Po příjezdu tajemného kněze na jeden ostrov se jeho obyvatelé stanou svědky zázračných událostí a děsivých znamení. (Netflix)

M.i.k.e

famózní...budu se opakovat,ale Flanagan (jenž má od určitého momentu můj nekritický obdiv) se opět ukázal jako tvůrce který moc dobře ví co chce točit a natočí to i za cenu,že to většinová divácká obec nepobere.Po rodinném dramatu (s duchy) a love story (opět s duchy) tak tentokrát přichází s pojednáním primárně o víře,jen duchové byly vystřídáni upíry a ta kombinace skvěle funguje.To co se bude dít je tenokrát sice od určitého bodu trochu víc zřejmé a odhadnutelné (maskování herců),ale ničemu to nevadí.Upřímně by mě zajímalo,co se honí v hlavě člověku,který vidí v Midnight Mass náboženskou agitku,protože té nemůže být vzdálěnější.Ba naopak nám tu Flanagan krásně ukazuje,jak si fanatická víra dokáže - celkem jednoduše - ohnout pravdila a naroubovat je prakticky na cokoliv tak aby vyhovovala jí samé.Samozřejmě chápu,že zklamaný bude ten kdo čekal hororovou řež,protože tady je rozjezd hodně pomalý,obecně se tu extrémně moc mluví a hlavně to vůbec není horor,ale ten komu sedly ať už obě předchozí Flanaganovy série,tak třeba Doctor Sleep,měl by dát Půlnoční mši šanci.Mě osobně sedla neskutečně a určitě si jí dám časem znova stejně jako Hill House a Bly Manor...90% ()

Chen

Klasický případ toho, kdy je nutné zatnout zuby a vydržet prvních pár dílů, protože ty další jsou skvělé. Na počátku je to pomalé, sází to jen na malé náznaky toho, co přijde a to může někoho odradit. A vlastně, když to přijde, není to zase tak epické, ale přesto je to svým způsobem uspokojivé. Určitě by ale neuškodilo zbavit se pár zdánlivě filozofických, ale ne zrovna zábavných rozhovorů. Vlastně, pokud by to mělo méně dílů, asi by se zase nic tak hrozné nestalo. ()

Jino

Půlnoční mše není tak vstřícná k širšímu hororovému publiku jako série Haunting a spousta diváků s ní bude mít problém. Flanagan je výborný vypravěč a umí hledat napětí na polích mezilidských vztahů, což se mu zhruba první dvě třetiny série daří na výbornou. Potom vyloží všechny karty na stůl a divák zjistí, že víc než o náboženství a víru, jde tady především o to, ukázat, že umí zfilmovat knihu Stephena Kinga, kterou ještě ani on sám nenapsal. Ano, tato mše skládá poctu Kingovi všemi směry a jde jí to víc než dobře. Po Doctor Sleep další Flanaganův podařený "King". 80% ()

Nach

Mike Flanagan, evidentně znalý knihy Prokletí Salemu, natočil vlastní příběh v duchu Stephena Kinga, kde ve dlouhé expozici mající tři epizody představuje postavy a svět svého upírského dramatu. Příběhu, který je primárně a filozoficky o víře a smrti. Mimochodem víře výborně našroubovanou na upírství, i když nikde není toto slovo ani jednou zmíněno. Vše zde logicky do sebe naprosto přesně zapadá. Postavy hlavní i vedlejší mají svůj vývoj charakteru a kamera se nebojí dělat dlouhé střihem nepřerušené sekvence. Replik a konverzací je tu hafo, ovšem všechny jsou naprosto skvěle vyšperkované a zajímavé, tudíž nijak mě nerušily. Verdiktem: pokud hledáte hororový příběh, který má silné charaktery, hutnou atmosféru a nestojí jen na krvi a lekačkách, určitě sáhněte po Flanaganově Půlnoční mši. Dlouho tu totiž nebylo tak dobře a originálně zpracované upírské téma. Zřejmě nejlepší minisérie tohoto roku! 90% ()

cariada

Sedm hodin utrpení a samé modlení to se nedalo vydržet. Do toho jakýsi divný upíři. Celé se to táhlo hůř než týden před výplatou. Postavy o ničem a děj to v podstatě taky nemělo jen se vše točí okolo kostela a žvástů o víře. ()

moviefreak

Pokiaľ vás nezaujíma náboženstvo, jeho dvoj až troj významovosť, slow burn budovanie deja a predstavovanie charakterov, tak tento seriál nebude pre vás. Ale pokiaľ áno čaká vás jeden z najkvalitnejších hororových seriálov tohto roka. Scenár písal režisér viac ako desať rokov a vďaka tomu je každý jeden dialóg dôležitý, a nemohol som uveriť ako skvelo všetko do seba zapadalo. Keď fanatik bude chcieť, vysvetlí si aj nevysvetliteľné. Úžasný a iný pohľad na náboženstvo, ktorý som zožral aj vďaka skvelým hereckým výkonom aj s navyjákom. Chcem, POTREBUJEM rozšírenie tohto sveta a samotnej mytológie "anjelov"! ()

Lenka.Vilka

Všude na všech internetech na mě vyskakocalo, jak je to dobrý a já se nechala zlákat. Až když jsem sem psala komentář k prvnímu dílu, koukla jsem na tvůrce seriálu. A...ano, na Hounting jsem se chtěla podívat už delší dobu. Ale než přečtu předlohu, byť jsem pochopila, že tam je to hodně rozdílné od knihy. Přečteno sice už mám, ale vyhrálo jako první tohle. Midnigt Mass. Vždyť už jsem viděla první díl. ***** A musím říct, že to bylo dokonalý. Jsem ateista, takže jsem všechny ty věci z bible musela věřit. Tedy, problém mi to nedělalo. Vzhledem ke vztahu tvůrce samotného k víře. A tady možná nastane problém. Že třeba někdo tenhle seriál špatně pochopí. (Navíc vzhedem k tomu, kdo na konci hodí zapalovač, kdo viděl, ví, co myslím, nechci psát spoilery, možná dost lidí napadnou i ujetý konspirační teorie.) To není o tom, jak je víra špatná. Protože mezi vírou (v cokoliv nebo jakékoliv boha) a fanatické vírou (diskuse ve škole o rozdílu v rozdávání koránu a bible studentům byla nezapomenutelná) je hodně velký rozdíl. A jak jde děj dál a divák se dozvídá, kdo je ten novej duchovní, co dělá, to pro mě bylo dost na hlavu, ale když vyjde najevo, proč to dělá, vážně mi ho bylo líto. Jeho úmysly byly pochopitelné. Nepochopila jsem jinou věc. Jak si mohl myslet, že (spoiler dosáhne toho, co původne chtěl a ničeho vedlejšího), když ví, jaká je ta stará důra. ***** Nesouhlasím s názorem, že by stačilo pět dílů. Tenhle seriál (tedy minisérie, protože konec je skutečný konec) je velkou měrou postaven na dialozích. První díly měly budovat atmosféru a já si ke všem postavám vytvořila vztah. A jelikož jsem tak úplně nepochopila, kdo je hlavní postava, asi záměr, ano, ten jeden díl jsem koukala jako tele, co se stalo. (V tom snu jsem na lodi...) A ten díl, kde se rozebíralo téma smrti, byl pro mě asi nejsilnější, vzhledem ke konci, kterej byl vážně dojemnej. A tam, teprve tam to úplně dojde. Žádná minuta nebyla zbytečná. Každej rozhovor, každé slovo vedlo k tomu, co se stalo na konci. Co postavy udělaly a proč to udělaly. Za mě skvělý a doporučuji  :) ()

NiWi

Midnight Mass je další z řady velmi zajímavých a atmosférických projektů, které však nesází na prvoplánovost, ale skýtá v sobě jakýsi filozofický a tomto případě i duchovní přesah. Vážná témata víry, fanatismu, smrti či spasení řeší skrze dlouhé dialogy jednotlivých postav, zjišťujeme jejich postoje, jejich motivace a pocity, dokážeme jim fandit nebo je nenávidět, i ve zdánlivě ztracené existenci se skrývá naděje a v sebelepším člověku vnitřní démon. Pro mnohé může být kámen úrazu, že seriál opravdu nikam nespěchá, většina hodinových dílů je vyplněna atmosférickými a místy sofistikovanými konverzacemi, na které každý nemusí mít náladu či nechce mít mozkovou kapacitu. Hororové prvky se seriálem prolínají opravdu skvěle, v souladu s celým pojetím seriálu a nejednou mě nadzvedly ze židle. Flanagan jakožto jeden z nejnadějnějších žánrových tvůrců ukazuje, že ví co chce vyprávět, a daná témata zde balí do relativně zábavné, na pohled i poslech příjemné avšak často nepřístupné formy. Celkově mě seriál víc bavil první polovinu, a ve finále ve mě nastavená očekávání nezúročil na 100%. I tak se ale jedná o seriál, který má nezpochybnitelné scenáristické, vizuální a příběhové kvality, jen na něj musíte mít náladu, čas a hlavně určitou dávku empatie a vnímavosti. Pak vás Půlnoční mše odmění slušným jednorázovým zážitkem, u kterého stojí za to se zamyslet nad danými tématy. ()

Doldus

Propracovaná, myšlenkově celkem komplexní a scénaristicky vytříbená záležitost, které trochu ubližuje jistá statičnost a absence akčnějšího vývoje postav (všichni jen říkají, jací jsou, nenechají za sebe moc mluvit činy). Nadále pak trochu mrzí, že někdy postavy ani nevedou dialogy, nýbrž na sebe pouze každý monologuje, zatímco ten druhý jen trpělivě a úpěnlivě čumí. Tématický okruh, který se točí hlavně okolo náboženství, demagogie či manipulace skrz víru, je díky mistrnému scénáři důkladně vystavěn a prozkoumán a vše výborně kulminuje v závěrečném Zjevení Janovu. Mnohé odradí pomalejší vývoj či trochu sušší podání, ale jako "konverzačka" s myšlenkovým přesahem mi to sedlo, a vyloženě hororové aspekty pro mě byly více než příjemným bonusem. ()

Gonzi

Je to pomalé, ale neuvěřitelně dobré. Nenechte se obsahově zmást prvními dvěmi díly. Náboženství tam hraje úplně jinou roli, než byste možná na začátku čekali. PS: Má to blíže k Mare of Easttown než k nějakému konvenčnímu hororu. Významná část obsahu je o špatném životě v zapadákově. ()

vnimatkrasu

Je to tu podhodnocené a chápu to. Flanagan si totiž ukousnul tučný sousto lyriky a jakkoli si Půlnoční mši můžete zgustnout jako sedmidílnej horor, s ušima na dovolený přijdete o půlků zážitku. Tahle věc je o víře. O životě. O smrti. A o tom papírově ujetým twistu jak z Od soumraku do úsvitu to celý je jen tak mimochodem. Palec i za nápaditej casting. Najít mladší kopii Nicka Cavea do hlavní role byl rozhodně majstrštyk. ()

Cedr

Skvělý úvod, ještě skvělejší zasazení na bohem (ne)zapomenutý ostrov však v poslední třetině ztratí dech a veškeré napětí spolehlivě vyšumí. Postava kněze ztvárněna vskutku ďábelsky, klobouk dolů. ()

Mr.Ripley

Nic pro postmoderního diváka zmlsaného rychlokvaškovým vyprávěním či defecitem soustředění uživetele TikToku. Midnight Mass je náročný kousek, který má promyšlenou expozici a vypointované dialogy. Rozhodně nesedne každému a je to jenom dobře. Osobně jsem si tenhle podhodnocený kousek náramně užil. Určítá míra divadelnosti tomu dodává v intimních okamžicích větší váhu. Navíc si Flanagan splnil sen a natočil/napsal milostný dopis Kingovi/Stokerovi. Po vlažném Bly Manor jsem příliš nečekal a dostal jsem poctivou prdelačku. ()

Motinski

Takto nejak by dopadlo keby Shyamalan vo vrcholnej forme zadaptoval Prekliatie Salemu od Kinga. Flanaghan má odvahu spojiť náboženské dogmy s klasickým hororom, bečkove motívy s uvedomelou drámou a verte mi, ak si nezistíte o seriály veľa informácií, budete príjemne prekvapený koľko rôznych tém rozoberá. Midnight Mass sleduje bežný sedliacký život ale mixuje ho s filozofiou. Otázky smrti alebo odpustenia sú úplne bežné v každej epizóde a dokonca nájdete aj pár scén z ktorých vás mikne.(Je ich strašne málo ale každá ma potešila) Herecky vyčnieva Hamish Linklater a Samantha Sloyan, ale pár veci musím vytknúť. Nevadilo mi pomalé tempo, no obsahovo niekedy počúvame pseudokeci. Hlavná záhada sa odhalí moc skoro a pocit tajomna tým prestáva fungovať. Prvá polovica je pre to podľa mňa lepšia a krásne ukazuje že pracovať iba s náznakmi môže byť najviac pohlcujúce. Záver sa mi ale páčil veľmi.(hlavne predposledná epizóda). Atmosféra nie je dokonalá, no nato že sa seriál nachádza v modrých číslach ide o jeden z najoriginálnejšich príbehov aký som kedy videl. Určite si niekedy pozriem znova 8/10 ()

BROKEN_

Předem se smí říct, že jsem fanoušek Mika Flanagana. Miluju jeho seriál The Haunting of Hill House. Jako fanoušek kultovního hororu Osvícení, jsem si užil Flanaganovo filmové pokračování Doktor Spánek od Stephena Kinga. Na jeho novinku jsem se pochopitelně těšil. Půlnoční mše od samotného začátku nastaví pomalé tempo, kde se nikam nespěchá. A tady přichází kámen úrazu pro diváky. Jak si můžete všimnout na hodnocení od kritiků, ti seriál vyzdvihují a chválí. Na Rottenu svítí 92%, na čsfd 67%. Seriál je více drama, kde se neustále řeší náboženství, víra. Samotného hororu je tady velice málo. Párkrát se u nějakých epizod objeví dvě známky hororu (lekačka, hororová scéna). Osobně si ale nemyslím, že seriál potřebuje horor, jako drama to funguje bravurně. Flanagan nám servíruje dlouhou expozici. Má tady několik sekvencí bez střihu. Ať už jsou to scény, kde postavy jdou a povídají si, postavy sedí a povídají si. Či dokonce dlouhé scény na jednotlivých místech: kostel, gauč, sezení na alkoholické terapii. Samotné dialogy mezi postavami jsou opojné. Přiznám se, že jsem to od druhé epizody hltal všechno. Postavy jsou velmi dobře napsané a Flanagan ukázal, že se v roli scenáristy posunul o level dál. Několik postav mají zajímavý vývoj v příběhu. Herecké výkony jsou na vysoké úrovni a především musím vypíchnout Hamishe Linklatera v roli kněze. Dále stojí za zmínku Rahul Kohli v roli muslimského šerifa, Zach Gilford, Kate Siegel, Samantha Sloyan. Flanagan každým dalším dílem postupně odhaluje tajemství okolo zázračných událostí. S postupným odhalováním se do mě pomalu vryla atmosféra seriálu, kde na vás blikají varovné signály, že ne všechny zázraky jsou dílem boží. Seriál následně ve finále exploduje s dojemnou tečkou na závěr. Ano ukápla mi slza na konci. Po The Haunting of Hill House nečekejte hororovou podívanou. Tentokrát si Flanagan přečetl Bibli a rozhodnul se nám nadělit seriál o víře a smrti s hororovými prvky. Já jsem na straně kritiků a vyzdvihuji toto Flanaganovo dílo. Není to pro každého a pokud přistoupíte na to pomalé tempo a neustálé dialogy okolo náboženství, víry, Boha, nebudete litovat tráveného času u tohohle seriálu. Já jsem nadšen. 9/10 ()

YumiOkami

meh, myslela jsem si, ze to bude neco jako dracula nebo supernatural, mozna 30 days of night, ale NE! byla to pomala nabozenska nuda. posledni dve epizody byly docela super, ale zas ten konec to posral.. upiry vazne miluju, nicmene tohle me HODNE zklamalo :( ()

hroubek

Velmi zajímavý kousek. Tenhle seriál to bude mít u diváků hodně ale opravdu hodně moc těžké. A je to obrovská škoda. Mike Flanagan dělá všechno proto, aby to bylo osobité a jeho. Napsal si scénář, udělal si střih a celé si to zrežíroval. Flanagan se rozhodl, že to divákovi neusnadní, nic mu nedá zadarmo a dlouhou dobu ho nechá tápat, co se vlastně děje, jaký to má význam, a kdo představuje dobro a kdo zlo. Není to jednoduchá a odpočinková podívaná. Je potřeba se soustředit na dialogy, hledat v nich jistou symboliku, chápat zdvižený prostředníček všem náboženským fanatikům atd. Výborně to funguje jako kritika církve, a zároveň je to i parádní zamyšlení nad smrtí a samotnou vírou (v seriálu je několik zajímavých scén na toto téma). Flanagan zde rozjede velké myšlenkové tornádo, kde donutí diváky se zamyslet nad jistými absurditami našich životů. Celé to navíc podpořil výbornou kamerou (dlouhé scény kdy si postavy povídají, nebo se procházejí, netradiční úhly, kamerové oblety), vizuální stránkou, střihem a znepokojivou atmosférou. Z mé strany obrovský palec nahoru za skvělé herecké výkony. Kate Siegel a Zach Gilford mají výborně napsané scény a jejich herecká chemie je výborně zobrazena. Samantha Sloyan předvedla vynikající výkon a už dlouho jsem nějakou filmovou/seriálovou postavu nesnášel. Hamish Linklater je ve své roli parádní a krade si scény pro sebe. Hodně jsem si užil herecký koncert Rahul Kohliho, jelikož svou postavu zahrál skvěle. Jak už jsem naznačil, seriál není pro všechny. Je to pomalé, není to horor v tom pravém smyslu slova a to co seriál říká nesedne každému ať myšlenkově nebo formálně. Nicméně, pro mě je Midnight Mass (Půlnoční mše) parádní originální seriál plný přesahu a myšlenek. A toho si hodně cením. 8/10 ()

Hororový tvůrce Mike Flanagan opouští Netflix

Hororový tvůrce Mike Flanagan opouští Netflix

03.12.2022

Po hitech se seriálem The Haunting of Hill House a The Haunting of Bly Manor a taky kriticky úspěšné Půlnoční mši přišlo od hororového mistra Mikea Flanagana maličko zklamání v podobě na teenagery… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Tvůrce Hill House chystá Zánik domu Usherů

Tvůrce Hill House chystá Zánik domu Usherů

06.10.2021

Po úspěchu se dvěma řadami seriálu The Haunting a následně s novou minisérii Půlnoční mše oznámil režisér a scenárista Mike Flanagan další, celkově již pátý projekt pro streamovací službu Netflix.… (viac)

Tvůrce The Haunting má nápad na komiksovku

Tvůrce The Haunting má nápad na komiksovku

14.01.2021

Režisér a scenárista Mike Flanagan (The Haunting, Doktor Spánek) se až doteď soustředil převážně na horory, když se ho ale jeden z fanoušků nedávno zeptal, jestli by nechtěl natočit taky nějaký film… (viac)