Príbeh, zasadený do siedmeho storočia, sleduje osudy obyvateľov Karpatskej kotliny v čase pred spojením slovanských kmeňov. Susediace hradiská Veľký stôl a Furnau, v ktorých sa paralelne odohráva dej, sa navzájom potrebujú obchodne, ale mocenské záujmy a tlak príchodu plieniacich Avarov ich počas príbehu postavia do konfliktu... Hlavná ženská hrdinka, dospievajúce dievča Draha (Polina Nosykhina) sa od svojich rovesníčok líši uvedomelosťou a cieľavedomosťou. Pri hľadaní seba samej ju sprevádza záhadný cudzinec, ktorého zachránila a dala mu meno Vlad (Juraj Loj). Ten sa pomaly začleňuje do spoločnosti hradiska Veľký stôl. Aj keď ho zo začiatku obyvatelia hradiska neznášali, vďaka svojmu hrdinstvu hlavne v prípade bojov s kočovnými kmeňmi Avarov, si na neho začínajú zvykať. Súčasne s príbehom Vlada a Drahy môžeme sledovať aj príbeh Radúza (Tomáš Maštalír). Syn starešinu hradiska Furnau je hrdý a dobre vycvičený bojovník. Nadovšetko miluje svoju krehkú manželku Ladu (Jana Kvantíková). Obaja už dlho túžia po deťoch, no nedarí sa im. Radúz vyhľadá pomoc žreca hradiska Furnau Sokola (Oleg Mosyichuk), ten mu však nevie sľúbiť potomka. Radúz sa tak obráti na  žreca hradiska Veľký stôl Čarada (Dušan Cinkota), ktorý využije šancu a rozohrá nebezpečnú hru... (TV JOJ)

Emilley

Nádherný seriál, který tu chyběl. Kdo hodnotí negativně, zřejmě vůbec nedokáže ocenit naši slovanskou historii. Kéž vychom v Česku také měli více inteligentních seriálů na krásné historické téma. Opravdu povedené, doporučuji. ()

Hixx

Musim uznať že seriál Slovania sú naozaj výraznym krokom našej kinematografie, veľmi sa mi to páčilo až na epizodu 09 Slnovrat kde sa to totalne zvrhlo a spočiatku zaujímavý príbeh nahradili masívne orgie za ktoré by sa nehambil ani slávny Woodstock (no zrejme Slovania boli riadne prasce).Koniec bol celkom podarený aj obsadenie bolo fajn Cinki ako žrec zloduch, Hryc ako kováč aj hlavný hrdina Loj aj ked nebol Slovan tam zapasoval a samozrejme ukrajinska devuška Nosykhina ma tiež 100 bodov. ()

ezop1012

Cely seriál je jeden nepodarený vtip, toľko amaterizmu, od scenára, kostýmy, reálie, až po hercov to bol neskutočný blud. Nespomínam si ani na jednu rozprávku z minulého storočia, ktorá bola vyrobená v bývalom Československu, aby bola na tak nízkej kvalitatívnej úrovni, synnonymum seriálu slovanov (2021) je amaterizmus a odbabrana práca, hercom by som nedal, ani minimálnu mzdu. Keď by náhodou chceli tvorcovia pokračovať v tomto fantasy príbehu, tak nech si pozrú historickú miniseriu od Luthera, lekár umierajúceho času (1983), ako sa robí profesionálna filmárska práca alebo radšej nech nič nepozerajú a nech už ani nič nové nevytvárajú. ()

roabe

Konečně se našel někdo, kdo se odvážil filmově zpracovat téma z časně slovanského období a pokusil se konkurovat seriálům typu Vikingové nebo Barbaři. A přestože chápu, že nelze srovnávat s možnostmi těchto zahraničních produkcí, jsem přesvědčen, že i s omezeným rozpočtem to mohlo dopadnout mnohem líp. Kdyby si produkce, scenáristi a režiséři nemysleli, že všemu rozumí a nepotřebují odborné poradce. Navíc sami tvůrci označili seriál za historický resp. "fiktivní rekonstrukci historického období", s příběhem zasazeným do konkrétní doby 7. století a do konkrétního místa, Karpatské kotliny, tudíž na ně padá odpovědnost za všechny nesmysly, kterých je skutečně „neurekom“. Proto jsem přesvědčen, že i když netočili dokument či dokudrama, měli se řídit poznatky odborníků. Realistická výprava by snímku dodala další rozměr, což by přispělo k lepšímu přijetí seriálu u diváků. O životě časných Slovanů máme totiž dostatek informací, seriál se však s těmito poznatky naprosto míjí a sklouzává do fantasy klišé, jakých jsme viděli už mraky v jiných obdobných dílech anglosaského původu, tedy jiného kulturního okruhu. Přitom jde často o velmi zajímavé a téměř neznámé prvky např. slovanské mytologie, jejichž filmové zpracování a přiblížení současníkům by bylo velmi působivé. Bohůmžel, tato příležitost byla promarněna. Velkou chybou je označení dvou hlavních sídel, Furnau a Velký stůl, za hradiska (hradiště). To je pojem užívaný pro opevněné polohy (hradby, příkopy) na přirozeně chráněných místech tj. na výšinách, ostrožnách, poloostrovech. Nikoliv v údolí pod skalou nebo na nechráněné otevřené plošině, což je strategicky naprosto nevhodné. Navíc, v 7. století u západních Slovanů se hradiště téměř nevyskytovala, neboť se ještě nezformovaly natolik silné elity, aby se mohly vyčlenit z dosud převážně zemědělské rodové komunity výstavbou opevněných sídel. Období velkomoravských mohutných pevností bylo ještě příliš daleko.. Takže seriálu by spíše prospěl příběh odehrávající se ve dvou obyčejných vesnicích. Chybou je podoba krajiny v okolí "hradisek". Osídlené plochy bývaly celé včetně blízkého okolí dokonale vykáceny a dřevo použito na stavbu obydlí a životní potřeby, všude okolo se rozkládala pole a zahrady (která v seriálu vůbec nejsou). Na neoraných plochách se pásl dobytek (tedy v krajině se nevyskytovaly rozsáhlé nedotčené louky). Z toho vyplývá otázka, čím se vlastně obyvatelé v seriálu živí, neboť není vidět žádné hospodaření, přitom zemědělství bylo to hlavní, čím se každý zdravý jedinec včetně žen a dětí po celé dny zabýval. V blízkosti sídel se rozkládala pohřebiště a mrtví se rozhodně nespalovali přímo v osadě. Chybou je podoba domů a vůbec všech staveb. Předně tehdy nebyla používána pila, všechny dřevěné konstrukce byly opracovány hrubě jen sekerou, tzn. bez kolmých řezů. Typickým obydlím byla polozemnice, tj. do terénu zapuštěný objekt, krytý sedlovou střechou, ovšem minimálně sklonu 45°, spíše více. A to proto, že krytinou byl převážně slaměný či rákosový došek, který neprotéká pouze tehdy, když má střecha co nejstrmější sklon - voda a sníh z ní potom snadno sklouznou a nezatěžují krov. Seriálové nízké střechy by nevydržely první zimu, prolomily by se váhou sněhu a protekly při prvním dešti. Střecha z dřevěných tyčí pokrytých mechem je naprostý nefunkční fantasy nesmysl. Všechny domy bývaly velmi malé, max. do 20 m2. Bylo to proto, že tehdejší typy topenišť nedokázaly vyhřát větší prostor. V těch seriálových "halových domech" by osazenstvo v zimě zmrzlo na kost. Ani příbytek vůdce rodu, občiny, čili "stařešiny", se v tomto období ještě nelišil od obydlí ostatních. Kromě techniky roubení se stejnou měrou používaly drážkové a kůlové konstrukce, proutím vyplétané a hlínou omazané stěny, což zde zcela chybí. Nejsou tu ani chlebové pece, obvykle společné, stojící uprostřed návsi, a obilnice. Zařízení domů bylo velmi skromné, hlavní výbavou byla kamenná pec a nepostradatelným zařízením každé domácnosti byl žernov (kamenný mlýnek na obilí) - ostatně mletí mouky bylo jednou z hlavních činností žen. Pokud se něčím svítilo, když nestačil oheň v peci, tak loučí, rozhodně ne voskovými svíčkami, které byly tehdy zcela nedostupné. Chybou je podoba svatyní. Máme přitom dostatek archeologických dokladů a rekonstrukcí toho, jak takové kultovní okrsky vypadaly. Víme relativně dost o předkřesťanském kultu starých Slovanů, o jejich zvycích, svátcích, bozích. Nebylo z toho použito skoro nic. U kostýmů lze těžko pochopit tu značnou rozdílnost – zatímco ženské oblečení včetně doplňků téměř nemělo chybu, mužské jsou úplně z jiného, fantasy světa, včetně dokonale holých hlav a rádoby "barbarských" kožešin. Sytě červené a modré barvivo bylo těžko dostupné, naprostá většina oděvů měla nevýrazné odstíny přírodních barev. Neustále mě iritovala podoba Čarada, jak vypadnuvšího z Hvězdné brány. A celková otrhanost a špinavost, stejně jako tupost a odevzdanost obyvatel, což neodpovídá historické skutečnosti, že jsme jako Slované přežili do dnešních časů. Chybou jsou neodpovídající tělesné konstituce převážně mužů a věk osazenstva. Muži měli tehdy středně robustní až robustní postavy, s dobře vytvořeným svalstvem. V seriálu se spíše vyskytují pupkatí pantátové nebo rachitická mládež s vpadlými hrudníčky. Průměrný věk dožití byl u žen okolo 40 let, u mužů 40–60 let, stařecký věk nad 60 let byl ale zcela výjimečný. Starců se ovšem v seriálu vyskytuje neúměrné množství zejména v komparsu, oproti minimu dětí. Zbraněmi byly především nůž, oštěp, luk, prak, sekera. Meč, tehdy jedině franckého původu, ovládala pouze bojovnická elita, která měla kontakt se západem, právě např. díky obchodu, jehož se patrně účastnil i Sámo. Avaři používali zakřivenou šavli, která vyžadovala poměrně náročnou techniku boje, kterou nemohl ovládat kdekdo. Lamelová zbroj u Avarů byla kupodivu správně. A pochvalu zaslouží i zručně natočená závěrečná bitva, v níž dokonce občas vystříkla i krev, narozdíl od několika zabíjení a podřezávání v předchozích epizodách. Chyběla hospodářská zvířata (kromě několika ovcí), krávy a prasata, slepice, husy, kozy, psi, kočky. Podíl lovné zvěře v jídelníčku býval minimální, větší roli zastával lov ryb, tady chyběl. Téměř ve všem museli být tehdejší osadníci hospodářsky soběstační. Každý muž uměl postavit dům, zhotovit vybavení domácnosti, zastat zemědělské práce. Každá žena dovedla uvařit, upříst nit, utkat látku a ušít oděv, postarat se o domácí zvířectvo. Většinu potřebných řemeslných výrobků ze dřeva, proutí, lýka, kostí a parohů, kůže, kožešin a textilu si vyráběly rodiny podomácku samy. Stejně tak si uměly vypěstovat potřebné potraviny (nakupovat na trhu jako v seriálu ve stánku jablka je nesmysl). Ze specializovaných řemesel bylo v seriálu jen kovářství, chybělo mimo jiné hlavně hrnčířství. K obchodování docházelo občas směnou, za vypěstované produkty se získávalo potřebné kovové nářadí, sůl, žernovy, výjimečně přepychovější zboží, například ženské šperky. V seriálu chybí vozy (tehdy dvoukolové), ačkoliv jsou vidět v některých záběrech vyjeté koleje (zřejmě po autech či traktorech), a třeba dřevěné čluny, i když Velký stůl leží přímo u řeky. Takhle by se dalo ještě dlouho pokračovat, ale nerad bych již unavoval případné čtenáře, jimž děkuji za pochopení :) () (menej) (viac)

F_Sanchez

Slovenští "Vikingové" se nekonají, ale není to úplná tragédie. Celá série doplácí hlavně na špatný scénář, zejména linka Radúze byla totálně dodrbaná, přitom ze začátku měla ohromný potenciál. Za to co s ním provedl by scénárista zasloužil trefit šípem do prdele. Seriál jakoby snad na celou polovinu dílů ustrnul na jednom místě a řešily se blbosti a i ta magie tam působila jako pěst na oko. Na druhou stranu se v poslední třetině příjemně rozjel, a ta závěrečná bitva v mlze byla také solidně natočená, takže tři hvězdy si seriál určitě zaslouží. ()

Jarabara

Co je třeba, aby vznikl  dobrý historický film nebo seriál ?  Slavní herci, neomezené  finanční zdroje,  atraktivní prostředí ?  Někdy   stačí   dát  šanci   dobrým  hercům  v  dobrém  příběhu.  Slováci  a Ukrajinci  to v seriálu  Slované zkusili.  Odvaha, kterou slovenští a ukrajinští tvůrci projevili, když se rozhodli natočit seriál Slované, je obdivuhodná a s trochou smutku i závisti musím konstatovat, že by ji Češi na něco takového   pravděpodobně  neměli.  Pokud se mýlím, budu jedině ráda. V roce 1974 natočil Jiří Bělka podle scénáře Oldřicha Daňka film Břetislav a Jitka, který dodnes považuji za nejlepší ztvárnění  příběhu  českých  dějin i pověstí. Titulní dvojice  v podání Břetislava Slováčka a nesmírně půvabné Elišky Balcerové  zde zazářila  tak, jak nebývá v historických kulisách obvyklé  a Zdeně Řehoř byl v roli žebravého  mnicha jednoznačně roztomilý. Dalším  počinem českých tvůrců o  době „ šerého dávnověku“,  na který  ráda  vzpomínám  byla trilogie Na Veliké řece, Osada Havranů a Volání rodu  z roku 1977.  Ačkoliv je dnes  toto  volné zpracování knih  mou generací milovaného  Eduarda  Štorcha  hodnoceno jako popisné a naivně dobrodružné,  líbilo se  a líbí se dodnes.  Nám děvčatům  se tehdy kromě  atmosféry trilogie,  která  vzdálenou oblíbenou dětskou  četbu  vystihla,  samozřejmě velmi líbil  také tehdy třicetiletý  Jiří Bartoška, který byl jednoduše k pomilování. V době současné, kdy se evropská a americká filmová studia a televizní stanice předhánějí ve zpracování historických témat, často s prvky fantasy, stojí česká kinematografie stranou.  Tvůrci  a sponzoři mají určitě  zato, že  zpracovat  dějiny a mýty dávnověku by bylo  finančně náročné (rozpočty HBO nebo Netflixu  skutečně nelze srovnávat s rozpočtem České televize)  a ve výsledku divácky neatraktivní. Že tomu tak být nemusí, lze demonstrovat na  výše  zmiňovaných  českých  titulech, zde však můžete namítnou, že  se jedná o projekty  o  „šerém dávnověku“,  natočené  také v  „šerém dávnověku“, kterým pro mnohé 70-léta určitě jsou.   Takže příklad hledejme jinde, a to  v současnosti a na východ od našich hranic.  Seriál Slované, který  se nás snaží  přenést  do hradišť slovanských kmenů  7. století n. L., určitě kinematografie Slovenska a Ukrajiny   finančně  nezruinoval.  Shlédla jsem zatím 10  z 12 dílů a děj se odehrává v lesních exteriérech, kterých mají obě země na rozdávání.  Jednoduché stavby slovanských hradišť se svými sruby a dalšími přístřešky také nemohly stát ani setinu ceny jednoho dílu Hry  o trůny.  Totéž lze říci o kostýmech, hlavní hrdina (Juraj  Loj)  dokonce stále chodí a bojuje v odrbané haleně a charisma mu to neubírá.  Tolik mým laickým pohledem k nákladovosti podobných projektů. Prostě jak by řekla moje babička : „Nemusí to stát majlant!“  Základem úspěchu každého seriálu je bezesporu příběh, který je zde vyprávěný s tou správnou směsí romantiky, dobrodružství, tajemna a mystiky, což k danému u tématu patří. Největším kladem jsou pak herci, a to jak slovenští, tak ukrajinští, kteří jsou docela (až na výjimky)  přesvědčiví, což  si myslím, že je u historických rolí dost obtížné. Po přečtení  diváckého hodnocení seriálu na  těchto  ČSFD  jsem však zjistila, že většina recenzentů  moji spokojenost nesdílí!  Jedná se hlavně o hodnotitele slovenské, kteří  nešetřili kritikou na  tento, dle mého soudu, záslužný počin a nepokrytě  až  sarkasticky se mu vysmáli …. Jistě, seriál  zdaleka nedosahuje  kvality a  atraktivity  Vikingů   nebo  Říma  a  také je pravdou, že ta výjimka mnou výše zmiňovaná, tj. postava slovanského žrece (něco jako keltský druid), která měla ztělesňovat zlo, touhu po moci a manipulaci, byla chvílemi skutečně spíše k smíchu. Ano, přiznávám, to se nepovedlo. Ale jinak se nebojím tvrdit, že Slované  jsou , asi tak do dvou třetin seriálu,   srovnatelní s německým  seriálem Barbaři  a mně se  dokonce líbíli víc než  americko-britský seriál Britannia, na který jsem se vydržela dívat hlavně proto, že byl z větší zčásti natáčen v Českém ráji a hrála tam má oblíbená Kelly Reilly,  jinak  to bylo značně nepřehledné, figurovalo  tam nadměrné množství usekaných hlav,  a ta mystika   byla  chvílemi již na hranici  snesitelnosti.  Otázka zní, zda je nutné stále něco s něčím srovnávat. Když kdokoli cokoli vytvoří, téměř vždy lze říci: To už tady bylo a lepší, atraktivnější, atd…..   Dovedeno do krajnosti by pak už v současné době nebylo nutné tvořit nic, protože všechno už vytvořeno bylo.  A to je samozřejmě nesmysl. Faktem je, že obecně o slovanské historii a mytologii víme méně než o historii a mytologii starých Řeků a Římanů, Keltů a Vikingů. Proto vítejme každý pokus tuto oblast  přiblížit, třeba touto formou,  možná  to v nás probudí hlubší zájem, kdo ví…. Na poslední 4 díly Slovanů jsem se  ovšem už také dívala s útrpností. Náhle už to nebylo ono, něco bylo špatně, přesvědčivost herců zmizela, dialogy byly občas trapné. Asi jak se tam střídali  režiséři, kvalita kolísala. Přesto si myslím, že  kdo má rád historii a mýty, ať si spolu s tvůrci alespoň představí, jak  to třeba  mohlo  vypadat  za „úsvitů slovanských  věků“,  dá seriálu Slované šanci a posoudí sám.  Všem kritikům, oprávněným i neoprávněným, laskavým i sarkastickým pak připomínám slavnou hlášku  Jacka Nicholsona  alias Mc Murhyho ve Formanově  Přeletu nad kukaččím hnízdem: Aspoň jsem to zkusil, proboha, aspoň jsem to zkusil …. () (menej) (viac)

Wichan odpad!

Bolo by chybou zatracovať tento seriál kvôli tomu, že je náš... Slovenská televízia opäť dokázala vytvoriť kíčovú zle natočenú trápnu sračku, ktorá nekomplexne ukazuje prekrútený život tedajších ľudí. Mal som snahu si Slovanou pozrieť len kvôli tomu, že sa niečo naučím z Histórie. Nestalo sa. Namiesto toho nám boli naservírováné čary a zlá atmosféra. KAŽDÁ SCÉNA VYZERÁ ROVNAKO s rovnako zlým filtrom. Slovania mali aspoň snahu kopírovať oveľa lepšie a originálne seriály ako Got alebo The Witcher. Slováci dokázali malý (pre nás nemalý) rozpočet znížiť zlými kulisami a celkovým rozmiestnením hocičoho čo sa na obrazovke objavilo. Zlé vyobrazenie Avarov, nelogickosti a úplné ignorovanie histórie. A ak sa Slovanie snažili niečo vyobraziť tak zlyhali na plnej čiare. Kopu návnad bolo vhodených do vody, no nechytila sa ani jedna ryba. TOĽKO ZLE PREVEDENÝCH NÁPADOV v jednom. A 90% slovenských hercov nevie hrať a toto nebola výnimka. ()

Marissa33

Tešila som sa a bohužiaľ celé zle. Nemastné, neslané bez deja. Zvraty predvídateľné a slabé. Mytológie a mágie mohlo byť pokojne viac. Finálna bojová scéna bola úplne o ničom. A záver nestál za nič. Dopozerať seriál bolo ťažké pre celkovú nezáživnosť. Škoda roboty a peňazí. ()

Zaks

Dosť nezáživne spracovaný pradávny námet starých Slovákov. Chýbal mu dobrý scenár, aspoň priemerne inteligentné dialógy, napätie, súvislejší a logickejší dej a zaujímavá, dobre zohratá akcia. Nebyť použitých fantasy prvkov, tak sa z nudy ani nepreberiem, ale ich nadmerné využívanie zráža historickú hodnotu seriálu k večerníčkom pre dospelých. ()

AhojTuHanka

Velmi zajímavý počin naších sousedů. Bohužel kvůli recenzím jsem nečekala mnoho, ale opak byl pravdou. Ano, nerovná se to západním obdobným seriálům, ale své kouzlo to má. První dva díly jsem teda velmi pochybovala, taky se mi to zdálo všechno strašně tmavé a utahané, ale další díly už fungovaly o dost lépe.  Zápletka se sice odehrává jen ve dvou hradištích a okolí, ale přesto se zde děly nečekané věci, někdy jsem se fakt zasmála nad tím, co a jak autoři vymysleli (v dobrém) a někdy jsem zase žasla nad velmi zajímavými zvraty. Zároveň vizuální stránka tradic byla úžasná. Jejich oděvy na svatbu, pohřeb, oděv dle jejich postavení se mi ohromě líbily. Zároveň třeba svátek slunovrat byl velmi sebejistě a skvěle pojat ale i božstvo a hlavně Morena. No nakonec asi jen řeknu, že jsem ráda, že jsem seriálu dala šanci, protože nějaké zpracování Slovanů z našich končin za období Sáma či Velké Moravy mi opravdu chybělo a sledování jsem si moc užila. ()

2000_2009

Je mi ľuto že niecomu co bolo robene v koprodukcíi s Ukrajinou, musím dať 2☆, ten dej je úplne utrhnutý od hystórie. Ja viem že to mala byť hystorická fikcia s prvkami fantasty, ale toto boli starogermánska mentaluta prezlečená v staroslovanských hávoch. Dravosť drzosť nelútostnosť a šamanistické obrady hodné Haity ( dokonca nie len germáni ale ešte aj Haiťania), každý kto sa čo i len laicky zaujíma o oredkresťanské dejny Slovanov vie že vyznávali harmoniu s prirodou, ze lov bol pre ních vzácnosť a potom museli velmy ďakovať bohom a priniesť mnoho neživých úlitieb (obiet), Slovania vyznávali hlavne prirodu a bytosti ktoré podla ních prebývali v rôznych atribútoch krajiny ( rôznych "duchov" stromov a lesa ako celku), krestania potom pomýlene písali  že Slovania uctievaju skaly,stromy a blesky ( v skutočnosti to boli Porenut (príroda v horách a lesoch, no tam často vyznávali aj Ladu niekde volaná aj Rada od nej dnešne ženske meno Rada-Radka)t, Radegast (Hory-skaly) a Parom (Hromy, Blesky, Krúpy, Letne Pičasie ale aj vojny či letná úroda). Hystória by mala byť vždy konzultovaná s etnológmi a etnolingvistami, takato hystória by mala byť ešte konzultovana aj s religoinistami.. ale týchto Slovanov sj zjavne niekto vycucol s prsta, keďže sa chovajú ako zmes starogermánov a Haiťanov. ()