WandaVision

USA, 2021, 5 h 30 min (Minutáž: 27–47 min)

Seriál WandaVision od Marvel Studios je zmesou klasických televíznych sitkomov a filmového sveta Marvel. Wanda Maximovová (Elizabeth Olsen) a Vision (Paul Bettany), dve superbytosti žijúce v malom mestečku, zisťujú v tomto seriáli, že nie všetko je také idylické, ako sa na prvý pohľad zdá. (Disney+)

zurivymlok

Nemůžu říci, že bych byl z prvních dílů nějak nadšený, protože americký sitcom jde totálně mimo mě, ale vyvíjelo se to postupně k zajímavé zápletce. ALE pak to skončilo překombinovanou a přeplácanou sračkou, plné stupidních dialogů (9. díl). Finále bylo sice dojemné, ale já si to neužil, protože jsem se celou dobu děsil, zda Marvel ještě neuhne a neudělá nějaký nečekaný happy end. ()

Bednaa

Vypadalo to tak nadějně. Skvělý nápad, odvážný koncept, experimentální forma - šlapalo to na jedničku. První půlku seriálu mě měl Marvel zaháčknutýho, jenže pak se to zlomilo. Záhada sitcomové reality byla vyřešena příliš rychle, aby u toho vydrželi i diváci, co právě přepli z Disney Channelu. A postupně se jim začal přizpůsobovat i zbytek seriálu, což všichni víme, že bylo nevyhnutelné. Problém je s provedením. Tvůrci se bojí přitlačit na pilu a udělat z Wandy tu špatnou, takže se objeví totálně ploší záporáci, digibordel a scény, které uráželi mou diváckou inteligenci. Ze scénáře, který se zdál jako možná ten nejchytřejší, co nám MCU předvedlo, se ve výsledku stal jeden z nejstupidnějších. Řemeslné provedení je samozřejmě špičkové, scény ze sitcomů jsou zábavné a svěží, a hlavně to skvěle táhne titulní dvojce. Chemie mezi nimi funguje bravůrně a jejich společné scény zachraňovaly i ty nejslabší epizody. WandaVision je ve výsledku ohromně promarněná šance, což mě opravdu mrzí. Nakročeno bylo parádně. ()

Red John

Kevin Feige si hned svým prvním marvelovským seriálem vytvořil vlastní Ztracené – se vším všudy. Dráždivě netradiční zápletka WandaVision spolu s dobře zvládnutým seriálovým vyprávěním přímo vybízely k hojnému teoretizování, jímž diváci vyplňovali týdenní čekání na další epizodu. Stejně jako u Ztracených a dalších mysteriózních seriálů však došlo k tomu, že fanouškovské teorie byly divočejší než realita. Nejsem si však jistý, že vina je pouze na straně nesplněných očekávání a že by seriálu nepomohly menší dramaturgické zásahy._____V úvodních třech epizodách výhradně sledujeme Wandinu dokonalou nápodobu sitcomů (utvrzenou stejně dokonalým řemeslným ztvárněním tvůrců), jíž však probleskují až lynchovské podtóny čehosi zlovolného pod fasádou idealizovaného předměstí. Celé je to ve vztahu k MCU správně originální, precizně napsané ve stylu předlohových seriálů a svižné, aby tento koncept zvládal bavit celou první třetinu seriálu, byť každý ví, že sleduje klam. Indicie, že něco nehraje, pak jsou dávkovány tak akorát, aby vydrželi i ti méně trpěliví. Jenže pak přichází čtvrtá epizoda, která odkryje karty snad až příliš – a divák zjistí až na samém konci, že tvůrci žádné eso v rukávu už fakt nemají._____Prostředek série sice přináší plno prvků a překvapivých zvratů, jimiž se příběh rozvíjí naplno, ale samotná podstata sitcomového světa a jemu odpovídající ztvárnění poněkud přestávají dávat smysl, zvlášť když prozřou i protagonisté „seriálu v seriálu“. Skutečnost, že zde není nějaké utajené „proč“, někdo, kdo by tahal za nitky, tak zpětně podkopává důvěru v motivace postav a logiku jejich jednání._____V závěru se pak seriál stává klasickou marvelovskou podívanou, v níž dostáváme několik originů, a to i retrospektivně. Seriál tak spíše vyplňuje slepá místa na Wandině charakterové mapě, než aby těžil mysteriózní potenciál aktuálního dění. Následují sice velkolepé superhrdinské momenty, ale ty příliš nezaujmou, jakkoliv jsou pro další vývoj a směřování MCU zásadní. Plno otázek z vnitřku Westview však zůstává nezodpovězených či ledabyle uzavřených. A prakticky vše mimo Hex pak vyšumí do ztracena a působí skoro až nadbytečně (plány a motivace ředitele Haywarda, postavy ze starých filmů, Monica)._____Jakkoliv jsem lehce zklamán jako fanoušek a v nejistotě jako kritický divák, přes určitou rozháranost WandaVision dospěje do důstojného finále a kompaktního celku. Třebaže mě zásadní události v rámci fikčního světa nechávají v klidu víc, než by jako skalního příznivce MCU měly, seriál mi sedl. Poděkovat za to lze chameleonským výkonům Elizabeth Olsen a Paula Bettanyho a jejich vzájemné chemii, neotřelému (a odvážnému!) konceptu, perfektnímu řemeslu a především scenáristické péči o dosud spíše upozaděné postavy. WandaVision u mě na plné čáře vítězí právě v intimních charakterových momentech a přes hojnost závěrečného CGI řádění pro mě představuje procítěnou studii bolesti, žalu a vyrovnávání se se ztrátou, která se zamýšlí na tím, k čemu je být nejmocnější bytostí široko daleko, která může stvořit, co si zamane, když o vše přišla – a přichází stále dál a dokola. „What is grief, if not love persevering?“ 7/10 () (menej) (viac)

gonzo

Zůstává trochu pachuť po akčnějším a přímočarejším finále, ale zároveň ve mě i rezonuje originální zápletka, kdy padouch a hrdina v jedné osobě, konají vše jen kvůli vyrovnání se se smutkem. Olsen a její Wanda je teď u mě herečka i marvel postava číslo 1. ()

Orion12

Marvel s WandaVision nastavil latku pro seriály hrozně vysoko a na jejich první seriálovy počin je to dost dobré. Efekty jsou úctihodné až filmové , herci v čele s Elizabeth a Paulem Bettanym , ukazují že umí hrát a předvádějí skvělé herecké výkony. Díky tomu , že seriál se točí kolem těch dvou , tak dostávají mnohem více prostoru než ve filmech a zjištujeme jejich minulost a další a to je skvělé. Příběh je podle mě lehce nadprůměrný a každý , kdo se zajímal trochu o terorie ohledně tohoto seriálů nebo četl komiks House of M tak nebude moc překvapen není to žádný šílený zázrak , ale má v sobě notnou dávku tajemna a některé akční scény- ikdyž jich tu tolik není jsou skvělé. Začátek seriálu se spoustu lidem nemusí líbit protože jedeme podle sitcomů a každý díl mapuje jednu část století. 1. díl 50. léta , 2. 60 léta atd... Tudíž je tu povšimnutí po nejznámějších sitcomech té doby a je upraven obraz třeba na 4:3 nebo na černobíly , podle daného roku. Je zde také spoustu easter eggů , jak na MCU filmy , tak na komiksy či jiné filmy. Tvůrci zde měli volnou ruku a mohli hodně experimentovat a velké část seriálů se zaměřuje na fanservis a já jim to žral! Zezačátku je seriál hodně mysteriozní a vy budete hltat každou jednu epizodu , aby jste zjistili jak to bude dál. Vrátili se nám i některé dávno zapomenuté postavy z filmů. Za mě hodně slušné na první marvel seriálový projekt. 8/10 ()

AdelleR

Marvel se posunul ještě o krok dál. WandaVision je geniální po všech směrech - záběrem na prvotně netolik zabírané postavy počínaje a tím epickým vyvrcholením konče. Spousta odkazů na komiksy, spousta odkazů na filmy i postavy, které se už zdály, že upadly v zapomnění. A ještě víc mě fascinuje, jak to začíná vyloženě sitcomy, které se promění v pravou Marvelovku, na kterou jsme zvyklí už od dob Iron Mana. Tvůrci vyždímali, co se dalo, a jsem strašně zvědavá, co s Wandou přijde příště. ()

OLAFtrueLOVE

Nějak mi to ne a ne sednout. Řekl bych , že chyba bude na mé straně. Zkrátka Wandu ani Visiona moc nemusím a celkově to prostě není zrovna můj šálek kafe. ()

Jarv

Scarlet-Witch se konečně předvádí v plné kráse, Vision KONEČNĚ dostává pořádný prostor (ne, že by bylo jeho hostování v Avengers a Občanské válce vyloženě chabé, ale z deseti minut prostě příliš obsáhlou roli nevytvoříte) a Marvel představuje prozatím nejoriginálnější verzi svých příběhů. Mínusem je snad jen to, že sitcomová podoba seriálu je zajímavá, ale nikoliv důležitá. SPOILER Obsazení Quicksilvera v Petersově podání hodně potěšilo, mám však takový špatný dojem, že se jednalo pouze o jednorázovou záležitost. KONEC SPOILERU. Akce je tentokráte naprosto minimum a její provedení není nijak oslnivé (efekty jsou místy dokonce slabší, vzhledem k tvrzení Marvelu, že tyto seriály mají mít filmový rozpočet). Záporáci mizerní, ale oceňuji, že alespoň v případě hlavního padoucha vyzkoušeli tvůrci jiné pojetí. Vedlejší postavy převážně nerozvinuté (s výjimkou nastínění charakteru Monicy Rambeau), na druhou stranu s takovou Darcy jsem nepočítal, že ji ještě někdy uvidím. Marvel mě začíná přesvědčovat, že můžeme očekávat návrat jakékoliv postavy. Nemohu potvrdit názor některých, že tato minisérie není vůbec podstatná pro další dění v marvelovských filmech, nicméně, její události rozhodně neovlivní příběh takovým způsobem jako například Civil War. Přesto je zřetelně naznačeno, že minimálně samotný vývoj Wandy bude směřovat k nějakým větším věcem. 70% ()

Kraken777

Elisabeth Olsen mala konečne možnosť predviesť svoje herecké skúsenosti ako Wanda Maximoff vo vlastnej snímke. Marvel si dal s týmto seriálom veľmi záležať, výborné postavy, vyborný scenár plus prelínanie desaťročií, ale finále bolo trocha slabšie. 75% ()

KuceraJohny

Jakože upřímně seriál by si zasloužil hvězdičky dvě. Na druhou stranu jsme měli možnost se dozvědět něco víc o Wandě a lehce i o Visionovi. Ale spíš Wanda je tu hlavní tahoun. Bohužel ne v tom správném slova smyslu. Poprvé co se objevila v MCU tak mi byla vyloženě nesympatická, ale později jsem si ji oblíbil. Ale kvůli tomuto seriálu je zpět jako v Age of Ultron. Sice to není vyloženě taková nechuť, ale prostě ji to na dobrém světle nepřidalo. Vision i přesto jak moc mocný je, byl pro mě vždy ohromně nezajímavou postavou a seriál to o moc nevylepšil. Trochu mi přijde, že WandaVision je snad jen kvůli tomu aby jsme nějak vyplnili čekání mezi snímky. Protože to byla trochu ztráta času. Nestalo se zde nic moc zásadního a klidně by na vše podstatné stačila jedna epizoda. Za mě to hodnotím jako obrovský propad dolů co se Marvelu týče, spíš mi to přišlo jako zkouška kam až může Marvel s různorodostí zajít a přitom se furt držet nahoře. No tak tady to nevyšlo. Přesto jsem byl rád že dostali větší prostor vedlejší postavy, ale je tu vidět proč jsou vedlejší. Bohužel první MCU seriál na mě dojem neudělal. ()

HororSamael

Tak to jsem nezvládl... Sorry... Je to, sorry, stejně ubohé a trapné, jak filmy od DC... Tedy... Většina filmů... Dobře, na doporučení jsem to dojel.... Musím zvednout hodnocení... Dostalo to koule ()

Kubakomi

Abych pravdu řekl, do WandaVision se mi nejdřív nechtělo. Nejedná se zkrátka o moje oblíbené postavy a řekl jsem si, že jestli budu někdy muset, tak se na to třeba i podívám. Nakonec, když jsem o tomto seriálu psal článek, jsem si o něm musel zjistit víc informací a když jsem zjistil, jakým způsobem je seriál natočen a jak krátký vlastně je, skočil jsem na to a během jednoho dne zkouknul.  Jakožto milovník historie a prostředí 20. století jsem se od prvních pár epizod nemohl odtrhnout. Vtáhlo mě to do děje a už od prvního dílu jsem začal pociťovat známky zamilovanosti do této dvojice. Od seriálu jsem čekal něco mnohem jiného, ale tohle mě fakt bavilo. Navíc se mi líbily náznaky, že s Visionem nemusí být úplně konec a tvůrci si pro něj nechali krásně otevřené dveře. A to nezmiňuji fakt, že jsem na konci bulel jak čtyřleté dítě. Je mi jasné, že druhá série už nebude, vzhledem k návaznosti Doctora Strange.... ale... třeba někdy v budoucnu? co? prosím? ()

Vo3inho

Celkem dobrá mysteriozní seroš, který Vás dostane do velmi zajímavé kriminálky, kdy se snažíte zjistit, co se sakra děje. První epizody jsou v podstatě bez tempa, ale zase se snaží experimentovat. Od 4. epizody se nám to pořádně rozjede. Bohužel si myslím že to je moc brzy a showrunner měl ještě trochu napínat a experimentovat. Bohužel mě hrozně zklamala poslední epizoda, ty předchozí otevřeli skvěle rozjetou akci. Návrat Darcy v kombinaci s panem Wu (který je prostě vtipný :D) super, Monica nic moc, víc nám ale otevře snad Captain Marvel 2. Většinu otázek nám, ale nezodpověděli a naopak toho ještě víc otevřeli a schválně myšlení krytý Strange, který by se do seriálu geniální mě velmi vytáčí, ale to je možná chyba mého očekávání. Celkově řemeslně odvedená práce s špetkou experimentu, kterou cením. Na to však že má jít o samostatně stojící "celý film" to nefunguje a dává nám ubohé vyvrcholení. ()

motyka52

Sitcomý nečekaný úvod mě velmi překvapil dvěma způsoby - jedna tím, že byl, druhak tím, že mě bavil. Bylo ale jasné, že takhle nemůže vypadat celý seriál. Proto pak nastoupil tradiční Marvel, který už skutečně balancoval na hraně nějaké přijatelné "logiky", často spíše za ní. Všechno samozřejmě směřuje k závěrečnému digibordelu. Řemeslně je to ale dobře odvedená práce, ačkoliv jsem se celou dobu nemohl zbavit pocitu, že tvůrci určitě viděli Stranger Things. Největší problém ale u WandaVision (a předpokládám, že to tak bude i u dalších marveláckých seriálů) je pocit určité zbytečnosti. Je to jasné, MCU se v těhle sériích nemůže posouvat nikam daleko, protože velká porce kinodiváků by pak při dalším blockbusteru netušila, která bije. Případně by bylo nutné všechno dovysvětlovat, což taky není ideální. Já tomu rozumím, otázka ale je, jestli je potom nutné se na to koukat, když nejste "diehard MCU fanboy/fangirl". ()

Mr.Nobody

Na jednu stranu je to zajímavý způsob, jak představit příběh jedné z postav po konci Avengers: Endgame. Na té druhé však je to spíš slátanina. První díly byla prakticky nesledovatelné, díky tomu, že to byl takový prapodivný retropokus. Pak se to změnilo, na osobní psycho-sebe-terapii. To byla super část. A nakonec přišel ten paskvil se sousedkou Čárymáry, a bylo to úplně v čudu. Ale mám jednu otázku. Proč dosáhla Wanda maxima schopností, až po největším boji univerza? To nedává smysl. ()

Damnsinead

Musím uznat, že stylizace do dekád dávno minulých se povedla, zejména u padesátých a šedesátých let. Neměla jsem pocit, že sleduju lidi navlečené do retro kostýmů, ale opravdu něco natočené v té době. Ale...nesnáším sitcomy, strašně je nesnáším, takže bylo dost iritující ty blbinky sledovat. Teprve od čtvrtého dílu se začalo konečně něco dít a pokračovalo se v marvelovském stylu, s občasným odskokem do sitcomové idylky. Což je přesně to, co jsem od seriálu chtěla. Jen škoda toho finále, chtělo by to míň digitálního bordelu a víc rozpracovat. ()

matous20063

Jakožto první počin Marvelu v seriálovém prostředí to nebylo vůbec špatné, bylo to trochu jiné MCU které známe ale to nijak vůbec navadilo. Jsem rád že seriál se szažil stát sám o sobě a nepoužívat tolik Fanservisu. Ale ani tak jsme se nevyhli návratu starých skoro až zapomenutých postav, což mi vůbec nevadilo. Co mi ovšem vadilo byl start seriálu, ty první dvě až tři epizody byli tak nudné až mi to koule rvalo. Né vážně nebavilomě koukat na přitroublý sitcom, ktery používal džouky ze školky. Asi je to divné ale nejlepší moment ze seriálu byla podtitulková scéna která měla kurva grády! Jinak tento marvelácký počin hodnotím pozitivně ale stejně jsem vůči tomu trošku skeptický. 70% ()

Rebel24

Už samotné upútavky na Marvel seriály roku 2021 ukazovali, že WandaVision serie z nich bude vyčnievat a tak to aj bolo, možno ešte s výnimkou Loki série. Od prvej časti úplne iný svet, skvelý sitkom humor, nostalgia na seriálovu tvorbu minulého storočia, presné herecké výkony a najmä neustála mysteriózna atmosféra, vďaka ktorej diváci môžu každý týždeň hádať co sa tam sakra deje. A toto majú ľudia radi, keď si môžu vytvárať vlastné možnosti vývoja deja, nepriateľa, či predpovedať následne udalosti. Tvorcovia každou časťou postupne servírujú čriepky, úplne sa vyhýbajú typickej šablóne Marvel a vrchol mágie a mystery atmosféry príde v predposlednej časti. Žiaľ cast posledná všetku dovtedajšíu robotu hádže do koša a ide si už šablónu, divne vtipy, nelogické chovanie postáv a podobne. Veľká škoda, ale divákovi ostane v hlave dojem najmä zo záverečnej časti a keďže ta je naozaj zla, dáva výrazne zabudnúť na predošlé skvelé predstavenie. Velikanska pochvala na herecké výkony Elisabeth Olsen, Paul Bettany a Kathrin Hahn, na Marvel neobvyklá kvalita, tiež minimalisticku mystery hudbu a skvelých 8 častí. Deviatu je lepšie si už domyslieť. 88% ()

Marvel nejspíš našel svou Silver Surfer

Marvel nejspíš našel svou Silver Surfer

04.04.2024

Fantastická čtyřka, vlajková loď příštích marveláckých let, opět získává reálnější kontury. Ústřední kvartet je již jasný, v hlavních rolích se objeví Pedro Pascal, Vanessa Kirby, Ebon Moss-Bachrach… (viac)

Posuny v marvelovském kalendáři

Posuny v marvelovském kalendáři