. // Chyba ve filmu: Když Henryho (Ray Liotta) navštíví Karen (Lorraine Bracco), na stole se mění v jednotlivých záběrech polohy sýra a salámu. // Chyba ve filmu: Když Tommy (Joe Pesci) vypráví svoji historku, jeho vinná sklenka je chvíli plná a chvíli prázdná. Ve stejné scéně je polystyrénový kelímek, který mizí a objevuje se. // Chyba ve filmu: Mladý Henry (Christpher Serrone) je pravák, ale dospělý Henry (Ray Liotta) je levák. // Chyba ve filmu: Ve scéně, kdy jde Henry (Ray Liotta) a Karen (Lorraine Bracco) na první rande, mění se jejich oblečení. // Chyba ve filmu: Když Karen (Lorraine Bracco) míří na Henryho (Ray Liotta), svou pistoli drží v jednotlivých záběrech jinak. // Chyba ve filmu: Když se Henry (Ray Liotta) sprchuje, jeho šampon se ve vlasech objevuje a mizí. // Chyba ve filmu: Když Karen (Lorraine Bracco) míří na Henryho (Ray Liotta), v zásobníku nejdříve nejsou náboje a pak najednou jsou. // Chyba ve filmu: Když Tommy (Joe Pesci) bije Billyho Battse (Frank Vincent) revolverem, odpadne bubínek, což by se ale no mohlo stát pouze pokud je špatně přišroubovaný. // Chyba ve filmu: Když Karen (Lorraine Bracco) a Henry (Ray Liotta) schovávají zbraň u matčina (Suzanne Shepherd) domu, je v pozadí vidět kamera. // Chyba ve filmu: Když Karen (Lorraine Bracco) hledá ukradené šaty, v okně je odraz kamery. // Chyba ve filmu: Přibližně v 45. minutě filmu je napravo v záběru vidět kameraman. // Chyba ve filmu: Když mladého Henryho (Christopher Serrone) bije jeho otec (Beau Starr) páskem, je možné pod hercovu košilí ochrannou vycpávku. // Ve filmu v roce 1955 Joe Pesci hraje Tommyho v pubertálním věku, přitom Tommyho postava je založena na životě skutečného gangstera, který se narodil v roce 1950. // Postava Tommyho (Joe Pesci) je založena na gangsterovi jménem Tommy DeSimone, který byl narozdíl od Pesciho vzrůstu 1,88 m vysoký a vážil okolo 90 kg. // Chyba ve filmu: Když mladý Henry (Chrtostpher Serrone) ničí sklo u auta, sklo se rozbije až překvapivě jednoduše. // Spoiler, chyba ve filmu: Když trojice hlavních postav zabije Battse (Frank Vincent) v kufru, krev je viditelná pouze na Tommyho (Joe Pesci) noži nebo ruce. // Chyba ve filmu: Dne 11. 6. je ve filmu uvedeno, že Batts (Frank Vincent) byl zabit před 6 měsíci. To by mělo být zimní období, které však scéna jeho smrti rozhodně nepřipomíná. // Spoiler, chyba ve filmu: Když Jimmy (Robert De Niro) škrtí Morrieho (Chuck Low) telefonním drátem, stisk drátu se v jednotlivých záběrech mění. // Spoiler, chyba ve filmu: Ve scéně, kd Tommy (Joe Pesci) střelí Spidera (Michael Imperioli) do nohy, vystřelí sedmkrát z revolveru Smith and Wesson model 36, který má místo pouze pro 5 kulek. // Spoiler, chyba ve filmu: Když Tommy (Joe Pesci) bodne Battse (Frank Vincent), je vidět, že nůž je gumový. // Karenina (Lorraine Beacco) a Henryho (Ray Liotta) obhajuje skutečný právník, který obhajoval skutečné manželé Hillovi. Jmenoval se Edward McDonald. // Obraz, který Tommyho (Joe Pesci) matka (Catherine Scorsesse) ukáže Tommymu, Henrymu (Ray Liotta) a Jimmymu (Robert De Niro), je založen na obraze "National Geographic" z roku 1978. // Skutečný Henry Hill tvrdil, že Joe Pesci zvládl svou roli na 90-99 %. Jediným rozdílem bylo prý to, že Tommy DeSimone byl větší. // Frank Vincent chtěl původně hrát Paulieho Cicera, kterého hrál Paul Sorvino. // Martin Scorssese chtěl do filmu obsadit Williama Petersena, ale odmítl. // V roce 2005 byl film časopisem Total Film zvolen nejlepším filmem všech dob. // Producent filmu Irwin Winkler původně odmítal obsadit Raye Liottu do role Henryho. Až Martin Scorsese jej přesvědčil. // Na konci Henry (Ray Liotta) zvedá noviny Youngstown, což je pocta městu Youngstown v Ohiu. // V roce 2007 časopis Premiere zvolil hlášku "As far back as I could remember I've always wanted to be a gangster," 20. nejlepší filmovou hláškou všech dob. Stejný Časopis dal hlášce "How am I funny?" 87. příčku. // Mnoho dialogu herců byla improvizace. // Pracovní název byl Chytrák, v originále Wiseguy. // Martin Scorsese původně plánoval na filmu pracovat už před filmem Poslední Pokušení Krista (1988). // Studio původně na film reagovalo negativně kvůli silnému násilí a sprostému jazyku. // Film byl Časopisem Empire zvolen 6. nejlepším filmem všech dob. // Jimmy Conway (Robert De Niro) je založen na gangsterovi Jimmym Burkeovi, který je však rodným jménem Jimmy Conway. // Aby film nedostal od MPAA rating NC-17, muselo být odstraněno 10 záběrů na krev. // Majitel Bamboo Lounge Sonny Bunz (Tony Darrow) pracoval ve skutečném Bamboo Lounge, kam skutečný Henry Hill chodíval. // Tommy DeVitto (Joe Pesci) je pojmenován po baskytaristovi The Four Seasons, který byl blízký přítel Joea Pesciho. // Během natáčení zemřela matka Raye Liotty. // První natočená scéna byla Morrieho (Chuck Low) reklama na paruky. // Role Jimmyho (Robert De Niro) byla nabídnuta Johnovi Malkovichovi. // Ray Liotta byl obsazen poté, co ho Martin Scorsese viděl ve filmu Hřiště snů (1989). // Jedna z malých dcer Henryho (Ray Liotta) a Karen (Lorraine Bracco) je skutečná dcera Lorraine Bracco Stella. // Do role Karen byla zvažovaná Ellen Barkin. // O roli Henryho se ucházel také Alec Baldwin. // Spoiler: Ve filmu je celkem 10 mrtvých. // Ve scéně, kde Tommy (Joe Pesci) zabije Spidera (Michael Imperioli), byla většina dialogů improvizace. Jedinná hláška, která byla ve scénáři, zněla "Why don't you go fuck yourself". // a jinak: Dokonalé ztvárnění mafie a podle skutečné události. Dost podobně úžasné jako Kmotr, jen někomu, může vadit to zmodernizování mafiánů, kteří v téhle době nejsou mafiáni jako mafiáni, ale je úžasné jak je to mafiánštější než Kmotr, je to totiž o podsvětí samotném a tyhle miluji. Toto je hlavním tahounem mého názoru na Martna Scorseseho, že jde o jednoho z mých nejoblibenějších režisérů, jeho nejlepší film, co jsem zatím viděl. // viděno 2X () (menej) (viac)

Santino7

Štýlové gangsterky, to Scorsese proste vie. Jeden z najlepších mafiánskych filmov vôbec, to bez debát. Goodfellas je príbehom troch priateľov, žijúcich podľa vlastných pravidiel - žiadne zbytočné moralizovanie na tému čo je dobré a čo zlé a tak ďalej, to vôbec, Marty skrátka vykresluje veci tak, ako sú a príbeh dokáže majstrovsky zosúladiť s atmosférou, ktorá skrátka nemá konkurenciu. Vynikajúce výkony Roberta De Nira a Joe Pesciho, no a zahanbiť sa nedal ani Ray Liotta, pre ktorého je to dosť možno životná rola. Noblesná kultovka, pri ktorej silno váham, či ju predsalen nezaradiť do svojej TOP 10 ku ostatným mafiánskym klasikám, akou i táto bezpochyby je. 100% ()

Klajnik

Goodfellas jsou mým nejoblíbenějším mafiánským filmem a snad i mým nejoblíbenějším Scorseseho filmem, který se ve své tvůrčí kariéře často věnoval tematizaci historek z podsvětí či krvavým událostem z dějin USA. Přitom se jedná "jen" o další příběh vrcholu a pádu. Uznávám, že to není film, který říká něco nového, ale to, co říká, říká natolik živoucně, zábavnostně a stylově, že se u něj budou bavit i diváci mnoha budoucích generací. Vždyť oni jsou ti Mafiáni stylově nejblíž Martyho pozdějšímu filmu - Vlku z Wall Street, což je film, u nějž se na rozdíl od Kmotra budou bavil jak 13 letí kluci, tak 50 letí muži. Oba tyto filmy pak skvěle dělají to, co je velkou doméno filmového média. Film totiž je takovou kombinací slova, obraz, fotky, divadla a  hudby - dalo by se říci, že tato umělecká platforma není zcela originální, jenže při precizní režii tato skladba výše jmenovaných rovin dá vzniknout něčemu silně ikonickému, což se filmům daří možná nejlépe (svědčí o tom všechny ty internetové memes a gify). Díky živoucnosti je mám radši než třeba utahaného Kmotra či Tenkrát v Americe anebo Zjizvenou Tvář, kde je mi příliš nesympatický. Goodfellas mi ale sednou dokonale, což je dáno vysokou mírou zábavnosti, kterou utváří svižný edit, živoucí režie, řada interesantních postav, jež často pronáší humorem nastřelené dialogy. (Dnes si všímám, že řada hrdinů v blockbusterech nemá pořádné charakterové archy a aby si získaly sympatie diváků, tak jsou takovými věšáky na vtípky, které však nepůsobí autenticky - nejdou jaksi z nitra postav, protože tyto postavy žádné nitro nemají. To není případ Mafiánů.) Na humor se zde hodně podílí Pesci se svým Tommym, což je takovej malej vzteklej hajzl generující mnoho zábavy. Podobnou postavu hraje víceméně i v Casinu (což jsou takový Goodfellas z prostředí casina), ale zde je s ním spjato více humoru, což filmu prospívá. ()

cesky_hrac

Koukal jsem na životopis Daniela Vávry a dozvěděl se, že nápad na hru Mafie vznikl díky filmu Goodfellas neboli Mafiáni. Musel jsem ho vidět. Tento snímek je boží!! Příběh vypráví o mladíkovi, který bydlí blízko mafiánů. Ti si ho oblíbí... Tento snímek doporučuji všem zhlédnout. Je to výborný film od skvělého režiséra... Moje celkové hodnocení: 98% Kamera: 8/10 Střih: 10/10 Efekty: 10/10 Scénář: 10/10 Hudba: 10/10 Režie: 10/10 ()

Renfield

Proč si Martin Scorsese vybral do hlavní role tohoto opusu Raye Liottu, je mi záhadou. Je sice fakt, že jsem ho nikde neviděl hrát lépe, ale oproti esům typu Roberta De Nira, či Joea Pesciho, byl prostě méně výrazný. Přesto je Scorseseho práce s ním právě oproti jiným rolím rozhodně znát a navíc, možná to byl i záměr, vývoj jeho postavy v druhé polovině filmu (do které už sedl více), by té možnosti docela nahrával. On je tím jediným a menším problémem Mafiánů, větším už potom mafiánů, vzhledem k závěru. Ten je naprosto fantastický, stejně jako celý film výborně napsaný! Ale to zdaleka neplatí jen pro film, stačí prakticky libovolná scéna, dialogy... něco neskutečného, občas dokonce výborně černohumorného. A samozřejmě i celé postavy, nejlépe právě ústřední trio, z něhož už v první dokonalé scéně vyčnívá nervák Joe Pesci! Vcelku sympatický chlapík, který je ale především ze svého menšího vzrůstu poněkud zakomplexovaný. Jeho postava je dokonale reálná, jak mi násilné scény nevadí, při těch jeho doslova tuhne krev v žilách. Ti všichni se v nádherných autech prohání ulicemi Brooklynu, atmosféra je výborná, navíc obdivuhodně dobová, čemuž se vlastně u Scorseseho ani nelze příliš divit. Michael Ballhaus zabírá jednu úchvatnou kompozici za druhou, fantastický není jen v ulicích, ale i v interiérech, například taková scéna cesty kuchyní a samotnou restaurací, dokonalost! V té je navíc vidět i výborná práce s komparsisty. A samozřejmě hudba, téměř všudypřítomná, zase pečlivě vybraná... ale čemu se u mistra divím! 90% ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (viac)

Zemřel herec Paul Sorvino

Zemřel herec Paul Sorvino

26.07.2022

Další smutná zpráva z filmového světa. Včera totiž zemřel také druhý slavný charakterní Paul Sorvino. 83letý veterán, známý pro hraní silných urostlých typů mužů, zemřel přirozenou smrtí ve svém domě… (viac)

Zemřel herec Ray Liotta

Zemřel herec Ray Liotta