WandaVision

USA, 2021, 5 h 30 min (Minutáž: 27–47 min)

Seriál WandaVision od Marvel Studios je zmesou klasických televíznych sitkomov a filmového sveta Marvel. Wanda Maximovová (Elizabeth Olsen) a Vision (Paul Bettany), dve superbytosti žijúce v malom mestečku, zisťujú v tomto seriáli, že nie všetko je také idylické, ako sa na prvý pohľad zdá. (Disney+)

campix

Chápu snahu tvůrců nějakým způsobem alespoň vizuálně a tématicky rozdělit jednotlivé filmy a seriály. Bohužel to na mě u Wandavision působí opačným způsobem. První díly natočené jako poctu dekádám seriálové tvorby jsem měl velkou potíž vůbec dokoukat a druhá polovina už byla pouze šablonovitá finální eskalace bez výraznějších twistů a postav. Je až s podivem, jak tvůrci nedokážou ani na ploše pěti a půl hodiny obstojně uvést postavy a děj, tak aby to dávalo smysl a divák si mohl najít to své. ()

c.tucker

Paráda! Posouvá to MCU zase o kus dál a celkem neotřelým způsobem, kde každou epizodu člověk vnímá jaký seriál byl použit jako podklad. ()

Doldus

Velice zajímavý a na poměry Marvel originální koncept je nakonec trochu zazděn tím, že je právě součástí Marvel univerza. Např. podobně koncipovaný seroš Maniac mě ale přeci jen bavil o něco víc, jelikož trochu obměňoval žánry "reality", byl relativně psychologicky propracovaný, a mysteriozní atmosféru si zachovával obstojněji a konzistentě, hlavně však nebyl na nic vázán. Tady máme zpočátku zábavně trhlou, ale nadále spíš jen otravnou inspiraci sitcomy, která baví asi přesně dva díly (diachronní přístup k tomuto sub-žánru komedie asi vypadal na papíře dobře, ale...), a dá pak v půlce docela dobře mysteriozně budované série volný průchod typické, šablonovité Marvel zápletce. Ona jiskra znamenitosti jednoduše rychle pomine, a sledujeme ač hezky provedenou tak prachobyčejnou "save-the-world" záležitost. Některé přítomné twisty a momenty rozšiřující Marvel univerzum mi vyloženě byly proti srsti, ale to tak úplně neovlivňuje mé hodnocení. I navzdory (díkybohu za tenhle trend) kratším dílům mohla být série tak nejmíň o díl prostší, aby lépe odsýpala. Hlavní problém tak je skutečnost, že seriál nevyužil potenciálu, že zdánlivě "sliboval" něco neotřelého, a já se blbec nechal nachytat. ()

BoXBe

Dolování z paty "béčkových" postav od Marvelu (jako u ostatních seriálu). Je to neduh z comicsového světa, kdy dobrý námět střídá žánry, formy a neobstojí sám o sobě. Ten skvělý námět a la Truman Show, ok (to že příběh půjde jinudy prozradí už závěr prvního dílu), provazba na budoucí využití ikonických momentů z knih (Scarlett Witch), ok, občas (výjimečně) dobrý vtip, no... Ve svém žánru a škatulce pro mě utrpení (herecky, scénaristicky), takže jsem to občas nechal hrát na pozadí a občas proklikal, bez bolesti přiznávám. Bohužel je to ale nutné vnímat v kontextu celého vesmíru Marvelu i v této audiovizuální formě jako jen jeden sám o sobě nefunkční, bohužel do budoucna celkem dost podstatný příspěvek, který o samotě fakt úplně nefunguje a o kterém je dobré vědět, ale lepší je jej nevidět. Ten neduh pak spatřuji v tom, že comicsoví tvůrci třeba i v comicsu lítají s jedním námětem v různých comicsových řadách a žánrech a formách vyprávění, jen proto, aby na ně upozornili a marketing pak přebíjí snahu o kvalitu a konzistenci. Teď se Marvel rozpřahuje i do TV, stojí přirozeně na comicsech, prodává hry, naplňuje kina, prodává hračky, licence a už tím i narušuje mód 1 film = 1 story, rozjíždí toho moc a rezignuje na top ligu, dělá široký fan base svět a tak trochu tuším, že na to Disney dojede stejně jako se Star Wars IX. Rozměr Dynastie a Dallasu k tomu už je za mě za hranou. ()

CinemaRanger

Parádní nápad, který se mi moc líbil, protože je to úplně něco jiného než ostatní šablonovité MCU projekty. Sitcomy jsou vtipné a mají svěží nádech. Herci hrají skvěle. Do toho máme několik podivností a pomalu odkrýváme, co se děje. Ale poslední třetina (epizody 7-9) jsou úplně mimo. Už to není vtipné, akce je nudná a finále je prostě typická Marvel řežba, navíc plná dětského humoru a bez špetky inovace. ()

Deyw

tvle nic moc..telenovela se skvelou wandou, obcas sranda obcas nic..no libilo se mi to zpetne vic nez falcon, ale to proto, ze wanda je laska 😍😂 jinak spatny tvle..unudilo me to a uz sem chtel konec.. 🫳 lepsi 3* ()

Radiq

Wanda Maximoff doposud neoplývala žádnou superhrdinskou přezdívkou, tak tady máme nakombinovanej příběh o tom, jak ji dostala. Scarlet Witch. Nakombinovanej nebo překombinovanej? To nevím, ale hlavně originální. Zpočátku asi budete hodně zmatení, protože vůbec nechápete, jak se tohle dostalo do MCU, ale časem se to vše vysvětlí a je to i relativně věrohodné. Tedy pokud dokážete tolerovat, že existují opravdové čarodějky. Jinak je to pěkné rozloučení s Visionem a co bude s Wandou, o tom můžeme leda tak fantazírovat - alespoň podle toho, co jsme viděli v poslední potitulkové scéně, z které jsem nechápal... Ale vypadá to zajímavě. ()

Script

Začátek seriálu začal áčkově. Seriál vás provázel vývojem natáčení sitkomů (od černobílých v poměru 4:3 až po současné barevné v 16:9). Každá epizoda měla svoji určitou atmosféru. Za nejlepší považuji epizodu 4. Jenže po téhle epizodě začalo jít všechno z kopce a ve chvíli, kdy ukázali záporáka seriálu, tak jsem myslel, že tomu nasadili hřebík do rakve. Naštěstí to zachránila epizoda 8, která se hrabala v minulosti Wandy a došlo k určitému rozuzlení problému, které vzniklo. Poslední epizoda už byla jenom divný akční výblitek. Přišlo mi to celkově neuzavřené hlavně jsem celkem naštvaný, že nedali prostor Darcy (Kat Dennings) na konci série. Po opakovaném shlédnutí seriálu jsem se ale přiklonil ke 4 hvězdě, protože seriál má svoje kouzlo. ()

UhLee

1. seriál v Marvel Cinematic Universe- (7/10). Možná, že jsem výjimkou, ale já od tohoto seriálu neměl příliš velká očekávání a ani jsem se na něj nějak pekeĺně netěšil. WandaVision byla povinnost, protože je to Marvel a toto studio formovalo moje dětství a dospívání. Tím pádem jsem byl zvědavý na novou fázi MCU - Tedy fázi 4. Z počátku jsem byl docela otráven, protože já osobně sitcomy moc nemusím. Zachraňovaly to gagy hlavní dvojice, na které seriál v podstatě stojí. Čím jsem byl příjemně překvapen byly Easter Eggy, který tady bylo požehnaně, zvlášť v reklamních blocích jsem si hlavně ty první opravdu užíval. Chápu, že jako člověk, který nečetl komiksy jsem o spoustu pomrknutí ochuzen, ale i tak se jich na mě pár pousmálo. Postupem času a počtem dílů se seriál začal měnit. Začal hrát na o dost vážnější notu a už neměl nade vším takový nadhled. Ve většině případů to fungovalo na jedničku. Především když došlo na emoce. To Marvelu vždycky šlo a na mě to funguje pořád. Tím mým trnem v oku se stala akce. Zvlášť poslední epizodě jsem dost trpěl, protože souboj dvou čarodějek mi přišel dost ubohý a nenápaditý. Vision VS. White Vision spolu zápasili o poznání lépe, ale tam zase drhly dialogy. Nejsilnější stránka - Ústřední duo, které si to neskutečně dávalo. Elizabeth Olsen se vyhoupla na přední příčky hrdinek v očích fanoušků. V mých očích je to především slušná herečka. Jejím schopnostem jsem nikdy moc neholdoval a ani po WandaVision se můj názor nezměnil. Paul Bettany byl pro mě ještě větším klenotem, který výborně interagoval spolu s Wandou. Nejslabší stránka - Zbytečné tlačení na pilu co se týče akce a vážnosti. Bohatě by mi stačilo komornější finále. Také šlo hodně poznat, že na seriál se dívají i mladé děti. Všechno bylo jednoduché a lehce očekávatelné. Předevší okolo Agnes to bylo více než očividné. Přes mnohé nedostatky si Marvel zaslouží kloubouček. Vím, že i přes všechnu svou popularitu si tohle mohl dovolit - Tedy změnit kompletně žánr a vstoupit do neprobádaných vod. Ale tohle chtěl odvahu. A za to má Marvel můj respekt. Nejlepší epizoda: We Interrupt This Program (E04) ()

arbitr

Zmatenej jak včela na jaře jsem to se zatnutýma zubama dokoukal. To co vypadalo jako návrat k sitkomům z minulého století se nakonec zvrtlo do jakési pro mně nepochopené sci-fi fantasy. Možná je to i tím, že jsem si u většiny dílů zdřímnul. Další řadu pokud bude předem vzdávám. ()

Lachtaan

Rok 2020 byl po dlouhých 11 letech první rok bez jediného Marvel projektu a třebaže mě už ty “obyčejné” marvelovky ve stylu druhého Ant-Mana nebo Black Panthera příliš nebaví, stejně už výplody tohoto megalomanského studia pekelně postrádám. Expanze streamovacích služeb nám v téhle nelehké době umožnila návrat do světa Marvelu alespoň prostřednictvím seriálů a i když je WandaVision hodně jiná oproti klasickým konzumním filmům, na které jsme byli v sérii zvyklí, já jsem s ní ve finále celkem spoko. Ale už teď cítím, že další letošní projekty ji nesměle zastíní. ()

LUKICKK

První z Marvelovských projektů na Disney+, na který jsem se těšil a byl jsem velice zvědavý co se z toho vyklube, celkově je seriál začíná jako SitCom a my až časem zjišťujeme, že jde pouze o iluzi vytvořenou Wandou. Celkově se vystřídalo několik typů Sitcomů, z různých časových dob. Poslední díly už byly v normálním stylu, jak jsme u Marvelovek zvyklí. Jediná větší slabina seriálu Agatha Harkness, která podle mého názoru mohla dostat více prostoru a hlavně mohla být napsána o dost lépe. Každopádně tento seriál beru jako úspěšné zahájení MCU seriálů na Disney+. ()

filmmovier

Že by Marvel zklamal, to jsem samozřejmě ani neočekával, ale že se to povede natolik, že veškeré sitcomové dění a pocty nakonec překonají klasické velké finále, to už jsem nečekal. Elizabeth Olsen a Paul Bettany mají konečně pořádný prostor a chemie mezi nimi je neskutečná. Bettany má navíc obrovský komediální talent, což v míře vrchovaté dokazoval v každém díle. Během těch krátkých epizod jsme prošli sitcomovou televizní historii (a bylo mimochodem krásně vidět, jak se ten žánr v průběhu let proměňoval), dostali jsme jeden obří flákanec, co se týče čachrů v obsazení (možná první vlaštovka budoucího multiverza), vrátilo se samozřejmě pár starých známých, byly nám představeny nové, zajímavé i méně zajímavé charaktery a hlavně atmosféra jednoho klasického amerického malého městečka. Jediný problém vidím v tom, že sitcomová linie je opravdu lepší, než ta, ve které se jede klasický Marvel, zejména tedy finále, které je takové standartní. Ale užil jsem si to moc. MCU a velký Kevin opět ukazují, že se nebojí experimentovat se vším možným a zase jim to vychází. Prostě super.Budoucnost je velmi, velmi zajímavá! 80%. ()

Zek

No abych se přiznal, tak jsem od toho čekal daleko, daleko, daleko víc. Ten sitcom začátek mě teda vůbec nebavil a když se tam objevil Quiksilver z x-menů, tak jsem čekal jeho lepší zapojení do příběhu. I ten hlavní záporák mohl být lepší, upřímně jsem čekal někoho úplně jiného. Celé to na mě působí jako dost zbytečný seriál, který ani nemá nějakou pořádnou pod titulkovou scénu, která by aspoň navnadila na jiný seriál. Doufám, že mě Falcon a Winter Soldier bude bavit víc. ()

Playman

Velmi originální a zábavný koncept pro marvelovku. Narvaný skvělými nápady a momenty, posouvající MCU zase o trochu dál. Ale ačkoliv hodnotím mnoho epizod pěti hvězdami, protože byly naprosto fenomenální. Jako celek si to plný počet bodů asi nezaslouží. Jsem marvel fanboy, ale nejsem slepej a hluchej. A ten seriál měl hluchých míst až až. :) ()

uiu

Ugh, já, milovník Marvelu, jsem snad všem Marvelovkám dala 5 hvězd a vždy jsem se těšila na další a další filmy, ale tahle seriálová tvorba jde asi mimo mě. Větší patos jsem neviděla a to jsem se na Wandavision fakt těšila. ()

venison

Po I. sérii: Z prvních pár epizod jsem byla opravdu nadšena.. Koncept co díl, to jiná "parodie" na televizní období, byl velmi originální. Klasickým Marvelem témeř nedotčeno. Naprosto by mi to takto ve stejném duchu stačilo až do konce. Bohužel se začalo vysvětlovat a zatahovat do seriálu celé spletité marvelí univerzum. Ač chápu, tak ke konci seriál nudí a mění se v ještě větší blábol než jsme doufali. Bohužel. A jen opáčko - nejsem prostě fanda klasických marvelovek, kde se vlastně porád děje to samé v bleděmodrém s hromadou vizuálního bordelu. ()

_DAVE_

Wanda je takový ten "doplňovací" seriál, ve kterém se dozvíte důležité souvislosti, které by vám poté mohly chybět v nějakém z "velkých filmů". Jako celek to bylo dobré, jen si dejte velký pozor na samotný začátek. První dva díly pobraly tak moc originality, že se vám snadno stane, že to znechuceně vypnete. :) Kromě toho, že řeknu "nedělejte to" už víc neprozradím. ()

noriaki

Formou netradiční a první dvě epizody téměř umělecký počin, který ovšem skrývá klasický marvelovský obsah. Takže znovu tady máme unylé záporáky, nepravděpodobné hrdiny, hodně patosu a klasické finále které toho moc nevyřešilo, jen otevřelo dveře k dalšímu nekonečnému pokračování. Děj prvních pár epizod klame tělem, ale že by mysteriózno dosahovalo úrovně Twin Peaks, nebo alespoň The Leftovers, tak to zase ne. Děj plyne vcelku přímočaře, jen s pár nepravděpodobnými zvraty. V jeho průběhu se vytvoří několik podzápletek, aby se samy vyřešily, většinou hodně hlasitě a barevně. Bez party vzbouřenců by se příběh úplně obešel, ale z nějakého důvodu jim máme být vděční. Elizabeth Olsen zahrála výborně a Paul Bettany nezklame nikdy a nikde, takže když jsou ti dva v záběru, jedná se o nadprůměrnou podívanou. Jsou tam často, bohužel ne vždy. ()

Marvel nejspíš našel svou Silver Surfer

Marvel nejspíš našel svou Silver Surfer

04.04.2024

Fantastická čtyřka, vlajková loď příštích marveláckých let, opět získává reálnější kontury. Ústřední kvartet je již jasný, v hlavních rolích se objeví Pedro Pascal, Vanessa Kirby, Ebon Moss-Bachrach… (viac)

Posuny v marvelovském kalendáři

Posuny v marvelovském kalendáři