Mafiáni

• Česko Mafiáni (viac)
USA, 1990, 146 min (Alternatívna 140 min)

Réžia:

Martin Scorsese

Predloha:

Nicholas Pileggi (kniha)

Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci, Lorraine Bracco, Paul Sorvino, Mike Starr, Frank Vincent, Chuck Low, Catherine Scorsese, Charles Scorsese, Debi Mazar (viac)

Príbeh vzostupu a pádu Henryho Hilla, ktorý už od detstva sníval o tom, že sa stane mafiánom. Robil pre miestnych gangstrov drobné služby až si ho všimol kmotor Paul Cicero a vzal si ho pod svoje ochranné krídla. S pomocou Tommyho a Jimmyho, ktorý sa stáva jeho priateľom a mentorom, spácha úspešnú lúpež, ožení sa a žije navonok pokojným a usadlým životom. Napokon sa však dostane do väzenia a keď ho prepustia, aj napriek Cicerovmu zákazu sa stále viac a viac zapletá do obchodu s drogami... (STV)

dANo

Áno, je to filmová klasika, ale aj tak mi k plnému hodnoteniu niečo chýba... Scenár, herci, či samotná realizácia sú bezchybné, takže asi bude problém niekde medzi týmto žánrom a mnou :o) - ale nie, je to fakt výborný film a mne len veľmi málo chýbalo, aby som dal 5* (takto je to tých 89%). ()

VasaX

Ach, předlouhá, dlouhostopá a vytrvalá klasika Martina Scorseseho. A zejména výborná. Životy několika chlápků, jenž snad nemohli mít jinou "práci", než být mafiáni. Sice nádeníci, ale skoro každý má predispozice a snad osud ve více méně organizovaném zločinu. A do tohoto kolotoče spolu s nimi spadli i jejich blízcí. A celý tento život je krásně vykreslen, vyprávěn a odehrán. Účelné i bezúčelné násilí, moc, mamon. Problémy, dramata, zrady a hlupáci. Osobně mi vadí tempo a vatovost některých pasáží, připomínající skladbu dramatizovaného biografického snímku a podobné žánry (ale v nich také jednodušeji odpustitelné), stejně jako jsem čekal výraznějšího DeNira, ale zase on nemá být hvězdou filmu. Celkově vzato jde o hodně dobrý film. Ale na druhou stranu, ta kultovní oblíbenost, co ho provází, nakonec nebude můj případ. ()

chubaka

Hned na začátku musím říct, že jsem velký milovník "Mafiánských" filmů a zbožňuji Joa Pesciho, takže už to dělá pro mě z tohoto filmu úžasnou záležitost. Když se navíc, ale přidají vynikající R. De Niro a R. Liotta, tak jde obliba tohoto snímku ještě výš. Celkově z filmu jsem byl nadšen, nenašel bych jedinou chybu. Jednoznačně Scorseseho nejlepší film. ()

brando

Vše co jsem si kdy přál, od sledování filmu dostat. Monumentálnost, svižnost, tempo a síla v příběhu o více než přitažlivém stylu života, kde se nehledí na následky a kde pro sebereflexi není místo. Biják, kterému se - co do majestátnosti - přibližuje snad jen Once upon a Time in Amerika, ale pod tíhou reality Goodfellas padá i on. Dobová hudba, která doprovází celý film, navíc není jen potvrzením toho, že cit Scorseseho pro výběr hudby nemá mezi režiséry konkurenci, ale i toho, že Goodfellas je nejkomplexnější film o mafii a jeden z nejlepších filmů všech dob. Pro mě nejlepší. ()

darek kartac

Scorsese natočil výborný počin o vzestupu obyčejného kluku na jednoho z mafiánských bossů. Film mě bavil od začátku do konce a velmi sem si ho oblíbyl. Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci myslím si že nikdo jiný než oni tři nemohly být v hlavních rolích. ()

Midori_Mike

V životě člověka, který pravidelně sleduje filmy, vždycky dříve nebo pozděj přijde chvíle, kdy podle popisu filmů a komentářů zdejších uživatelů na ČSFD dokáže naprosto bezpečně u některých filmů dopředu říci: "Tak tohle bude na 100% pecka". Přesně tento pocit jsem měl i u tohoto filmu. Zcela oprávněně... :-) . Neskutečný režisérský a herecký koncert, který pro nás autoři filmu vytvořili. Scorsese má prostě dar. Některé scény si budu pamatovat už do konce života. Scorsese dokázal mistrně vytvořit atmosféru neustálého napětí a strachu z nevypočitatelného chování lidí. Než film skončil, hlavní hrdiny jsem viděl 10x zastřelené nebo ubodané k smrti. Marty si se mnou pohrál jako kočka s myší. Takto si já představuju filmový ideál. Takže kdo nemáte nic proti filmům o mafiánech, neváhejte. Film hlavně doporučuji publiku filmařsky už trochu vyspělejšímu, které při sledování zkoumá mimo příběh také techniky režiséra a výkony herců. Teprve takto dostávají Goodfellas ten správný rozměr ()

pursulus

Krimi, drama, Scorsese.¬         Mírně podprůměrná gangsterka s nic moc scénářem — patrně věrně se držícího své knižní předlohy —, jíž oživuje pár známých a dobře vybraných ksichtů; snímek zajímavý asi jako tento můj komentář. Nedoporučuju.¬                 No dobře. Jak si představuju dobrou gangsterku? Třeba jako "Zjizvenou tvář" s Paulem Munim; nebo jako "Cestu k zatracení" s Tomem Hanksem. — "Mafiáni" s R. De Nirem jsou proti uvedeným snímkům bezbřeze nudnou záležitostí k okusování nehtů. Ale můžu se mejlit, hihihi! ()

Sany33

Najlepší mafiánsky film histórie? Pre mňa rozhodne! Iste, aj Casino (tiež od Martina Scorseseho) je skvelé a máme ešte viacero vynikajúcich gangsteriek (pričom Krstného otca asi pripomínať nemusíme), ale pre mňa proste Goodfellas predstavujú vrchol tohoto subžánru. Brilantný skutočný príbeh Henryho Hilla (Ray Liotta), ktorý už od detstva sníval o dráhe profesionálneho gangstera. Napokon sa mu podarí dostať do kruhov vplyvnej mafiánskej rodiny Lucchesiovcov. Tu spoznáva aj nebezpečného Jimmyho Conwaya (Robert De Niro) a psychopatického Tommyho DeVita (Joe Pasci). Istý čas si Henry skutočne žije ako kráľ. Lenže v týchto kruhoch to nikdy nemôže trvať donekonečna. Goodfellas je stelesnením majstrovskej filmárčiny, perfektných hereckých výkonov (maniakálny Joe Pesci vládne) a dnes už pamätných scén („Funny How?“). Film je strhujúci, od prvých sekúnd ťa pohltí a udrží ťa v napätí až do konca. Skvelé! 98% ()

VanTom

Prostě a jednoduše úplně klasická (tzn. také dlouhá a osvědčená) "scorseseovská" gangsterka o obyčejném (rodinném) životě a kariéře mafiánů "ze sousedství", v jednu chvíli velkorysých kamarádíčků, okamžik poté mstivých malicherných zabijáků. Obzvláště vztekle výbušného Joea Pesciho bych nikdy nechtěl potkat, resp. naštvat. Nejhrozivější na celém jejich amorálním počínání byla ovšem ta samozřejmost bez špetky výčitek či pochybností, se kterou se daleko za hranou zákona pohybovali; na poctivého člověka-ubožáka (nejen poldu) se svědomím tu jeden nenarazil. ()

J.Lajner

Sto padesátiminutová freska o lidech s mesiášským komplexem, kteří si mysleli, že jsou cosi více než ostatní, a tvrdě na to dojeli. Při úvodních scénách jsem se celým tím světem nechal dokonale omámit, aby mě však pozdější přísun násilí hrubým kopancem probral z letargie. Vidím jistou paralelu mezi mou vlastní zkušeností a postavou Karen Hill (Lorraine Bracco). Ve filmu ztvárňuje ženu, vhozenou do blyštivého světa nočních neonů, luxusu a zdánlivého bezpečí. I ona je zprvu omámena a nedokáže prohlédnout zlo, skryté za maskou lásky a předstíraného přátelství. I ona postupně propadá noční můře, ze kterého není úniku. Nejen, že se Mafiáni nezdráhají vycenit zuby, ale na rozdíl od jiných žánrových bratříčků umí i bolestivě kousnout. Jeden z nejlepších filmů Martina Scorseseho. ()

smolicek04

V tomto svete by som chcel žiť no neviem či by sa mi to podarilo. Ale bolo by to jednoduchšie ako teraz.....No nie pre tých ktorí nechcú mať nič spoločné z vraždou takže ja by som tu asi neprežil :D Ale určite by som nechcel skončiť ako Joe Pesci! ()

Elrond88

85%, mafiánská klasika :) matka: Proč si nenajdeš nějakou hodnou holku? Tommy: Najdu, mami, skoro každej večer. matka: Ale najdi si takovou, aby ses s ní konečně usadil. Tommy: Já se s ní usadím každej večer. A ráno jsem zas volnej. ()

svobik

V mých očích naprosto fenomenální záležitost a celkově asi nejlepší Scorseseho film (z toho, co jsem prozatím viděl). Ty opojné pocity blaha, které ve mě Mafiáni po celou dobu vyvolávají, mi totiž žádný jeho snímek zatím neumožnil prožít. Na první pohled v tom filmu chybí spousta scén, při důkladnějším prozkoumání však člověk zjistí, že se jedná pouze o dokonalou hru s divákem, jejíž pravidla určuje postava Henryho Hilla. Jeden z nejlepších střihů, jaké jsem měl možnost v životě vidět. ()

ganz

Scorsese jednoduše umí natočit skvělý mafiánský film, který není pouze o jedné události, ale o celém životě a měnících se charakterech jednotlivých postav. Stejně jako Casino, které jsem shlédl jako první, mě tento film posadil na zadek. De niro hraje klasicky výborně, Pesci zde zkouší velmi podobný charakter, jaký bude hrát o pár let později v Casinu a mě poměrně neznámý Ray Liotta rozhodně nezaostává. Bohužel ale nejsou mafiáni tak "silní" jako Casino, ale i tak se jedná o perfektní film, u kterého občas mrzne krev v žilách. ()

ghatos

V kategorii filmů MAFIE se nejedná o nejlepší snímek, všeobecně se jedná o velkou kvalitu, leč děj není tak dynamický. Výborná rozcvička před Casinem, kde bylo vše dotaženo k dokonalosti. Slabší 4*. 73%. ()

J-o-k-e-r

Filmy M. Scorseseho mi začínají hodně přírůstat k srdci. Tato skvělá gansterka dle skutečných událostí zobrazující úsek mafiánského života to jen potvrzuje. Vedle (vždy) přesvědčujícího R. de Nira a neméně (vždy) skvělého J. Pesciho tu podává svůj životní výkon R. Liotta v roli hlavní postavy. Moje jediná výtka je u dabingu, kde sem ztrácel pojem o vedlejších postavách, protože všechny snad mluvil jeden dabér! Za to ovšem film nemůže....tomu nelze vytknout nic!!! ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (viac)

Zemřel herec Paul Sorvino

Zemřel herec Paul Sorvino

26.07.2022

Další smutná zpráva z filmového světa. Včera totiž zemřel také druhý slavný charakterní Paul Sorvino. 83letý veterán, známý pro hraní silných urostlých typů mužů, zemřel přirozenou smrtí ve svém domě… (viac)

Zemřel herec Ray Liotta

Zemřel herec Ray Liotta