For All Mankind

• USA For All Mankind
USA, (2019–2024), 40 h 5 min (Minutáž: 42–82 min)

Joel Kinnaman, Wrenn Schmidt, Krys Marshall, Jodi Balfour, Shantel VanSanten, Cynthy Wu, Coral Peña, Michael Dorman, Sarah Jones, Edi Gathegi (viac)

Predstavte si svet, v ktorom sa vesmírne preteky nikdy neskončili. Ronald D. Moore prináša strhujúci pohľad na alternatívnu históriu a ukazuje riskantné životy astronautov v NASA a ich rodín. (Apple TV+)

kenkaku

1. Řada: ***** Vizuální zpracování zcela fenomenální. Prokládání filtivního děje (díky za tu myšlenku, dívat se na dokument by zdaleka tak nefungovalo) reálným pozadím (historické/dokumentární záběry z Ostravy nebo Prahy byly dost povedené) funguje dokonale. Občas ke to sice zbytečně užvněné, ale velmi v mezích. Nejvíc otravná/zbytečná mi přijde linie s imigranty. Opravdu jsem nepochopil proč tam vůbec byla. 2. Řada:**** Osobně mě naštval ten skok o 10 let dopředu. Těch změn je tam hodně a prakticky žádná nemá své vysvětlení (př. adopce Vietnamky). Co funguje stále skvěle je prolínání faktu a fikce. Asi nejvíc mě zaujal stále živý John Lenon (“přesluhoval” 4 roky) a zakomponovaní letecké katastrofy KAL007. V sérii bohužel pokračuje zcela irelevantní linka Mexické slepice (která je otravnější víc než v minulé řadě) a přišlo mi, že v rámci udržení rozpočtu na každou pompézní scénu musela být 3 vycpávková konverzační cvičení (která děj nikam neposouvají). O zcela hloupé (a zbytečnému) závěru řady nemluvě. 3. Řada:*** Zase skok o deset let a polovina z toho co se stala minule na závěr je vlastně jedno. Bohužel série ztratila na roztomilosti a tempu (už to prostě není ono a první řadu nic nemůže překonat). Navíc seriál krutě nezvládá to “zestaršování” herců. Prostě jsem se nudil víc než v předchozích řadách a zábavnost (v konfrontaci historie vs “what if”) je nenávratně pryč. Hodně mi hnul žluči závěr a vykrádání Marťana. 4. Řada: *** Tradiční skok o 10 let dopředu - 2003 (tedy některým postavám je okolo 60ky a stále juchají ve vesmíru). Naprosto groteskně působí linka v Rusku (jako po deseti letech má BRUTÁLNÍ přízvuk a mluví jako klaun). Vrcholně otravná je tradičně Mexičanka. Většina epizod je utopená v tunel keců (vo hovně) a paradoxně ty nejotravnější jsou právě mezi klaunem a Mexičankou. Vůbec většina děje je o tom, že nějaká pipka zachraňuje co chlap podělal. Nebo nějaká silná žena vede tlupu tupých opic (mužů) tou správnou cestou. Nejhorší je, že kouzlo (a většinu času i vesmír) jsou definitivně pryč. Stala se z toho nudná woke agitka. ()

HonzysKISS

Překvapení roku. Naprosto krásný seriál, který má neskutečně přenádherný audio vizuální pohled na vesmír, měsíc, stará americká léta, techniky, a především na celé NASA. Příběh se tu skutečně hodí, protože předhánění s Rusy je to, co to fakticky víc táhne dopředu. V seriálu tedy vlastně vidíme, jak by to ve skutečnosti vypadalo s NASA, kdyby bylo dál maximálně sponzorováno. A je to báječné. Samozřejmě je to hodně smyšlené, ale úplně geniálně.  Skvělé jsou i postavy, které ztvárňují skutečný astronauty nebo inženýry. Například takový Brau je naprosto fantastický. Bohužel má seriál i velmi velké mínusy. A to nejvíce těmito třemi slovy; lgbt, feminismus a imigranti. Tyto tři hlouposti tento seriál neskutečně odporně shazují. Absolutně se to sem nehodí, všechno je maximálně na oko nacpané. Lgbt prostě zbytečnost, na druhou stranu je fajn, že v seriálu aspoň ukazují, že to skutečně není normální. Feminismus je tu nejhorší. Většina ženských postav je samozřejmě fiktivní a něco vám prostě říká, že je to špatně. Všemu velí ženy, v Hustounu je taky většina žen, z ničeho nic ženy dostávají geniální nápady, které by vážně neměly. A nakonec kdybych mluvil o mužích, no tak v první sérii to ještě jde, ale jako by se ve druhé vytratili. Nehoráznost :D A imigrantství je také k nepochopení, jako by nějaká chudá Mexičanka měla šanci být v této komunitě (ano, opět se jedná o ženskou). Nechci ovšem naznačovat, jak by to v reálu ženy nezvládly, ale tady to vážně tlačí divákovi na sílu do mozku. Jak už jsem zmínil, první série se ještě dá přežít a přes tohle vše, je stále geniální, ovšem druhá už je přehnaně horší. Kromě těchto tří ohavností, je v ní ještě vážně přehnaná linka s Rusy, asi se do toho až moc filmaři vžili. Začne to být prostě celkem nesmyslné. Celkově 80/100 ()

dan4815

I v tom nejdivočejším snu si nedokážu vysnít, že by Sovětský svaz zvládl přistát na Měsíci. Nutno si uvědomit, že Sovětský svaz byl v polovině šedesátých let v prdeli. Po smrti Sergeje Koroljova se dostal do popředí nápad, že Rusové poletí na Měsíc jednou raketou, a to přímou cestou. Nedokážu si představit, že by toho byli schopni i dnes, natož tou dobou. Za mě moc veliká pohádka, na kterou jsem ze začátku rád přistoupil, nicméně s ohlédnutím musím podotknout, že nejde ani tak o samotný závod, než o sledování mezilidských vztahů. Což zamrzí. Čekal jsem techničtěji a faktičtěji zaměřený seriál, a to se nestalo. Ani se mi nechce moc věřit, že v době, kdy NASA byla výhradně mužskou záležitostí, by mezi sebe vzala ženy. Ano, NASA se později ukázala jako pokroková organizace, která ve svém zájmu, aby její činnost byla v očích veřejnosti o to zajímavější, mezi sebe přibrala ženy. Myslím si, že v té době by raději Sověty trumfli mužskou posádkou, která by se zaměřila na takový aspekt, na který by Sověti neměli. I rychlé tempo seriálu příliš nepomáhá. Jak jsem byl ze začátku nadšen, tak tyto pocity vystřídala těžkopádnost některých scén. Kdyby byl seriál komplexnější a nezaobíral se jenom mezilidskými vztahy, bylo by to lepší. ()

Trilobitter

Neuvěřitelně originální námět "cobykdyby", o kterým někdy musel přemýšlet každej, komu říkají něco jména Von Braun a Koroljov. Jenže takovýhle námět můžete zpracovat leda jako guiltypleasure pro geeky nebo odlehčenou mainstreamovou výtoč pro diváka, kterej prostě potřebuje na něco koukat u večerního pivka s párkem. Apple se zjevně nedokázal rozhodnout, kterou z těchto cílovek zasáhnout, a tak z For All Mankind vznikl jakýsi kočkopes plný až příliš kosmonadšeneckých, nerealistických, romantických, nelogických, otravných a chytlavých scén a příběhových linek. Patřím spíš mezi ty geeky, takže neustálý koukání na Saturn V je pro mě svátek, kterej pak smete za vlasy přitažený pinkání palivových nádrží vysoko nad měsíčním povrchem. Spousta dějových zvratů je zbytečných (smrt Baldwinova syna, celá imigrantská linie, atomovej táta, dojemný "americký" scény o tom, jak jsou všichni super a podobný píčovinky), další části příběhu jsou zase naprosto nevyčerpané (sovětský astronaut a snad všechny pohledy do fiktivního politického zákulisí). Z dalších linek typu homosexuálové v NASA a ženy-astronautky mám spíš rozporuplné pocity. Nesou asi poselství směrem k americké veřejnosti, které já jako liberální Evropan, kterej ví, že i ženská, černoška nebo lesba můžou letět v pohodě do kosmu, asi nemám potřebu tolik rozpitvávat, protože je to přece jasný. Zatím dávám 3*, ale je to spíš s velkým mínus. O jeho budoucnosti rozhodne, zda druhá série chytne za koule potenciál alternativní historie nebo upřednostní příjmy od pivkopárkovýho publika. ()

warrenur

Seria 1 Vynikajuca zalezitost spracovania jednej z moznych alternativ nedavnej reality. ;) Pocstiva a prepracovana filmarcina. Klobuk dolu. Premakane psychologie a pohnutky postav, autenticke herectvo. Ovplyvnovanie a vyvoj vesmirneho programu najvyssou politikou, "pociatky" a tazke rozhodnutia pri jednotlivych vesmirnych cestach a takmer bezchybne zaverecne diely. Nie je to len solovka vyborneho Kinnaman-a, ale takmer vsetky zucastnene postavy, i tie z vedlajsich linii, dostavaju dost priestoru a teda je to hodne vyvazene. Od dramy, cez psychologicke a vypate situacie v thrilleri. Od pathviezdia z mojej strany to bol fakt iba kusok. Niekto to napali bez zavahania. Odporucam vsetkymi desiatimi a tesim sa na druhu seriu. 85% ()

kowalski

Další skvělý seriál, u kterého bohužel sedíte zase s ovladačem v ruce a přetáčíte u nepodstatných scén, které z něj dělají telenovelu. Do toho si APPLE nacpe trošku dnešní "cultural wars". Škoda... na druhou sérii dlabu jelikož ta dle recenzentů je v tomto ohledu horší než první. ()

Hapretor

... stačila mi první série ... pak mi už byli všichni protivní a připadali mi jako debilové ... škoda ... chci něco s akcí, alieny, krví, hororem ... tohle je pak nuda ... ()

Urukhaj98

S01-S02: Z jakési sbírky seriálů z alternativní historie z poslední doby, do které patří především The Man in the High Castle a The Plot Against America, je For All Mankind za mě rozhodně nejlepší. Studená válka byla vždy jedním z mých oblíbených témat a zde je ona všudypřítomná paranoia z toho, co právě dělá druhá strana, výborně zpracovaná. Zároveň se mimo cestování vesmírem jedná o povedený vhled do života astronautů a jejich rodin. Při postupném objevování nabídky Apple TV+ jsem rád, že jsem se při dalším výběru po Mythic Quest zase trefil. 8/10 ()

kondor77

Seriál, který jasně dokumentuje, že upředstníte-li rasu a pohlaví před výsledky, prohrajete (pro příklad: v roce 1990 se Američané podíleli na světové ekonomice 24,4 %-ty, zatímco Čína paběrkovala s nějakými 2,4 %-ty, dnes si Američané sice stále drží první místo, ale Čína je už druhá a podle ekonomů je jen otázkou času než USA předstihne). Ale tak co, důležitější než vědecký progres je pozitivní diskriminace a inkluze. ()

LordMysti

Perfektní nápad vytvořit alternativní historii, ale z velké části první série kopírovat skutečné události včetně větších či menších detailů, za které jsem neskonale vděčný. Jako fanda dobývání vesmíru je pro mě toto úžasná podívaná, která mě ale hned vtáhla i svou atmosférou, napětím, hereckým obsazením a parádní výpravou a efekty ve vesmíru. uvidíme jak se bude dále příběh rozvíjet a rozbíhat od skutečnosti, ale zatím úžasný. ()

zapalik

Strašně silný seriál. Vůbec bych nevěřil, jak mě může pohltit alternativní historie a jak může působit tak uvěřitelně, že člověk zapomene, že je to jen scénář a ne hraný dokument o skutečnosti. Závěrečná potitulková scéna první řady? To je lákadlo jak prase... A komu vadí linie imigrantů, ten by mohl použít svůj ptačí mozeček a uvědomit si, že seriál bude mít ještě pokračování. ()

Shakaar

Další série z alternativní historie. Sice nemá takovou kvalitu jako The Man in The High Castle, ale něco mi říká že seriál bude spíše silnější dalšími díly. Potvrdilo se to už v první řadě, poté když člověka navnadili prvními díly, tak měla série pomalejší tempo v druhé polovině, ale dokázali děj vygradovat na konci řady. Je škoda, že více si nepohráli s dějinami a že neřešili dětailněji prakticky 4 roční mezeru během, které vznikla lunární základna. Další problémem je příliš velká fluktuace postav a zvláště když některé postavy se objeví v jednom díle, ale další tři o ně ani nezavadíme. Hodně se tu řeší problematika rovnoprávnosti, emancipace žen apod. témata, což byla tématika ve skutečnosti. Ne že to do té doby nepatří, ale jako fanda scifi by mě bavila větší interakce s Ruskem, průběhu závodu - o nich v podstatě neslyšíme po celou první řadu. Je to trochu promrhaný potenciál, protože některé dějové linie (mexikáni, lesbičky) by nemuseli dostat tolik prostoru, obecně by tím série měla větší šmrc, větší spád. Ale to je prostě jen můj názor. Jinak se mi série líbila, má to silné obsazení, solidní dobové reálie, hudbu, scény na měsíci i v kosmu jsou udělány kvalitně. Věřím i tvůrčím týmu, Roland D. Moore je už veterán v této branži, na série pracuje i Naren Shankar, dokonce myslím že jsem v titulkách zahlédl jméno Denise Okuda, což je rovněž scénáristka z dob zlaté éry Star treku, nebo Allen Coulter, který má na svědímí The Sopranos, Boardwalk Empire z režiserského křesla. Takže co jméno, to osobnost. Vedle Expanse můj další seriál, který kvalitou má na to aby byl špičkou ve svém žánru. Do druhé řady nastavili tvůrci vysokou laťku kterou doufám budou zvyšovat. ()

Martensson35

Poutavá alternativní historie, zkouknutelná takříkajíc na jeden nádech. Scénář skvělý tak, že i momenty, které jinde představují nudnou vatu a citové slinty jsou zde poutavě vyprávěné, takže vytváří celé sérii vyvážené tempo a hlavně propracovanou zápletku. Nakonec se člověk smíří i s mexickou dějovou liníí, která tam po čase aspoň trochu zapadne. Kinnamanovi konečně někdo řekl, jak má hrát, Wrenn Schmidt mi připomíná moji učitelku matiky, takže jí uvěřím i tu raketovou vědátorku a zbytek ancámblu taky super. Technicky slast, byť občas si tvůrci v rámci alternativní historie dovolí s NASA mašinkama trochu víc, než by v reálu zvládly ale tak...Kažodpádně ještě pár takových počinů a uvěřím, že může mít formát VOD i uměleckou hodnotu. ()

kukkik

Opravdu originální a perfektně zpracovaný kousek. Obsazení povětšinou sedí velice, postavy jsou sympatické a uvěřitelné, což je skvělé. Co je na absolutní výši je kamera, efekty a celkový vizuál, který je u celkem rozsáhlého seriálu obdivuhodný. Moc se mi líbí komorní děj a především zachovávání realističnosti, jako by šlo o skutečný dokument alternativní reality a ne "jen" o sci-fi seriál. Musím říct, že tímto se mi Apple opravdu trefil do noty a po druhé sérii jsem velice zvědavý na další vývoj tohoto neobyčejného seriálu. ()

vozralec

Zajímavý námět. Solidní (občas urychlené) provedení. Vedle vesmíru se seriál možná až moc zaměřuje na rodinné vztahy atd. ()

Cooller

"představte si svět, v němž globalni vesmirny zavod sice neskončil...", ale o tomhle tenhle serial naštěstí vubec není, tak nás to nemusí moc trapit. 1/2 stopáže jakehokoliv dilu je soustřěděna na jednu z domestikujících lgbt propagand, ať už se jedná o 'první černá žena ve vesmíru' či 'první gay prezidentka' nebo třeba "vietnamsko-rusko-americký (taky brzo gay) novorozenec ve vesmiru", či 'černý Elon Musk'... je to plné obdobných kontroverzí... ale co se toho 'vesmíru' týká, tak na ten už tolik prostoru bohužel nezbyva a tak jediné čím se to vlastně liší od našeho matrixu, je fakt že ve skutečnosti jen nejsme schopni uspišit technologicky pokrok natolik abychom už v 90 letech kolonizovali Mars. Potencial technologie, pro kterou je zde díky námětu opravdu hodně prostoru, tak zuskava naprosto nevyužitý. Čas se nahodně uprostřed serie posouva o desitky let dopředu... Řetězec velení nic neznamená, každý si beztrestně děla co chce, ať se jedná o vladni nebo soukromou instituci. Opravdu jsem z tohohle moc zklamany, je to vyloženě jen bezduchá sračka. Asi založim petici aby byla 'buzeratskofeministicka fantasmagorie' oficialně uznána jako žánr. Kolik času by to asi ušetřilo při vyběru na co se podivat... ()

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

10.10.2022

Scenárista a režisér Andrew Stanton (Hledá se Nemo, WALL-E) se po letech pauzy chystá vrátit za kameru svého nového celovečeráku. Stanton naposledy natočil animák Hledá se Dory pro Pixar, předtím měl… (viac)

Apple TV+ nabízí seriály zdarma

Apple TV+ nabízí seriály zdarma

12.04.2020

Na jeden týden nabízí streamovací služba Apple TV+ několik ze svých seriálů všem divákům zdarma. Akce by měla být spuštěna v USA a všech dalších zemích, kde je služba dostupná, tedy včetně České… (viac)

Prosinec na Apple TV+

Prosinec na Apple TV+

04.12.2019

Druhou streamovací službou po Netflixu, která si bude chtít o svátcích přetáhnout na svoji stranu nové diváky, je Apple TV+. Ten vyrukuje již 6. prosince s prvními třemi epizodami dramatického… (viac)

Disney+ už drtí Apple TV

Disney+ už drtí Apple TV

13.11.2019

Streamovací války započaly a web Business Insider teď čerstvě vydal analýzu, která popisuje start obou nejnovějších velkých streamovacích služeb Disney+ a Apple TV Plus. Klíčová je zde poptávka … (viac)